Nákup investičního zlata: Kde koupit zlato a jaká je cena zlata

Adéla Ozomová

Publikováno 01. Září 2022

Obsah

Investice do zlata je jedna z cest, jak zhodnotit peníze. Nejedná se ale o výnosné investice. Investování do zlata je ochrana peněz. Dalším způsobem investic jsou třeba nejlepší podílové fondy, akcie na burze nebo nákup Bitcoinu. Cena zlata je natolik příznivá a nákup zlata zní tak lákavě, že zlaté slitky a zlaté mince jsou stále častěji formou investování pro začátečníky. Článek představí investiční zlato, poradí, kde koupit zlato a jak investovat do zlata bezpečnou cestou.

Co je investiční zlato?

Investování do zlata není výnosný způsob investic, jedná se spíše o zlaté spoření, uložení a ochránění hodnoty peněz. Nejlepší podílové fondy, investice do pozemků a nákup Bitcoinu je způsob, jak zhodnotit peníze. Zlaté slitky, zlaté mince a obecně investování do zlata slouží k ochraně peněz před znehodnocením (inflace, devalvace měny).

Co je investiční zlato? Jedná se o zlaté mince a zlaté slitky (zlaté cihly) v nejvyšší ryzosti. Nejvyšší ryzost zlata je 24 karátů, je to nejkvalitnější zlato. Investiční zlato je určené i k investování pro začátečníky. Zlaté mince, ani zlaté slitky se nekupují pro sběratelské účely, je to způsob, jak zhodnotit peníze a zachovat jejich hodnotu.

Spoření do zlata a nákup investičního zlata probíhá v trojských uncích (oz) nebo v gramech (g). Cena zlata se odvíjí od hmotnosti konkrétního investičního zlata. Každá zlatá mince a cihla musí mít svůj punc a příslušný certifikát pravosti. Nákup zlata, především pak zlatých mincí, je oblíbený dárek k narozeninám, výročím apod.

Zlaté mince a cena zlata

Cena zlata se uvádí za 1 gram, anebo za trojskou unci (oz). Zlaté slitky jsou různé váhy a jejich cena je rozdílná. U každého zlatého slitku by měla být uvedena hmotnost a ryzost zlata. Zlaté mince se razí nejčastěji do ryzího zlata a mají všemožné podoby (dárkové mince, limitované edice zlatých mincí, jubilejní apod.)

Cena zlata se neustále mění podobně jako akcie na burze nebo kryptoměny. Různé webové stránky zveřejňují grafy ceny zlata a jiných drahých kovů. Cena zlata o hmotnosti 1 g se prodává na webu zlatak.cz za 1.882 Kč, zlatý slitek o hmotnosti 5 gramů se dá koupit za 7.776 Kč. Investiční zlato o hmotnosti 1 kilogramu koupíme za 1.420.353 Kč.

Na webové stránce www.zlato.cz jsou uvedené aktuální kurzy zlata v různých měnách (v amerických dolarech a v českých korunách). Zlatý slitek o hmotnosti 10 gramů prodává zlato.cz za 16.652 Kč. Zlatá cihla o váze jedno kilo se dá koupit za 1.450.370 Kč. Při srovnání ceny zlata u dvou různých prodejců je vidět značný rozdíl ceny. Rozdíl v cenách zlata je v poplatcích, které určuje sám prodejce. Výsledná cena investičního zlata se může lišit v desítkách procent.

Cena zlata je stále stejná a řídí se aktuální cenou na burze komodit. Rozdíl v cenách je kvůli maržím obchodníků. Aby investor zbytečně neplatil více, než je nutné, doporučuje se věnovat čas porovnání několika různých obchodníků investičního zlata.

Nákup zlata: Kde koupit zlato

Nákup zlata probíhá nejčastěji jako online nákup na webových stránkách určených k investicím do zlata. Kde koupit zlato bezpečně? Rozhodně se vyplatí investiční zlato ve fyzické formě. Upřednostníme nákup investičního zlata ve fyzické podobě oproti nákupu zlata jako ,,pouhého“ certifikátu, který uvádí, že vlastníme zlaté slitky či zlaté mince. Ty však nebudou uložené u nás doma.

Další rada, jak investovat do zlata, může být ověření důvěryhodnosti webové stránky či konkrétního prodejce investičního zlata. Před samotným nákupem zlata je důležité zjistit všechny informace. Jaké jsou poplatky za nákup zlata a jaká je cena zlata. Všechny tyto parametry dohromady dají odpověď na otázku, zda je spoření do zlata u konkrétního prodejce výhodné.

Kde koupit zlato? Online nákup zlata je příjemný v tom, že potenciální vlastník investičního zlata má dostatek času na zjištění informací o prodejci zlata, zda mu může věřit. Investor si může vybrat z několika možností spoření do zlata, případně do stříbra, platiny nebo palladia. Investice do zlata online cestou je nejvíce častý způsob nákupu zlata.

Je také možnost, jak investovat do zlata jinak, než vybrat a zaplatit online. Společnost Gold plus umístila speciální Au-tomaty k nákupu investičního zlata. Klienti mohou koupit zlaté slitky o hmotnosti jednoho gramu, 10 gramů nebo jedné trojské unce (31,103 g). Cena zlata v Au-tomatu vždy vychází z aktuálního kurzu zlata na burze. Do budoucna se uvažuje o rozšíření počtu automatů, které umožňují jak nákup Bitcoinu, tak i nákup zlata.

Spoření do zlata a investice do zlata diskuze

Spoření do zlata s sebou přináší určitá rizika, ostatně jako další varianty a možnosti, jak zhodnotit peníze. Investice do zlata diskuze a zkušenosti mluví o jakési formě závislosti. Je všeobecně známé, že závislost je možné vypěstovat na čemkoliv (kofeinu, cigaretách, alkoholu, cukru, lécích, smartphonech, sexu atd.). Není proto překvapením, že lidé, kteří kupují investiční zlato, chtějí zvýšit své investice do zlata.

Pohled do trezoru na zlaté mince a zlaté cihly je jistě velmi příjemný, ovšem investování do zlata by mělo mít své hranice. Jak investovat do zlata bezpečně? Nákup zlata by neměl převýšit částky přesahující rozpočet investora (či dokonce rodinný rozpočet). Přestože investiční zlato jsou uložené peníze, za zlaté slitky si jedinec nenakoupí potraviny, ani nezaplatí bydlení.

Dalším bodem, který zmiňují investice do zlata diskuze, je cena zlata. Investor by se měl zaměřit na cenu zlata a především na důvěryhodné prodejce, jež prodávají investiční zlato. Nejčastější místo, kde koupit zlato, je online prostor. Online nákup je rychlý, pohodlný a mnohdy i bezpečný. Opatrnosti není nikdy dost, pokud se jedná o naspořené peníze, které mají za úkol uložit svou hodnotu. Padělky zlata se poznají ihned, stačí ověřit ryzost zlata, váhu, případně certifikát.