Půjčky na mateřské dovolené

Michal Hardyn

Publikováno 08. Dubna 2021

Obsah

Finanční situace maminek na mateřské dovolené skutečně není záviděníhodná. Mateřská nebo rodičovská sotva stačí k zajištění základních životních potřeb. Co však dělat, pokud se vyskytnou neočekávané výdaje? Většina žen okamžitě začne hledat půjčky na mateřské dovolené. Je to ale dobré řešení vzniklé situace?

Z malého příjmu se těžko splácí byť jen drobná půjčka. Proto je mnohem rozumnější řešení požádat o pomoc rodinu či blízké a dohodnout si s nimi splátkový kalendář. Půjčka od známého nebo od rodiny vyjde určitě levněji, než v případě, kdy si člověk půjčí od od nebankovní společnosti.

Ne každá žena má však to štěstí na známých, kteří jsou ochotni v těžké situaci pomoci. Proto se stále najde mnoho žen na mateřské dovolené, které prostě nemají jiné východisko než si půjčit bud’ z nebankovní instituce, nebo pokud mají trochu štěstí a dobrou platební disciplínu, tak z banky.

Půjčka na mateřské od nebankovních společností

Pokud si už matka půjčit musí a žije jen z mateřské nebo rodičovské, důležité je si všechno pořádně přepočítat. Kolik jí měsíčně zbývá? Kolik si potřebuje půjčit? Na základě těchto dvou údajů a úroků od jednotlivých poskytovatelů půjček na mateřské si vypočítá, kolik měsíců až let budete půjčku splácet.

Nebankovní subjekty, například takový Provident, je známý tím, že půjčí každému, kdo má pravidelný i když minimální příjem. 

Na jejich stránkách bývá zpravidla k nalezení online kalkulačka, která vypočítá, o kolik půjčku dlužník přeplatí (po zvolení požadované částky a doby splatnosti). 

Půjčku od nebankovních subjektů dlužník bohužel často přeplácí velmi výrazně. RPSN dosahuje několik desítek, stovek a někdy i tisíc procent

Kontokorentní úvěr

Druhým, levnějším řešením, je získat kontokorentní úvěr z banky. V tomto případě je výhodou, že od maminek banka nebude chtít doklad o příjmu. Například v České spořitelně stačí, pokud klientovi na účet vedený v této bance bude pravidelně chodit příjem.

Podobně jsou na i jiné banky — například mBank poskytuje svým klientům, kteří mají několik měsíců mKonto, na které jim pravidelně chodí příjem, formu předschváleného úvěru. Informaci o výši a podmínkách úvěru obdrží klient formou zprávy v internetbankingu.

Výhodou kontokorentního úvěru je mnohem nižší úroková sazba než u nebankovních úvěrů — běžně se pohybuje okolo 15-19 % ročně. Navíc úroky za kontokorent platí člověk pouze tehdy, pokud ho využívá. Výhodou je také možnost opakovaného čerpání finančních prostředků.

Splácení přečerpání je také velmi jednoduché — s každou přijatou platbou na váš účet se dlužná částka sníží. Kontokorent tak představuje další a levnější způsob půjčky na mateřské dovolené.

Shrnutí

Pokud opravdu nejde o životně důležité potřeby — například otázku zdraví, tak půjčka z nebankovní společnosti není příliš rozumným řešením. Jakákoliv půjčka se na mateřské velmi složitě splácí.

Matka by měla počítat s tím, že z jejího napjatého finančního rozpočtu ukrojí minimálně tisícovku měsíčně na splátky, přičemž nebudete splácet pouze jistinu, ale i drahé poplatky a úroky. Navíc pokud se náhodou opozdíte se splátkou, úvěrová společnost se v rukavičkách jednat nebude.

Proto ještě předtím, než se člověk pro půjčku rozhodne měl by zvážit, zda je to opravdu nutné a zda by se nedalo trochu uskromnit, případně si najít práci na částečný úvazek vedle mateřské na zlepšení finanční situace.