Hypotéka po insolvenci nejen na dům: hypotéka insolvenčního řízení a po jejím ukončení

Adéla Ozomová

Publikováno 04. Listopadu 2021

Obsah

Zajímá vás, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky a zda je možné, aby byla poskytnuta klientovi půjčka po ukončení insolvence, přesněji řečeno hypotéka po skončení insolvence? Tento článek je zaměřený na téma hypotéka insolvenční řízení a pokusíme se zodpovědět nejčastěji kladené dotazy. Objasníme pojmy insolvence a hypotéka, vysvětlíme, jestli je vůbec možná nebankovní hypotéka po insolvenci neboli úvěr po insolvenci.

Insolvence a hypotéka

Jde vůbec dohromady hypotéka s insolvencí? Bude poskytnuta hypotéka na dům v insolvenci? Nejdříve vysvětlíme významy slov insolvence a hypotéka. Insolvence, oddlužení neboli osobní bankrot je účinná cesta, jak se může klient vyrovnat s dluhy, které není schopný dále splácet. Jedná se o způsob vypořádání se s dluhy v insolvenčním řízení. Nepleťme si insolvenci s exekucí. O osobní bankrot může požádat kdokoliv, kdo splní dané podmínky.

Po podání a odevzdání návrhu na oddlužení, se zastaví jakékoliv úročení dluhů a až do rozhodnutí soudu je klient v tzv. ochranné lhůtě. Tato lhůta je individuální a liší se v každém jednotlivém případu klienta. Lhůta není omezená, většinou je však rozhodnuto v řádech měsíců. Po vyhlášení osobního bankrotu soud přidělí insolvenčního správce, který bude řešit vypořádání s věřiteli. Vyhlášení osobního bankrotu může dlužníkovi pomoci tak, že dojde k odpuštění dluhů až ve výši 70 % a nejdříve do 5 let bude klient bez dluhů.

Hypotéka je úvěr zajištěný zástavou nemovitosti. Hypoteční úvěr je nejčastěji využíván k nákupu nemovitosti či pozemku a hradí se v měsíčních splátkách. Hypoték je dnes nabízeno několik typů a dělí se na několik kategorií:

  • Nebankovní hypotéka
  • Bankovní hypotéka
  • Americká hypotéka
  • Účelová hypotéka
  • Neúčelová hypotéka

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky? Hypotéka se dá běžně vyřídit do jednoho měsíce. V případě hypotéky na pozemek je vyřizování o něco časově náročnější než u hypotéky na dům. Zabere to přibližně 5–6 týdnů, někdy i déle. To, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky, ovlivňuje mimo jiné také to, jak rychle si klient vybere poskytovatele hypotéky a jak rychle mu dodá veškeré dokumenty, případně kdy klient požádá o hypotéku (v létě to trvá déle).

Tip: Máte sjednané pojištění domu? Je možné pojistit byt, dům, chalupu i garáž. Pojištění domu je lidově řečeno pojištění střechy nad hlavou.

1

Hypotéka na dům v insolvenci

Půjčka pro lidi v insolvenci není zakázaná žádnou právní normou, přesto nedochází často k tomu, aby banka schválila produkt, jakým je hypotéka na dům v insolvenci. Hypotéka insolvenční řízení znamená pro poskytovatele úvěrů riziko kvůli nízké solventnosti klientů. Solventnost je opak insolventnosti, jedná se o schopnost splácet. Riziko je i u manželů, kdy je v insolvenčním řízení jen jeden z páru. Bankovní instituce neposkytují ani úvěry jako hypotéka pro lidi po insolvenci. Insolvence a hypotéka – jak tedy skloubit tyto dvě okolnosti?

Bohužel neexistuje jednoduchý návod nebo řešení, jak toho dosáhnout. Protože se zdá být hypotéka s insolvencí skutečně nemožná, nezbývá klientům nic než poptávání poskytovatelů hypotečních úvěrů. Případně mohou kontaktovat právníka nebo hypotečního poradce, aby poradil a navrhl nějaké řešení. Podobně je na tom i hypotéka po oddlužení.

2

Hypotéka po insolvenci

Hypotéka pro lidi po insolvenci může být téměř nemožná, některé situace vyžadují pomoc od hypotečního poradce. Hypotéka po insolvenci je náročná proto, že jedna z hlavních podmínek pro získání hypotečního úvěru je nebýt v insolvenčním rejstříku. Výmaz z tohoto rejstříku se provádí 5 let po skončení insolvence. Hypotéka po skončení insolvence nemusí být poskytnuta, ani když se do hry zapojí zmíněný hypoteční poradce. Pro banku je půjčka po ukončení insolvence riziková a většinou půjčku klientovi neschválí. Řešením může být nebankovní hypotéka po insolvenci, kdy nebankovní společnost refinancuje hypotéku a převede k bance. Pro klienta to znamená velmi vysoké úroky jak u banky, tak v případě nebankovní hypotéky po insolvenci.

Ani úvěr po insolvenci, po uplynutí 5 lety, není snadné získat. Bankovní instituce mohou dohledat zpětně záznam v insolvenčním rejstříku, přestože je klient z rejstříku již vymazaný. Aby to nebyla přímo hypotéka po oddlužení, nejsnadnějším řešením je hypotéka na jiného člena rodiny. Může být výhodnější požádat například sourozence či rodiče, aby požádali o hypotéku, kterou po několika letech za poplatek převedou na vás. Jak je vidět, hypotéka insolvenční řízení a hypotéka po insolvenci je poměrně náročná záležitost, která si v některých případech žádá pomoc od hypotečních specialistů a poradců.

Půjčka pro lidi v insolvenci nebo nebankovní hypotéka po insolvenci tedy může, ale nemusí být problém. Jak je vidět, také hypotéka insolvenčního řízení a hypotéka po insolvenci je poměrně náročná záležitost, která si v některých případech žádá pomoc od hypotečních specialistů a poradců. Potenciální klient může požádat o pomoc i právníka. Při výběru doporučujeme obrátit se na profesionály ve svém oboru, případně je vhodné dohledat na internetu recenze na konkrétní poradce, právníky atd.