Úrokové sazby hypoték: vývoj a prognóza

Adéla Ozomová

Publikováno 10. Listopadu 2021

Obsah

Vývoj hypoték se neustále mění, rok co rok se mění úrokové sazby hypoték v Evropě. Mezi lidmi bývá v průběhu roku větší zájem o hypotéky, v různých obdobích roku je zájem opět menší. Rok 2020 byl rekordní na počet poskytnutých hypoték, průměrný úrok se pohyboval okolo 1,96 %. Přestože panovala koronavirová krize, velké množství lidí přilákala právě nízká úroková sazba hypoték a žádosti o hypotéky byly znatelně vyšší než v předchozích letech. Jaká je hypotéka 2021 a jaká nás čeká prognóza vývoje úrokových sazeb hypoték do budoucna? V našem článku poodhalíme také vývoj úrokových sazeb hypoték graf.

1

Vývoj hypoték

Hypotéky jsou poměrně novým produktem, první licenci na poskytování půjček na bydlení získala v České republice v roce 1995 Českomoravská hypoteční banka. Úrokové sazby byly tou dobou okolo 15 % a hypoték bylo poskytnuto necelých 200. Získat tou dobou hypotéku na bydlení nebylo pro každého. Měsíční splátka se pohybovala okolo 13.000 Kč, což bylo více než dvě třetiny příjmů domácnosti devadesátých let. Klienti hypotečních úvěrů byli z veliké části podnikatelé. Přístup k hypotékám byl odlišný nejen ze strany lidí, ale také ze strany poskytovatelů. Vyřízení a schválení hypotéky běžně trvalo několik týdnů, někdy se prověřování klientů protáhlo až na několik měsíců.

Pro představu se za prvních pět let fungování hypoték poskytlo přibližně 20 miliard Kč, v dnešní době se podobná částka poskytne za 2 měsíce. Hypotéka 2021 s sebou přinesla (možná do konce roku ještě přinese) velké změny a aktuální hypoteční úrokové sazby se s nadsázkou pomalu přibližují době před více než pětadvaceti lety. Dále v článku si popíšeme vývoj úrokových sazeb hypoték graf, který je k nalezení na webové stránce hypoindex.cz. Podrobněji si popíšeme historický vývoj úrokových sazeb hypoték.

2

Hypotéka 2021

Hypotéka 2021 přinesla mnohá překvapení. Změnu základní úrokové sazby, která proběhla 4. listopadu 2021, neočekávali ani analytici. Zvýšení úrokové sazby bylo razantní, a to o 1,25 %. Vývoj úrokové sazby hypoték vždy reagoval právě na základní úrokovou sazbu, již nastavuje Česká národní banka. Experti hovoří o pokračující tendenci zvyšování úroků, vývoj hypoték není zrovna příjemný pro klienty, kteří si v minulém roce brali rekordní počet úvěrů na bydlení.

Úrokové sazby hypoték v Evropě se odlišují stát od státu. Rozdíly jsou vidět ve státech, kde je euro jako měna. Například Slovensko má po přijetí eura jedny z nejnižších úrokových sazeb v Evropě. Hypotéky aktuální úrokové sazby jsou v České republice průměrně 2,43 %. Důvodem takové výrazné změny je zejména míra inflace, jež v září dosáhla 4,9 %.

3

Úroky z úvěru

Jaký je vzorec pro výpočet úroků a jak uplatnit odpočet úroků z hypotéky? Vzorec pro výpočet úroků potřebuje znát výši úvěru, výši měsíční splátky a dobu splácení. Výše měsíční splátky se vynásobí počtem splátek, nejlépe uvedených v měsících, a od této částky se odečte výše úvěru. Poté získáme výši úroků. Pro příklad: úvěr 2.000.000 Kč, doba splácení 30 let (360 měsíců), měsíční splátka 8.260 Kč. 8.260 × 360 = 2.973.600 Kč – celková částka. 2.973.600 – 2.000.000 = 973.600 Kč – to jsou úroky z úvěru.

Úroky z úvěru může klient odečíst z daní a ušetřit nějaké peníze. Odpočet úroků z hypotéky je možné využít výhradně u hypotečních úvěrů na koupi nemovitosti, případně na rekonstrukci bydlení. Úroky z úvěru si může odečíst z daní osoba, která na daních z příjmu zaplatila za rok vyšší částku než jaká je sleva na poplatníka. Pokud byla hypotéka sjednaná do konce roku 2020, maximální částka, kterou je možné odečíst ze základu daně, je 300.000 Kč za jeden rok. Pokud byla hypotéka sjednaná už v roce 2021, úroky z daňového přiznání budou odečteny ve výši maximálně 150.000 Kč.

Výpočet splátky úvěru požaduje pro výsledek 3 základní údaje. Nejčastěji se jedná o celkovou výši úvěru, úrokovou sazbu a o dobu, po kterou bude klient splácet hypotéku. Výpočet splátky úvěru nejlépe a nejjednodušeji ukáže kalkulačka úvěrů, kterou je možné najít na několika webových stránkách. Stačí zadat tyto 3 základní parametry a výsledek se ukáže během pár okamžiků.

4

Úrokové sazby hypoték vývoj

Úrokové sazby hypoték vývoj se mění v průběhu roku mnohokrát. Díváme-li se na to s odstupem času, zdá se to jako na houpačce. Vývoj úrokové sazby hypotéky ukazuje na stále se měnící situaci na finančním trhu. Dalo by se to říci i naopak: měnící se situace usměrňuje vývoj úrokové sazby hypotéky. Velkým ovlivňujícím faktorem je především Česká národní banka, jež reaguje také na míru inflace a podle situace mění základní úrokovou sazbou. Na základě úprav základní úrokové sazby se mění vše napříč ekonomikou. Od cen pohonných hmot, přes cenu potravin až po změnu úroků hypoték a spořicích účtů. Ani úrokové sazby hypoték v Evropě se nevyhnou změnám.

V roce 2020 byl téměř každý měsíc rekord v počtu poskytnutých hypoték, úrokové sazby běžně začínaly na 2 %. Porovnáme-li úrokové sazby hypoték v Evropě, zjistíme, že byly státy, kde byla úroková sazba nižší než v České republice. Průměrná úroková sazba hypoték byla v srpnu 2021 v eurozóně 1,30 %. Sousední Slovensko mělo úrokové sazby 0,97 %, Portugalsko 0,80 % a Finsko dokonce 0,74 %. Oproti tomu vysoké úrokové sazby nabízelo Řecko, kde dosahovaly 2,92 %, v Irsku to bylo 2,75 % a v Estonsku 2,20 %.

Historický vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivňuje hodnota peněz na mezibankovním trhu. V eurozóně ovlivňuje klíčové úrokové sazby Evropská centrální banka. V průběhu koronavirové pandemie v roce 2020 byly úrokové sazby v záporných hodnotách. Změny v jednotlivých státech má na svědomí také euro jako společná měna. Aktuální hypoteční úrokové sazby se od srpna výrazně nezměnily. Prognóza vývoje úrokových sazeb hypoték však jednoznačně mluví o dalším zvyšování.

Historický vývoj úrokových sazeb hypoték

Úrokové sazby hypoték vývoj byl v průběhu let klesající i stoupající. V lednu 2003 byla úroková sazba 5,73 %, o rok později 5,00 % a v lednu 2005 byl úrok na 4,66 %. V červnu 2006 se úrok dostal na 3,98 %, kde se pomyslně odrazil a začal stoupat. Historický vývoj úrokových sazeb hypoték byl nejvyšší 5,82 % v srpnu roku 2008 a od února 2010 je možné sledovat dlouhé klesání úroků. Koncem roku 2016 byly úroky nejnižší, a to 1,77 %.

Začátek roku 2019 startoval s úrokem 3,00 %, aby se v průběhu loňského roku dostal pod hranici 2 %. Tam došlo k rekordnímu počtu poskytnutých hypotečních úvěrů. Aktuální hypoteční úrokové sazby jsou v průměru na 2,43 % a do budoucna experti předpokládají další zvyšování. Není vyloučené, že se dostanou přes 4 %.

Aktuální hypoteční úrokové sazby

Z údajů Fincentra Hypoindexu vyplývá, že průměrná aktuální úroková sazba hypoték stoupla na 2,43 % z červencových 2,23 %. Podle odborníků může nabrat růst úroků mnohem rychlejší spád, než tomu bylo doposud. Důvodem této změny je rostoucí inflace, která v září skoro atakovala hranici 5 %. Bankovní rada České národní banky 4. listopadu 2021 na zasedání rozhodla o razantním navýšení základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta.

Takovou změnu nečekali ani analytici a jedná se o nejvýraznější navýšení od roku 1997. ČNB naposledy zvedla sazby 30. září 2021 o 0,75 procentního bodu na 1,5 %. V říjnu 2021 byla průměrná úroková sazba hypoték na 3,10 %. Šlo o nejrychlejší nárůst úrokových sazeb v historii. Oproti říjnu 2020, kdy byla sazba hypoték 2,02 %, vzrostla cena hypoték o více než 1 %.

Prognóza vývoje úrokových sazeb hypoték

Koncem roku 2021 má Česká národní banka zasedání, kde se očekává další zvýšení úrokové sazby. Prognóza vývoje úrokových sazeb hypoték na následující rok je nemilá. Další úvěrové produkty se budou zvyšovat. Situace na trhu se mění čím dál rychleji. Vliv na to má jednoznačně pandemie covid-19, jež zamíchala celým světem. Mnoho lidí přišlo o tržby ze zaměstnání, zavíraly se školy, restaurace i celé podniky. Vývoj hypoték se měnil v závislosti na situaci. Nejdříve úroky velmi klesly na 2 % a nyní to vypadá, že bude překročena hranice 4 %.

Úrokové sazby hypoték v Evropě

V článku výše jsme v krátkosti vybrali několik států Evropy, abychom ukázali rozdíly v úrocích. Hypotéky aktuální úrokové sazby v Evropě byly v srpnu 2021 v těchto číslech:

  • Slovensko 0,97 %
  • Rakousko 1,20 %
  • Německo 1,27 %
  • Irsko 2,75 %
  • Kypr 2,16 %
  • Řecko 2,92 %
  • Belgie 1,48 %
  • Estonsko 2,20 %
  • Lotyšsko 2,16 %
  • Litva 2,46 %
  • Malta 1,91 %
  • Nizozemsko 1,66 %
  • Francie 1,12 %
  • Itálie 1,46 %
  • Slovinsko 1,73 %
  • Španělsko 1,54 %
  • Portugalsko 0,80 %
  • Finsko 0,74 %
  • Lucembursko 1,35 %

V eurozóně ovlivňuje klíčové úrokové sazby zejména Evropská centrální banka. V srpnu 2021 byla průměrná úroková sazba hypoték v eurozóně 1,30 %, uvidíme, kam se dostane v průběhu následujících několika měsíců.