Stavební spoření a připsání státní podpory

Adéla Ozomová

Publikováno 16. Prosince 2021

Obsah

Stavební spoření je výhodnou formou ukládání úspor, jenž navíc každoročně dosahuje určitého zhodnocení. Toto zhodnocení se skládá z úrokové sazby a státní podpory. Výhodou stavebního spoření je, že tyto úspory nemusí být po jejich vybrání striktně využity na bydlení. Jaké výše dosahuje státní příspěvek na stavební spoření a kdy se připisuje státní podpora stavební spoření?

Státní příspěvek na stavební spoření

Před založením stavebního spoření, si klient u stavební spořitelny určí cílovou částku, které chce během svého spoření dosáhnout. Počet let, během nichž bude spořit, je taktéž velmi důležitý údaj. Jak již bylo zmíněno dříve, spořitelna své klienty odměňuje úrokem z doposud naspořené částky. Státní podpora na stavební spoření představuje významnější část zhodnocení, díky níž se tento produkt těší velké oblibě.

Pokud chce klient získat lepší přehled o nabídkách stavebních spořitelen, může vyzkoušet stavební spoření kalkulačka, jenž poskytují jak samotné spořitelny, tak nezávislé weby na internetu. Stavební spoření porovnání je obdobný nástroj jako stavební spoření kalkulačka. Stavební spoření porovnání srovnává úroky, daně, státní příspěvek na stavební spoření a poplatky za vedení účtu a uzavření smlouvy.

Klient může peníze na stavební spoření posílat buď jednou ročně nebo klidně každý měsíc. Nejpozdější termín, kdy je nutné za daný rok vložit peníze na účet a nepřijít o zhodnocení je 30. prosince. Ve smlouvě bývá též uvedena vázací lhůta. Jedná se o dobu, během níž nemůže klient své úspory vybrat, aniž by přišel o zhodnocení.

Státní podpora stavební spoření a její výše

Stavební spoření maximální státní podpora představuje pokaždé 10 % z hodnoty vkladů, avšak její výše nemůže být větší než 2 000 Kč ročně. Pokud klient na svůj spořící účet v daném kalendářním roce vloží více, nežli 20 000 Kč, přebývající částka bude převedena do následujícího roku, stejně tak jako státní podpora na stavební spoření z této částky.

Stavební spoření státní podpora je připsána každému, kdo splňuje jedno z následujících:

  • Občan ČR
  • Občan EU s povolením pobytu na území ČR a přiděleným rodným číslem
  • Cizí státní příslušník s trvalým pobytem na území ČR a přiděleným rodným číslem

Stavební spoření pro děti zakládají většinou rodiče svým potomkům, aby jim zajistili co nejlepší start do jejich budoucího života. Stavební spoření pro děti je výhodnější zejména proto, že většina stavebních pojišťoven své prodkuty zvýhodňuje tím, že sníží poplatek za uzavření smlouvy. Ten je standartně 1 % z cílové částky.

Státní podpora stavební spoření kalkulačka

Pro lepší přehlednost, jak stavební spoření státní podpora funguje v praxi, pomůže státní podpora stavební spoření kalkulačka zobrazená v následující tabulce. Tato tabluka zobrazuje měsíční či roční vklad a následnou výši stavební podpory za daný rok.

Měsíční vkladRoční vkladStátní podpora
500 Kč6 000 Kč600 Kč
1 000 Kč12 000 Kč1 200 Kč
1 500 Kč18 000 Kč1 800 Kč
2 000 Kč24 000 Kč2 000 Kč
2 500 Kč30 000 Kč2 000 Kč
3 000 Kč36 000 Kč2 000 Kč

Jak vyplývá z této tabulky, přestože klient během roku naspoří více nežli 20 000 Kč, stavební spoření maximální státní podpora bude stále 2 000 Kč. O připsání tohoto příspěvku se stará klientova spořitelna, která po konci roku posílá žádost na Ministerstvo financí. Po obdržení podpory ji spořitelna připisuje na účty svých klientů.

Stavební spoření si je možné sjednat například u Komerční banky. Komerční banka stavební spoření nabízí možnost získat výhodný úvěr na bydlení, žádné poplatky za uzavření smlouvy a vyšší úrokovou sazbu než na běžném nebo spořícím účtu. Komerční banka stavební spoření lze zřidit i dětem.

Stavební spoření kdy se připisuje státní podpora

Některé klienty určitě zajíma, kdy se připisuje státní podpora stavební spoření. Stavební spořitelny přednostně vyplácejí podporu klientům, kteří uzavřeli své smlouvy jako první. Na tyto účty by měla státní podpora dorazit na konci dubna nebo na začátku května následujícího roku.

StádiumDatum
Kontrola nároku na připsání státní podpory31. prosinec
Stavební spoření kdy se připisuje státní podpora Duben/květen následující rok

Pro vypočtění úroků ze spoření se vyplatí použít úroková kalkulačka spoření. Po zadání několika údajů jako počáteční vklad, měsíční vklad, úroková sazba, délka spoření a perioda úročení lze zjistit kolik peněz si je klient schopen naspořit. Úroková kalkulačka spoření je rychlý a efektivní způsob, jak zjistit, zdali se spoření vyplatí a kolik peněz úroky vynesou.

Stavební spoření státní podpora po 6 letech a ukonční smlouvy

Vázací lhůta, tedy doba během níž nelze úspory vybrat a nepříjit tak o státní podporu, je minimálně 6 let. V případě, že je během této doby smlouva zrušena, musí klient vrátit celou výši státní podpory, kterou během svého spoření získal. Klient navíc musí zaplatit sankční poplatek za předčasné ukončení smlouvy. Stavební spoření státní podpora po 6 letech pokračuje dál, což znamená, že naspořené peníze se budou dále zhodnocovat díky úrokům a státní podpoře.

Raiffeisenbank stavební spoření kalkulačka je jednoduchý a rychlý způsob, jak zjistit kolik peněz si u této banky může její klient naspořit. Měsíční vklad a doba spoření jsou jediné dva údaje, které je nutné do Raiffeisenbank stavební spoření kalkulačka zadat. Hned na to lze zjistit, kolik si klient naspoří, včetně úroků a státní podpory.