Číslo bankovního účtu formát a vzor

Adéla Ozomová

Publikováno 17. Ledna 2022

Obsah

Při otevření účtu u kterékoli finanční instituce je majiteli tohoto účtu přiděleno jedinečné identifikační číslo účtu. V případě, že je touto institucí banka, jedná se o číslo bankovního účtu. Toto číslo není nikterak nahodilé. Jeho stavba bývá zkonstruována podle přísných pravidel a každá jeho část má svou přesnou funkci. Jak zjistit číslo bankovního účtu a jaká jsou čísla účtů finančních úřadů v České republice?

Číslo bankovního účtu formát

Současný formát čísla účtu se začal používat v 90. letech, kdy rychle vznikalo velké množství soukromých bank. Tyto banky disponují možností si pro svůj formát čísla účtu vytvořit určitá vlatní pravidla, přičemž musí za jakýcholi podmínek dodržovat ta základní.

Číslo bankovního účtu formát

UUUUUK-MMMMMMMMKM/XXXX

Písmeno U označuje předčíslí. Tato část nemusí být v čísle účtu vůbec obsažena, jelikož mnoho bank jej v současné době běžným klientům nepřiděluje. Mezi pomlčkou a lomítkém se nachází písmeno M, které představuje samotné číslo účtu. Písmeno K představuje kontrolní číslici, která zajišťuje splnění pravidel vyhlášky ČNB. Za lomítkem stojí písmeno X, jenž označuje kód banky.

Existuje i tzv. anonymní bankovní účet, který nemá zveřejněné jméno majitele. V podstatě se jedná obdobu běžného účtu. Anonymní bankovní účet může být snadno využíván k provozování trestné činnosti (praní špinavých peněz, financování teroristických aktivit), a proto není v České republice legislativně povolen.

Jak funguje kontokorent? Kontokorent je v podstatě typ úvěru. Když je majitel v mínusu, využívá peníze banky a tím si je od ní půjčuje. Banka možnost přečerpat účet musí nejprve schválit a podle bonity také nastavit maximální výši povoleného debetu. To, jak funguje kontokorent, představuje bezúčelový úvěr.

Číslo bankovního účtu ve tvaru IBAN

Číslo bankovního účtu ve tvaru IBAN je mezinárodní číslo bankovního účtu, podle kterého je možné přesně identifikovat číslo účtu a banku majitele tohoto účtu. V případě potřeby převést číslo účtu na IBAN poslouží kalkulačka IBAN od ČNB.

IBAN číslo účtu vzor

Číslo bankovního účtu: 123456789/9999

Číslo účtu na IBAN: CZ34 9999 0000 0001 2345 6789

Číslo účtu vzor – Česká spořitelna číslo účtu

Pro lepší představu poslouží jako vzor číslo účtu Česká spořitelna. Čtyřmístný kód České spořitelny je 0800, který se uvadí za lomítkem a označuje tedy, do jaké banky peníze poputují. Kód banky přiděluje jednotlivým bankám ČNB. Číslo účtu Česká spořitelna může vypadat nějak takto:

Česká spořitelna číslo účtu

Číslo běžného účtu: 123456789/0800

Číslo IBAN: CZ34 0800 0000 0001 2345 6789

Jak zjistit číslo bankovního účtu

Je zcela běžné, že klient nezná své číslo účtu nazpaměť. V takovém případě se stačí podívat do smlouvy o vedení účtu, do výpisů z banky nebo do internetového bankovnictví. Jestliže chce klient odeslat platbu, ale nezná číslo účtu příjemce, může ho zkusit vyhledat na internetu v příslušném rejstříku. Spoléhat se na nalezené údaje se příliš nedoporučuje. Odesílatel platby by se měl ptát přímo příjemce.

Jak dlouho trvá převod peněz z účtu na účet? To záleží na několika faktorech. Pokud se jedná o běžnou platbu poslanou v rámci jedné banky, peníze by měly dorazit tentýž den. Pokud jde o totožnou platbu mezi dvěma bankami, platba dorazí nejpozději ve 23:59 druhý den po odeslání. To, jak dlouho trvá převod peněz z účtu na účet, jde urychlit zvolením okamžité nebo expresní platby.

Čísla účtů finančních úřadů

Čísla účtů finančních úřadů se skládají z předčíslí, jenž označuje účel platby. Přesněji jde o daně, poplatky, pokuty atd. Hlavní části čísla účtu se říká matriková část. Zjednodušeně bývá označována jako číslo účtu finančního úřadu, které se určuje podle místní příslušnosti finančního úřadu. Kód je vždy 0710. Čísla účtů finančních úřadů jsou k nalezení na webových stránkách Finanční správy.

Odběratelé služeb exUPC musí detaily o platbách hledat u společnosti Vodafone. UPC číslo bankovního účtu, kam je nutno odeslat platbu za odebírané služby, je 3983815/0300. V případě, že se chtějí klienti dozvědět více nežli jen UPC číslo bankovního účtu, ať navštíví webové stránky Vodafone a přejdou do sekce Podpora.