Hypotéka na družstevní byt Hypoteční banka

Michal Hardyn

Publikováno 05. Dubna 2021

Obsah

Koupě družstevního bytu bývá často výhodná — pořizovací náklady na získání družstevního bytu bývají někdy i o 20-30 % nižší než náklady na získání „standardního bytu“. Jak získat hypotéku na družstevní byt?

Všechno má své výhody a nevýhody, a to platí i o družstevním bydlení. Při koupi družstevního bydlení si zájemce nekupuje samotný družstevní byt — ten zůstává ve vlastnictví družstva, ale kupuje si jen členská práva a povinnosti v družstvu. K právům samozřejmě patří užívání bytu a volné nakládání s ním, což je však často podmíněno souhlasem družstva.

Jisté omezení jsou i při vyřizování hypotéky. V minulosti byl celkem problém získat hypotéku na družstevní byt, neboť tento se nedal použít jako předmět zástavního práva, zájemce o financování prostřednictvím hypotečního úvěru musel založit jinou nemovitost.

V současnosti se však situace radikálně změnila k lepšímu — několik bank už zařadilo do své nabídky i možnost financování družstevního bytu. Jednou z nich je i Hypoteční banka.

Prostřednictvím hypotéky na družstevní byt můžete získat potřebné finanční prostředky na převod členských práv a povinností v družstvu, případně na úhradu členského podílu.

Hypoteční banka poskytuje na tyto účely úvěr v objemu od 300 000 Kč až do 100 % odhadní hodnoty zastavované nemovitosti. Splátky si můžete rozložit při financování do 70 % hodnoty nemovitosti až na 40 let, při financování nad 70% je maximální lhůta splatnosti 30 let.