Zelená úsporám a Eko úvěr Komerční banky

Michal Hardyn

Publikováno 12. Dubna 2021

Obsah

Vysoké ceny energií, rozvoj ekologického myšlení, ale i státní dotace hrají do karet nejrůznějším energetickým projektům. Zda chcete ušetřit zateplováním nebo instalací solárního panelu, pak vás jistě bude zajímat státní dotace programu Zelená úsporám který vyhlásil Státní fond životního prostředí. Jak funguje?

Nárok na získání dotace mají fyzické osoby, občané i podnikatelé. Jelikož peníze ze státní dotace se získávají až po realizaci opatření, většina žadatelů, kteří nemají k dispozici vlastní finanční prostředky, využívá možnost získat výhodný úvěr u jednoho z partnerů programu Zelená úsporám.

Jedním z prvních distribučních kanálů tohoto programu se stala Komerční banka, která poskytuje takzvaný Eko úvěr s výhodnou úrokovou sazbou na spolufinancování projektu.

Kromě toho, že v Komerční bance můžete podat žádost o úvěr, na kterékoliv pobočce této banky získáte i podrobné informace o podmínkách získání dotace a také zde můžete podat rovnou žádost o dotaci. Stejný servis poskytuje i stavební spořitelna – Modrá pyramida.

Na co je možné použít finanční prostředky z Eko úvěru

Jelikož Eko úvěr je je účelovou půjčkou, účel použití finančních prostředků je třeba bance doložit prostřednictvím faktur. Použít ho je možné na:

  • rekonstrukci nemovitosti s cílem dosažení maximální energetické úspornosti
  • tepelné izolace
  • kotel na biomasu
  • tepelné čerpadlo
  • výstavbu energeticky pasivních domů
  • solární systémy termické (na ohřev vody), solární systémy fotovoltaické (vyrábějí elektřinu)

Eko úvěrem lze profinancovat až 100% nákladů před poskytnutím dotace, poskytuje se ve 3 formách:

  1. EKO osobní úvěr – od 30 000 Kč, splatnost do 6 let. Možnost získat půjčku bez zajištění do výše 250 000 Kč
  2. EKO Úvěr na nemovitost – získáte ho od 100 000 Kč se splatností do 10 let
  3. EKO Hypoteční úvěr – od 200 000 Kč a se splatností až 30 let

Záleží tak na každém, jaká varianta mu bude nejvíce vyhovovat.

Podmínky pro získání EKO úvěru

Půjčka je určená občanům ČR, cizincům s trvalým pobytem a občanům členských zemí. EU s povolením k trvalému nebo přechodnému pobytu. Pro vyřízení žádosti budete potřebovat dva doklady totožnosti a doklady prokazující výši příjmu.

Pokud jste zaměstnanec, předkládáte potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele a pokud je žadatelem podnikatel – fyzická osoba, tak se vyžaduje daňové přiznání za poslední zdaňovací období včetně všech příloh a potvrzení o zaplacení daně.