Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Michal Hardyn

Publikováno 10. Dubna 2021

Obsah

Předmětem zájmu lidí, kteří se začínají zajímat o osobní finance je otázka: „Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?“ Bohužel i kvůli nedostatečnému prostoru, který se věnuje problematice osobních financí na základních a středních školách, se stále najde velké množství lidí, kteří neznají rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. V čem se tedy odlišují?

Na první pohled rozdíl mezi nimi není viditelný, ale přesto se jedná o dva zcela odlišné produkty. Kreditní karty se často vydávají jako embosované (s reliéfně vytištěným písmem), zatímco debetní jsou často neembosované. Banky však postupem času stále více vydávají i debetní embosované karty.

Debetní vs. Kreditní karta

Základní rozdíl spočívá v tom, že debetní karta je navázána na běžný účet vedený v bance a pokud ji používáte, čerpáte ní (s výjimkou kontokorentu — povoleného přečerpání účtu) vlastní peníze.

Kreditní karta se vydává nezávisle od běžného účtu a znamená úvěr (půjčku). Při platbě nebo výběru hotovosti kreditní kartou vždy čerpáte úvěr, který je třeba splácet. Výše úvěrového limitu závisí na individuálním zhodnocení bonity klienta bankou — čím bonitnější klient jste (čím více vyděláváte), tím vyšší úvěrový limit získáte.

Kreditní karta je revolvingový (opakující se) úvěr, protože s každou uskutečněnou splátkou úvěru se úvěrový limit automaticky obnovuje. Kreditní kartu získáte v kterékoliv bance nebo nebankovní instituci, přičemž zřízení nového účtu není podmínkou jejího poskytnutí.

Kreditky jsou pro osobní finance na rozdíl od běžnějších debetních karet mnohem dražší. Při jejich vydání platíte poplatek za vydání, pak každý měsíc poplatek za vedení kartového účtu. Náklady na správu kartového účtu jsou však nic oproti drahým úrokům, které začnou nabíhat, v případě že nevyužijete takzvané bezúročné období.

Bezúročné období

Během tohoto období můžete čerpat peníze banky bez úroku. To znamená, že pokud dlužnou částku splatíte nejpozději do konce tohoto období, nebudete platit žádný úrok. Bezúročné období se běžně pohybuje od 35-50 dnů. Po skončení tohoto období bude dlužná částka úročena sazbou od 9,90 % (pro prémiové karty) až po 27 % (pro kreditky vydávané nebankovními společnostmi).

Kreditní karta tak může být dobrým nástrojem v rukou člověka, který ví, jak ji používat. Bezúročné období začíná plynout dnem uskutečnění transakce až po den splatnosti uvedeném na výpisu, který je obvykle navázaný na konkrétní datum následujícího kalendářního měsíce.

Pokud je datum splatnosti do 15. dne v měsíci a bezúročné období trvá 45 dní, to znamená, že pokud platbu uskutečníte 1. dne v měsíci, úvěr máte bez úroku 45 dní. Jakmile zaplatíte kartou později, řekněme 20. dne, tak bezúročných bude jen 25 dní — vše tedy záleží od termínu uskutečnění platby.

Je důležité také vědět, že většina bank poskytuje bezúročné období výlučně na bezhotovostní platby a ne na výběry v hotovosti. Takže pokud kreditní kartou zrealizujete výběr z bankomatu, nejenže bude vybraná částka úročena okamžitě, ale k tomu i vyšší sazbou. Proto pro výběry v hotovosti se více vyplatí používat debetní karty.

Využívejte bonusy a slevy

Výhodou kreditních karet je kromě možnosti čerpat úvěr bez úroku i skutečnost, že často Vás odmění různými bonusy a slevami. Známé a žádané jsou cashback karty, které z každého bezhotovostního nákupu vracejí určité procento z platby zpět na účet klienta (například Kreditní karta Odměna České spořitelny nebo Cetelem kreditní karta, CitiLife kreditka a mnoho dalších).

Kreditní karty často umožňují jejich držitelům získat exkluzivní slevy u vybraných obchodníků.