Kudy z nudy? Jak a co dělat, když se nudím

Adéla Ozomová

Publikováno 15. Září 2023

Obsah

Nuda ve vztahu, kudy z nudy ven nebo otázka „co dělat, když se nudím“. Podobné myšlenky vyvstaly v hlavě nejednomu člověku. Přestože text písničky z pohádky praví, že statistika nuda je, průzkumy tvrdí, že nudit se je prospěšné. Zní to jako zajímavé téma k tomu, jak začít konverzaci? Následující článek představí několik tipů, jak se zabavit doma, co dělat s kamarádkou a obecně různé návody, kudy z nudy ven. Ne každý se totiž nudí rád.

Co je nuda?

Nudu zná snad každý. Už jako děti jsme řešili, co dělat s kamarádkou a kamarádem venku, jak se zabavit doma, když je nevlídné počasí apod. Je snazší zabavit dítě nebo dospělého člověka? Mnohdy stačí najít důvod, jak začít konverzaci, jak se zabavit doma, pustit jeden z Marvel filmů a je po nudě. Co je nuda? Nuda se definuje jako velmi nepříjemný a pronikavý duševní stav, který naštěstí netrvá dlouho. Nudit se vlastně znamená, že jedinec neprojevuje zájem o různé aktivity. Jestliže se někdo nudí, možná je spíše líný a pohodlný.

Název filmu Nuda v Brně byl po svém uvedení před 20 lety využíván pro popis situací, ve kterých se objevovala nuda ve vztahu nebo když lidé řešili, kam z nudy. Objeví-li se nuda ve vztahu, záleží na obou stranách, jak naloží s touto okolností. Některé páry mají odlišné záliby a přestože se nabízí mnoho aktivit k zahnání nudy, stále si pokládají otázky, co dělat, když se nudím. Pár může hledat zájmy a aktivity, díky kterým vyřeší, kam z nudy ve vztahu. Může to být sledování filmů, společné sportování či relax s pomocí MultiSport karty nebo bez ní, vaření nebo studium etikety, cizích jazyků nebo hra na hudební nástroj.

Statistika nuda je, má však cenné údaje

V české pohádce zaznívá píseň od Jaroslava Uhlíře s textem statistika nuda je, má však cenné údaje. Průzkumy naznačují, že pokud má jedinec v hlavě otázku „co mám dělat, když se nudím“ – rozvíjí tím svoji kreativitu a vymýšlí důvody, jak se zabavit doma a kam z nudy ven. Velká část lidí nedokáže být sama se sebou. Lidé vyhledávají společnost a když jsou naprosto sami, často si pouští hudbu, film, berou do ruky mobil nebo se snaží najít jakoukoliv aktivitu, čímž vlastně hledají dopředu činnosti, aby vůbec nedošlo ke stavu nudy.

Jestliže hledáme cesty, kam z nudy zbytečnými aktivitami, není to prospěšné. Pokud se nudíme a bereme automaticky do ruky mobil, aniž bychom reálně něco potřebovali, není to dobré. V takové situaci se většinou nedokážeme soustředit na to, co vlastně chceme hledat nebo dělat na telefonu. Zbytečné aktivity jsou třeba hledání různých půjček, když není potřeba kupovat cokoliv za půjčené peníze. Mnohem lepší způsob (a prospěšnější), co dělat, když prší, je najít řešení, jak si našetřit peníze a vyhnout se různým půjčkám, které mohou být drahé.

Nuda v Brně se dá vyřešit třeba luštěním matematických úloh. Záleží na konkrétním jedinci, jaké jsou jeho silné a slabé stránky. Zda se jedná o technicky založeného člověka nebo spíše o praktický typ. Někdo si bude například opakovat počítání procent, druhý bude přemýšlet, co kreslit, když se nudí a někdo jiný začne studovat, jak napsat úvahu. Všechny tyto aktivity jsou tvořivé a nejsou tedy zbytečné.

Co dělat, když se nudím

Jak se zabavit doma a co dělat, když prší? V některých případech je skutečně dobré nic nedělat. Zdá se to jednoduché, ale není tomu tak. Netrénovaný jedinec zjistí, že nic nedělat, na nic nemyslet a jen tak být, je vlastně poměrně náročná disciplína. Náš mozek si při nic nedělání odpočine a dokonce mohou přijít kreativní nápady a řešení úkolů, se kterými si lámeme hlavu pár dní. Mnoho spisovatelů, vývojářů a podobně kreativně pracujících lidí našlo východisko problémů právě v klidovém režimu.

Jestliže není nic nedělání pro vás a raději vymýšlíte, co dělat s kamarádkou, můžete se podívat na nějaký film, zjistit jak napsat úvahu či recenzi a sepsat ji. Potýkáte se s nudou ve vztahu? Můžete trávit čas společně a navíc si vylepšit společnou domácnost. Povíte si, co kreslit, když se nudím, a výsledné malby pověsit na zeď. Chcete-li změnit zaměstnání, udělejte aktualizaci životopisu a pošlete několik motivačních dopisů. Mezi další prospěšné aktivity patří studium etikety a cizích jazyků. Ne náhodou tvrdí slavný výrok, že kolik řečí umíme, tolikrát jsme člověkem.

Nuda se objevuje také ve filmech. Snad nejznámější je český film Nuda v Brně, který vypovídá o začínajícím vztahu dvou mladých lidí. Film Nuda v Brně je černobílý a sklidil kritiku i chválu. Někoho Nuda v Brně opravdu nudí, jiní diváci jsou nadšení. Názor si musí udělat každý sám. Zdánlivá nuda se objevuje i v hororech, ale na krátkou dobu. Především horory, ve kterých jde o překvapení a úlek diváka, se zdají být chvílemi nudné, než dojde k akci a vyhroceným situacím plným děsu.

Co dělat, když se nudím v práci? Nudí-li nás práce, je to velmi ubíjející. Zároveň je zajímavé, že lidé mají obavy hledat si nové zaměstnání. Jsou zvyklí na zaběhlé koleje a mají strach vystoupit ze své komfortní zóny. Raději si stěžují na nudnou práci, čerpají sick days a čtou si motivační citáty. Psychologové tvrdí, že nuda ve vztahu bývá někdy prospěšná, ne však v pracovním vztahu. Než doufat v motivační citáty, raději rozešlete motivační dopisy a myslete na nové zkušenosti, nové kolegy a skvělý pocit ze změny.

Kudy z nudy

Webový cestovní portál Kudy z nudy je projekt agentury CzechTourism nabízející tipy na výlety po České republice, ale i ubytování. Až budete mít čas při čerpání sick day nebo nebudete mít nápady, co dělat s kamarádkou, otevřete si stránky Kudy z nudy. Portál Kudy z nudy je určený nadšeným cestovatelům a lidem, kteří rádi poznávají svou zemi. Kudy z nudy nejspíše nebude zajímat filmové fanoušky, kteří znají Marvel filmy nazpaměť, a nemusí řešit, co dělat, když prší.

Kudy z nudy nabízí mobilní aplikaci. I díky tomu zná webový portál Kudy z nudy 90 % populace. Nemusíte znát postup při počítání procent, abyste věděli, že je to většina obyvatel. Co dělat, když prší? Najít si třeba výstavy, muzea, workshopy nebo gastronomické akce. Co mám dělat, když se nudím doma? Vyrazit za památkami, kulturou, do wellness nebo do přírody. Kudy z nudy představuje také možnosti ubytování v různých kategoriích, kde se nachází i netradiční glamping nebo ubytování na farmách.

10 tipů: Co mám dělat, když se nudím?

Až budete zase přemýšlet nad tím, zda statistika nuda je a kam z nudy, můžete se inspirovat 10 tipy, které vyřeší odpovědi na otázky „co mám dělat, když se nudím?“. Činností a aktivit, jak se zabavit doma i venku, je celá řada.

 1. Úklid a pořádek
  Utřít prach, vyluxovat, umýt okna, vytřídit staré oblečení nebo udělat generální úklid. Jestliže nepatříte mezi lidi, které baví úklid, můžete si udělat pořádek ve složkách ve svém počítači, uklidit si pracovní stůl a setřídit dokumenty, smlouvy nebo poličku s knihami.
 2. Sport a pohyb
  Sportem ke zdraví. Pohyb je pro naše tělo naprosto přirozený a potřebný. Zejména pokud vykonáváme sedavé zaměstnání, je pohyb naprosto nezbytný. Nemusíme trávit hodiny v posilovnách s MultiSport kartou, stačí chodit více na procházky se psem nebo dát přednost chůzi po schodech před jízdou výtahem.
 3. Učení a studium
  Učit se je perfektní způsob, jak se zabavit doma, na cestách nebo v parku na lavičce. Studium cizích jazyků je zábavné a procvičuje mozek. K dispozici je také spousta online kurzů, rekvalifikačních kurzů a přednášek. Vzdělávat se můžeme v pěkném počasí i pokud řešíme, co dělat, když prší a je zima.
 4. Vaření a pečení
  I když jste nikdy nechtěli být kuchařem, jíst se musí. Vařit, péct a připravovat si krabičky s jídlem do práce může být zábavné a do budoucna to ušetří čas. Není třeba vařit zdlouhavé recepty jako domácí povidla či omáčku se dvěma druhy domácích knedlíků (přestože se s pečeným králíkem a zelím skvěle hodí). Skvěle pochutnat si můžeme i na italském jednoduchém receptu spaghetti aglio olio e peperoncino nebo na rychlých francouzských bramborách. Byli jste někdy na kurzu přípravy sushi nebo na kávovém kurzu? S cvikem je každý recept jednoduchý recept.
 5. Film, seriál či dokument
  Filmů, seriálů a zajímavých dokumentů jsou stovky tisíc a ještě víc. Zhlédnout film můžete v televizi nebo na internetu. Co dělat s kamarádkou? Zajděte do kina na premiéru s oblíbenými herci nebo se podívejte na kultovní seriál Přátelé. Určitě znáte některé hlášky zpaměti.
 6. Výlety
  Výlety, procházky nebo cyklovýlety můžete uskutečnit sami, s rodinou nebo s partou přátel. Na výlet není nutné mít auto, můžete se vydat na túru pěšky, na kole nebo využít vlak či autobus. Pohyb na čerstvém vzduchu, zážitky a společně strávené chvíle jsou velkou odměnou.
 7. Deskové hry a společnost
  Málo deskových her je pro jednoho hráče. Uspořádejte sraz přátel, kolegů z práce nebo pozvěte na návštěvu svou rodinou. Připravte chutné pohoštění, namíchejte oblíbený drink a zahrajte si deskovou hru. Mimo zábavu se dozvíte o tom, jak se mají vaši blízcí a co se děje v jejich životech.
 8. Četba
  Četba tištěných nebo elektronických knih je efektivním řešením, co dělat, když se nudím. Žánry knih jsou pro všechny čtenáře i nečtenáře. Začít číst můžeme v každém věku. Četba navíc posiluje mozek, rozvíjí fantazii a rozšiřuje slovní zásobu.
 9. Péče o sebe
  Lidé mají tendence zanedbávat sami sebe. Místo výživného chutného oběda si dají hranolky z fast foodu, neumí říct ne a pomáhají všem ve svém okolí, ale na sebe a odpočinek si čas nenajdou. Co dělat, když prší? Nabízí se bazén, sauna, masáž, kadeřník nebo si uvařit výživné a chutné jídlo. Co třeba rychlé francouzské brambory se smetanou?
 10. Péče o domácí mazlíčky
  Pracovní život je časově náročný, nemáme čas na sebe a někdy ani na své domácí mazlíčky, které jsme si pořídili vědomě a dobrovolně. Jak se asi cítí pes, kočka nebo domácí králík, zavřený mezi čtyřmi stěnami přes 9 hodin denně. Každý živý tvor potřebuje lásku a péči. Věnujme se maximálně čtyřnohým společníkům.

Je stovka způsobů, jak vyřešit, co dělat, když se nudím, a dotýká se všech oblastí života. I nudit se je však někdy zdravé a prospěšné.