Půjčky na mateřské dovolené

Finanční situace maminek na mateřské dovolené skutečně není záviděníhodná. Mateřská nebo rodičovská sotva stačí k zajištění základních životních potřeb. Co však dělat, pokud se vyskytnou neočekávané výdaje? Většina žen okamžitě začne hledat půjčky na mateřské dovolené. Je to ale dobré řešení vzniklé situace? Určitě ne. Z malého příjmu se těžko splácí i půjčka na menší částku. Proto je mnohem rozumnější řešení požádat o pomoc rodinu či blízké a dohodnout si s nimi splátkový kalendář. Půjčka od známého nebo od rodiny vyjde určitě levněji, než kdybyste si půjčili od nebankovní společnosti. Ne každá žena má však to štěstí na známých, kteří jsou ochotni v těžké situaci pomoci. Proto se stále najde mnoho žen na mateřské dovolené, které prostě nemají jiné východisko, pouze si půjčit bud’ z nebankovní instituce, nebo pokud mají trochu štěstí a dobrou platební disciplínu, tak z banky.

Pokud si už půjčit musíte, a žijete jen z mateřské nebo rodičovského příspěvku, důležité je si všechno pořádně přepočítat. Kolik Vám měsíčně zbývá? Kolik si potřebujete půjčit? Na základě těchto dvou údajů a úroků od jednotlivých poskytovatelů půjček na mateřské si vypočítáte, kolik měsíců až let budete muset půjčku splácet. Nebankovní subjekty, například takový Provident, je známý tím, že půjčí každému, kdo má pravidelný i když minimální příjem, tedy Provident Financial půjčuje od 4000 Kč až do 80 000 Kč se splatností 45 až 100 týdnů. Na jejich stránce najdete online kalkulačku, která Vám vypočítá, o kolik půjčku z Providentu přeplatíte (po zvolení požadované částky a doby splatnosti). Nikdo netvrdí, že Provident je dobrým řešením. Přesněji by se dalo říci, že se jedná o záchytný bod, pokud si opravdu velmi nutně potřebujete půjčit. Půjčku z Providentu o dost přeplatíte — RPSN mají přes 70%. Pokud si půjčíte například 20 000 Kč se splatností 100 týdnů, vrátit budete muset až 28 836 Kč a týdenní splátka ukrojí z Vašeho rozpočtu 289 Kč.

Druhým, levnějším řešením je získat kontokorentní úvěr z Vaší banky. V tomto případě je výhodou, že od Vás nebudou chtít doklad o příjmu. Například v České spořitelně stačí, pokud Vám na účet vedený v této bance bude pravidelně chodit příjem. Podobně jsou na i jiné banky — například mBank poskytuje svým klientům, kteří mají několik měsíců mKonto, na které jim pravidelně chodí příjem, nabídku formou předschváleného úvěru. Informaci o výši a podmínkách úvěru obdrží klient formou zprávy v internet bankingu. Výhodou kontokorentního úvěru je mnohem nižší úroková sazba než u nebankovních úvěrů — běžně se pohybuje okolo 15-19% ročně. Navíc úroky za kontokorent platíte pouze tehdy, pokud ho využíváte. Výhodou je také možnost opakovaného čerpání finančních prostředků. Splácení přečerpání je také velmi jednoduché — s každou přijatou platbou na Váš účet se dlužná částka sníží. Kontokorent tak představuje další a levnější způsob půjčky na mateřské dovolené.

Shrnutí

Pokud opravdu nejde o životně důležité potřeby — například otázku zdraví, tak je půjčka z nebankovní společnosti nepříliš rozumné řešení. Jakákoli půjčka se na mateřské velmi těžko splácí. Počítejte s tím, že z Vašeho napjatého finančního rozpočtu ukrojí minimálně tisícovku, přičemž nebudete splácet pouze jistinu, ale i drahé poplatky a úroky. Navíc pokud se náhodou opozdíte se splátkou, úvěrová společnost se s Vámi v rukavičkách hrát nebude. Proto ještě předtím, než si půjčíte, zvažte, zda je to opravdu nutné a zda by se nedalo trochu uskromnit, případně si najít práci na částečný úvazek vedle mateřské na zlepšení finanční situace.