Spořicí účty srovnání: Nejlepší spořící účet

Adéla Ozomová

Publikováno 24. Února 2023

Obsah

Průzkumy opakovaně ukazují, že lidé nedokáží spořit a neví, jak šetřit peníze. Z posledního průzkumu v České republice vyplývá, že čtvrtina Čechů nemá uspořené finance mnohdy ani na 2 měsíce. Proč nevíme, jak šetřit penězi a neznáme vhodné druhy spoření? Jaký je nejlepší spořící účet na českém trhu?

Jak šetřit peníze v rodinném rozpočtu

Jeden z nejnovějších průzkumů v české populaci prokázal, že více než jedna čtvrtina obyvatel neumí šetřit a nemá našetřené peníze na více než na 2 měsíce. Může za to především nedostatečná finanční gramotnost a rostoucí inflace. Existuje nějaký návod, jak šetřit penězi a mít finanční rezervu pro případ nutnosti kromě spořících účtů? Doporučuje se plánovat si nákupy předem, neplýtvat potravinami, nekupovat zbytné věci a nejezdit autem častěji než je skutečně nutné. Jsou různé druhy spoření, se kterými lidem pomáhají bankovní instituce (nejčastěji jsou to spořící účty či spořící účty pro děti).

Článek na úvod představí tipy do každodenního života, jak šetřit penězi a zbytečně neplýtvat zdroji. Prvním doporučením je nechat si posílat příjmy na nejvýhodnější účty, které jsou zdarma a nemají zbytečné poplatky. Vhodné účty jsou takové, které mají zdarma i výběry z bankomatů. Nechat si alespoň část ze svých příjmů v hotovosti je více než chytré. Někteří lidé si vybírají z bankomatů celý svůj příjem a kartou platí zřídka. Mají lepší přehled o pohybu peněz, zůstavají ve větší anonymitě a pro případ blackoutu mají veškeré své peníze u sebe.

Mezi další skvělé tipy, jak šetřit, se řadí zákaznické programy a věrnostní karty, případně cashbacky, které poskytují i některé bankovní účty při platbách kartou. Plánování nákupů a psaní nákupních seznamů předchází nákupu zbytečných věcí. Ušetřit se dá i na oblečení – místo nákupu nového je lepší navštívit některý ze second handů. Zlozvyky jako cigarety a alkohol umí značně zatížit rodinný rozpočet. Je na každém člověku, aby si určil priority.

Každý den můžeme šetřit v našich domácnostech. Vypínat vodu, když ji zrovna nepoužíváme, nesvítit v místnostech, kde nikdo není. V jižních státech Evropy není zcela běžné mít doma topení. Češi se mohou inspirovat Itálií nebo Španělskem nejen zdravou středomořskou kuchyní. Pokud panuje chladnější počasí, místo přetápění místností se raději přioblékněme. Rodinný rozpočet mohou potrápit i narozeniny členů rodiny nebo známých. Skvělý tip na to, jak šetřit, je místo koupeného dárku vyrobit unikátní a osobní dárek.

Nejčastěji využívané druhy spoření

Tipů, jak šetřit penězi a zdroji, je velká spousta. Na internetu je množství článků se skvělými tipy a návody, díky kterým se dá reálně ušetřit stovky až tisíce korun za měsíc. Záleží na každém, jak se bude snažit být flexibilní a jak moc je schopný polevit ze svých dosavadních nároků a návyků. Jaké jsou ale druhy spoření, kam si ukládat peníze, které jsme ušetřili pomocí některého ze zmíněných tipů?

Nechávat si peníze na běžném účtu se téměř nikde nedoporučuje. Peníze se na běžném účtu nezhodnocují (výjimkou je placení kartou a využívání cashbacků). Jestliže má člověk peníze jen na běžném účtu, je lepší vybrat si alespoň část peněz a mít je ve formě hotovosti. Riziko kybernetických útoků na bankovní domy nebo blackout může přijít nečekaně a bez přístupu k penězům by byla situace zbytečně stresující. Mezi nejčastějsí druhy spoření patří nejlepší spořící účty, spořící účty pro děti, stavební spoření, termínované vklady, podílové fondy a penzijní spoření.

Peníze, které leží ladem na bankovních běžných účtech, se znehodnocují inflací. Lidé mohou své finance alespoň zčásti uchránit pomocí nejlepších spořících účtů. Spořicích účtu je plný trh, s výběrem vyhovujícícho produktu pomůže spořicí účet kalkulačka nebo online nástroj srovnání spořících účtů. Spořicí účty pro děti můžeme založit dítěti, které se teprve narodilo. Stavební spoření je cílené spoření peněz na bydlení, které ale není flexibilní jako například spořící účty (vybrat finance můžeme až za určité časové období). Například Raiffeisenbank stavební spoření má jako většina produktů jiných poskytovatelů délku spoření 6 let.

Státní podpora je 10 % z vkladů (maximálně však 2.000 Kč za rok). Termínované vklady se váží na určité časové období, jak sám název napovídá. Termínované vklady patří mezi nerizikové druhy spoření, které jsou dlouhodobé. Podílové fondy umožní nákup cenných papírů i úplnému začátečníkovi. Zájemce k tomu může využít buď správce podílových fondů, anebo investuje sám. Penzijní spoření by mělo zajistit dostatek financí na důchod. Výši penzijního spoření si určuje sám klient.

Spořící účty srovnání

Použít spořící účty srovnání se vyplatí každému, kdo uvažuje nad sjednáním spořícího účtu. Podobně funguje spořicí účet kalkulačka, která ukáže zájemci o konkrétní spořící účet výši úroků a částku, kterou by dokázal naspořit za zvolené časové období. Některé spořící účty jsou více flexibilní než jiné, každému klientovi vyhovuje jiný produkt spoření. Je proto rozumné nechat si poradit finančním poradcem nebo věnovat čas srovnání spořících účtů. Jak fungují spořící účty?

Spořící účty jsou ve své podstatě bankovní účty, jež umí zhodnotit vložené peníze patřičným úrokem. Spořící účty fungují jinak oproti běžným bankovním účtům v manipulaci s penězi. Na spořící účet si může klient banky vkládat peníze kdykoliv, výběry však není možné provádět kdykoliv, pokud se jedná o spořicí účet s výpovědní lhůtou. Uzavřít spořící účty s určitou výpovědní dobou znamená, že po jejím uplynutí může klient vybrat peníze.

Pokud by chtěl klient vybrat peníze před uplynutím výpovědní lhůty, zaplatí za to patřičný poplatek. Na trhu jsou však i spořící účty bez výpovědní lhůty, u kterých je možné vybrání peněz kdykoliv. Sjednání a vedení nejlepších spořících účtů bývá běžně zdarma. Úroková sazba se u spořících účtu mění v závislosti na aktuální situaci na finančním trhu. Mezi nejlepší spořící účty v oblíbenosti mezi klienty jsou:

Spořící účty nenabízí závratné zhodnocení peněz (kupříkladu v porovnání s investicemi), v každém případě jsou výhodnější než běžné bankovní účty. Člověk, který má všechny své peníze na běžném bankovním účtu, nezíská nic navíc, dokonce se jeho peníze mohou znehodnocovat mírou inflace. Spořící účty jsou lepší formou spoření. Při výběru nejlepšího spořícího účtu umí poradit bankovní poradce nebo spořicí účet kalkulačka, jež porovná více produktů spoření od několika poskytovatelů spořících účtů.

1

Spořicí účet MONETA

Mezi finanční produkty MONETA Money Bank je MONETA spořící účet s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek. MONETA spořicí účet garantuje úrok do vkladu ve výši 1.000.000 Kč. Vklady jsou pojištěné až do výše 100.000 EUR, jak tomu bývá u všech spořících účtů. MONETA spořicí účet je bez poplatků a podmínek, sjednání je zcela zdarma. Za pomoci mobilní aplikace Smart Banka může klient spořit do několika obálek, případně převádět peníze jedním tahem. Založení spořicího účtu MONETA je možné v aplikaci Smart Banka společně s běžným účtem. MONETA Money Bank nemá ve své nabídce produktů spořicí účet pro děti.

2

Spořicí účet Česká spořitelna

Využije-li zájemce o spoření spořící účet kalkulačku, mezi výsledky vyhledávání se nejspíše ukáže i spořící účet Česká spořitelna. Česká spořitelna nemá v nabídce přímo spořicí účet pro děti, nabízí však dětskou vkladní knížku se zhodnocením od narození dítěte do věku 26 let. Česká spořitelna spořící účet má zajímavé podmínky k úrokové sazbě. Se spořicím účtem České spořitelny klient získá roční úrok 0,2 % do výše vkladu 200.000 Kč. Pokud má Plus účet, získá navíc 4% úrok. Nejvýhodnější úrok ve výši 5 % p.a. je možné získat s Plus účtem a pravidelnými investicemi. To vše do výše vkladu 200.000 Kč. Úspory klientů jsou ze zákona pojištěné. Ke sjednání spořicího účtu České spořitelny není nutné, aby byl zájemce zároveň klientem České spořitelny. Zřízení a vedení spořícího účtu je bezplatné.

Zrušení účtu u České spořitelny není možné provést online, což může být pro někoho nepříjemným překvapením. Zrušení účtu u České spořitelny se, na rozdíl od sjednání účtu, provádí na pobočce nebo po telefonu.

3

Trinity bank spořicí účet

Triniby bank spořicí účet se může prezentovat jako nejlepší spořící účet, stal se totiž finančním produktem roku 2022 v soutěži Finparáda.cz. Trinity bank spořicí účet garantuje do 30. 6. 2023 roční úrok ve výši 5,68 % do výše vkladu 500.000 Kč. Jestliže by klient Trinity bank chtěl spořit nad hranici 500.000 Kč, roční úroková sazba se změní na 4,08 %. Spořicí účty srovnání vyhodnotí Trinity bank spořicí účet jako spoření bez poplatků a bez výpovědní lhůty. Sjednání se dá provést online a zájemce nemusí být klientem banky. Vklady jsou pojištěné ze zákona do výše 100.000 EUR.

4

Spořicí účet Air bank

Mezi finanční produkty banky, kterou můžete mít rádi, je spořicí účet Air bank. Spořicí účet pro děti nemá banka v nabídce. Spořicí účet Air bank se úročí bonusovým úrokem 5 % do výše vkladu 250.000 Kč. Nad tuto částku a do částky 500.000 Kč se finance zhodnocují 4% úrokem ročně. Klient získá bonusový úrok ve výši 5 %, pokud v předcházejícím měsíci zaplatí alespoň 5× za měsíc kartou. Spoření peněz je možné rozložit do 10 spořicích obálek, jež si klient pojmenuje. Sjednání a vedení spořicího účtu je zdarma. Jako u předešlých spořicích účtů srovnání, je i spořicí účet Air bank v bezpečí – finance jsou zajištěné státem do částky 100.000 EUR.

5

Equa bank spořicí účet (spořicí účet Raiffeisenbank)

Po sloučení Equa bank a Raiffeisenbank, k němuž došlo 14. 11. 2022, už nejsou v nabídce Equa bank téměř žádné produkty. Jakmile si klient najde webové stránky Equa bank a vybere si konkrétní produkt, třeba Equa spořicí účet nebo Raiffeisenbank stavební spoření, dojde k automatickému přesměrování na webové stránky Raiffeisenbank. Klienti mají zažité názvy produktů, kde stále figuruje Equa bank, nově se však jedná o produkty Raiffeisenbank. Equa spořicí účet s názevm HIT PLUS nabízí úrok 5,5 % p.a. Sjednání Equa bank spořicího účtu (spořicího účtu Raiffeisenbank) se váže na založení běžného účtu. Spořící úrok ve výši 5,5 % platí do výše vkladu 500.000 Kč a k jeho získání je nutné provést platbu kartou minimálně 3× měsíčně. Spořicí účet Raiffeisenbank je bez výpovědní lhůty, zřízení i vedení spoření je zdarma. Pojištění vkladu do částky 100.000 EUR je samozřejmost. V nabídce Raiffeisenbank není spořicí účet pro děti, studenti a děti si mohou založit alespoň běžný účet.

6

mBank spoření

mBank jde jinou cestou. Nenabízí sice spořicí účet pro děti, má však více druhů mBank spoření, respektive 2 spořící účty. Klient si může vybrat svůj nejlepší spořící účet. První mBank spoření nese název spořicí účet mSpoření, druhý se jmenuje spořicí účet eMax Plus. Spořicí účet mSpoření je spíše než samostatným druhem spoření funkcí běžného účtu mKonto. mBank spoření mSpoření šetří s úrokem 5,5 % ročně. S každou platbou provedenou z běžného účtu mKonto se klientovi odkládá drobná část na spořicí účet mSpoření. Spořicí účet mSpoření je bez poplatků (založení i vedení je zdarma), nabízí 3 způsoby spoření a až 8 cílů spoření. Druhý produkt spořicí účet eMax Plus poskytuje roční úrok 4 % do výše vkladu 2.000.000 Kč. Založení i vedení účtu je zdarma, mBank spoření nepožaduje minimální vklady nebo zůstatky na účtu. Klienti si mohou založit dokonce 4 spořicí účty eMax Plus s 4% úrokem do limitu půl milionu korun.

7

Komerční banka spořící účet

Výsledky spořicích účtů srovnání by u Komerční banky našly spořicí účet pro děti s názvem spořicí účet Junior. S Juniorem je možné spořit dětem už od narození, úroková sazba je až 6,5 % ročně do vkladu 100.000 Kč. Komerční banka spořící účet Konto Bonus umožňuje získat roční bonusový 5% úrok. Komerční banka spořící účet zhodnocuje vklady základním úrokem ve výši 2 % p.a. Bonusový úrok je fixní úrok 1,5 % a navíc bonusový úrok za pravidelné investice ve stejné výši 1,5 % za rok. Aby klienti dosáhli na 5% roční bonus, musí v každém měsíci investovat minimální částkou 1.500 Kč. Spoření u Komerční banky je bez výpovědní lhůty, váže se na běžný účet u KB a sjednává se zdarma. Připisování bonusového úroku se provádí pololetně.

Peněžní trh je bohatý na různé finanční produkty a druhy spoření. Každý člověk má jiné priority, preference, různě vysoké příjmy a výdaje. Ne každý šetří na nové auto, někdo si střádá peníze na bydlení a nejspíše využije stavební spoření. Pokud si chceme šetřit peníze, které zůstávají na běžném účtu po zaplacení všech nákladů, určitě je vhodnější převést finance na některý ze spořicích účtů. S výběrem nejlepšího spořícího účtu pomůže spořicí účty srovnání a/nebo online spořicí účet kalkulačka.