Nejlepší hororové filmy: Brutální horory, psycho horory a další

Adéla Ozomová

Publikováno 20. Října 2023

Obsah

K nejlepším hororům mezi fanoušky patří horory podle skutečné události či psycho horory. Sledování nejstrašidelnějších hororů online zdarma je součástí teambuilding aktivity některých firem (jsou firmy, které raději sledují Marvel filmy), lidí, kteří si pokladájí otázku, co dělat doma nebo je to téma na den Halloween. Dívat se na brutální horor nejděsivější v kině je teprve výzva, zejména pokud diváci vědí, že se jedná o nejlepší hororový film podle skutečné události. Následující článek uvede žánr horor, představí nejlepší horory na světě a vysvětlí, co definuje nejděsivější horory všech dob.

Děsivý a strašidelný umělecký žánr

Horor je uměleckým žánrem, jehož úkolem je probudit pocit strachu, zděšení a hrůzy. Nejlepší horory všech dob najdeme mezi filmy, knihami a knihami ke stažení (e-knihy). Umění dobrého hororu spočívá především v estetickém vyjádření, nejen v obsahové formě hororového díla. Proto může být nejstrašidelnější horor na světě i pohádka o Jeníčkovi a Mařence nebo jakýkoliv film od Marvelu, pokud bude bude dílo předneseno dostatečně děsivě spolu s hodícím se hudebním doprovodem. K rozvoji nejlepších hororů výrazně přispel vznik filmu, ve kterém se používá hororová hudba k navození děsivé atmosféry, střih, kamera apod.

Úplným kontrastem top hororů jsou citáty o práci a jiné motivační citáty o životě. Citáty o práci a dalších tématech vlévají lidem novou krev do žil, aby našli odhodlání a chuť do životních výzev. Hororový film a postavy, které nerespektují zásady slušného chování, nejspíše nedokáží povzbudit jedince k životní změně, která by měla pozitivní vliv.

Dnes najdeme horory podle skutečné události, horory s duchy, lekací horory, krvavé, horory v lese, brutální horory, horory o dětech, psychologické horory (obecně označované jako psycho horory) nebo psychologické filmy podle skutečné události, které se prolínají s žánrem thriller. Nejlepší horory podle skutečné události patří k top hororům mezi diváky. Lidé, kteří touží po reálném strachu vyvolaném nereálným podnětem, mají dnes obrovské možnosti, jak toho docílit. Mohou sledovat nejlepší horory na Netflixu, vidět mnoho starších hororů online, číst hororové romány, hrát děsivé počítačové hry, hledat elektronické knihy ke stažení, obdivovat výtvarné umění s nádechem hororu nebo zažívat stres v různých formách.

Historie a vznik žánru

Strašidelné situace se vyskytují v nejstarších zaznamenaných legendách a mýtech z Japonska, Číny nebo Indie. I některé pohádky pro děti jsou v jádru dobrými horory (O červené karkulce, Jeníček a Mařenka) a často jsou to horory o dětech. Moderní top horor vznikl koncem 18. století z gotického románu. Historicky první gotický román je Otrantský zámek, jehož děj se odehrává v dobách křižáckých válek. Pro dnešního člověka je bohužel horor každodenní stres v běžném životě. Typické prvky gotického románu jsou tajemno, děs, nadpřirozené jevy (horory s duchy, kouzla, kletby), gotické hrady a kláštery.

V 19. století vznikla díla, která jsou dodnes považována za nejlepší horory všech dob. Dokazuje to i fakt, že archetypy z těchto knih se zobrazují v dobrých hororech 2021, v brutálních hororech 2022 i v nových hororech 2023. Základní kámen strašidelného hororu je především román Dracula a Frankenstein. První zmíněný román Dracula je stěžejní dílo zpracovávající legendu o upírech. Dracula je napsaný formou dopisů, telegramů a deníků jednotlivých postav. Díky tomu čtenář získá pocit, že je součástí děje a že se jedná o horor podle skutečné události.

Objevuje se zde postava Abrahama Van Helsinga, který se stal inspirací několika filmů. Další zásadní dílo klasického hororu je Frankenstein neboli moderní Prométheus. Děj knihy vypráví o vědci Viktoru Frankensteinovi, jenž vytvoří umělého člověka s nadlidskou silou. Příběh Frankensteina ovlivnil současný mainstream a také inicioval vznik mnoha hororových filmů a příběhů s monstry a zrůdami. U postav klasických hororů, nových hororů 2023 a knih můžeme vidět v jejich chování zdánlivé znaky zásad slušného chování, ovšem pokud začnou vraždit nebo plánovat vraždu, naděje na slušňáka se rázem rozplyne.

Diváci a čtenáři nejlepší tvorby

Nejlepší horory všech dob jsou natolik oblíbené, že patří do večerního plánu mnoha lidí a nabízí se jako skvělé téma, jak začít konverzaci. Sledovat lekací horory, klasické horory, krvavé horory nebo o dětech je možné prostřednictvím online filmů zdarma v pracovním kolektivu jako součást teambuilding aktivity, je možné dívat se na nejlepší horory na Netflixu v pohodlí domova, když si pokládáme otázku co dělat doma, anebo v kině, kde je zážitek z dobrého hororu ještě více umocněn kvalitním ozvučením a velkým plátnem.

Podívat se na brutální horor podle skutečné události či na nějaký zakázaný horor nejděsivější je na programu dne o Halloweenu. Spousta lidí oblečených ve strašidelných kostýmech sleduje psycho horory s duchy a různé hororové filmy a seriály. Fanoušci nejlepších hororů všech dob mají dokonce plán týkající se psaní recenzí Netflix hororů a filmů horor. Stačí vědět, jak se píše recenze čtivě a filmový fanoušek se může podělit o své názory na nejstrašidelnější horory s ostatními.

Taková recenze může být pro jejího autora formou filmového deníku protkaného nejlepšími horory podle skutečné události. Vědět, jak se píše recenze, se může hodit i milovníkům knih. Psycho horory i jiné podžánry nejlepších hororů všech dob jsou často inspirací halloweenských kostýmů. Z nejděsivějších hororů čerpají i společenské akce, na kterých jsou na programu převleky za filmové postavy. Nejedna silvestrovská party vítala nový rok v kostýmech inspirovaných horory s duchy či krvavými horory.

Psycho horory aneb hororové filmy podle skutečné události

Psychologický horor, zkráceně také psycho horor, dokáže pořádně vystrašit, přestože se nejedná přímo o krvavý horor (pokud ano, tak s malým množstvím krvavých scén). Dobrý horor nemusí být protknutý scénami, kdy se divák vyleká nebo si zakrývá oči při drastických scénách, což je typické pro lekací horory a krváky. I nejstrašidelnější horory na světě jsou psychologické horory.

Zákoutí lidské mysli a charaktery lidí jsou dost strašidelné na to, aby se staly podklady pro scénaře nových hororů 2023, ale i těch klasických hororů. Zakázané horory i Netflix horory jsou vhodné téma, jak začít konverzaci. Nejznámější psycho horor je snímek Psycho od mistra Alfreda Hitchcocka. Jedná se o hororový film inspirovaný skutečnými událostmi. Z novějších psychologických hororů můžeme uvést film Šestý smysl (M. Night Shyamalan).

Nejstrašidelnější horory s duchy

Nejvíce diváků vyděsí asi hororové filmy podle skutečné události. Lidské pomyšlení, že něco tak děsivého, má reálný základ, nedá člověku spát několik nocí. Nejděsivější horory bývají často horory s duchy, démony, zombie, mysteriózními postavami, paranormálními jevy či horory o dětech. Nejstrašidelnější horory s tajemným dějem a nevysvětlitelnými věcmi pracují s psychikou diváka či čtenáře na hluboké úrovni. Brutální horory s duchy se nazývají také jako duchařské horory. Typický příklad nejstrašidelnějších hororů s duchy je film V moci ďábla (Scott Derrickson) či Constantine (Francis Lawrence).

Top horory v lese

Přírodu má rád snad každý a lidé ji vyhledávají čím dál častěji. Především takoví, kteří žijí v betonové džungli měst. Zmíní-li se top horory v lese, v mysli se vybaví ponurý, podzimní, opuštěný les. Jdou slyšet jen zvuky zvířat a listí poletující ve větru. Lidé se přirozeně bojí tmy a opuštěných míst, kde se cítí naprosto sami. Tvůrci nejlepších hororů na světě to moc dobře vědí a vzniklo několik snímků s lesní tématikou jako podžánr horory v lese prolínající se s lekacími.

Nejstrašidelnější horory na světě odehrávající se v lese jsou bezesporu Záhada Blair Witch (Daniel Myrick a Eduardo Sánchez) nebo Vesnice (M. Night Shyamalan). Dobrý horor Záhada Blair Witch je údajně nejlepší horor podle skutečné události. Snímek byl natočený ruční kamerou a hlavní protagonisté sami netušili, co bude následovat při natáčení. Herci měli jen kusé instrukce, ne kompletní scénář, a sami při natáčení prožívali velký děs. Značná část lidí dodnes věří, že děj brutálního hororu Záhada Blair Witch je založený na skutečných událostech.

Horory podle skutečné události

Klasické horory a nejděsivější se prolínají s psychologickými horory podle skutečné události. Do subžánru horory podle skutečné události se mohou zařadit všechny výše popsané podžánry hororových filmů. Ne vždy je snímek založený na reálném základu, přestože to tvůrci filmu tvrdí. Bohužel se stále jedná o business, ve kterém je důležité přilákat co nejvíce zvědavých diváků. Nejlepší horory podle skutečné události jsou Otevřené moře (Chris Kentis), Hory mají oči z roku 1977 (Wes Craven), Mlčení Jehňátek (Jonathan Demme) či Hannibal (Ridley Scott).

Brutální horory o dětech

Při sledování nevinného dítěte v hororu online, které je ztracené, bloudí tmavým lesem a kamera se pomalu přibližuje, roste v divákovi napětí, kdy se ukáže, že se jedná o lekací horor. Obecně se mluví o tom, že malé děti vidí věci, které dospělí nevnímají. Brutální horory o dětech jsou pro diváky dostatečně děsivé, aby vznikaly nejděsivější horory s nevinnými dětmi. Poměrně děsivý psycho horor o dětech je již zmiňovaný film Šestý smysl. Strašidelné horory o dětech jsou i Hřbitov domácích zvířátek z roku 1989 či hororový film s příznačným názvem Děti.

Zakázané horory

Co může být pro fanouška klasických hororů lákavějšího než zakázané horory? Některé filmy jsou natolik znepokojující, že museli být zakázané. Dnes se to příliš nevidí, stačí na film či seriál dát nálepku nepřístupné či nevhodné do určitého věku. Nejlepší horory všech dob – hodilo by se napsat spíše nejhorší filmy horory – které byly současně zakázané horory jsou Exorcista z roku 1973, Saló aneb 120 dnů Sodomy z roku 1975 či japonský Grotesque.

Brutální horor Exorcista se setkal s velkým odporem nejen ve společnosti, ale také v církvi. Dodnes je však považovaný za nejlepší horor všech dob. Druhý zmíněný film vznikl na základě románu 120 dní Sodomy Markýza De Sade a byl zakázaný v několika zemích. Jak film, tak kniha je plná perverzních praktik. Poměrně nový horor Grotesque (v porovnání s oběma filmy) je také velmi kontroverzní. Dal by se zařadit i do krvavých hororů, kde je dále týraní, mučení a sexuální násilí. Díla Exorcista a Grotesque jsou v nabídce Netflix hororů.

Horory nejděsivější dle žebříčků

Pojem nejlepší horor se zdá být subjektivní. Filmoví kritici zařazují filmy do pěti základních kategorií, jedná se o tzv. filmový rating. Jde o to, jestli je konkrétní film společensky závadný nebo obsahuje projevy násilí atd. Horory nejděsivější mají často rating R (Americké psycho) či dokonce NC-17. Takový dobrý horor nesmí v kině navštívit osoba mladší 17 let.

Nejlepší horory na světě se objevují v žebříčcích oblíbenosti mezi diváky a filmovými kritiky. U filmů hororů se hodnotí kamera, hudba, zvuk, herecké výkony, příběh a zápletka. Aby měl film značku nejlepší horor všech dob, musí diváka zaujmout a probudit v něm silné emoce. Následná vyvolaná vzpomínka na dobrý horor tyto emoce a pocity dokáže připomenout.

Nejlepší horory na Netflixu

Netflix není nutné blíže představovat. Pro sledování filmů, seriálů a hororů online diváci platí každý měsíc předplatné a musí mít vytvořený uživatelský účet. Nejlepší horory na Netflixu jsou dostupné pouze lidem, kteří zaplatí americkému poskytovateli. Filmy a seriály na Netflixu jsou dostupné v originálním znění s titulky nebo s českým dabingem.

Netlix horory, které určitě stojí za zhlédnutí, jsou V pasti (Susanne Bier) se Sandrou Bullock v hlavní roli, hororová komedie Chata v horách (Drew Goddard), která boří pravidla klasických hororů nebo hororový seriál Dům na kopci (Mike Flanagan) řadící se do žánru nejstrašidelnějších hororů s duchy. Netflix je známý svou vlastní tvorbou filmů a seriálů a přibývají velkou rychlostí. Netlix horory přibývají každým týdnem.

Top horory 2020

Určit nejvíce strašidelný horor je dost jednostranné. Někteří filmoví nadšenci mají rádi thrillery, jiní jsou fanoušky dobrých hororů s duchy, někdo naopak nedá dopustit na nejstrašidelnější horory s vrahy či krvavé horory. Existuje několik žebříčků top hororů 2020. Nejstrašidelnější horory 2020 často hodnotí samotní uživatelé příslušné webové stránky nebo databáze filmů. Nejčastěji opakované klasické horory 2020 jsou V zajetí (Aneesh Chaganty), Neviditelný (Leigh Whannell) a Tiché místo: Část II (John Krasinski).

Filmy horory 2021

U filmů hororů 2021 platí to samé, co u nejstrašidelnějších hororů pro rok 2020. Říká se „sto lidí, sto chutí“. S určením nejlepšího hororu na světě pro každý rok zvlášť, anebo obecně nejlepšího hororu všech dob, to platí obzvlášť. Každý rok vzniká po celém světě nepřeberné množství filmů a seriálů. Nejedná se pouze o snímky z Hollywoodu nebo z tvorby známých streamovacích služeb.

Je proto obtížné určit nejlepší horor 2021. Žebříček Kinoboxu, který vytváří samotní uživatelé svým hodnocením, určil jako nejlepší horory 2021 snímek Poslední noc v Soho (Edgar Wright), hororový seriál Oni (Nelson Cragg, Craig William Macneill a další) a seriál natočený podle skutečných událostí Haunted: Latinská Amerika (Adrián García Bogliano).

Strašidelné horory 2022

Loňský rok je dávno za námi, přesto by byla škoda neuvést některé strašidelné horory 2022, které stojí za zmínku. Nejstrašidelnější horory 2022 s diváckým hodnocením nad 70 % jsou podle csfd.cz Mluv se mnou, Predátor: Kořist či Fresh. Australský horor s duchy Mluv se mnou se pohybuje na pomezí psycho hororu a dramatu. Akční horor 2022 Predátor: Kořist přenese diváky do 18. století. Už plakát k filmovému hororu Fresh napovídá, že se bude jednat o kontroverzi kanibalismu. Autoři filmu uvádí, že se kromě dobrého hororu jedná zčásti o komedii.

Nové horory 2023

Mezi nové horory můžeme dnes zařadit všechny filmové horory 2023. Nové filmy a seriály rostou jako houby po dešti a horory nejděsivější by se daly vyselektovat jako Netflix horory posledního čtvrt roku nebo filmy online za poslední měsíc a tak dále. Z celého letošního roku byly vybrány 3 filmy jako nové horory 2023, které by měl vidět každý fanoušek žánru horor. Všechny zmíněné mají na csfd.cz hodnocení přes 75 %. Český nový horor Přišla v noci není žánrově čistý horor. Jedná se o černou komedii a drama, které rozhodně stojí za vidění.

Ke klasickým hororům už patří filmová série Saw, jejíž první filmový horor se dostal na svět v roce 2004. V letošním roce se jako nejděsivější horor 2023 představí už Saw X, jehož děj snad není třeba představovat. Podle fanoušků série Saw se jedná o hororovou událost roku. Třetím hororem 2023 je mysteriózní psycho horor Přízraky v Benátkách. Překvapením možná bude, že se zde objevuje postava detektiva Hercule Poirot. Kvůli prozrazení děje fimu zde článek končí.