Ferratum

Michal Hardyn

Publikováno 08. Dubna 2021

Obsah

Tato soukromá nebankovní společnost začala jako první v Evropě poskytovat krátkodobé sms půjčky. Ferratum Group byla založena v roce 2005 a od této doby se rychle rozrůstala, momentálně má pobočky v 19 zemích a mikro půjčku poskytla již více než 1 milion zákazníkům. Jaké finanční produkty nabízí?

V České republice si popularitu získala zejména z důvodu pohodlného vyřízení žádosti přes sms a rychlého schválení půjčky.

Ferratum půjčka – základní informace

Ferratum poskytuje SMS půjčky (známé také jako finské půjčky) v rozmezí od 500 do 10 000 Kč na 15, 21 nebo 30 dní. Je vhodná hlavně pro lidi, kterým chybí pár tisíc do nejbližší výplaty.

Pokud Vám bude žádost schválena, peníze budete mít k dispozici do tří dnů. V případě, že žádáte o půjčku poprvé, Ferratum poskytne jen malou částku — maximálně do 2 000 Kč se splatností 15 dní. Je to z důvodu ověření nového klienta, zda je schopen splatit úvěr i v malé hodnotě.

Pokud se prokážete jako klient s dobrou platební disciplínou, který je schopen splnit své závazky dle smlouvy, tak podruhé si budete moci půjčit i větší částku, do 10 000 Kč se splatností 15, 21 nebo 30 dní s možností prodloužení o 15 dnů (společnost umožňuje prodloužení 1 půjčky maximálně 3 krát, čímž klient získá 45 dnů splatnosti navíc).

Prodloužení půjčky samozřejmě není zadarmo, firma si za to účtuje poplatek 15 % z půjčené částky.

Výše poplatku a roční procentní sazba nákladů

Jelikož Ferratum se zabývá poskytováním krátkodobých půjček, roční procentní sazba nákladů je enormně vysoká, což je ale normální při krátkodobých úvěrech. Náklady na poskytnutí úvěru musí rozpočítat do velmi krátkého období, přičemž právě na začátku jsou nejvyšší — třeba počítat s náklady na posouzení žádosti, administrativním poplatkem a podobně.

Na druhé straně je třeba říci, že i když je poplatek za poskytnutí půjčky velmi vysoký, společnost ho vůbec netají a zveřejňuje ho na své internetové stránce v přehledné tabulce spolu s RPSN. Každý zájemce tak ví, kolik bude muset za půjčku třeba na 30 dní nakonec zaplatit.

Nejsou to levně půjčené peníze, ale na druhé straně je vyřízení žádosti velmi pohodlné a nikdo od Vás nechce dokladování příjmu, ani ručitele.

Pokud si například půjčíte 3 000 Kč na 15 dní poplatek za poskytnutí půjčky bude 600 Kč při RPSN 4 757% budete muset vrátit 3 600 Kč. Pokud byste požádali o prodloužení splatnosti o dalších 15 dnů, tak byste museli zaplatit poplatek 15 % z poskytnuté částky, tedy v tomto případě 450 Kč.

Jak podat žádost

Podání žádosti je velmi jednoduché, stačí vyplnit online formulář nebo zaslat sms zprávu na číslo 736 30 40 30 ve tvaru:

  1. Při první žádosti je potřeba poslat SMS ve tvaru: FER Částka Jméno Příjmení Rodné číslo Číslo OP Bankovní spojení Adresa Město PSČ
  2. Při opakované žádosti stačí poslat SMS ve tvaru: FER Částka

Pokud si půjčujete poprvé, po odeslání žádosti Vás bude telefonicky kontaktovat pracovník zákaznického servisu, který si ověří správnost údajů. Pokud bude Vaše žádost schválena, peníze dostanete prostřednictvím poštovní poukázky do tří dnů.

V případě opakované žádosti se peníze automaticky posílají na účet klienta. Po konečném schválení žádosti Vám přijde poštou faktura s číslem účtu a termínem splátky.

Dejte si pozor na to, abyste peníze vrátili do termínu splatnosti, jinak drahou půjčku přeplatíte ještě o poplatek z prodlení. Pokud upomínky ignorujete a dluh nesplatíte do 3 týdnů, Ferratum váš dluh předává inkasní agentuře lntrum Justicie, která si k dlužné částce účtuje penále.

Závěr

Většina klientů, která využila služby této společnosti byla spokojená. Všechno bylo tak, jak je uvedeno na webových stránkách a ve smlouvě. Občas se vyskytne problém s infoLinkou, kdy se nemůžete dovolat, co by se seriózním společnostem stávat nemělo.

,Ferratum půjčky jsou velmi drahé proto je využívejte pouze v případě, že to opravdu potřebujete a půjčku vždy vraťte včas, jinak ji zbytečně přeplatíte o drahé poplatky.

A jaké jsou Vaše zkušenosti? Zapojte se do diskuze odesláním komentáře níže a podělte se o Váš názor.