Bankovní poradce plat a náplň práce

Karolína Vondrová

Publikováno 06. Ledna 2022

Obsah

Bankovní poradce je oblíbenou startovací pracovní pozicí zejména u absolventů. Mnohdy totiž postačí i středoškolské vzdělání zakončené maturitní zkouškou. Výhodou totiž je, že zaměstnavatelé častokrát nevyžadují od uchazečů dlouholeté zkušenosti a znalosti oboru. Co je tedy hlavní náplní práce a jaký má bankovní poradce plat?

Bankovní poradce náplň práce

Bankovní poradce náplň práce bývá velmi různorodá, avšak primárně poskytuje pomoc klientům, kteří chtějí využít bankovních služeb. Takovýto poradce může spolupracovat s jedním či více bankovními ústavy. Hlavní náplní práce jsou tedy konzultace a poradenství týkající se bankovních produktů.

Další úlohy, které bankovní poradci plní, jsou vedení evidencí, zpracovávání žádostí klientů, připravování podkladů a spolupráce s bankovním ústavem. Jedná se tedy o práci velmi různorodou. Dá se říct, že bankovní poradce je hlavní a mnohdy jediný kontakt klienta s bankou. Jeho role je v bankovní instituci velmi významná.

Fio banka může být příklad, jak taková práce bankovního poradce vypadá. Většinou se jedná se o prvního člověka, na kterého klienti narází při návštěvě kterékoli pobočky. Bankovní poradce buď sedí u počítače nebo se baví s některým ze svých klientů. Fio banka nabízí zajímavé volné pozice v různých městech České republiky.

Bankovní poradce plat

Klientský pracovník v bankovnictví, jinak tedy bankovní poradce, dosahuje hrubé mzdy od 26 tisíc do 52 tisíc Kč měsíčně. Je velmi pravděpodobné, že tato mzda bude u nováčků spíše nižší. Nicméně po zaškolení, uplynutí zkušební doby nebo po několika letech může mzda příjemně růst. Některé banky navíc nabízejí zajímavé možnosti kariérního růstu.

Tip: Pro výpočet čisté mzdy poslouží online nástroj mzdová kalkulačka. Výpočet čisté mzdy se zobrazí během jedné minuty, po zadání veškerých parametrů.

Bankovní poradce zkušenosti

Tato pracovní pozice není zcela jistě pro každého. Uchazeč o takovéto pracovní místo by měl mít obchodního ducha a zaměření na cíl. Dále by měl být flexibilní, spolehlivý a velmi komunikativní. Velkou výhodou jsou nejrůznější firemní benefity a možnost rychlého kariérního růstu.

Bankovní poradce zkušenosti zaměstnanců jsou poměrně smíšené. Někteří si tuto pozici nemohou vynachválit, pro jiné šlo o téměř traumatizující zážitek. Zaměstnanci oceňují zejména mnoho benefitů, jako jsou třeba stravenky, MultiSport karta, příspěvek na penzijní připojištění a tak dále.

Zaměstnanecké benefity

Možnost kariérního růstu

Osobní rozvoj

Občerstvení na pracovišti

Firemní akce

Občasný výskyt stresových situací

Časová náročnost zaměstnání

Přísné zaměření na plnění cílů

Srovnání pracovních nabídek České spořitelny a KB

Mnoho bank na svých webových stránkách inzeruje volná pracovní místa. Na něktrých pozicích je fluktuace zaměstnanců poměrně vysoká, proto se není třeba obávat malého výběru z pracovních nabídek. V následující části lze sledovat srovnání dvou pracovních nabídek a České spořitelny a Komerční banky. V obou případech se jedná o pozici osobního bankéře v Praze.

1 Česká spořitelna (0800 kód banka)
  • Název pozice: Osobní bankéř
  • Náplň práce: Nabídka a prodej bankovních produktů, komunikace s klienty, příprava finančních plánů, práce s moderními systémy a technologiemi
  • Požadavky: Ukončené SŠ vzdělání s maturitou, zkušenosti v klientsky orientovaném obchodě, proaktivita, tah na branku, obchodní duch, příjemné vystupování a komunikavost
  • Nabídka: 42 dní volna, stravenky, příspěvek 9 600 Kč do Cafeterie, MultiSport karta, zvýhodněné bankovní produkty, až 28 800 Kč/rok příspěvek na penzijní pojištění, zvýhodněný mobilní tarif, nákup automobilů, nákup elektroniky, nákup zájezdů, cestování vlakem, občerstvení a mnoho dalších
  • Bankovní poradce Česká spořitelna plat: V 1. roce průměrný měsíční příjem včetně bonusu ve výši 40.000 Kč a vzdělání v oblasti bankovnictví a financí v hodnotě 250.000 Kč včetně certifikací
2 Komerční banka (0100 kód banka)
  • Název pozice: Osobní bankéř
  • Náplň práce: Poskytování odborného poradenství v oblasti financí se zaměřením na movitou klientelu, pomoc s plněním individuálních požadavků a potřeb, komunikace s klienty osobně nebo telefonicky
  • Požadavky: Ukončené SŠ vzdělání s maturitou, kominikavost a zájem o oblast financí, vyžadována MIFID certifikace (KB ji může zprostředkovat zdarma)
  • Nabídka: 40 dní volna + 4 dny placeného volna na vzdělávání a 7 dní placeného volna pro přípravu na certifikace, stravenky, příspěvek 6 720 Kč do Cafeterie, MultiSport karta, zvýhodněné bankovní produkty, minimálně 13 200 Kč/ročně jako příspěvek na penzijní spoření, plně hrazené rizikové pojištění, možnost práce z domova minimálně 1x týdně, příspěvek na týmové aktivity a sportovní spolky, notebook a telefon/anebo příspěvek na vlastní telefon s firemní SIM kartou s neomezeným tarifem a 5GB dat, adaptační odměna 20 000 Kč už po 6 měsících a splnění povinných certifikací
  • Bankovní poradce Komerční banka plat: Není uvedeno (zhruba od 28 000 Kč měsíčně)

Bankovní poradce Česká spořitelna diskuze

Bankovní poradce Česká spořitelna diskuze a hodnocení zaměstnanců dosahuje poměrně dobrých výsledků. Zaměstnanci si pochvalují benefity ve formě stravenek, příspěvku na penzijí připojištění, množství dovolené a plně hrazené školení. Bankovní poradce Česká spořitelna plat je taktéž vnímán pozitivně. Jako negativa zaměstnanci uvádějí nutnost plnění plánů, stresové situace, dlouhá pracovní doba a neshody s vedením.

Bankovní poradce KB diskuze

Bankovní poradce KB diskuze a hodnocení zaměstnanců dosahuje podobně dobrých výsledků jako Česká spořitelna. Zaměstnanci opět oceňují benefity, zvýhodněné bankovní produkty, množství dovolené a příspěvky na pojištění. Bankovní poradce komerční banka plat je vnímán jakožto nižší. Nevýhody práce v KB jsou dlouhá pracovní doba, neproplacené přesčasy a stres.

Bankovním poradcem se zájemci mohou stát i v jiných bankách, jelikož nabídek je neustále mnoho. Příkladem může být Air Bank (banka kód 3030) nebo MONETA Money Bank (kód banka 0600). Air bank je hodnocena jakožto moderní firma se skvělým zázemím pro zaměstnance. Práce v MONETA Money Bank je označena jakožto vhodná pro lidí s obchodním duchem a po zaškolení lze dosáhnout zajimavých výhod.

Kódy bank

Kódy bank jsou čtyřmístná čísla sloužící k jednoznačné identifikaci banky. Banky v ČR, spořitelny i úvěrní družstva mají svůj unikátní kód. Česká národní banka má kód banky 0710. Kód banky se odděluje lomítkem a je na konci, za identifikátorem účtu klienta. Kódy bank se používají pro vnitrostátní účely.

Název BankyKód banky
Komerční banka0100 kód banka
Česká spořitelna0800 kód banka
Fio bankakód banky 2010
Air Bankbanka kód 3030
MONETA Money Bankkód banka 0600
Česká národní bankakód banky 0710

Tyto číselné kódy používají banky a další subjekty při tvorbě čísla bankovního účtu v národním formátu a ve formátu IBAN. Pro mezinárodní platby se používají BIC/SWIFT kódy bank.