Benefity pro zaměstnance a zaměstnanecké výhody

Adéla Ozomová

Publikováno 28. Června 2023

Obsah

Při výběru nového zaměstnání nebo při změně kvalifikace jsou benefity pro zaměstnance diskutovaným tématem. Potenciální zaměstnance nezajímá pouze výška měsíční výplaty, ale jaké budou mít zaměstnanecké benefity, zda je zahrnuta cafeterie a jiné další firemní benefity. Zaměstnanci se nechtějí nudit a ptát se sami sebe co dělat doma. Benefity pro zaměstnance jsou důvodem, jak začít konverzaci, a nejen na pracovním pohovoru. Následující článek představí všechny nabízené zaměstnanecké výhody a kde platit benefity.

Jaké jsou benefity pro zaměstnance

Zaměstnaneckých benefitů je celá paleta. Některé jsou poměrně nové a nabízené pouze v některých oblastech. Příkladem takového benefitu pro zaměstnance je náborový příspěvek typický pro pracovní pozice, které je nutné co nejrychleji obsadit (policisté, lékaři, IT specialisté apod.). Podle nabízených benefitů pro zaměstnance se zvyšuje atraktivita konkrétních zaměstnavatelů právě mezi potenciálními pracovníky. S tím, jak postupuje digitalizace, se stala práce z domova (home office, remote práce) běžnou záležitostí. Hodně k tomu přispěla pandemie koronavirové choroby v roce 2020.

Práce na home office, ať už na částečný, nebo plně remote práce, kdy zaměstnanec pracuje ze svého domova a nedochází do žádné kanceláře nebo na pracoviště je pro někoho žádaná. Ne každému však vyhovuje. Někteří lidé mají rádi práci mezi lidmi, pomáhá jim pracovat na místě, kde mají k dispozici své kolegy pro případné dotazy nebo chodí na společné obědy. Druhá skupina lidí pracuje raději v tichosti svého domova, pracovní místo si uzpůsobí na míru a je efektivnější než třeba v open office. Lidé při práci z domova přichází o jeden z milých zaměstnaneckých benefitů – o občerstvení a kávu zdarma.

Dalšími žádanými benefity pro zaměstnance je dovolená navíc nebo sick days. Aby si člověk nemusel čerpat dovolenou, může využít sick day. Počet sick days se v různých firmách liší. Zaměstnanci je mohou využít na cokoliv bez nutnosti vysvětlování. Dnes se kromě stravenek stává hojně využívaným cafeterie, nejčastěji se jedná o Benefit-plus.cz. Nákupy za benefity jsou velmi příjemné a zaměstnanci si vybírají takové odměny, které jim vyhovují.

Nákupy za benefity: Co je cafeterie?

Pojem cafeterie je zmíněný téměř v každé pracovní nabídce jako forma firemního benefitu. Co je cafeterie? Jedná se o systém zaměstnaneckých výhod, v němž si zaměstnanec vybírá v rámci nastaveného rozpočtu takové zaměstnanecké benefity, které sám chce. Nabídka benefitů pro zaměstnance v cafeterii bývá pestrá. Nákupy za benefity v cafeterii je možné pouze do stanovených limitů. Pracovní motto „Za rok si budete přát, abyste bývali začali dnes“ se dá spojit s tím, kde platit benefity. Nákupy za benefity v rámci systému cafeterie patří snad k neoblíbenějším firemním benefitům.

Třeba cafeterie Sodexo funguje jako správa firemních benefitů. Cafeterie Sodexo zajišťuje pestrou nabídku pracovních benefitů na jednom místě a umožňuje přidání interních benefitů. Benefity.cz motivuje zaměstnance k vykonávání své práce svědomitě a věří, že výkazy práce budou naplněné očekávanými čísly. Bohužel se i dnes stává, že výkazy práce jsou zfalšované, anebo zaměstnanec místo výkonu práce dělá cokoliv jiného, jen ne svou práci. Cafeterií je několik druhů, každý zaměstnavatel si vybere podle svého uvážení a podle domluvených smluv.

V pracovním životě mohou nastat situace, při kterých nemůže zaměstnanec vykonávat svoji práci. K podpoře a nahrazení příjmu slouží ošetřovné. Jedná se o dávku poskytovanou ze systému veřejného zdravotního pojištění. Ošetřovné je možné využít při péči o dítě mladší 10 let nebo o ošetřovanou osobu. Podmínky a výši ošetřovného upravuje zákon.

Jakým způsobem probíhají nákupy za benefity a kde platit benefity jednoduše? Nákupy za benefity z cafeterií je možné uplatnit/čerpat prostřednictvím konkrétní zaměstnanecké karty (Edenred, Benefit-plus.cz, Sodexo, eBenefity apod.) nebo elektronické poukázky. Kde platit benefity těmito kartami? Je možné platit přímo v partnerských e-shopech jednotlivých benefitních karet. V cafeterii je možné provádět různé nákupy za benefity. Vzorem je dovolená, sport, knihy, kultura nebo zdraví. Možnosti jsou opravdu pestré.

Oblíbené zaměstnanecké benefity příklady

Flexibilní pracovní doba a možnost práce z domova (home office) zažily klíčové začlenění do pracovního života s příchodem pandemie koronaviru a s aktuálním nárůstem digitálních technologií. Mnoho let patří do oblíbených benefitů pro zaměstnance stravenky či příspěvky na stravování. Přestože už není moc běžné závodní stravování, i dnes se najdou firmy, ve kterých chodí zaměstnanci na obědy do jídelen. Zaměstnanecké benefity příklady nejžádanějších pracovních benefitů posledních let:

 • Stravenky
 • MultiSport karta
 • Sick day
 • Home office
 • Flexibilní pracovní doba
 • Vzdělávací kurzy
 • Příspěvky na penzijní pojištění
 • Příspěvky na životní pojištění
 • Firemní akce a teambuilding aktivity
 • Občerstvení a káva na pracovišti
 • Náborářské příspěvky
 • Posilovna v budově pracoviště
 • Herny na odreagování se v budově pracoviště
 • Dovolená navíc
 • Sick days
 • Služební auto
 • Příspěvky na dopravu od zaměstnavatele
 • Služební telefon, notebook a další technologie
 • Zdravotní programy

Uvedené zaměstnanecké benefity příklady nejsou ve všech pracovních oblastech a nabízených pracovních pozicích. Benefity pro zaměstnance se liší v závislosti na oboru, na životní situaci, na prioritách zaměstnavatele i zaměstnance či dokonce na věku zaměstnance. Pro některé zaměstnance je zásadní prioritou dostatečná měsíční výplata čili finanční ohodnocení. Jinému zaměstnanci záleží spíše na počtu volných dní. Bývá to u pracovních pozic s vysokým finančním ohodnocením, kde už není hlavní prioritou mít hovorově hodně peněz.

Pro některé pracovníky je důležité trávit volný čas efektivně, mít více času na sebe a svou rodinu nebo odpočinkem u oblíbené Marvelovky. Zaměstnanci si nechtějí v hlavě nosit myšlenky, co dělat doma, chtějí využít aktivně veškerý svůj volný čas. Téma duševní zdraví je kapitola sama pro sebe. Zaměstnanecké benefity příklady obsahují zdravotní programy, kam patří podpora duševního zdraví nebo lekce jógy přímo na pracovišti v rámci pracovní doby. Obecně se dá však říci, že běžně nabízené pracovní benefity jsou stravenky, MultiSport karta, sick days a teambuilding aktivity.

Správa zaměstnaneckých výhod Benefit-plus.cz

Benefit-plus.cz je správa zaměstnaneckých výhod. Benefit-plus.cz nabízí vše, co zaměstnanci od cafeterie očekávají. Program benefit-plus.cz patří k těm hojně využívaným. Je možné, že se při zakládání programu lidé řídili pracovním mottem „Chcete na světě vyniknout? Musíte pracovat, zatímco ostatní se baví.“. Benefit-plus.cz dává 4 druhy čerpání, e-stravenky na Visa kartě, mobilní aplikaci, účet v barvách klienta, 13 dodatkových modulů, přes 12 000 benefitů pro zaměstnance a mnoho dalšího.

Přihlášení na Úřad práce ČR probíhá nejčastěji formou osobní schůzky na pobočce Úřadu práce. Je potřeba mít s sebou občanský průkaz. Po předložení dokladu a vyplnění příslušných formulářů bude jedinec zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání či zájemců o zaměstnání (záleží na zvoleném). Přihlášení na Úřad práce ČR je možné také elektronicky přes portál úřadu práce, avšak první osobní schůzka bývá často nezbytná.

Mezi hlavní výhody Benefit-plus.cz patří už to, že se jedná o cafeterii. Zaměstnanci si mohou sami vybírat takové zaměstnanecké benefity, které je zajímají a vidí v nich užitek. Kde platit benefity od Benefity-plus.cz? Cafeterii je možné využít na sport, rekreaci, knihy, kulturu, vzdělávání a zdraví. Můžete jít třeba do kina na novou Marvelovku, na divadelní představení nebo do knihkupectví. Benefit-plus.cz nabízí přístup ke vzdělávání, odborným informacím a k připravené komunikaci. Další přidanou zaměstnaneckou výhodou je neustále probíhající přísun novinek pro ještě lepší užívání firemních benefitů v rámci Benefit-plus.cz. Horkou novinkou je kupříkladu Booking od Benefit Plus.

Benefity.cz

Systém benefity.cz není vyloženě systém cafeterie. Jedná se o nástroj pro zaměstnavatele, jak motivovat své týmy lidí nejen benefity pro zaměstnance. Benefity.cz funguje již od roku 2003 a nabízí firmám sestavit svým zaměstnancům motivační programy na míru. Benefity.cz garantuje roční ušetření financí v hodnotě až 53 milionů Kč. Benefity.cz zahrne do systému zaměstnaneckých benefitů interní výhody (pracovní benefity, sick days atd.), podpoří vzájemný vztah a věrnost pracovních týmů a především upraví aplikaci benefity.cz na míru včetně firemního zavedeného stylu.