Co je Bitcoin: Cena a jak koupit Bitcoin

Adéla Ozomová

Publikováno 22. Ledna 2023

Obsah

Kryptoměn je celá řada a dnes o nich hovoří mnohem více lidí než před deseti lety. Bitcoin je historicky první kryptoměnou a článků na téma, jak těžit Bitcoin, se dalo na počátcích existence Bitcoinu, dohledat desítky. Co je Bitcoin, jak fungují kryptoměny, jaký je Bitcoin kurz nebo jak koupit Bitcoin? Článek zodpoví na nejčastější otázky ohledně prvotiny mezi kryptoměnami.

Co je Bitcoin?

Pokud se někdo zeptá na otázku ,,co je Bitcoin“, nemusí být snadné mu odpovědět. Tazateli bychom stručně odpověděli, že Bitcoin je digitální decentralizovaná měna. Decentralizovaná měna znamená, že Bitcoin nemá žádnou centrální banku. Není reálně možné, aby Bitcoin kontrolovala vláda nebo jiné instituce. Bitcoin je také nejstarší a nejznámější digitální měna na světě. Současně je hodnota Bitcoinu nejvyšší, což znamená, že Bitcoin je nejdražší kryptoměna.

V roce 2021 se stal Bitcoin zákonným platidlem v přímořském státě Salvador. Kurz Bitcoinu bude představen dále v článku. Člověku, který se zeptá ,,co je Bitcoin?“, můžeme odpovědět, že Bitcoin je skvělý způsob, jak zhodnotit peníze, které máme navíc třeba z dobře placené práce. Dalším řešením, jak zhodnotit peníze navíc, mohou být P2P investice, kam patří nejznámější Zonky, investice do zlata nebo investice do pozemků. P2P investice využívají P2P platformu, která pojí dohromady investory a žadatele o půjčky.

Na investice do pozemků je potřeba větší obnos peněz, než na nákup kryptoměn, ale je to další ze způsobů, jak zhodnotit volné peníze. Bitcoin je nejen digitální měna, ale také online platební síť. Bitcoin byl navržený tak, aby ho nemohly ovlivňovat nejen vlády nebo banky, ale ani samotný autor Bitcoinu, za kterého se považuje Satoshi Nakamoto. Bitcoin vznikl v roce 2008 a dodnes není známo, kdo přesně je Satoshi Nakamoto. Zda se jedná o jednu osobu nebo skupinu lidí.

Kde koupit Bitcoin a jak koupit Bitcoin je popsáno níže v článku. Kód měny Bitcoinu se uvádí v BTC a kurz Bitcoinu je možné přepočítat. Například BTC na CZK, BTC na EUR nebo nejčastěji BTC na USD. Nakoupené Bitcoiny se uchovávají v Bitcoinové peněžence, což je online peněženka a/nebo v trezoru, který má podobu hardwarové peněženky.

Jak fungují kryptoměny

Aby bylo více jasné, co je Bitcoin, je potřeba nastínit, jak fungují kryptoměny. Přestože jsou kryptoměny digitální měna, tento software není možné nijak nabourat, zkopírovat nebo změnit. S Bitcoinem to není stejné, jako když přemýšlíme, kde nakoupit zlato. Kryptoměny je možné buď koupit, vytěžit, anebo obojí dohromady. Bitcoin a jiné kryptoměny přinesly velký pokrok v platebním online systému. Celá komunikace v kryptoměnové síti probíhá přes počítačový program.

Každý uživatel má svou kryptoměnovou peněženku (Bitcoin peněženku), která slouží nejen jako úschovna Bitcoinů a jiných kryptoměn, ale také jako adresa pro veškeré platby (podobně jako číslo bankovního účtu). Bitcoin peněženka dále uchovává databázi veškerých transakcí v blockchainu. Blockchain je zkráceně řečeno účetní kniha Bitcoinu a jiných kryptoměn. Český ekvivalent slova blockchain je bločenka. Celý blockchain je anonymní a bezpečný.

Má-li uživatel Bitcoin peněženku, ví, jak koupit Bitcoin a kde koupit Bitcoin, má díky dobře placené práci dostatek volných financí, tak provede nákup Bitcoinu (nebo jiné kryptoměny) a uloží ho na Bitcoin peněženku. Jestliže chce uživatel poslat Bitcoiny, v Bitcoin peněžence navolí hodnotu Bitcoinu a případný poplatek, vytvoří transakci a podepíše ji soukromým klíčem. Přestože je Bitcoin bezpečný, doporučuje se pro každou příchozí platbu vytvořit novou adresu. Vygenerování nové adresy probíhá přímo v Bitcoin peněžence. Uživatel může mít nekonečně mnoho různých kryptoměnových peněženek a u každé z nich si může libovolně generovat nové adresy pro platební transakce.

Bitcoin cena

Hodnota Bitcoinu je závislá na poptávce a nabídce na trhu, podobně jako u dalších měn. Hodnota Bitcoinu je určována ekonomickou rovnováhou. Bitcoin je ale samostatná měna a od tradičních měn se liší tím, že je absolutně nezávislá na běžných měnách (na koruně, americkém dolaru, euru a dalších). Bitcoin není krytý zlatem ani žádnými dalšími komoditami. Někteří lidé prohlašují, že samotná skutečnost kryptoměny, která je decentralizovaná, zvyšuje hodnotu Bitcoinu.

Tip: Kde nakoupit zlato výhodně? Nejpohodlnější a také bezpečný způsob nákupu zlata je online. Můžete si koupit fyzické investiční zlato, mince nebo zlaté cihly.

Bitcoin graf nejlépe ukazuje hodnotu Bitcoinu a zobrazuje také Bitcoin cenu. V Bitcoin peněženkách je k dispozici Bitcoin graf, jenž zohledňuje měnící se hodnotu Bitcoinu. Bitcoin graf se uvádí nejčastěji v USD, ale přepočet se dá změnit na libovolnou měnu. Bitcoin graf zachycuje kromě hodnoty Bitcoinu také Bitcoin cenu. Protože je celkové množství vydané měny Bitcoin předem známé a Bitcoin je anonymní, Bitcoin cena od jeho prvních krůčků výrazně vzrostla.

Kurz Bitcoinu (a tedy i Bitcoin cena) se neustále mění, roste a padá. Z dlouhodobého hlediska se však očekává růst Bitcoin ceny. Pro představu Bitcoin ceny dnes a v době jeho vzniku je důležité si uvědomit, že v roce 2010 bylo možné za 10.000 BTC koupit dvě pizzy. Na internetovém fóru nabízel uživatel z Floridy s přezdívkou ,,laszlo“ právě deset tisíc Bitcoinů za dvě velké pizzy. Jiný uživatel mu odvětil, že je to docela dost za dvě pizzy a že by měl laszlo raději své Bitcoiny směnit za aktuální Bitcoin kurz 41 amerických dolarů. Dnes má 10.000 BTC hodnotu 228.816.468,78 USD.

Kurz Bitcoinu

Bitcoin kurz z BTC na CZK je 503.077 Kč za jeden Bitcoin. 1 Bitcoin se dá koupit přibližně za 22.882 amerických dolarů. Pro převody kurzů Bitcoinu je dobré použít vždy aktuální Bitcoin kurz. Převod kurzu Bitcoinu a jiných kryptoměn je k dohledání na webových stránkách, kde koupit Bitcoin, případně v kryptoměnových peněženkách. Pro vývoj Bitcoin ceny je dobré sledovat Bitcoin graf a grafy jiných kryptoměn, které jsou uložené v peněženkách. Bitcoin graf umožňuje zobrazení jako u jiných tradičních měn a komodit. Kurz Bitcoinu se dá vysledovat za krátké období v řádech hodin nebo v dlouhodobém horizontu několika let.

Jak koupit Bitcoin a další kryptoměny

Vlastnit kryptoměny je pro některé lidi synonymem toho, jak být úspěšný. Pro takové lidi je základním předpokladem vědět, kde koupit Bitcoin a jak koupit Bitcoin (a další kryptoměny). Jsou tři místa, kde koupit Bitcoin: burza, směnárna a bitcoinmat. Ve směnárně si zákazník kupuje Bitcoin za předem daný Bitcoin kurz a na burze si kupuje Bitcoin od lidí, kteří mají Bitcoiny. Konečná Bitcoin cena na burze je daná poptávkou a nabídkou.

Na zahraničních burzách se může zájemce registrovat i z ciziny, ale proces je zdlouhavý a vyžaduje doklad totožnosti. Posledním způsobem, jak koupit Bitcoin, je v bitcoinmatu za hotovost. Kde koupit Bitcoin je už zřejmé. Držitel kryptoměn by teď rád použil svou Bitcoin peněženku a provedl nákup. Jak koupit Bitcoinem produkty nebo služby? Ve státě Salvador se Bitcoin používá jako běžná měna.

V České republice to zatím není uzákoněné, ale platit Bitcoinem se dá. Některé kamenné a internetové obchody umožňují platbu kryptoměnami. Bitcoinem a dalšími kryptoměnami je možné zaplatit ve vybraných kavárnách, restauracích, v některých obchodech nebo čerpacích stanicích.

Jak těžit Bitcoin?

Jak těžit Bitcoin bylo před lety synonymem pro to, jak být úspěšný. Těžba Bitcoinu je i dnes aktuální, ale netěží už tolik uživatelů, jako dříve. Důvodem je například fakt, že v začátcích Bitcoinu stačil těžařům běžný domácí počítač. Dnes by s takovým vybavením nebylo těžení Bitcoinu pro těžaře výhodné a především by to trvalo dlouhou dobu. Otázka zní, jak těžit Bitcoin? Na vysvětlení je to možná více náročné než vysvětlit, co je Bitcoin samotný.

Lidé, kteří těží Bitcoin, se nazývají těžaři. Ti jsou odměňováni za těžbu Bitcoinu, protože zpracovávají a kontrolují transakce (zařazují je do blockchainu, který byl stručně vysvětlený v odstavci, jak fungují kryptoměny). Jak těžit Bitcoin není tedy snadné. Pro těžbu jsou nutné speciální těžařské stroje, které jsou poměrně drahé a mohou být na trhu nedostupné, a dále je potřeba velké množství elektrické energie. Raději než řešit, jak těžit Bitcoin, by se měl běžný člověk zaměřit na to, kde koupit Bitcoin a sledovat vývoj Bitcoin kurzu.