100% hypotéka Wüstenrot

Michal Hardyn

Publikováno 05. Dubna 2021

Obsah

Plánujete si koupit byt či stavět rodinný dům? Většina lidí nemá dostatek peněz na to, aby si mohla vlastní bydlení financovat pouze z vlastních zdrojů, proto statisíce lidí využívají nabídky hypotečních bank. Lze získat 100% hypotéku?

Hypoteční banky nabízejí hypotéky s LTV (poměr výše úvěru k ceně nemovitosti) od 70-90%, to znamená že požadavek na vlastní zdroje klienta se pohybuje od 10-30%.

100% hypotéka

Existuje však dost početná skupina lidí, která má zájem o získání úvěru na plnou výši ceny nemovitosti — takzvanou 100% hypotéku, při které nemusí mít naspořené žádné vlastní peníze.

Z pohledu hypotečních bank se ukázalo jako zdravé, pokud je u hypoték určitá spoluúčast klienta vlastními zdroji. Za touto prozíravou strategií se neskrývá nic jiného než opatrnost. Banky si tím, že financují hypotéky se spoluúčastí klienta vytvářejí jakýsi prostor, že v případě nesplácení úvěru prodají nemovitost se ziskem.

Pokud by poskytly 100% hypotéku, v případě klientova nesplácení mohou danou nemovitost prodat, ale ta jim sotva pokryje náklady vynaložené na poskytnutí úvěru. Je třeba také počítat s tím, že ceny nemovitostí podléhají změnám a tak pokud mezitím cena nemovitosti klesne, banka může na 100% hypotéce i prodělat.

Z tohoto důvodu 100 procentní hypotéku, tak jako v minulosti nezíská každý, ale jsou poskytovány pouze ověřeným klientům, kterých banka velmi dobře zná (například takovým, kteří mají v bance delší dobu vedený běžný účet). Při stanovení výsledného procenta se vždy bere v úvahu bonita klienta a samotná hodnota nemovitosti.