Essox

Michal Hardyn

Publikováno 08. Dubna 2021

Obsah

Essox je nebankovní společnost poskytující finanční služby v oblasti leasingu a spotřebitelských úvěrů. Na českém trhu působí od roku 1997. Vyplatí se půjčky od Essox?

Zázemí společnosti Essox dělá nadnárodní finanční skupina Société Générale a Komerční banka, která je mateřskou společností Essoxu.

Jak půjčuje Essox?

Služby této společnosti můžeme rozdělit do čtyř základních kategorií — financování nových a ojetých automobilů prostřednictvím úvěru, ale i leasingu, dále financování zboží a služeb, leasing strojů a zařízení a vydávání kreditních karet.

V tomto článku se budeme zabývat hlavně druhou kategorií, tedy financováním zboží a služeb, které Essox poskytuje formou spotřebitelského úvěru. Essox spolupracuje se širokou sítí internetových a kamenných obchodů, jejichž prostřednictvím umožňuje spotřebitelům nakupovat zboží na splátky.

Základní podmínky pro zřízení spotřebitelského úvěru Essox

Jaké podmínky je potřeba splnit pro zřízení spotřebitelského úvěru?

  • nakoupit zboží v hodnotě od 3 000 — 200 000 Kč. Výjimku, kdy je možné půjčku navýšit až na 500 000 Kč je vylepšení bydlení — tedy nákup nábytku, zařízení nové kuchyně, koupelny, výměna oken a podobně
  • poskytuje se na období 5-45 měsíců, pokud je účelem vylepšení bydlení tak je doba splatnosti až 70 měsíců

Na uzavření smlouvy budete potřebovat jen 2 doklady totožnosti. Při výšce úvěru do 20 000 Kč stačí předložit jen čestné prohlášení o příjmech, při úvěru na vyšší částku se již vyžaduje předložení potvrzení o výši příjmu.

Výhodou je, že výše měsíční splátky je stejná po celou dobu splatnosti. Spotřebitelský úvěr získáte bez ručitele a bez poplatku za poskytnutí. Smlouvu klienti podepisují přímo v prodejně, kde musí nejdříve zaplatit požadovanou zálohu (od 10 % z ceny zboží) a po podpisu smlouvy si mohou zboží odnést domů.

Názory na společnost Essox

Essox v České republice nemá dobré jméno. Internetová fóra jsou plná nespokojených bývalých klientů, který úvěr přeplatili několikanásobně. Plakat nad rozlitým mlékem však nikomu nepomůže. Proto ještě předtím, než podepíšete smlouvu si ji důkladně nastudujte a přečtěte si diskuse se zkušenostmi bývalých klientů. Názor si pak můžete udělat sami.

Pozor na prodlení se splátkou

Splátky se vyplatí platit včas ve všech finančních institucích, nejen v této. Essox totiž s neplatiči nezachází v rukavičkách. Pokud jste v prodlení z platbou pouze jeden den, společnost si bude účtovat úrok z prodlení ve výši 0,1 % denně z dlužní částky a také vás nemine smluvní pokuta za prodlení s úhradou splátek vyplývajících ze smlouvy ve výši 10% z dlužné částky.

Ke všem těmto pokutám třeba počítat i s poplatkem za odeslání upomínky, který činí 150 Kč. Poté, co na výzvy nereagujete několik dní, okamžitě prodávají váš případ vymáhačským firmám, kde se dluh opět navyšuje.

Úroky a RPSN

Společnost nikde na své web stránce neuvádí výši úrokové sazby a ani RPSN, což už je samo o sobě velmi špatný znak. Obecně se dá říci, že určitě patří k těm nejdražším úvěrovým společnostem na českém trhu s RPSN přes 60 %.

Naše doporučení

Z výše uvedených informací a zkušeností množství bývalých klientů vyplývá, že uděláte opravdu lépe, pokud se obrátíte na důvěryhodnější společnost, která nemá smluvní podmínky na 10 stranách psané malým písmem, která půjčuje za jasně stanovených podmínek a která netají úrok a RPSN.