Bezkontaktní platby jsou až 7 krát rychlejší

Michal Hardyn

Publikováno 10. Dubna 2021

Obsah

Bezkontaktní platby jsou stále na vzestupu. Stále více Čechů dává přednost placení za menší nákupy do 500 Kč prostřednictvím bezkontaktní platby před hotovostí.

Tento trend je celkem pochopitelný — při menších nákupech nemusíte hledat v peněžence drobné, stačí, když kartu přiložíte k platebnímu terminálu na pokladně, přičemž při platbě do 500 Kč není nutné zadávat ani PIN kód.

Z bezpečnostních důvodů je třeba při vyšších objemech (nad 500 Kč) autorizovat transakci PIN kódem. Tento pohodlný způsob platby šetří především čas strávený u pokladny. Průzkumy prokázaly, že bezkontaktní platby jsou oproti placení v hotovosti až o 45 sekund rychlejší. Pokud průměrný klient zaplatí takovou kartou 40krát ročně, může ušetřit až půl hodiny času.

Bezkontaktní platby lze realizovat prostřednictvím debetních a kreditních karet, přívěsků na klíče, SmartCards, prostřednictvím mobilu nebo jiných zařízení využívajících bezkontaktní technologii.

VISA chce odnaučit zákazníky platit v hotovosti

Doposud platilo, že lidé byli zvyklí platit kartou za větší nákupy potravin či oblečení nebo na čerpacích stanicích. Ze statistik vyplývá, že drtivá většina plateb v Evropě představuje hodnotu do 20 EUR, a tyto transakce jsou realizovány převážně v hotovosti.

Přesně tento segment stojí v centru zájmu společnosti VISA— chtějí odnaučit klienty platit v hotovosti a místo toho jim nabídnout pohodlnější a rychlejší způsob platby. Jedná se o velmi dynamické odvětví, s vysokým růstovým potenciálem.

Jen od konce roku 2011 české banky vydaly více než 800 000 kusů bezkontaktních karet, další statisíce přibudou do oběhu letos. Aktuálně je vydává tucet tuzemských bank, přičemž je viditelná snaha o nahrazení klasických platebních karet novými — bezkontaktními.

Jejich popularita narůstá se stoupajícím počtem obchodních míst, které jsou vybaveny speciálními terminály umožňujícími tento způsob platby. Už dnes jich je k dispozici více než 15 000 a každým měsícem přibývají stovky nových prodejen.

V dnešní době můžete bezkontaktně platit zejména v síti oblíbených supermarketů a hypermarketů, jakými jsou Billa, Albert, Lidl, Interspar, Baumax ale samozřejmě i v řadě dalších obchodů — na čerpacích stanicích, v lékárnách či knihkupectvích. Velké využití má tento způsob platby i v restauracích rychlého občerstvení a všude tam, kde se tvoří u pokladen dlouhé rady —například v kinech.

Největší vydavatel, kterým je Česká spořitelna, vydala ke konci loňského roku až 600 000 bezkontaktních karet, s nimiž jejich klienti uskutečnili transakce v objemu více než 813 milionů korun. Od 15. února byla nabídka bezkontaktních plateb rozšířena i na oblíbené kreditní karty České spořitelny Odměna a World.