Fio hypotéka

Michal Hardyn

Publikováno 10. Dubna 2021

Obsah

Fio hypotéka je klasickým hypotečním úvěrem, který přináší mnoho speciálních benefitů. Za rezervaci finančních prostředků ani za čerpání úvěru si Fio banka neúčtuje žádné poplatky. Jaké jsou další výhody Fio hypotéky?

Fio hypotéku lze využít například na:

  • koupi většího bytu, rodinného domu (dokončeného nebo rozestavěného)
  • výstavba a dostavba nemovitosti, stavební úpravy (včetně připojení stavby k veřejným sítím)
  • vypořádání spoluvlastnických vztahů
  • refinancování dříve poskytnutého úvěru z jiné finanční instituce poskytnutého na investice do nemovitosti
  • úhrada členského podílu v bytovém družstvu, převod členských práv v bytovém družstvu
  • kombinace výše uvedených účelů

Co se týče typu financované nemovitosti, z úvěru můžete financovat rodinný dům, byt, chatu (rekreační objekt), ateliér, bytový dům do 3 jednotek a stavební pozemek určený k zástavbě pro bydlení.

Výhody Fio hypotéky

Přesto, že se jedná o klasický hypoteční úvěr, Fio banka na rozdíl od konkurenčních poskytovatelů hypotečních úvěrů nabízí několik benefitů. Fio hypotéku získáte bez poplatku za poskytnutí, bez poplatku za vedení úvěrového (i běžného) účtu.

Za rezervaci finančních prostředků a za čerpání úvěru si banka také neúčtuje žádné poplatky. Banka poskytuje možnost bezplatné služby „Mimořádná splátka“ která umožňuje složení mimořádné splátky ve výši 20 % z objemu úvěru ročně bez poplatku (v jiném termínu než při změně pevné úrokové sazby).

K hypotečním úvěru si můžete také zřídit službu „Hypospořicí konto„, díky které se budou vaše volné finanční prostředky při splácení hypotéky lépe zhodnocovat. V případě, že zůstatek na vašem Hypospořicím kontu bude více než 50 000 Kč, tak jistina na hypotečním úvěru ve výši zůstatku na Hypospořicím kontu nebude úročena, tj. bude s nulovým úročením.

Parametry Fio hypotéky

Fio poskytuje hypoteční úvěr ve výši od 300 000 Kč maximálně do 85 % hodnoty nemovitosti (maximálně však do částky 10 milionů Kč). Splátky si můžete rozložit na období od 5-30 let. Při podpisu smlouvy si má klient možnost zvolit buď fixní nebo variabilní (float) úrokovou sazbu.

Pevná (fixní sazba) – s Fio bankou se dohodnete že během zvoleného období fixace (1,2, 3, 4 a 5 let), budete mít stejnou úrokovou sazbu, to znamená, že výše měsíční splátky se během zvoleného období fixace nebude měnit. Jakmile tato doba vyprší, banka vám nabídne sazbu na následující období. V případě, že s ní nebudete souhlasit, nebo jiná banka Vám nabídne lepší sazbu, můžete úvěr předčasně splatit bez poplatku.

Variabilní (plovoucí) sazba – tato není fixována na žádné období a její výše se mění podle vývoje na trhu, takže splátky se budou během splácení měnit a splátka o rok nebo dva může být výrazně vyšší nebo nižší než první splátka. Float úroková sazba se mění podle toho, jak se vyvíjí mezibankovní úroková sazba PRIBOR (kterou stanoví Česká národní banka). Jedná se o sazbu, za kterou si mezi sebou půjčují finanční prostředky banky.

Čerpání úvěru

Hypotéku z Fio banky můžete čerpat na základě návrhu na vklad zástavního práva. Standardní doba čekání je maximálně půl roku. Úvěr lze čerpat jednorázově nebo postupně.

Klient může podat žádost o čerpání úvěru do výše 20 % z objemu poskytnutého úvěru bez faktur, maximální výše bezúčelové části hypotéky je 300 000 Kč.