Financování auta: Co je operativní leasing?

Adéla Ozomová

Publikováno 23. Září 2022

Obsah

Při výběru nového nebo ojetého vozu je důležitých několik parametrů, aby neměl potenciální majitel s autem v nejbližší době problémy v podobě drahého servisu. Je několik rad, jak vybrat auto, na co se zaměřit před koupí (diagnostika, zkušební jízda, smlouva o prodeji auta) a na co po koupi (jak přihlásit auto, co udělat jako první servisní úkon, apod.). Následující článek se zaměří na možnosti financování auta. Vysvětlí, co je operativní leasing a co finanční leasing. V jakých situacích je výhodné auto na leasing a kdy je lepší půjčka na auto.

Financování auta

Dobře sestavená smlouva o prodeji auta může ulehčit život oběma stranám, jak kupujícímu, tak prodávajícímu. Po důkladné kontrole vozu, jeho zaplacení a podepsání kupní smlouvy zbývá poslední krok, díky kterému se stane kupující novým vlastníkem automobilu. Na internetu je nespočet článků s návody, jak přihlásit auto a na co nezapomenout, pokud při přepisu auta nejsou osobně obě dvě strany.

Jak vybrat auto, které bude vyhovovat všem požadavkům nového majitele, není zrovna snadné. Řidič si může vybírat auto podle vzhledu a tak, aby mu pasovalo k image, anebo se zaměří na jeho vlastnosti a využití funkčnosti. Řidič může preferovat automatickou převodovku oproti manuální, podobně jako dá přednost benzinovému motoru nebo dieselovému. Financování auta je záležitost, kterou je třeba promyslet ještě před výběrem vhodného vozidla. Někteří lidé si kupují nové vozy, jiní naopak ojetá auta. Někdo má našetřené peníze, může využít půjčku na auto, anebo získá v práci služební auto.

V případě, že řidič žádá o úvěr na nový vůz, s výběrem obrovského množství úvěrových produktů může pomoci půjčka na auto kalkulačka. Jedná se o online nástroj, který představí a porovná několik půjček na auto, vyčíslí měsíční splátky, výši poplatků a vše potřebné. Financování auta nabízí například ESSOX s.r.o. Další možností je auto na leasing, což je nejčastější řešení u služebních aut. Na výběr se nabízí auto na operativní leasing, anebo finanční leasing.

Půjčka na auto

Půjčka na auto je produkt, který nenabízí všichni poskytovatelé úvěrů. Přestože se jedná o klasickou půjčku, financování auta formou půjčky na auto nabízí pár výhod v porovnání s půjčkou na cokoliv. Půjčka na auto se hodí spíše pro fyzické osoby, služební auta se řeší jako leasing na auto. Financování aut od ESSOX s.r.o. je jak pro nová, tak pro ojetá vozidla. Půjčka na auto může přinést klientům například slevové poukazy na ověření vozidla v systému Autotracer či jiné slevy na servis, mytí a čištění apod. S výběrem vhodného financování auta pomůže klientům již zmíněná půjčka na auto kalkulačka.

Služební auto na leasing

Financování auta leasingem je specifické ve firmách, jež poskytují svým zaměstnancům služební auta. Řešením je leasing na auto, přesněji auto na operativní leasing. Na trhu je celá řada společností poskytujících nejlevnější operativní leasing. Auto na leasing nabízí například operativní leasing Škoda, Volkswagen Financial Services či financování auta Kia Select. Pokud někdo v zaměstnání získá služební auto s možností využití pro soukromé účely, odpadají starosti s otázkou, jak vybrat auto a na koho se obrátit před jeho koupí.

Jaké jsou leasingy na auto?

Leasing se pojí nejčastěji s financováním aut, kterým je leasing na auto. Financování auta poskytuje například MONETA leasing či UniCredit Leasing CZ. Co je operativní leasing a v čem je jiný než finanční leasing bude popsáno podrobněji níže v článku. Společnosti, které poskytují služební auta jako jistou formu benefitu, ale především nutnost k výkonu práce, vybírají nejlevnější operativní leasing. Finanční leasing je vlastně pronájem automobilu s následným vlastnictvím. Operativní leasing má výhodu v tom, že s sebou přináší kompletní péči o vůz, pojištění a další. UniCredit Leasing CZ poskytuje finanční i operativní leasing podnikatelům i spotřebitelům pro vozy do 3,5 tuny.

Co je operativní leasing

Některým lidem dělá problém rozlišit finanční leasing a operativní leasing na auto. Co je operativní leasing? Auto na operativní leasing je stručně řečeno vypůjčené auto na předem sjednanou dobu. Klient platí měsíční splátky a neřeší placení servisu, přezouvání letních a zimních pneumatik, ani povinné ručení. Po uplynutí sjednané doby automobil zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti.

Operativní leasing na auto má ve smlouvě uvedený sjednaný roční nájezd kilometrů, který se pohybuje v rozmezí od 10 000 km do 50 000 km. Pokud klient najede ročně více, doplácí peníze podle počtu najetých kilometrů. Financování auta formou operativního leasingu přináší řidičům lákavé výhody. Auto na leasing, tzv. operák, má full-service.

Je to dlouhodobý pronájem auta, které po celou dobu vlastní a financuje leasingová společnosti (třeba operativní leasing Škoda). Operativní leasing přináší řidičům velké množství doplňkových služeb, které jsou volitelné a liší se v závislosti na zvolené leasingové společnosti. Nejlevnější operativní leasing na trhu obecně nezahrnuje tolik služeb, které souvisí s provozem vozu.

Oproti tomu finanční leasing je v krátkosti pronájem věci (v tomto případě automobilu) na určitou dobu, která je stanovená ve smlouvě. Finanční leasing má silnou historii jako způsob financování aut. Klient zaplatí leasingové společnosti akontaci a po dobu 3 až 4 let platí měsíční splátky. Po uplynutí této doby přechází vlastnické právo na nájemce.

Operativní leasing Škoda

Financování auta na operativní leasing Škoda je známé spíše jako Škoda Financial Services. Škoda Financial Services je široká nabídka služeb okolo vozů Škoda zahrnující půjčky na auto s výhodným úrokem, předplacený servis, pojištění a auta na operativní leasing. Operativní leasing Škoda se neřadí zrovna k nejlevnějším operativním leasingům, zato má dlouhý seznam spokojených řidičů, kterých neustále přibývá.

Klient si nakonfiguruje automobil podle svých přání a sjedná si operativní leasing Škoda online. Během pár kliknutí si může být klient jist, že získá nejen automobil snů, ale i povinné ručení, letní pneumatiky, zimní kola a servis spojený s provozem vozidla. Počáteční náklady jsou nulové, platí se fixní měsíční splátka jako u všech aut na operativní leasing. Jakmile smlouva skončí, klient si může vybrat jiné auto a sjednat novou smlouvu s leasingovou společností.