Nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti: srovnání a recenze

Adéla Ozomová

Publikováno 16. Listopadu 2021

Obsah

Hypotéka na dům a rekonstrukci není poskytována pouze bankami. Existují i nebankovní půjčky ihned na ruku, kam se řadí také nebankovní hypotéky a mnohdy mají pro klienta výhodnější podmínky než bankovní hypoteční úvěry. Příkladem může být nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti, patří sem poměrně známá nebankovní americká hypotéka. V závěru článku bude popsáno, jak důležité je nebankovní hypotéka srovnání.

Nebankovní hypotéky

Nebankovní hypotéky jsou půjčky, které poskytl jiný subjekt než bankovní společnost. Typickým nebankovním produktem bývají krátkodobé půjčky, ale patří sem i dlouhodobá půjčka bez registru, kam se řadí i nebankovní hypotéky. Nebankovní půjčky nejsou nebezpečné, jak se může na první pohled zdát, pokud se nejedná o lichvářské půjčky. Každý poskytovatel musí mít licenci od České národní banky (ČNB). Přesto je dobré být opatrný a hledat férové podmínky, k tomu může klientovi pomoci nebankovní hypotéka srovnání.

Hypotéka na dům a rekonstrukci zaznamenala v roce 2020 rekord v počtu žádostí o půjčky. Nahrávala k tomu přívětivě nízká úroková sazba a o hypotéky byl zájem i u lidí, kteří stále váhali, zda se zavázat na desítky let. Bohužel v letošním roce se úrokové sazby šplhají ke čtyřprocentní hranici a situace je pro klienty velmi nemilá. Důvodem k takové změně v úrocích je zvyšování základní úrokové sazby, které provádí Česká národní banka. Svou roli na tom jistě má i pandemická situace, která zmrazila ekonomiku na celém světě a bylo nutné ji upravit mírou inflace atd. Mezi nebankovními půjčkami k bydlení je nejčastěji vyhledávaná:

  • Nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti
  • Nebankovní hypotéka po insolvenci
  • Nebankovní hypotéka bez registru
  • Americká nebankovní hypotéka

Nyní budou popsané jednotlivé typy hypotečních úvěrů.

1

Nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti

Obecně je nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti řešením pro klienty, kteří mají například negativní záznamy v registrech dlužníků a banka jim nechce poskytnout půjčku, nemají dostatečný příjem pro poskytnutí hypotéky u bankovní společnosti nebo mají zájem o neúčelový úvěr, což je americká nebankovní hypotéka. Nebankovní hypotéka kalkulačka dokáže klientům pomoci při rozhodování se mezi několika půjčkami na bydlení.

Nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti může být poskytnuta za podobných podmínek, jakoby se jednalo o bankovní hypotéku. Zásadní rozdíly mezi zmíněnými dvěma půjčkami se smazávají. Nebankovní hypotéky se poskytují na financování bytů, rodinných domů, chat či chalup atd. Protože jsou podmínky u nebankovních půjček globálně více benevolentní ve srovnání s bankami, je toto riziko vykoupené vysokými úroky a poplatky. Poskytovatel úvěru si tím minimalizuje riziko případného nesplácení půjčky.

2

Nebankovní hypotéka po insolvenci

Je možné, aby klienti v insolvenci získali nebankovní hypotéky? Na začátku vysvětlíme, co je to insolvence. Insolvence, osobní bankrot či také oddlužení je velmi efektivní metoda, díky které se klient může vypořádat se svými závazky v případě, že je není schopný splácet. Jedná se o způsob vyrovnání se s dluhy v insolvenčním řízení. O oddlužení může požádat kdokoliv za předpokladu, že splní předem stanovené podmínky. Jakmile klient podá návrh na oddlužení, zastaví se veškeré úročení dluhů. Klient je v ochranné lhůtě, a to až do soudního rozhodnutí. Po vyhlášení osobního bankrotu soud určí insolvenčního správce ke konkrétnímu případu, který bude dále řešit vypořádání dluhů s věřiteli.

Osobní bankrot pomáhá klientovi tím, že dochází k odpuštění dluhů, a to až do výše 70 %. Do pěti let bývá klient již bez dluhů. Nebankovní hypotéka po insolvenci je velmi žádaným produktem. Pokud si klient neví rady, kterého poskytovatele zvolit, mohou mu pomoci nebankovní půjčky recenze na internetu. Nebankovní hypotéka po insolvenci se může zdát jako nedosažitelná a v mnoha případech je těžké ji získat. Hlavní podmínka pro poskytnutí půjčky je, aby klient neměl záznam v insolvenčním rejstříku. Výmaz se provádí až 5 let po skončení insolvenčního řízení. Někteří klienti se obrací na specialisty v této oblasti, kteří většinou dají radu, aby si klient refinancoval nebankovní hypotéku a převedl ji k bankovní instituci. Tento proces s sebou přináší velice vysoké úroky.

3

Nebankovní hypotéka bez registru

Produkt, který je snazší získat, je nebankovní hypotéka bez registru. Podobný produkt poskytovaný bankami se nazývá dlouhodobá půjčka bez registru. Je to druh úvěru, při kterém se nenahlíží do registru dlužníků, což často dělají banky. Klient, který má negativní záznam v registru, může být vyřazený a půjčka mu nebude poskytnuta. Pro banku je takový žadatel velmi rizikový v tom smyslu, že hrozí nesplácení úvěru.

Nebankovní hypotéka bez registru je možná a záznam v registru nevadí. Žadatel o takový druh půjčky musí počítat s vyššími poplatky a úroky. Poskytovatel úvěru se tím snaží vyrovnat riziko, jež s sebou mohou přinést nebankovní hypotéky. Při procházení nabídek by měl potenciální klient dbát zvýšené opatrnosti, na trhu jsou i nebankovní půjčky ihned na ruku. Za takovými půjčkami se někdy mohou skrývat lichváři. Běžně se doporučuje, aby si žadatel pročetl internetové hodnocení, dále o něm bude informace v odstavci nebankovní hypotéka zkušenosti.

4

Nebankovní americká hypotéka

Nebankovní americká hypotéka je neúčelová půjčka, kde není třeba dokládat, na co budou půjčené peníze vložené. Klient může finance použít skutečně na cokoliv, nejen na stavbu nemovitosti či rekonstrukci bytu. Nebankovní americká hypotéka je vhodná jak pro klienty se záznamem v registru dlužníků, tak pro ty, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí žádat o půjčku banku. Americká nebankovní hypotéka nepožaduje ani doložení příjmů od zaměstnavatele, co je však požadováno, je zástava nemovitosti. Většinou je možné hypotéku zajistit třetí osobou, která by ručila svou nemovitostí.

Hypotéka kalkulačka

Internetové kalkulačky jsou dnes velmi oblíbené a používají se pro pohodlný výpočet při výběru povinného ručení, při spoření, u půjček a dalších finančních produktů. Dokáží během pár minut vypočítat vše, co klient potřebuje. Nebankovní hypotéka kalkulačka funguje stejně, jako všechny ostatní online kalkulačky. Stačí zadat důležité parametry jako výši úvěru, délku splácení a úrokovou sazbu. Nebankovní hypotéka kalkulačka vyčíslí na základě údajů, kolik financí celkem klient vydá.

Hypotéka srovnání

Na trhu půjček je obrovské množství produktů a je obtížné zvolit si ten nejlepší. Nedá se říci, která nebankovní americká hypotéka je ta nejlepší pro všechny žadatele. Každý klient je jiný a má odlišné požadavky, rozdílné příjmy a plány do budoucna. Mělo by se přistupovat individuálně ke každému žadateli.

Bohužel se stále vyskytují lichváři snažící se přesvědčit žadatele v náročných životních situacích, aby podepsali nevýhodnou půjčku. Klientovi může při rozhodování pomoci nebankovní hypotéka srovnání. Jde o velice pohodlný a rychlý způsob, jak mít pohromadě několik produktů bez nutnosti otevírat webové stránky každého poskytovatele zvlášť. Vše je zobrazené přehledně na jednom místě.

Hypotéky zkušenosti

Nebankovní hypotéky po insolvenci není snadné získat. Ani po uplynutí 5 let, kdy dochází k výmazu z insolvenčního rejstříku, není 100% jistota, že klient získá hypoteční úvěr. Banky mohou dohledat záznamy v rejstříku i zpětně a klient je v podstatě donucený obrátit se na nebankovní poskytovatele. Přestože jsou lichvářské půjčky nelegální, stále se v tomto sektoru pohybují lichváři. Klienti se mohou dostat do ještě větších potíží než byli před poskytnutím půjčky. Proto je vhodné být obzvláště opatrný a pročíst si na internetu diskuze a fóra na téma nebankovní hypotéka zkušenosti.

Nebankovní půjčky recenze

Nebankovní hypotéka recenze se zdá být velice podobná jako hypotéka zkušenosti. Zatímco zkušenosti píší na internet většinou lidé, kteří skutečně využili služeb poskytovatelů a sdílejí své osobní zkušenosti, nebankovní hypotéka recenze bývá obsáhlejší a je zaměřená více objektivně. I zde se najdou výjimky, kdy se objevují recenze psané samotnými poskytovateli. Nejlépe klient udělá, když si pročte veškeré dostupné informace a obrázek o produktu či samotném poskytovateli si udělá sám na základě vlastní intuice.