Studentská půjčka: srovnání bankovních nabídek

Michal Hardyn

Publikováno 10. Dubna 2021

Obsah

Zájem o studentské půjčky je největší v měsících září a říjen, kdy se vysokoškolákům začíná akademický rok. Studium na vysoké škole je drahé — třeba platit náklady na život ve velkém městě a ne každý mladý člověk má rodiče, kteří mu mohou pomoci s financováním studia. Kde studentskou půjčku získat?

Tisíce mladých lidí využívají nabídku bankovních úvěrů speciálně určenou pro studenty. Většinou se jedná o bezúčelové úvěry, takže není třeba dokladovat, zda jste finanční prostředky použili na školné, knihy, nájemné, nový počítač či studijní pobyt v zahraničí.

Takovýmto způsobem je možné profinancovat celé denní či externí vysokoškolské studium. Výhodou tohoto typu úvěru je skutečnost, že jej získáte s nižším úrokem, a to ve srovnání s klasickým bezúčelovým úvěrem i o několik procentních bodů.

Které banky nabízejí studentské půjčky

Pojďme se podívat na nabídky konkrétních bank a přehled výhodných produktů pro studenty. Jaká nabídka je nejlepší?

Úvěr Gaudeamus – Komerční banka

Úvěr Gaudeamus je produkt určený výhradně studentům vysoké školy, vyšší odborné školy nebo střední školy v ČR nebo v zahraničí.

Komerční banka poskytuje tento úvěr v objemu od 20 000 Kč až do 600 000 Kč, s maximální lhůtou splatnosti 10 let a s možností výběru bud‘ jednorázového, nebo postupného čerpání.

Studenti vysoké školy nebo vyšší odborné školy mohou takto získané finanční prostředky použít na cokoliv, studenti středních škol mohou peníze použít výhradně na úhradu školného.

Vysokoškoláci mají kromě bezúčelovosti použití peněz ještě jednu velkou výhodu — možnost využití odkladu splátek jistiny až do skončení studia. Během studia tak klient hradí pouze splátky úroků. Tuto možnost využívá sice množství mladých lidí, ale je třeba si uvědomit, že odkladem splátky jistiny se celková cena úvěru prodražuje — nakolik je třeba platit úroky z celé dlužné částky, přičemž jistina se nesnižuje.

Při využití možnosti odkladu splátek je úvěrový strop maximálně 150 000 Kč. Nevýhodou je, že pokud student nemá vlastní příjem, je nutné ručení třetí osobou, vkladem u KB nebo jištění stavebním spořením. Komerční banka poskytuje tento úvěr s úrokovou sazbou od 8,36 % p.a.

Studentská půjčka Unicredit Bank

I Unicredit Bank nabízí specializovaný úvěr určený k financování studijních potřeb studentů denního studia vysokých, vyšších odborných a jazykových škol ve věku od 18-30 let.

Unicredit bank poskytuje na tyto účely finanční prostředky v objemu od 50 000 -150 000 Kč se splatností od 1-10 let s úrokem od 9,90 % p.a. I v tomto případě je možné odložit si splátky jistiny až do konce studia. Jako zajištění se také požaduje přistoupení jednoho z rodičů do úvěrového vztahu, přičemž ručitel musí mít pravidelný měsíční příjem.

Kontokorenty pro studenty

Kromě výše uvedených úvěrů některé banky nabízejí i kontokorentní úvěry pro studenty, které však slouží pouze pro krátkodobé překlenutí finančních prostředků. V praxi to funguje tak, že student získá od banky úvěrový limit.

Výhodou je, že úroky se platí pouze za dny, kdy došlo k využití této služby. Tento produkt nabízí například Česká Spořitelna pod názvem: Kontokorent k osobního účtu ČS Student (s úvěrovým limitem do 25 000 Kč), ale i například ČSOB prostřednictvím produktu Povolené přečerpání k ČSOB Studentského kontu Plus (s úvěrovým limitem max. do 20 000 Kč).