Refinancování hypotéky srovnání
Splácíte hypoteční úvěr a o několik měsíců se Vám končí období fixace úrokové sazby? Vaše banka, kde aktuálně hypotéku splácíte, by vám měla dát vědět nový úrok na následující období fixace v dostatečném časovém předstihu — pokud se jedná o seriózního a ne chamtivého poskytovatele hypotečních úvěrů.
Některé banky mají lhůty pro zaslání nové fixace úrokové sazby stanovené v obchodních podmínkách na 4 týdny před termínem refixace. A ty termíny skutečně dodržují — klientovi odešlou oznámení o výši nové sazby 4-6 týdnů před datem změny. Najdou se však i takové, které oznámení předávají pouze pár dní (obvykle 10 -20 dní) před termínem refixace.
Důvod je prostý — znemožnit svým klientům vyjednávání o lepších podmínkách u konkurence. Proč je tak důležité hypotéku refinancovat, právě v období změny fixace úrokové sazby?
Kdy přistoupit k refinancování?
Je to z toho důvodu, že v tomto čase je předčasné splacení hypotéky bez poplatku. Pokud byste si chtěli hypotéku přenést z jedné banky do druhé v jiném období, náklady by byly podstatně vyšší. Poplatky za předčasné splacení úvěru se pohybují v řádech několika desítek tisíc korun, podle objemu poskytnutého úvěru. Proto je vhodné přenos hypotéky naplánovat na termín, kdy má dojít ke změně fixace úrokové sazby.
O nový úrok byste se měli zajímat mnohem dříve, než vám vaše banka pošle nové podmínky. Pár týdnů před termínem změny fixace úroku bývá příliš pozdě na průzkum trhu a na případnou změnu banky.
V praxi se často stává, že množství klientů fixaci „propásne“, přesto, že na změnu myslí předem a včas požádají svou banku o zaslání nové úrokové sazby. Je to z důvodu, že banky maximálně natahují čas, aby klientovi znemožnily přenos hypotéky ke konkurenci. Případně pokud i oznámení o nové sazbě dají, pak přetahují vystavení souhlasu se splacením úvěru, jen aby klient neměl dost času na realizaci převodu.
Vyžádejte si nabídky od ostatních bank
Jakmile máte v rukách oznámení Vašeho stávajícího věřitele o nových podmínkách, bez zbytečného odkladu navštivte pobočky bank.
Využít můžete také služby finančního poradce, který vám dokáže v mnohém pomoci, poradit a ušetřit spoustu času. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, vybírejte si jen služby ověřených finančních firem, které mají množství pozitivních referencí na internetu a které spolupracují se všemi hypotečními bankami.
Porovnejte si získané nabídky
Při porovnávání jednotlivých nabídek byste se neměli zaměřovat pouze na výši úrokové sazby (i když tato je nejdůležitější), ale v úvahu byste měli brát i poplatek za poskytnutí nového úvěru, poplatek za vedení úvěrového účtu, poplatek za změnu smluvních podmínek, poplatky na katastru a náklady na nový znalecký posudek, pokud jej banka vyžaduje.
Novým trendem je však odpouštění poplatků za poskytnutí úvěru (zejména při refinancování hypotéky). Banky často akceptují i několik let starý znalecký posudek a některé v rámci zjednodušení celého procesu nevyžadují ani dokladování výše příjmu žadatele. Pokud se Vám podaří dosáhnout rozdíl na úrokové sazbě minimálně 0,4 %, tak zpravidla platí, že se refinancování vyplatí.
Jaké doklady budete potřebovat?
Na refinancování hypotéky se standardně vyžadují následující doklady: 2 doklady totožnosti, původní úvěrová smlouva, znalecký posudek (nový nebo původní, dle požadavků nové banky), potvrzení o výši příjmu (v některých bankách se obejdete i bez něj), vyčíslení zůstatku původního úvěru včetně souhlasu původní banky se splacením hypotéky.