Jak funguje pojištění při operativním leasingu?

Adéla Ozomová

Publikováno 01. Listopadu 2022

Obsah

Pořízení vozidla na operativní leasing skýtá výhody těm, kdo si chtějí koupit vůz, ale nemají na něj dostatečné prostředky. Navíc velmi rádi po určité době vymění vozidlo za novější typ. Jak v takové chvíli řešíte pojištění vozidla, tedy povinné ručení a havarijní pojištění?

Vše v jednom

Operativní leasing umožňuje dlouhodobý pronájem vozidla, o jeho zaplacení se postará leasingová společnost, zákazník jí pak vozidlo splácí. Na rozdíl od běžného leasingu na konci splácení zákazníkovi leasingová společnost nepřevede vozidlo do vlastnictví, ale ponechá si ho a nabídne zase nové vozidlo. Operativní leasing je dobrou volbou pro toho, kdo chce jezdit novým vozidlem, ale jeho pořízení je pro něj příliš nákladné. Uvádí se, že se vyplatí pro toho, kdo ročně najede kolem 30 000 kilometrů.

Díky operativnímu leasingu vám stačí do vozidla pouze natankovat palivo a můžete jet. Jediné, o co se staráte, je včasné zaslání splátky leasingové společnosti. V této splátce je nejenom poplatek za užívání vozu, ale také povinné ručení, nebo jiné pojištění vozidla, jako například havarijní pojištění. V některých splátkách leasingovým společnostem je dokonce i dálniční známka. Operativní leasing nabízejí buď přímo výrobci vozidel, díky tomu si lze přesně nakonfigurovat vozidlo, které byste chtěli takto využívat, dále jsou to specializované leasingové společnosti.

Bez starostí o pojištění

Leasingová společnost je také tou, která řeší veškeré povinnosti, které se k vlastnictví vozidla vážou. Jedním z nich je také pojištění vozidla, takže vy ho nemusíte prověřovat například na kalkulačce havarijního pojištění. Každé vozidlo musí mít uzavřené povinné ručení. O jeho uzavření se postará leasingová společnost, která má s pojišťovnou sjednanou speciální smlouvu pro celou flotilu vozidel a povinné ručení a havarijní pojištění patří do základního balíčku služeb, které jsou v ceně pronájmu vozidla. Po celou dobu tedy hradíte pouze jednu splátku, která zahrnuje i pojištění. O jeho výběr se stará leasingová společnost.

Co dělat v případě nehody?

Pakliže s vozidlem na operativní leasing způsobíte nehodu, nebo se stanete jejím účastníkem, je třeba kontaktovat leasingovou společnost a sdělit jí předpokládaný rozsah škod. Součástí leasingu jsou také asistenční služby, proto se vždy vyplatí zavolat na asistenční linku leasingové společnosti, kde operátor podá přesné informace o tom, na jaké služby máte v takovém případě nárok – může jít o odtah vozidla, opravu na místě, náhradní vozidlo apod. Jinak platí zcela stejná pravidla, jako v případu nehody s kterýmkoliv jiným vozidlem. Policii voláte tehdy, pokud dojde ke zranění, škodě na majetku třetích osob, nebo je odhadovaná škoda na vozidle vyšší než 100 000 korun.