Půjčka před výplatou

Michal Hardyn

Publikováno 08. Dubna 2021

Obsah

Chybí Vám 5000 Kč do výplaty? Stačí poslat sms nebo odeslat online formulář a peníze budete mít na účtu během 15 minut. I tak se snaží společnosti poskytující půjčky před výplatou zaujmout nové klienty. Vyplatí se však takové půjčky?

Půjčka před výplatou odeslána, at‘ už prostřednictvím online formuláře nebo přes sms zprávu se těší mimořádné popularitě zejména u lidí, kteří se ocitli ve finanční tísni.

Půjčky před výplatou raději nezkoušet

Žadatelé o půjčku před výplatou mají na krku exekuce a dluhy, kterých se chtějí zbavit za každou cenu. Neuvědomují si přitom, že další půjčkou nic nevyřeší, ale že se tím zlá finanční situace může ještě více zkomplikovat.

Láká je i představa, že úvěr mohou získat pohodlně, bez osobního setkání, pouze odesláním sms zprávy. Společnosti poskytující půjčky do výplaty téměř nikdy neověřují příjem a dokonce nenahlíží ani do registru dlužníků.

Za to, že ochotně půjčí peníze i chronickému neplatiči si však nechají pořádně zaplatit, a tak se úroky a sankční poplatky šplhají velmi vysoko. Není nic netypické, pokud roční procentní sazba nákladů takovýchto půjček dosahuje desítky tisíců procent

Za půjčku 5000 Kč na 21 dní tak klient musí zaplatit poplatek 1250 Kč. Problém je v tom, že takové společnosti nevyhodnotí finanční situaci klienta — málokterá si vyžádá potvrzení o výši příjmu, a tak se riziko nesplácení promítne do vysokých úroků, které musí splácet každý klient stejně, bez ohledu na to, zda splácí poctivě.

Půjčky před výplatou jsou tedy maximálně nevýhodné pro ty lidi, kteří jsou poctiví a kteří si vždy své závazky platí včas, proto je lepší se takovým úvěrem vyhnout.

Poskytovatelé na českém trhu

Půjčky před výplatou na českém trhu nabízí obrovské množství společností — a není se čemu divit — zájem o tento typ úvěrového produktu má v posledních měsících stoupající tendenci. Stále více lidí nedokáže odolat nabídce mít požadovanou částku na účtu okamžitě.

Mezi známé produkty v této oblasti patří například Půjčkomat, nebo Ferratum půjčka — obě fungují na podobném principu. Ferratum Bank je nebankovní společnost která poskytuje půjčky na menší částky od 2 500 do 80 000 Kč. Jak bylo uvedeno výše, ani tato společnost si neověřuje příjem, úvěrový registr a peníze poskytne komukoliv bez ručitele či jiného zajištění.

Ferratum Bank nabízí 2 typy půjček. Jednu s názvem Půjčka na 30 dní a druhou je Ferratum Credit. Lidé, kteří si chtějí půjčit, si mohou zvolit tu půjčku, která jim nejvíce vyhovuje. Ferratum půjčky jsou flexibilní a výše měsíční splátky je 13 % z celkové dlužné částky.

Jaká je pravděpodobnost, že člověk, který momentálně nutně potřebuje 20 000 Kč bude mít za měsíc 35 919,48 Kč, aby mohl dluh splácet měsíčními splátkami? To se může stát opravdu jen zaměstnanému člověku, kterému skutečně chybí pár tisíc do výplaty.

Problém je však v tom, že Ferratum Bank půjčí komukoliv, tedy i člověku, který se ocitl bez zaměstnání — ten však s největší pravděpodobností za měsíc nebude mít několik tisíc navíc na vrácení půjčené částky spolu s úroky a poplatky.

Rizika půjček pro výplatou

Půjčky před výplatou jsou několikanásobně dražší než úvěr z banky. Půjčky srovnávejte na základě RPSN — tento údaj Vám poskytne informace o tom, o kolik procent ročně úvěr přeplatíte. Půjčka před výplatou může mít RPSN přes 22 000 %.

Neověření, respektive minimálně ověření bonity klienta, se může zdát pro člověka ve finanční tísni jako výhoda, opak je však pravdou. Když už sám žadatel nemůže posoudit, zda budete moci úvěr bez problémů vrátit s vysokými poplatky a úroky, měl by tak učinit alespoň věřitel.

Ověřování příjmu žadatele je výhodné pro obě strany — klient získá nižší úrok a věřitel má jistotu, že dostane půjčené peníze zpět.

Co dělat, pokud potřebujete peníze před výplatou

Služby společností, poskytující půjčky před výplatou využijte pouze v naléhavých případech, když jste vyzkoušeli všechny níže uvedené možnosti:

  • Požádejte o pomoc rodinu nebo známých s tím, že podepíšete smlouvu o půjčce, aby měl ten, který vám půjčí jistotu, že peníze vrátíte.
  • Pokuste se vybavit úvěr v bance. Pokud máte zaměstnání a můžete doložit příjem, neměl by to být problém.

Pokud potřebujete půjčit menší částku před výplatou, zkuste se obrátit na vašeho zaměstnavatele. Pokud si vás váží a odvádíte dobrou práci, jistě neodmítne poskytnout vám předplatbu ještě před výplatou.