Volksbank se mění na Sberbank

Michal Hardyn

Publikováno 12. Dubna 2021

Obsah

Volksbank CZ se od 28.únoru 2013 mění na Sberbank CZ a veškeré obchodní aktivity už bude realizovat pod značkou Sberbank. Co se pro klienty Volksbank mění?

K prodeji Volksbank došlo už loni v únoru, kdy Sberbank (největší ruská banka a zároveň třetí největší banka v Evropě) odkoupila všechny středoevropské dceřiné společnosti Volksbank International, s výjimkou Rumunska.

Koupě Volksbank International nebyla přitom jediným „úlovkem“ ruského bankovního giganta — v loňském roce se jim podařilo odkoupit i švýcarskou SLB Commercial Bank.

Zpět ale k odkoupení Volksbank International. Sedm bank bylo Sberbank prodáno za 505 milionů eur, původní cena měla být přitom ještě o 80 milionů eur vyšší.

Sberbank se však podařilo vyjednat slevu z důvodu zhoršených výsledků kupované skupiny. Podle portálu etrend.sk však ruská Sberbank není spokojena s kvalitou aktiv, které odkoupila. Ty jsou prý mnohem horší, než uváděly informace před jejím nákupem.

Sberbank podle vyjádření jejího výkonného šéfa (Germana Grefa) tedy zvažuje podniknout kroky i proti auditorům transakce KPMG. Podle informací, které řekl G. Gref deníku Financial Times, Sberbank vynaložila na koupi Volksbank International a následné investice související s kompletním rebrandingem přibližně jednu miliardu eur. Dosud se spekuluje o tom, zda se celá záležitost bude řešit soudní cestou.

Co čeká klienty Volksbank?

Každopádně Sberbank už stihla svým klientům oznámit důležitou změnu — dojde k významným změnám obchodních podmínek, všech smluv a internet bankingu. Sberbank bude dostupná na webové stránce www.sberbankcz.cz.

Klientům budou postupně vydány nové platební karty s atraktivním designem Sberbank, ke změně čísla karty ani PIN kódu nedojde. Stávající držitelé platebních karet budou v průběhu několika týdnů bankou vyzváni k vyzvednutí nových platebních karet, dokud však nedojde ke změně, veškeré platební funkce zůstanou nezměněny.

Změny pocítí i klienti v novém internet bankingu, který by měl mít být pro uživatele jednodušší, modernější i bezpečnější. Sberbank totiž přidává nové zajištění identifikací prostřednictvím sms kódu. Vždy při komunikaci s bankou bude nutné zadat požadovaný kód který bude mít omezenou platnost a který bude klientovi zaslán přímo na jeho mobil.

Změny na pobočkách

Změny čekají i pobočky. Nově by se měli klienti na jednotlivých pobočkách cítit lépe díky svěžím barvám —zejména zelené, bílé a žluté barvy, které nahradí dosavadní tmavomodrou barvu která charakterizovala Volksbank. V pobočkách by měli být i wifi zóny, dětský koutek či VIP zóny.

Sberbank se bude zaměrovat především na segment malých a středních podnikatelů, ale také si chce rozšířit základnu retailových klientů. To chce docílit zejména kvalitními službami a neustálou inovací produktů a proklientským přístupem.

Koupě Volksbank International ruské Sberbank otevírá příležitosti na trhu Evropské unie, který je nepochybně velmi atraktivní. Sberbank by chtěla v následujícím období pokračovat ve své expanzi dále na Západ.