Embosovaná karta

Michal Hardyn

Publikováno 10. Dubna 2021

Obsah

Používání platebních karet se už poměrně dávno stalo běžnou součástí života moderního člověka. Stále se však najde množství lidí, kteří nedokážou rozlišovat mezi jednotlivými typy platebních karet. Nejčastěji lidem dělá problém rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, ale často se stává, že běžný člověk nerozumí pojmu embosovaná karta. Jak funguje?

Nejprve si povíme jak embosovanou kartu odlišíte od klasické elektronické karty. Rozdíl je na první pohled viditelný — na embosované kartě jsou reliéfně vytištěná (vystouplá) písmena, nebo embosing. Díky embosingu je možné použít kartu u obchodníků, kteří nejsou vybaveni elektronickým platebním terminálem, ale mají mechanický snímač — imprinter nebo „žehličku“.

Jak funguje embosovaná karta?

Při platbě kartou imprinter snímá údaje na kartě vytištěné reliéfním písmem na zákazníkově kartě a obchodník tak získá všechny potřebné údaje o kartě — jméno držitele, číslo karty, platnost apod. Následně musí ještě zákazník účet podepsat, čímž potvrzuje jeho správnost (při platbě se nezadává PIN kód).

Po platbě musí obchodník do stanoveného termínu zaslat doklad o platbě kartou do banky, která transakci zúčtuje. Problém při embosovaných kartách bývá v tom, že banka nemůže automaticky po uskutečnění transakce snížit disponibilní zůstatek na vašem účtu, protože transakce přes embosovanou kartu nejsou propojeny s online kartovým centrem příslušné banky.

Takže při jistých objemech, obzvláště při větších částkách je třeba ověřit zůstatek na vašem účtu, aby obchodník věděl, zda máte na účtu dostatek peněz na uskutečnění transakce. Každý obchod má nastaven vlastní limit — takzvaný floor limit, při kterém není třeba platbu autorizovat.

Při všech platbách nad tento limit se vyžaduje ověření aktuálního disponibilního zůstatku na platební kartě. Pokud má například obchodník nastaven floor limit na 10 000 Kč, tak všechny platby do 9 999 Kč mohou proběhnout bez autorizace a nad 10 000 Kč je třeba v bance, kde byla karta vydána ověřit, zda má majitel karty na účtu dostatečný disponibilní zůstatek.

Jak již bylo uvedeno, obchodník musí doklady o platbě odnést do banky a až následně banka sníží Váš disponibilní zůstatek na účtu, což může trvat i několik dní, záleží na tom, jak rychle obchodník předá podklady bance.

Pozor na krádež nebo ztrátu karty

Mnohem vážnější problém představuje možnost zneužití karty. Jakmile dojde ke ztrátě nebo krádeži karty, ani netřeba připomínat, že to musíte okamžitě nahlásit bance, ve které byla vydána.

Při krádeži elektronické karty je zneužití mnohem těžší. Banky jsou vybaveny celou škálou různých (velmi účinných) opatření, díky kterým je zneužití karty téměř nemožné. Při embosované kartě je také bankou provedeno opatření proti elektronickému zneužití, ale v případě platby u obchodníků přes imprinter je možné kartou platit nadále i celý týden.

Podpis, kterým se potvrzuje správnost transakce se dá velmi jednoduše zfalšovat. Banky rozesílají obchodníkům, kteří používají imprinter seznam ukradených nebo ztracených karet, které musí obchodník před transakcí zkontrolovat. Většinou se tak neděje, a tak je riziko zneužití embosované karty opravdu vysoké.

Výhody tohoto typu karty však určitě převažují její nevýhody. Embosovanou kartou můžete například platit za zboží v internetových obchodech, můžete si s ní objednat například letenku apod., na zrealizování platby stačí zadat jenom číslo karty, jméno majitele, platnost a CSV kód. Embosovanou kartu určitě oceníte v zahraničí, kde je mnohem častěji akceptována než neembosovaná karta.