Jak zjistit, kdo mi volal podle čísla?

Adéla Ozomová

Publikováno 26. Dubna 2022

Obsah

Všichni známe váhání můžu to zvednout, když se na displeji telefonu ukáže neznámé číslo. Mobilní operátoři v ČR nezobrazují pokaždé, kdo volá. Dá se později zjistit, kdo mi volal? Dnes je to otázka na pár minut. Zjistit, komu patří telefonní číslo je možné několika způsoby. Článek představí, jak zjistit telefonního číslo volajícího.

Volá neznámé číslo, můžu to zvednout?

Co je to za číslo, můžu to zvednout? To je otázka, která v okamžiku zvonícího telefonu napadne mnoho lidí. Ne každý má rád telefonáty z neznámých čísel, zkušenosti napovídají, že by se mohlo jednat o obtěžující marketingové nabídky nebo jakékoliv jiné nevyžádané hovory (změna dodavatele plynu, elektřiny, jiný tarif na mobil apod.). Pokud raději vyčkám, dokud se na displeji nezobrazí jako zmeškaný hovor neznámé číslo, můžu snadno zjistit, kdo mi volal.

Najít telefonní číslo majitele se dá přímo z mobilu na internetu. Poté se můžeme rozhodnout, zda třeba zavoláme zpět nebo takové neznámé číslo rovnou zablokujeme. Když se nám nechce volat zpět na neznámé číslo, můžeme poslat SMS zdarma přes webové stránky, které to poskytují, a zjistit, komu patří telefonní číslo. Poslat SMS zdarma se dá i klasickou cestou z mobilního telefonu. Někteří mobilní operátoři v ČR poskytují SMS zprávy zdarma, záleží na zvoleném tarifu.

Ne vždy je výhodné nezvedat neznámá čísla. Především v situacích, kdy očekáváme zásilku nebo jsme poslali žádost o práci jako odpověď na nabídku práce. Personalista dané společnosti nemusí hovor opakovat po jednom neúspěšném pokusu o telefonát. Žádost o práci, respektive čas strávený posláním životopisu a motivačního dopisu, by přišla vniveč a pracovní místo by mohl získat jiný uchazeč. Že se jednalo skutečně o personalistu kontaktované společnosti bychom ale zjistili až po tom, co bychom dali vyhledat telefonní číslo.

Jakým způsobem zjistit telefonní číslo

Pokud je někdo typ člověka, který se vyhýbá zvedání neznámých čísel, není nic jednoduššího než počkat, až se zobrazí jako zmeškaný hovor neznámé číslo. V takovém případě je poměrně snadné zjistit, co je to za číslo a ukáže se, kdo mi volal. Zjistit telefonní číslo ze zahraničí může trvat déle nebo bude úplně neúspěšné. Několik webových stránek poskytuje lidem možnost vyhledat telefonní číslo v databázi a později k němu vkládat komentáře a své zkušenosti. Je možné přečíst si jakési recenze na kdo mi volal z čísla XY. Kdo volá (nebo kdo mi volal) se dá zjistit těmito způsoby:

  • Přes webové stránky
  • Přes mobilní aplikace

Webové stránky, umožňující zjistit telefonní číslo, je možné najít v hojném počtu. Stačí jen zadat do internetového vyhledávače vhodné klíčové slovo (například co je to za číslo nebo najít telefonní číslo majitele) a vybrat si webové stránky. Jak zjistit, kdo mi volal podle čísla je možné i s mobilní aplikací. Těch je také několik, jsou placené i aplikace zdarma ke stažení. Postup by byl stáhnout mobilní aplikaci v příslušném obchodu (App Store nebo Google Play) a pak už najít telefonní číslo majitele volajícího.

Co je to za číslo? Kdo mi volal z čísla se zahraniční předvolbou

Jak zjistit, kdo mi volal podle čísla, už víme. Jiná situace může nastat, když se na displeji ukáže zahraniční neznámé číslo a i země volajícího, komu patří telefonní číslo. Můžu to zvednout, když se jedná o zahraniční hovor? Kdo mi volal z čísla s předvolbou +32 nebo +44? Kdo volá můžeme určit alespoň částečně právě díky telefonním předvolbám. Na webových stránkách, které umožňují najít telefonní číslo majitele, můžeme číslo zadat a někdy se zobrazí očekávaný výsledek.

Pokud ne, zadáme zahraniční předvolbu, nebo si ji najdeme v seznamu předvoleb, a uvidíme, co je to za číslo. V poslední době se Česká republika stává terčem těchto zahraničních telefonátů. Bohužel se jedná o podvodné telefonáty a zde je na místě je nezvedat. Ne všichni si to mohou dovolit. Lidé, kteří mají denně několik pracovních hovorů i ze zahraničí, mohou nedopatřením takové číslo zvednout. Pokud se jedná o neznámé číslo, které nemáme uložené, raději se pokusme zjistit telefonní číslo předem, než zavoláme zpět.

Netýká se to pouze podvodných telefonátů. Přichází i SMS zprávy, které se snaží vymámit z adresáta peníze. Může se jednat o text zprávy, že je třeba uhradit zaslanou zásilku či objednávku. Než klikneme na odkaz, který podle zprávy odkazuje na zaplacení zásilky, pozorně se podívejme na číslo odesílatele, případně si prohlédněme daný odkaz, zda není podezřelý. V mnoha případech se dá potížím s podvodnými hovory a zprávami vyhnout. Stále je možnost vyhledat telefonní číslo a ověřit si pochybnosti.