Bankerat.cz

Server Bankerat.cz poskytuje takzvané kolektivní půjčky nebo P2P půjčky. Jedná se o jednoduchý systém půjčování peněz mezi lidmi navzájem. Bankerat byl prvním portálem v České republice, který funguje na principu aukce půjček. V podstatě se jedná o online tržiště, kde se shromažďují na jedné straně osoby, které si chtějí půjčit a na druhé straně investoři, kteří chtějí efektivně zhodnotit své volné finanční prostředky formou půjčky. Nejen Bankerat, ale i jiné konkurenční portály fungují na stejném principu —osobám, které si chtějí půjčit slibují výhodnější podmínky, nižší úroky než v bance a získání půjčky bez poplatků. Investorům zase slibují efektivní zhodnocení volných finančních prostředků s lepšími úroky, jako by získali například na spořicím nebo termínovaném vkladu v bance. Kromě toho takový způsob investování nevyžaduje žádné předešlé zkušenosti s investováním, i když zkušenosti nikdy nejsou na škodu. Vyplatí se investovat nebo půjčit si přes portál Bankerat.cz?

Jak funguje půjčování přes Bankerat?

Zájemce o úvěr si může vybrat ze dvou typů půjček — buď postupně splácenou půjčku nebo půjčku se zástavou nemovitosti. V případě postupně splácené půjčky je možné požádat o částku od 10 000 Kč maximálně do 400 000 Kč se splatností od 6-48 měsíců. Žádost můžete odeslat online vyplněním internetového formuláře nebo telefonicky na info lince portálu. Při zadání žádosti si můžete samostatně stanovit podmínky jako výše úvěru, splatnost a maximální roční úrok. Po zadání aukce získáte nabídky od investorů prostřednictvím sms zprávy nebo emailu, které můžete přijmout nebo odmítnout. Výše úrokové sazby bude záviset od rizikového profilu žadatele. V průměru se úroková sazba pohybuje od 26 — 48% ročně, což je mnohem víc v porovnání s úrokem, který byste získali v bance. Hlavní poselství portálu Bankerat.cz: „Vynechte banky a úvěrové společnosti a půjčujte si mezi sebou. Bude to pro vás výhodnější se tak nedaří naplňovat. V průměru je roční úroková sazba mnohem vyšší než v bankách či úvěrových společnostech.

Půjčování přes Bankerat využívají osoby, kterým žádost o úvěr v bance, ale i v nebankovní společnosti zamítli. Šanci na získání půjčky mají i lidé, kteří nechtějí nebo nemohou doložit výši příjmu nebo i ti, kteří figurují v registrech dlužníků. Méně důvěryhodní žadatelé však mohou žádat pouze o menší částku peněz a s vysokým úrokem. To, zda dlužník vlastní nemovitost, zdá doloží své příjmy a zda se rozhodne poskytnout výpisy z úvěrových registrů rozhoduje o tom, jak vysokou částku může získat a s jakým úrokem. Například při vyplňování žádosti pokud zaškrtnete doložení příjmu ANO a výpisy z registru dlužníků NE, vyjde Vám typ úvěru B — v takovém případě můžete požádat maximálně o částku 150 000 Kč s dobou splatnosti maximálně 3 roky a s minimálním ročním úrokem 36%. Pokud se rozhodnete nedoložit svůj příjem a nebudete předkládat ani výpisy z úvěrových registrů, tak budete zařazen do kategorie D, tedy půjčka bez doložení příjmu a registrů dlužníku, ve které můžete žádat o úvěr ve výši maximálně 15 000 Kč se splatností 18 měsíců a s minimální sazbou až 68% ročně! Pokud však dlužník doloží příjem a pozitivní výpis z bankovního a nebankovního registru dlužníků, má nárok na půjčku typu A, která ho opravňuje půjčit si až 400 000 Kč se splatností 4 roky a s minimálním úrokem 14%. Takový klient je však zajímavý i pro banky, které v průměru půjčují za mnohem nižší úrok než 14% ročně. Přitom vysoký úrok není jediným navýšením úvěru — Bankerat si za poskytnutí půjčky účtuje poplatek ve výši 3,5% ze splatné částky u půjčky v případě úvěrů se splatností do 18 měsíců, a poplatek až 5% u úvěrů poskytnutých se splatností nad 18 měsíců . Problematickým místem je i zajištění závazku, které Bankerat.cz řeší přes bianco směnku, na níž není vyplněna částka a datum splatnosti. Spolu se směnkou se však uzavírá i Dohoda o vyplňovacím směnečném právu, která definuje za jakých podmínek může Bankerat směnku vyplnit. V případě, že dlužník nebude splácet tak jak má, a nebude akceptovat ani nový splátkový kalendář, majitel směnky ji předloží soudu, který vydá směnečný platební rozkaz, na jehož základě je dlužná částka okamžitě splatná. V případě, že dlužník neuhradí dluh do 3 pracovních dnů od vydání směnečného platebního rozkazu, dalším krokem bude exekuce.

Služby portálu Bankerat.cz tak využívá mnoho lidí, kteří jsou evidováni v registrech dlužníků nebo kteří nemají pravidelný příjem. Celkový podíl nesplácených dluhů je kolem 23%. Pro ty, kteří nejsou evidováni na seznamu dlužníků a mají pravidelný příjem se však mnohem více vyplatí požádat o úvěr v bance.