Co je to kontokorentní účet a jak funguje?

Michaela Oppitzová

Publikováno 12. Prosince 2021

Obsah

Kontokorentní účet je takový účet, který vám peníze umožňuje čerpat i do minusu. Ve chvíli, kdy se tak stane, banka vám požadované peníze půjčí a vy je následně podle stanovených peněžních částek splácíte. Jak přesně kontokorent funguje, na co byste si měli dát pozor a kde se ho vyplatí zřídit?

Co je to kontokorent

Kontokorent, taktéž známý pod označením kontokorentní úvěr, je finanční produkt, který vám umožňuje přečerpání běžného bankovního účtu. Pro mnohé se jedná o finance, které případně pomohou pokrýt nečekané výdaje, nebo o záchrannou finanční rezervu. Co je to kontokorent? Zjednodušeně se tedy jedná o druh půjčky, který vám příslušná banka podle určených pravidel zprostředkuje. Stanovený limit, který můžete čerpat v minusu, je libovolný. Záleží na tom, jaké podmínky jste si předem sjednali se svojí bankou.

Využívat se dá kontokorent opakovaně, vše je ovlivněné celkovou platební schopností, či neschopností daného klienta.

Jak funguje kontokorent?

Ptáte-li se, jak funguje kontokorent, máme pro vás dobrou zprávu. Jeho čerpání je velmi jednoduché a na rozdíl od ostatních půjček není nutné předchozí schválení. Stačí pouze to, abyste měli kontokorent povolený u vaší stávající banky. Další odlišností od běžných půjček je fakt, že není stanoveno přesné datum, do kterého musí být zapůjčené peníze splacené.

Benevolentní podmínky jsou však vyrovnány vysokou úrokovou sazbou, která se běžně pohybuje kolem dvaceti procent. Úroky se načítají již od prvního dne, kdy došlo k přečerpání naspořených peněz na vašem běžném bankovním účtu. Tudíž sjednání kontokorentu náročné není, avšak jeho následné splacení již poměrně ano.

Kde zřídit kontokorentní účet?

Kontokorentní účet je možné založit u spousty bankovních společností. Některým společnostem se budeme v tomto článku detailněji věnovat. Mezi banky, které kontokorentní účet nabízí, patří Komerční banka, Česká spořitelna, Air Bank nebo Equa bank, kde je dokonce kontokorent možný až do výše 100 000 Kč. Obvykle se limit, pro který může být kontokorent sjednaný, rovná dvojnásobku, případně trojnásobku vašeho stálého příjmu.

Kontokorentní účet na sebe váže spoustu poplatků, jako jsou poplatky za každou zprostředkovanou transakci, která nebyla zaplacená z vašich peněz, ale z peněz banky. Stejně tak časté jsou poplatky za změnu úvěrového limitu anebo poplatek za to, že vám banka vůbec kontokorentní účet povolí.

Kontokorent kalkulačka

Ke kontokorentu můžete na internetu vyhledat šikovný nástroj, který se výstižně nazývá kontokorent kalkulačka. Co tato kontokorent kalkulačka umí? Především vám spočítá, jakou výši kontokorentu si u dané společnosti můžete sjednat a jaká úroková sazba se k tomu váže. Jaké informace budete muset do kontokorent kalkulačky vyplnit?

  • typ bankovního účtu
  • výši povoleného debetu

Po zadání výše zmíněných bodů vám kontokorent kalkulačka přehledně vyčíslí a ukáže, jaká by byla úroková sazba. Na kolik Kč by vás vyšlo RPSN, celková částka, kterou byste bance museli následně splatit, a jaká je splatnost kontokorentu.

Konsolidace kontokorentu

Častou otázkou, která mezi lidmi nastává, je to, jak je na tom konsolidace kontokorentu. Odpověď je velmi jednoduchá: dobře. Konsolidace je možná i ve chvíli, kdy zrovna čerpáte nějaký kontokorent. Do jednoho vám totiž sloučí nejenom běžné úvěry, která máte jak u bankovních, tak u nebankovních společností, ale i úvěry z kreditních karet anebo právě kontokorenty. Konsolidace kontokorentu je tak občas jedinou možností, jak se dostat z nadělaných dluhů. Ulevíte tak nejenom svým nervům, ale i peněžence, jelikož obvykle díky konsolidaci vznikne výhodnější úroková sazba.

1

Kontokorent Česká spořitelna

Jak jsme slíbili výše, na některé společnosti se zaměříme podrobněji. Prvním produktem je kontokorent Česká spořitelna. Ten se pojí s úrokovou sazbou 18,9 procent. Výše měsíční splátky není přesně stanovena, záleží na vás, kdy kontokorent Česká spořitelna splatíte. Musíte tak však učinit nejpozději jeden rok od prvního čerpání. Pokud se na svém bankovním účtu, který máte sjednaný právě u České spořitelny, pohybujete v plusu, neplatíte žádné poplatky spojené s kontokorentním účtem.

Pro lepší představu, jak kontokorent Česká spořitelna funguje, se na internetových stránkách společnosti nachází kalkulačka, která vám potřebné finanční cifry sama vypočítá.

2

Kontokorent Air Bank

Další možností je kontokorent Air Bank, který zákazníky naláká především na možnost využít v minusu až 3 000 Kč, za které se neplatí žádné poplatky. Kontokorent Air Bank vám poplatky naúčtuje až ve chvíli, kdy se dostanete do minusu většího, než je zmíněných 3 000 Kč. Může se tak jednat o skvělou finanční rezervu pro chvíle, kdy vám nastanou nečekané výdaje. A to ať už se jedná o opravdu rozbitého auta nebo nákup nového telefonu.

Dalším lákadlem pro kontokorent Air Bank je bezplatné zavedení, vedení i následné zrušení kontokorentu. Pokud by vás zajímalo více podrobností o tom, jak kontokorent Air Bank funguje, neváhejte navštívit internetové stránky společnosti. Případně se vydejte na jednu ze spousty poboček Air Bank.

3

Kontokorent Equa bank

Další finanční rezervou, kterou si můžete zajistit, je kontokorent Equa bank. Pohybuje se výši od 5 000 Kč do 100 000 Kč. K tomu, abyste kontokorent Equa bank ke svému účtu získali, budete muset splňovat následující podmínky: být plnoletý a mít stálé zaměstnání.

Kontokorent Equa bank má oproti konkurenčním značkám jednu obrovskou výhodu, kontokorent je u této společnosti možné čerpat po neomezeně dlouhou dobu. Zároveň si můžete sjednat pojištění, které vás je schopné zachránit ve chvílích, kdy se dostanete do nepříznivé finanční situace. Pevná úroková sazba, kterou má společnost pro kontokorent Equa bank nastavenou, je necelých sedmnáct procent.

4

mBank kontokorent

Obdobnou finanční rezervou je mBank kontokorent, který můžete znát spíše pod označením ‚mRezerva‘. Pokud částka, kterou čerpáte do minusu, není vyšší jak jeden tisíc korun, nevztahují se k ní žádné úroky. Úvěrový limit je dostatečně vysoký, a to konkrétně 300 000 Kč.

Mimo jiné je vhodné zmínit, že je mBank kontokorent k dostání zdarma a stejně tak je bezplatné i jeho následné vedení. Splácení kontokorentu probíhá automaticky, a to přímo z vašeho mKonta. Pro větší přehled v dané problematice navštivte webové stránky společnosti mBank, kde mBank kontokorent nabízí i vlastní kalkulačku. Po zadání několika vyžadovaných informací vám vypočítá, na kolik peněz vás vlastně takový mBank kontokorent vyjde.

5

Era kontokorent

Vysokou finanční částku, kterou můžete čerpat v minusu, má i Era kontokorent. Zákazník má totiž k dispozici až 250 000 Kč. Sjednat se dá Era kontokorent přímo na pobočce, po telefonu, anebo online. Příhodné je, že ve chvíli, kdy máte Era kontokorent sjednaný, ale nevyužíváte ho, neplatíte společnosti žádné poplatky. Poplatky se vám začnou načítat až ve chvíli, kdy začnete kontokorent čerpat.

Tento finanční produkt je vhodný pro splacení nečekaných výdajů, které mohou kdykoliv v budoucnu nastat. Na internetových stránkách společnosti Era se nachází přehledně vypsané všechny důležité informace, které se vyplatí vědět, než si o kontokorent zažádáte. Úroková sazba se pohybuje pod hranicí necelých devatenáct procent.

6

Moneta kontokorent

Poslední typ kontokorentu, který vám v tomto článku přiblížíme, je Moneta kontokorent. Částka, na kterou si můžete čerpání kontokorentu nastavit, se pohybuje v rozmezí od 2 000 Kč do 100 000 Kč. Uvedené limity se značně odvíjí od vašich dosavadních příjmů.

Možnosti zřízení jsou stejné, jako nabízel předchozí Era kontokorent. Moneta kontokorent je k dostání na pobočce společnosti, po telefonu, anebo online. Ve chvíli, kdy kontokorent nevyužíváte, žádné poplatky neplatíte. Změna nastává až v momentě, kdy kontokorent čerpat začnete.

Úroková sazba je vyšší než 21 procent. Konkrétní podmínky a nabídky naleznete detailně rozepsané na internetových stránkách společnosti Moneta Money Bank.

Provident půjčka na účet

Vzhledem k tomu, že je kontokorent de facto označení pro půjčku, další možností, jak si skrze půjčku přijít k potřebným penězům, je Provident půjčka na účet. Sjednat se dá pohodlně z domova, a to pomocí několika málo kliknutí. Vzhledem k tomu, že je Provident zástupcem nebankovních společností, úroková sazba, kterou Provident půjčka na účet nabízí, je vysoká.

Oproti tomu výhodou je to, že společnost nabízí několik druhů půjček, vyberte si proto takovou, která co nejlépe odpovídá vašim požadavkům. Peníze se dají využít na cokoliv, ať už se jedná o splacení dluhů, opravu rozbitého automobilu nebo nákup dovolené. Předem si však dobře rozmyslete, zda budete schopní zapůjčené peníze bezproblémově splatit. Jinak by vás Provident půjčka na účet mohla zavést do výrazných finančních problémů.

Půjčka ihned v hotovosti

Jestliže patříte k jedincům, kteří nedisponují bankovním účtem, proto nemůžete využít kontokorent, možností je půjčka ihned v hotovosti. K dostání je převážně u nebankovních společností. Rozsah půjčky, o kterou si můžete zažádat, i úrokové sazby se společnost od společnosti liší. Peníze si můžete přebrat buď na pobočce dané firmy, anebo některé podnikatelské subjekty nabízejí i možnost doručení například až k vám domů.

Sprostředkovatelů, u kterých je půjčka ihned v hotovosti v nabídce, je v současné době na trhu široká škála. Nejdřív si proto o vybrané společnosti zjistěte dostatek informací, než si u ní o půjčku zažádáte. Pomůže vám to ušetřit klidně několik tisíců korun, o které byste přišli formou úroků anebo poplatků.

Půjčky pro problémové klienty

Dalším finančním produktem nebankovních společností jsou půjčky pro problémové klienty. Problémových klientem se stanete ve chvíli, kdy jste již měli v minulosti nějaký problém se spláceném a dostali jste se tak na rejstřík. Stejně tak jste za problémového klienta označováni v momentě, kdy nemáte stálé zaměstnání. Právě z těchto důvodů jsou půjčky pro problémové klienty k dostání pouze u nebankovních společností. Vysoké riziko, do kterého se vámi dostávají, vyvažují vysokými úrokovými sazbami.

Další překážkou je obvykle krátká doba, během které můžete zapůjčené peníze splatit. Oproti tomu proces vyřízení je velmi rychlý. Půjčky pro problémové klienty se obvykle vyřizují online a finanční obnos můžete mít na svém bankovním účtu během několika málo minut.