Kód banky 0800 – Česká spořitelna

Adéla Ozomová

Publikováno 14. Dubna 2022

Obsah

Česká spořitelna a.s. (banka 0800) působí v České republice od roku 1992. Během 30 let se stala největším poskytovatelem retailových bankovních služeb, jelikož má v současné době téměř 4,5 milionu spokojených klientů. Jaká je historie banky, co za služby nabízí a k čemu vlastně slouží kód České spořitelny?

Česká spořitelna – banka 0800 a její historie

Česká spořitelna je banka s nejdelší historií na českém trhu, která sahá až do roku 1825, kdy na českém území vznikla jako úplně první spořitelna vůbec. Jejím hlavním účelem byla pomoc chudším vrstvám obyvatel. V roce 1943 došlo ke sloučení několika spořitelen s novým názvem Spořitelna pražská. O necelých 25 let později během rozsáhlého zestátňování se ze Spořitelny pražské a několika dalších ústavů stala Státní spořitelna. Na počátku roku 1992 se tato spořitelna přeměnila na akciovou společnost s novým názvem Česká spořitelna a.s., který užívá dodnes. Česká spořitelna kód banky 0800 je jedním z nejpoužívanějších kódů v celé ČR.

Základní údaje

Oficiální název: Česká spořitelna, a.s.
Sídlo: Olbrachtova 1929/62, 140 00 Praha 4
IČO: 45244782
Česká spořitelna kód 0800
SWIFT kód banky: GIBACZPX

Česká spořitelna Liberec a její pobočky se v tomto městě nachází na čtyřech různých místech. Jejich seznam nebo přesné umístění na mapě se dá zobrazit na webových stránkách banky, kde lze vidět i otevírací dobu, nabízené služby a mnohé další. Pro hladší průběh návštěv je vhodné se na schůzku s bankéřem nejprve objednat. Česká spořitelna Liberec provozuje celkem 19 bankomatů.

Česká spořitelna – 0800 banka a nabízené služby

Banka se v současnosti zaměřuje na poskytování komplexních finančních služeb pro soukromé klienty, malé a střední firmy, města a obce ale velkou část svého úsilí věnuje i financování velkých korporací. Co se týče segmentu osobních financí, banka zřizuje běžné účty, vydává kreditní a debetní karty, poskytuje spořící produkty, pojištění a v neposlední řadě je CS neboli 0800 banka i významným poskytovatelem půjček, úvěrů a hypoték na českém trhu. Česká spořitelna investice nabízí snadný a bezpečný způsob, jak začít investovat.

 • Účty a karty: účty v cizí měně, účty pro seniory, dětský spořící účet, studentské účty, standardní účty aj.
 • Půjčky: konsolidace, kontokorenty, kreditní karty, úvěry na rekonstrukci.
 • Hypotéky: americké hypotéky, refinancování hypoték.
 • Spoření: stavební spoření, penzijní připojištění, dětské vkladní knížky aj.
 • Česká spořitelna investice: online investování, investování pro firmy atd.
 • Pojištění: cestovní pojištění, životní pojištění, pojištění domácnosti aj.
 • Poradnu: video návody, produktové informace apod.

Fond Top Stocks Česká spořitelna umožňuje investovat do společností, jako je například Starbucks, Marriot nebo třeba Foot Locker. Top Stocks Česká spořitelna nabízí investice již od 300 Kč. Fond vyrostl v posledních letech k závratné částce více než 22 miliard Kč spravovaného majetku. Počet investorů se pohybuje okolo 90 tisíc. Výkonnost pravidelné měsíční investice od založení je 12,4 % p. a.

Formáty bankovních kódů a 0800 kód banka

Kódy bank jsou čtyřmístná čísla sloužící k jednoznačné identifikaci banky. Banky v ČR, spořitelny i úvěrní družstva mají svůj unikátní kód. Kód banky se odděluje lomítkem a je na konci za identifikátorem účtu klienta. Česká spořitelna kód banky je 0800. Kódy bank se používají pro vnitrostátní účely, pokud jde o mezinárodní číslo bankovního účtu (IBAN), Česká spořitelna kód banky se uvádí na pátém až osmém znaku.

1 Kód platebního styku (kód banky)

Každý poskytovatel platebních služeb má od České národní banky přidělen čtyřmístný kód (např. kód banky Česká spořitelna je 0800). Tento kód však slouží pouze pro platební styk v rámci České republiky. Obvykle se zapisuje za číslem účtu a je oddělen lomítkem.

Mezi nejčastěji hledané kódy bank v ČR patří:

 • 0800 kód banka – kód České spořitelny
 • 0300 kód banka – kód ČSOB
 • 2010 kód banka – kód Fio banky
 • 0100 kód banka kód Komerční banky
 • 6100 kód banka– kód Equa bank
2 SWIFT/BIC kód

Jedná se o mezinárodní standardizované označení banky, které se používá pro zahraniční platby. V rámci SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) má každá banka svůj jedinečný kód – BIC (Bank Identifier Code = bankovní identifikační kód). Ten se skládá z 8 až 11 znaků (kódu banky, země a místa/regionu, volitelně i kódu pobočky banky).

 • První 4 znaky jsou kód banky (kód banky Česká spořitelna je GIBA).
 • Další 2 znaky jsou kód země (Česká republika má kód CZ).
 • Následující 2 znaky jsou kód místa/regionu.
 • Poslední 3 znaky jsou volitelné a představují kód pobočky banky.
2 IBAN

IBAN (International Bank Account Number) je mezinárodně standardizovaná forma čísla bankovního účtu. Každá země Evropského hospodářského prostoru (EHP) má vlastní strukturu IBAN, maximálně se však může skládat ze 34 znaků. IBAN je tvořen kódem země, 2 kontrolními číslicemi a až 30 číslicemi označujícími číslo bankovního účtu a kód banky. Svůj IBAN většinou najdete v internetovém bankovnictví nebo bankovní aplikaci, případně můžete využít online generátor IBAN.

Příklad IBAN Česká spořitelna kód banky 0800: CZ62 0800 0000 0001 2345 6789

 • První 2 znaky jsou kód země (Česká republika má kód CZ).
 • Následující 2 znaky jsou kontrolní číslice, které jsou proměnlivé.
 • Ostatní znaky obsahují kód banky (0800 Česká spořitelna).
 • Samotné číslo účtu je na posledních číselných pozicích.

Číslo účtu vzor – Česká spořitelna číslo účtu 0800

Pro lepší představu poslouží jako vzor číslo účtu České spořitelny. Čtyřmístný kód 0800 Česká spořitelna se uvádí za lomítkem a označuje do jaké banky peníze poputují. Kód banky přiděluje jednotlivým bankám ČNB. Čísla účtů České spořitelny mohou v různých formátech vypadat nějak takto:

Česká spořitelna kód 0800 a vzor čísla účtu

Číslo běžného účtu: 123456789/0800

BIC kód (SWIFT) banky: GIBACZPX

Číslo IBAN: CZ62 0800 0000 0001 2345 6789

Česká spořitelna cestovní pojištění si lze sjednat jak jednorázově, tak i dlouhodobě. Dlouhodobé pojištění platí po celém světě, a to buď pro jednotlivce nebo pro celou rodinu ve dvou variantách Klasik nebo Maxi. Kryje náklady na léčbu COVID-19 v zemích s oranžovým nebo zeleným semaforem. Zaplatí náklady při zrušení cesty z vážných důvodů i při pozitivním covid testu na letišti. Česká spořitelna cestovní pojištění se dá sjednat přímo v mobilní aplikaci George.

Česká spořitelna internetové bankovnictví George

Česká spořitelna internetové bankovnictví George neboli Česká spořitelna online banking je dostupná na webových stránkách banky. Dříve se toto bankovnictví nazývalo Česká spořitelna Servis24. Využívání internetového bankovnictví přináší oproti mobilní aplikaci několik výhod, jako jsou například e-faktury nebo e-dokumenty a mnohé další. Online banking se používá primárně na počítačích a noteboocích. Česká spořitelna číslo účtu 0800 je snadno k dohledání po přihlášení do internetového bankovnictví.