Česká spořitelna

Michal Hardyn

Publikováno 08. Dubna 2021

Obsah

Česká spořitelna je největší bankou na trhu, což dokazují i čísla — počet klientů finanční skupiny České spořitelny přesáhl 5,2 milionu. O tento úspěch se zasloužila i dlouholetá tradice banky. Jaké finanční produkty jsou u České spořitelny k dostání?

Banka se v současnosti zaměřuje na poskytování komplexních finančních služeb pro soukromé klienty, malé a střední firmy, města a obce ale velkou část svého úsilí věnuje i financování velkých korporací. Co se týče segmentu osobních financí, banka zřizuje běžné účty, vydává kreditní a debetní karty, poskytuje spořící produkty, pojištění a v neposlední řadě je CS i významným poskytovatelem půjček, úvěrů a hypoték na českém trhu.

Z historie České spořitelny

Začátkem 19. století vznikla v habsburské monarchii myšlenka podpořit chudé vrstvy v jejich hospodaření s penězi, a tak byla v roce 1819 založena Erste oesterreichische Spar-Casse (První rakouská spořitelna), která se stala prvním peněžním ústavem tohoto druhu ve střední Evropě.

Postupně se začaly otevírat jednotlivé pobočky Erste oesterreichische Spar-Casse, pražská pobočka byla založena v roce 1825. Vzniku pražské pobočky předcházela výzva v novinách na dar spořitelně, který měl tvořit jakýsi počáteční kapitál a jistotu, že lidé o své peníze nepřijdou.

Do základního fondu darovali nemalé částky šlechtici (například J.A. Schwarzenberg, A.L. Lokowitz), velkoobchodníci a štědrý dar spořitelně věnoval i samotný císař- František I.

Lidé si začali do spořitelny vkládat své úspory, které byly úročeny malým úrokem. Úspory spolu s výnosy měli běžným lidem pomoci překlenout těžké období v případě ztráty zaměstnání nebo pracovní neschopnosti. Původní název pražské spořitelny byl „Schraňovací pokladnice (pokladní kasa) pro hlavní město Prahu a pro Cechy“, později byl název změněn na mnohem výstižnější „Whmische Sparkasse“ (Spořitelna česká), která byla prvním právním předchůdcem dnešní České spořitelny.

Novodobá historie CS začala jako součást Československé státní spořitelny, která vznikla v roce 1953. Od roku 1969 začala působit jako samostatná složka — Česká státní spořitelna. Během komunismu byly veškeré obchodní aktivity spořitelny omezené, přesto se rychle rozvíjely.

Popularitě se těšily zejména vkladní knížky s roční výpovědní lhůtou, které byly úročeny úrokem 4%. V roce 1992 došlo ke změně právní formy a k rozdělení akcií. Česká státní spořitelna změnila název a právní formu na Česká spořitelna a.s. V roce 2000 vstoupila do CS rakouská Erste Bank odkoupením 52 % akcií banky.

Svůj podíl zvýšila na 98 % o dva roky později. Česká spořitelna je tak součástí silné bankovní skupiny Erste Bank Group, která poskytuje finanční služby 17 milionům klientům v zemích střední a východní Evropy, a to nejen svým klientům k osobním účelům, ale také firmám a spoustě společnostem, mezi nimiž je například Naturalis a mnoho dalších.

Česká spořitelna půjčky

Půjčka České spořitelny – je neúčelovým spotřebním úvěrem, který můžete získat ve výši od 30 000 — 600 000 Kč bez ručitele a bez zajištění. Díky dlouhé lhůtě splatnosti, až 7 let si můžete jednotlivé splátky rozložit na delší období a získat tak nízkou měsíční splátku. Žádost o půjčku si můžete podat na kterékoliv pobočce CS nebo prostřednictvím online formuláře zveřejněného na web stránce banky. Minimální úroková sazba je 8 % ročně.

Hotovostní úvěr je také neúčelový spotřební úvěr který je určen k financování soukromých potřeb klientů. Poskytuje ve výši od 30 000 Kč, úvěrový strop není stanoven. Na rozdíl od výše uvedené půjčky je třeba tento úvěr zajistit zástavním pravém k pohledávce z vkladu. Do objemu 600 000 Kč je možné získat úvěr i bez zajištění, ale vše bude záviset zejména na zjištěné bonitě žadatele. Splatnost je 1-84 měsíců a minimální úrok je 8%.

Konsolidace půjček a úvěrů – nabízí banka zájemcům, který splácejí alespoň jednu půjčku v jiné finanční instituci. Konsolidací se vypořádají původní úvěry, kontokorenty a dluhy na kreditních kartách a nahradí se jedním úvěrem, s lepší splátkou. CS konsoliduje půjčky ve výši od 30 000 Kč do 600 000 Kč, přičemž banka nabízí i možnost vzít si peníze navíc formou neúčelového úvěru, který lze použít na cokoliv. Splatnost je maximálně 96 měsíců a výši úroku banka stanoví pro každého žadatele individuálně, na základě posouzení jeho bonity a rizikového profilu žadatele.

Spotřebitelský úvěr – jedná se o účelový úvěr, který banka poskytuje ve výši od 100 000 Kč, horní hranice úvěru není stanovena. Jeho výše bude záviset na zjištěné bonitě žadatele. Banka poskytuje spotřebitelský úvěr až do 600 000 Kč i bez zajištění, při půjčkách nad tuto částku je třeba poskytnout záruku ve formě zřízení zástavního práva k pohledávce z vkladu. Jelikož se jedná o účelový úvěr, bance je třeba doložit, na co jste prostředky použili. Lhůta splatnosti se pohybuje od jednoho do deseti let a úrok je od 6,25 % ročně.

Úvěr plus – tento produkt patří do skupiny neúčelových úvěrů poskytovaných fyzickým osobám na financování jejich soukromých potřeb s úrokovou sazbou od 6,25 % p.a. Minimální výše úvěr plus je 50 000 Kč a maximální není stanovena. Minimální doba splatnosti je jeden rok a maximální závisí na objemu půjčených peněz a pohybuje se od 7-8 let.

Kontokorent – možnost jít do mínusu poskytuje banka k osobnímu nebo sporožirovému účtu s úvěrovým limitem od 5 000 — 100 000 Kč. Výše schváleného úvěrového limitu se bude odvíjet od čistého příjmu žadatele a od jeho výdajů. Kontokorent představuje ideální finanční rezervu pro případ, že na účtu nebudete mít dostatek vlastních peněžních prostředků. Běžná sazba povoleného přečerpání v ČS je stanovena na 18,90 % p.a.

Americká hypotéka – tento produkt poskytuje banka ve dvou formách – hotovostní a spotřebitelské. Při hotovostní formě se účel použití finančních prostředků nedokládá (úrok od 6,25 % pa). Při spotřebitelské americké hypotéce je potřeba účel použití peněz doložit, odměnou Vám za to bude nižší úroková sazba — od 5,95% ročně. Pro získání americké hypotéky je třeba bance poskytnout záruku formou zřízení zástavního práva na nemovitost (banka poskytne úvěr do 80 % hodnoty zastavené nemovitosti). Minimální objem úvěru je 150 000 Kč, splátky si můžete rozložit na období až 20 let.

Hypotéka – tento produkt se řadí mezi nejžádanější úvěry na bydlení na českém trhu. Jelikož se jedná o klasickou hypotéku, je třeba ručit nemovitostí. Od hodnoty nemovitosti (kterou určí bankou přidělen specialista) a od bonity klienta bude záviset i objem schváleného hypotečního úvěru. Banka poskytuje hypotéky do 100% hodnoty nemovitosti, takže na koupi domu nebo bytu nebudete potřebovat žádné vlastní úspory. Splatnost je standardní jako u ostatních konkurenčních produktů od 5-30 let.

Výhodou je možnost požádat o odklad splátek, snížení nebo zvýšení splátky kdykoliv i během fixace. Za tuto službu si musíte připlatit jednorázový poplatek při podpisu smlouvy 2000 Kč. Klient si může při podpisu smlouvy vybrat pevnou nebo proměnlivou sazbu. Momentálně nejlépe vychází fixace na 5 let s úrokem od 3,04 % p.a.

Úvěr ze stavebního spoření – další možností financování vlastního bydlení je úvěr ze stavební spoření, který banka poskytuje prostřednictvím své stavební spořitelny — Buřinky. Získáte ho od 100 000 — 800 000 s úrokovou sazbou 4,75 % ročně i bez zástavy nemovitosti a se splatností od 4-18 let. Podmínkou pro jeho získání je splnění základních podmínek: žadatel musí mít podepsanou smlouvu o stavebním spoření nejméně 24 měsíců a zůstatek na jeho účtu ke dni hodnocení v příslušném kalendářním měsíci alespoň 40 % z cílové částky.

Kreditní karty – nabídku úvěrových produktů České spořitelny uzavírají kreditní karty Odměna a World. Obě tyto karty jsou poskytovány s úvěrovým limitem do 500 000 Kč a jedná se o mezinárodní platební karty MasterCard. Jejich hlavní výhodou je že odměňují své majitelů tím, že vracejí 1 % z každého nákupu. Díky těmto kartám můžete využívat skvělé slevy až do výše 30 % u obchodníků (kteří se zapojili do věrnostního programu Sphere) v České republice a na Slovensku.