Era Poštovní spořitelna hypotéka – kalkulačka

Adéla Ozomová

Publikováno 28. Října 2021

Obsah

Era Poštovní spořitelna s více než 3 000 pobočkami patří k nejdostupnějším bankám v ČR. Nabízí širokou škálu služeb, mezi nimi i hypotéku. V recenzi najdete informace o podmínkách a výhodách hypotéky Poštovní spořitelny včetně kalkulačky pro výpočet měsíčních splátek.

Era Poštovní spořitelna – základní informace

Poštovní spořitelna je obchodní značkou skupiny ČSOB, kam patří také ČSOB Pojišťovna, ČSOB Stavební spořitelna či Hypoteční banka. Skupina ČSOB tak nabízí širokou škálu služeb, od hypoték až po půjčky a pojištění domácnosti.

Samotná Poštovní spořitelna funguje již od roku 1991, kdy vznikla jako samostatná banka pod názvem Poštovní banka. Součástí ČSOB je od roku 2000. Od roku 2010 na trhu působila společně se značkou Era. Po čase však došlo ke sjednocení obou značek pod názvem Poštovní spořitelna. Název Era nicméně v povědomí lidí stále zůstává a často se používá, proto se s ním můžete i nadále setkávat.

Poštovní spořitelna poskytuje své služby na více než 3 000 pobočkách České pošty a má přes 2 miliony klientů. Kromě hypotéky Poštovní spořitelna poskytuje také další služby, například půjčky, investice, pojištění nebo účty. Nabízí také přehledné internetové bankovnictví.

Hypotéka Era Poštovní spořitelna – recenze

V naší krátké recenzi Era hypotéky najdete základní informace o tomto úvěru a dozvíte se, v čem spočívají jeho výhody a jaké mají s Era hypotékou zkušenosti zákazníci.

Hypotéka Poštovní spořitelny (najdete ji i pod názvem hypotéka Era) je zajišťována společností ČSOB, respektive Hypoteční bankou. Využít ji můžete buď na koupi či výstavbu domu nebo jako půjčku na rekonstrukci domu. Také ji lze využít na majetkové vypořádání nebo refinancování. 

Základní informace

Hypotéku Poštovní spořitelny můžete čerpat 2 roky a její splácení si rozložit na menší měsíční splátky po dobu až 30 let. Nejnižší roční úrok se u toho úvěru pohybuje od 3,49 % p. a. (ke dni 27. 10. 2021). Fixní roční úrok si můžete zvolit na 1, 3, 5 nebo 7 let. Banka vám půjčí až 90 % hodnoty nemovitosti a 30 % celkové částky můžete využít na zařízení domácnosti.

Právě teď můžete získat hypotéku do 70 % hodnoty zástavy s úrokovou sazbou 3,49 % p.a. pevnou na 5 let (RPSN 3,73 % p.a.) včetně vedení úvěru a odhadu zdarma.

Aktuální úrokové sazby a podmínky hypotéky včetně kalkulačky najdete na webových stránkách Poštovní spořitelny.

Základní údaje
Min. výše úvěru300 000 Kč
Max. výše úvěru10 000 000 Kč
Poměr výše úvěru k hodnotě nemovitostiaž 90 %
Doba splácení5-30 let
Úroková sazbaod 3,49 %
Poplatky
Expresní ocenění bytu zdarma
Poskytnutí a vedení úvěruzdarma
Zaslání výpisu k úvěru e-mailemzdarma

Co je dobré vědět:

Poštovní spořitelna vám spočítá hypotéku na míru i online.

Za ekologické bydlení můžete získat nižší sazbu a slevu na pojištění.

Hypotéku můžete získat i na mobilní dům bez popisného a evidenčního čísla.

V případě, že se vám sníží příjem, si můžete snížit splátky až o 30 %.

Pojištění k úvěru

Pro nečekané životní situace si můžete vyřídit pojištění k úvěru, které poskytuje ČSOB Pojišťovna. S tímto pojištěním za vás při pracovní neschopnosti nebo ztrátě zaměstnání banka uhradí 12 splátek. V případě invalidity či úmrtí doplatí banka celý úvěr.

Vybírat můžete ze tří variant pojištění: pro práci, pro zdraví a pro všechno.

PojištěníCo zahrnuje?
Pro prácismrt, trvalá invalidita, ztráta příjmu 
Pro zdraví smrt, trvalá invalidita, pracovní neschopnost 
Pro všechnosmrt, trvalá invalidita, pracovní neschopnost, ztráta příjmu

Zkušenosti s hypotékou Era Poštovní spořitelna

Jako u všech produktů nejen z oblasti bankovnictví, i v případě Era hypotéky na byt je dobré si předem přečíst recenze a zkušenosti ostatních zákazníků. O tom, že se jedná o kvalitní produkt, však svědčí i různá ocenění, která banka získala – v roce 2020 získala ocenění Hypotéka roku.

Jaké jsou tedy hlavní výhody a nevýhody hypotéky Poštovní spořitelny?

Sjednání i odhad nemovitosti zdarma

Možnost sjednání a správy hypotéky online

Půjčka až ve výši 90 % hodnoty nemovitosti

Možnost snížení splátek až o 30 %

Pro získání nejvýhodnějšího úroku musíte splnit dané podmínky

Hypotéka musí být zajištěna zástavním právem k nemovitosti

Jak probíhá vyřizování hypotéky?

Pro úspěšnou žádost o hypotéku (nejen u Poštovní spořitelny) byste měli splňovat tyto podmínky:

Minimální věk 18 let.

Pravidelný (doložitelný) příjem.

Zřízení zástavního práva k nemovitosti na území ČR.

Celý proces vyřizování hypotéky u Poštovní spořitelny pak obvykle probíhá následovně:

 1. První schůzka. Banka vám představí možnosti hypotéky a vypracuje nabídku s garancí úrokové sazby na 30 dní. Potom vám předá seznam dokumentů potřebných k podání žádosti pro doložení příjmů, zajištění nemovitosti a další podklady.
 2. Posouzení a schválení žádosti. Po dodání všech dokumentů a odhadu nemovitosti se sepíše formální žádost o hypotéku. Odhad a výpis z katastru za vás vyřídí banka. Po schválení žádosti banka připraví Návrh smluvních podmínek a předsmluvní informace.
 3. Podpis smlouvy. Společně se smlouvou se předá i zástavní smlouva k nemovitosti a návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí.
 4. Čerpání hypotéky. Po podpisu smlouvy o úvěru, vložení návrhu na vklad zástavního práva na katastru nemovitostí a splnění případných podmínek čerpání uvedených ve smlouvě o úvěru můžete začít čerpat peníze. Čerpání probíhá vždy bezhotovostně.
 5. Splácení hypotéky. Pravidelné splácení probíhá bezhotovostně pomocí trvalé platby nebo inkasa. Každý měsíc pak dostanete výpis účtu, kde si budete moct zkontrolovat aktuální stav hypotéky.

Americká hypotéka Era Poštovní spořitelna

Kromě klasické hypotéky na byt Era Poštovní Spořitelna nabízí také americkou hypotéku. S Era americkou hypotékou si můžete půjčit na cokoliv až do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti. Výhodou oproti běžným půjčkám je lepší úroková sazba a možnost rozložit si splátky až na 20 let. Dobu fixace můžete zvolit na 1, 3 nebo 5 let.

Základní údaje
Min. výše úvěru200 000 Kč
Max. výše úvěru5 000 000 Kč
Poměr výše úvěru k hodnotě nemovitostiaž 70 %
Doba splácení3-20 let
Úroková sazbaod 5,75 %

Era hypotéka – kalkulačka

Než se pustíte do vyřizování hypotéky, je dobré si předem orientačně spočítat, jak vysoké splátky získáte a jak dlouho budete hypotéku na dům či byt splácet. K tomu vám poslouží online „Era hypotéka kalkulačka“, kterou najdete přímo na webových stránkách Poštovní spořitelny. 

Zadáte do ní cenu nemovitosti, kolik si chcete půjčit a jak dlouho chcete splácet. Kalkulačka za vás vypočítá, jaká bude vaše měsíční splátka. Tyto výpočty jsou však pouze orientační, vždy záleží na vaší konkrétní situaci. Může vám to ale pomoct při rozhodování, zda je pro vás Era hypotéka vhodná nebo se raději porozhlédnout jinde.

Příklad:

Nemovitost stojí: 4 mil.

Chcete si půjčit: 2,8 mil. (70 %)

Chcete splácet: 20 let

Úrok je: 3,69 % p.a.

Fixace ročního úroku se slevou: 3 roky

Měsíční splátka = 16 514

Era půjčka na bydlení

Era půjčka na bydlení je ideálním řešením, pokud plánujete nákup nového vybavení do domácnosti nebo chcete půjčku na rekonstrukci domu či bytu. Půjčit si můžete až 1 mil. Kč a splátky si rozložit až na 12 let. Z toho 20 % můžete využít na cokoliv, co budete chtít. Předčasné splacení půjčky je zdarma.

Základní údaje
Min. výše úvěru70 000 Kč
Max. výše úvěru1 000 000 Kč
Doba splácení1-12 let
Úroková sazba4,9 %

Na co můžete půjčku využít?

 • Rekonstrukce domu
 • Vybavení domácnosti
 • Modernizace kuchyně či koupelny
 • Výstavba garáže, bazénu či plotu
 • Zaplacení materiálu a řemeslníků
 • Zelené technologie (fotovoltaická elektrárna, tepelné čerpadlo, kondenzační plynový kotel)

Výhody:

90 dní na zkoušku – do 90 dnů od podpisu smlouvy je možné peníze vrátit (úroky dostanete zpět)

Doklady stačí dodat do 6 měsíců od toho, co přijdou peníze

Možnost proplacení výdajů až 12 měsíců zpětně

Možnost pojištění půjčky

Sjednání online, telefonicky či na pobočce

Bez poplatků za vyřízení a vedení úvěru

Časté otázky

 • Lze získat hypotéku na dům v insolvenci?

Hypotéka na dům v insolvenci může být poměrně komplikovaná, přestože je koupě domu v insolvenčním řízení obvykle velmi výhodná. Banky se ale často zdráhají na takové nemovitosti poskytovat hypotéku, protože to pro ně znamená větší riziko. Každopádně se předem ujistěte, zda není dům v insolvenci zatížen věcným břemenem. Zjistíte to v aktuálním výpisu listu z vlastnictví z katastru nemovitostí. 

 • Co je bezpříjmová hypotéka a jak ji získat?

Při vyřizování hypotéky banky po klientech obvykle požadují, aby dodali potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele (nebo daňové přiznání v případě podnikatelů). Nařizuje to zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016, který všem poskytovatelům úvěrů nařizuje ověřovat bonitu žadatelů. 

Bezpříjmové hypotéky obvykle nabízeli nebankovní poskytovatelé, kteří měli horší podmínky než banky. K získání hypotéky však stačilo pouze čestné prohlášení o výši příjmů. Bezpříjmovou hypotéku, tedy hypotéku bez jakéhokoliv doložení příjmů, už dnes nikdo nenabízí.

 • Jak získat hypotéku na dům i pozemek?

Hypotéka na dům a pozemek je řešení, které volí většina lidí, co se chystá stavět dům a nemá vlastní pozemek. Můžete o ni zažádat v rámci jednoho úvěru u jedné banky anebo si zažádat o hypotéku na dům a hypotéku na pozemek zvlášť. Druhá možnost je vhodnější, pokud se nechystáte stavět v nejbližší době.

Ano, hypotéku můžete využít i na rekonstrukci domu, jedná se o poměrně častý účel hypotéky. Výhodou je delší doba splácení a s tím spojené nižší splátky. K vyřízení půjčky na rekonstrukci domu však bude potřeba doložit rozpočet a harmonogram stavebních prací.