Kde hledat e-knihy zdarma ke stažení?

Adéla Ozomová

Publikováno 28. Září 2022

Obsah

Elektronické knihy si vždy najdou místo u čtenářů cestovatelů. Zejména ve velkých městech, kde lidé využívají na cesty do práce městskou hromadnou dopravu a tráví mnoho času cestováním, se objevují v dopravních prostředcích papírové knihy, ale i e-knihy. Stahování knih patří k běžným aktivitám čtenářů knih do čteček zdarma. Kde stáhnout knihy zdarma, sbírky citátů o životě a na jakých portálech jsou zajímavé knihy ke stažení za poplatek?

Vznik elektronické knihy

Dnes je možné sledování filmů online zdarma (i novější Marvelovky), můžeme vypočítat procenta online a dokonce číst knihy online nebo je poslouchat jako audioknihy. Elektronická kniha je rovnocenná náhrada tištěné knihy. Ebook, e-book či digitální kniha, to jsou jen další názvy pro elektronickou knihu, vznikla v roce 1971 v Americe při založení Projektu Gutenberg. Projekt Gutenberg je nejstarší digitální knihovna založená dobrovolníky ve snaze digitalizovat tištěná díla různých žánrů. První e-kniha byla Deklarace nezávislosti Spojených států.

V počátcích byly elektronické knihy často příručky a informace týkající se počítačů a hardwaru. E-knihy se ve svém digitálním formátu šířily mezi lidmi nelegálně, čemuž napomáhal rozvoj internetu. Až později se na trhu objevily společnosti, které nabízely e-knihy zdarma. Tyto ebooky zdarma byly volné knihy autorů, jimž vypršela autorská práva. Později se jako e-knihy zdarma ke stažení objevily knihy od autorů, kterým nakladatelé odmítli vydat knihu.

Na stahování knih nedá dopustit velká část čtenářů. Místo do Mega knihy, do Neoluxor knihy nebo jiného obchodu s knihami zavítají na portál, aby si našli zajímavé e-knihy zdarma ke stažení. Knihy do čtečky zdarma mají velkou výhodu v tom, že čtenář má dokonalý přehled. Čtečka knih zobrazuje jednu stránku a nestane se, aby se některá písmenka ztratila u hřbetu knihy, jako je tomu u papírových knih. To je dost nepohodlné při cestování ve stoje v přeplněném metru nebo tramvaji. Někteří vášniví čtenáři přečtou i 50 knih za rok a potom píši recenze na knihy na své blogy.

Elektronické knihy ke stažení zdarma

Do čtečky knih se vejdou tisíce e-knih zdarma. To je výhoda a vlastnost, kterou nic na světě nenahradí. Knihy online zdarma se nehodí výhradně pro čtečky knih, dají se přesunout i do mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku. Pokud si někdo bere na dvoutýdenní dovolenou tři nebo čtyři knihy, často přemýšlí, jestli se mu vejdou do kufru nebo se neponičí. Lidé s nedostatkem místa v zavazadlech mnohdy od knih upustí a volné večery stráví poslechem audioknih nebo sledováním filmů online zdarma (od Marvelovek přes pohádky až po horory). Na dovolenou se skvěle hodí elektronické knihy ke stažení zdarma. Některé čtečky knih pojmou tisíce ebooků zdarma a jsou voděodolné.

Čtenář si pouze najde zajímavé knihy nebo sbírku citátů o životě ke stažení v podporovaném formátu a přesune je do čtečky knih. Kdo nemá rád nakupování, jistě ocení, že nemusí navštěvovat Mega knihy nebo Neoluxor knihy. Například recenze na knihu se píše někomu lépe, pokud používá čtečku a stahování knih. Čtečka knih umožňuje v e-knihách zdarma možnost vyhledání konkrétního odstavce, nadpisu a slova. Cena čteček knih je rozdílná, pokud bychom měli porovnat cenu čtečky knih s cenou knih, je podobná jako nákup 7 knih.

Čtečky knih dokáží pojmout stovky knih, některé dokonce tisíce. Přestože v sobě mají obrovské množství obsahu, zaberou jen málo místa v batohu nebo kabelce. Různé typy čteček umožňují připojení sluchátek a poslech audioknih. Elektronické knihy ke stažení zdarma nabízí mnoho žánrů. Knihy ke stažení mohou být romány, nejstrašidelnější horory, detektivky, scifi a fantasy, učebnice, beletrie a další.

Jak si vedou e-knihy zdarma

I přes výhody knih online zdarma má část čtenářů raději tištěné knihy. Zvuk při listování, fyzický kontakt s knihou a vůni stránek žádná čtečka knih nenahradí. Třeba nejstrašidelnější horory vyvolají pocit strachu stejně u e-knih zdarma i u papírových knížek. Napínavý děj knihy je prý možné lépe procítit držením knihy v rukách. A čtenář má navíc přehled, kolik stran zbývá do konce knihy.

Jak si mezi čtenáři vedou ebooky zdarma a knihy ke stažení v porovnání s fyzickými tištěnými knihami? Procenta online by mohla vyčíslit oblíbenost stahování knih, ta se však různí několikrát v roce a mohla by být zavádějící. Najdou se lidé, kteří rádi kombinují papírové knihy a e-knihy zdarma. S jistotou se dá říci, že knihy do čteček zdarma jsou u lidí častější než před deseti lety.

Nabídka knih online zdarma je velmi lákavá v porovnání s cenou nových knih. Čtenáři mají k dispozici široké spektrum webových stránek, kde stáhnout knihy zdarma i za poplatek. Existují weby, kde je možné najít zajímavé knihy a publikace, které se nikde jinde nevyskytují. Často to jsou e-knihy zdarma, ale samozřejmě i placené knihy o různých cenách. Mají různou délku, některé jsou o stovkách stran, jiné disponují pár listy.

Placené stahování knih a kde stáhnout knihy zdarma

Není pravidlem, že zajímavé knihy ke stažení jsou vždy placené. Internet skýtá několik míst, kde stáhnout knihy zdarma a legálně. Nelegální stahování knih neustále probíhá, ale i samotní autoři nabízí na svých webových stránkách knihy online zdarma. I velká nakladatelství mají na webu kategorii e-knihy zdarma, kde se dá stáhnout množství žánrů a oblíbených knižních titulů. Placené tituly a knihy do čtečky zdarma jsou ke stažení na těchto webech.

Palmknihy.cz

Portál Palmknihy nabízí přes 30 000 e-knih ve formátech epub a mobi. Ke stažení jsou knihy nově vydané i staršího data. Palmknihy.cz mají v nabídce knihy od 1 Kč do téměř 3.000 Kč.

Knihy Dobrovský

Na webu knihydobrovsky.cz je možné koupit i čtečky knih. Knihy Dobrovský mají pestrou nabídku žánrů, jež zobrazí i mobilní telefon nebo počítač. Čtenář si může stáhnout e-knihy zdarma či koupit ebook.

Alza.cz

Web alza.cz obsahuje přes 20 000 placených e-knih. Přes aplikaci Alza Media může čtenář číst e-knihy přes svůj telefon nebo tablet. Na Alza.cz jsou knížky od 1 Kč a velká část titulů je do cenové hranice 100 Kč.

Amazon.com

Internetový obchod Amazon prodává e-knihy více než 10 let. Většina knih je v angličtině, což může potěšit čtenáře cizojazyčných titulů. E-knihy zdarma jsou na amazon.com uvedeny s cenovkou 0.00 dolarů.

Kosmas.cz

E-knihy zdarma ke stažení jsou i na webu knihkupectví Kosmas. Elektronické knihy jsou v různých formátech a jazycích. Ebooky zdarma jsou pro děti i dospělé.

Eknihyzdarma.cz

Portál eknihyzdarma.cz umožňuje stahování knih zcela zdarma. E-knihy jsou rozdělené do 13 kategorií zahrnující knihy pro děti, kuchařky, bestsellery a jiné.

Elektronické knihy mohou být levnější až o 30 % ve srovnání s papírovými knihami. Ebooky se nepojí s náklady na tisk knih a jejich distribuci. Za e-knihu se neplatí kurýrním společnostem za doručení ke čtenářům domů. Nákup e-knihy probíhá většinou online platební kartou a čtenář ji může číst okamžitě po zaplacení. Papírové knihy mají však svou duši a hodnotu, jež nemá šanci nahradit elektronická kniha.