Nejlepší horory na světě: Horory s duchy, psycho horory a jiné

Adéla Ozomová

Publikováno 30. Července 2022

Obsah

K nejlepším hororům mezi fanoušky patří horory podle skutečné události či psychologické horory. Sledování dobrých hororů prostřednictvím online filmů zdarma je součástí teambuilding aktivity některých firem (jsou firmy, které však raději sledují Marvel filmy). Dívat se na horor nejděsivější v kině je teprve výzva, zejména pokud diváci vědí, že se jedná o film podle skutečné události horor. Následující článek vypíše, jaké jsou nejlepší horory na světě a vysvětlí, co definuje nejděsivější horory všech dob.

Umělecký žánr: Nejlepší horor

Horor je uměleckým žánrem, jehož úkolem je probudit pocit strachu a zděšení. Nejlepší horory všech dob najdeme mezi filmy, knihami a knihami ke stažení. Umění dobrého hororu spočívá především v estetickém vyjádření, nejen v obsahové formě hororového díla. Proto může být nejstrašidelnější horor na světě i pohádka o Jeníčkovi a Mařence nebo jakýkoliv Marvel film, pokud bude bude dílo předneseno dostatečně děsivě. K rozvoji nejlepších hororů výrazně pomohl vznik filmu, ve kterém se používá hororová hudba k navození děsivé atmosféry.

Dnes najdeme horory podle skutečné události, horory s duchy, horory v lese, psychologické horory (obecně označované jako psycho horory) nebo psychologické filmy podle skutečné události, které se prolínají s žánrem thriller. Nejlepší horory podle skutečné události patří k těm nejvíce oblíbeným. Lidé, kteří touží po reálném strachu vyvolaném nereálným podnětem, mají dnes obrovské možnosti, jak toho docílit. Mohou sledovat nejlepší horory na Netflixu, číst hororové romány, hrát děsivé počítačové hry, hledat elektronické knihy ke stažení, obdivovat výtvarné umění s nádechem hororu nebo zažívat stres.

Historie a původ hororu

Strašidelné situace se vyskytují už v nejstarších zaznamenaných legendách a mýtech z Japonska, Číny nebo Indie. I některé pohádky pro děti jsou v jádru dobrými horory (O červené karkulce, Jeníček a Mařenka). Moderní horor vznikl koncem 18. století z gotického románu. Historicky první gotický román je Otrantský zámek, jehož děj se odehrává v dobách křižáckých válek. Pro moderního člověka je horor každodenní stres. Typické prvky gotického románu jsou tajemno, děs, nadpřirozené jevy (horory s duchy, kouzla, kletby), gotické hrady a kláštery.

V 19. století vznikla díla, která jsou dodnes považována za nejlepší horory všech dob. Dokazuje to i fakt, že archetypy z těchto knih se zobrazují v nejlepších hororech 2020, v nejlepších hororech 2021 i v moderních nejlepších hororech na Netflixu. Základní kámen hororu je především román Dracula a Frankenstein. Dracula je stěžejní dílo zpracovávající legendu o upírech. Dracula je napsaný formou dopisů, telegramů a deníků. Díky tomu čtenář získá pocit, že je součástí děje a že se jedná o horor podle skutečné události.

Objevuje se zde postava Abrahama Van Helsinga, který se stal inspirací několika filmům. Další základní dílo hororového žánru je Frankenstein neboli moderní Prométheus. Děj knihy vypráví o vědci Viktoru Frankensteinovi, jenž vytvoří umělého člověka s nadlidskou silou. Příběh Frankensteina ovlivnil současný mainstream a také inicioval vznik mnoha filmů a příběhů s monstry a zrůdami.

Fanoušci hororů nejděsivějších

Horory nejděsivější jsou natolik oblíbené, že patří do večerního plánu mnoha lidí. Sledovat nejlepší horory na světě je možné prostřednictvím online filmů zdarma, v pracovním kolektivu jako součást teambuilding aktivity, je možné dívat se na nejlepší horory na Netflixu v pohodlí domova nebo v kině, kde je zážitek z dobrého hororu ještě více umocněn kvalitním ozvučením a velkým plátnem. Fanoušci nejlepších hororů všech dob mají dokonce plán týkající se psaní recenzí hororů nejlepších. Stačí vědět, jak se píše recenze čtivě a filmový fanoušek se může podělit o své názory na nejstrašidelnější horory s ostatními.

Taková recenze může být pro jejího autora formou filmového deníku protkaného nejlepšími horory podle skutečné události. Vědět, jak se píše recenze, se může hodit i milovníkům knih. Psycho horory i jiné podžánry nejlepších hororů všech dob jsou často inspirací halloweenských kostýmů. Z hororů nejděsivějších čerpají i společenské akce, na kterých jsou na programu převleky za filmové postavy. Nejedna silvestrovská party vítala nový rok v kostýmech inspirovaných horory s duchy či nejděsivějšími horory všech dob.

Psycho horory aneb psychologické filmy podle skutečné události

Psychologický horor, zkráceně také psycho horor, dokáže pořádně vystrašit, přestože neobsahuje krvavé scény (pokud ano, tak v malém množství). Dobrý horor nemusí být plný scén, kdy se divák vyleká nebo si zakrývá oči při drastických scénách. I nejstrašidelnější horory na světě jsou psychologické filmy podle skutečné události. Zákoutí lidské mysli a charaktery lidí jsou dost strašidelné na to, aby se staly podklady u hororů nejlepších režisérů. Nejznámější psycho horor je snímek Psycho od mistra Alfreda Hitchcocka. Je inspirovaný skutečnými událostmi. Z novějších psychologických hororů můžeme uvést film Šestý smysl (M. Night Shyamalan).

Nejstrašidelnější horory s duchy

Filmy podle skutečné události horory vyděsí nejvíce lidí. Lidské pomyšlení, že něco tak děsivého, má reálný základ, nedá člověku spát několik nocí. Nejděsivější horory všech dob bývají často horory s duchy, démony, zombie, mysteriózními postavami a paranormálními jevy. Horory nejděsivější s tajemným dějem a nevysvětlitelnými věcmi pracují s psychikou diváka či čtenáře na hluboké úrovni. Nejstrašidelnější horory na světě s duchy se nazývají také jako duchařské horory. Jako příklad hororů s duchy uvádíme film V moci ďábla (Scott Derrickson) či Constantine (Francis Lawrence).

Horory v lese

Přírodu má rád snad každý a lidé ji vyhledávají čím dál častěji. Především takoví, kteří žijí v betonové džungli měst. Zmíní-li se horory v lese, v mysli se vybaví ponurý, podzimní, opuštěný les. Jdou slyšet jen zvuky zvířat a listí poletující ve větru. Lidé se přirozeně bojí tmy a opuštěných míst, kde se cítí naprosto sami. Tvůrci nejlepších hororů na světě to moc dobře vědí a vzniklo několik snímků s lesní tématikou jako podžánr horory v lese.

Nejstrašidelnější horory na světě s lesní tématikou jsou bezesporu Záhada Blair Witch (Daniel Myrick a Eduardo Sánchez) nebo Vesnice (M. Night Shyamalan). Záhada Blair Witch je údajně nejlepší horor podle skutečné události. Snímek byl natočený ruční kamerou a hlavní protagonisté sami netušili, co bude při natáčení následovat. Měli jen kusé instrukce, ne kompletní scénář, a sami při natáčení prožívali velký děs. Značná část lidí dodnes věří, že děj filmu je založený na skutečných událostech.

Horory podle skutečné události

Horory nejlepší a horory nejděsivější se prolínají s psychologickými filmy podle skutečné události. Do subžánru filmy podle skutečné události horory se mohou zařadit všechny výše popsané podžánry hororů. Ne vždy je snímek založený na reálném základu, přestože to tvůrci filmu tvrdí. Bohužel se stále jedná o business, ve kterém je důležité přilákat co nejvíce zvědavých diváků. Nejlepší horory podle skutečné události jsou Otevřené moře (Chris Kentis), Hory mají oči z roku 1977 (Wes Craven), Mlčení Jehňátek (Jonathan Demme) či Hannibal (Ridley Scott).

Horory nejděsivější dle žebříčků

Pojem nejlepší horor se zdá být subjektivní. Filmoví kritici zařazují filmy do pěti základních kategorií, jedná se o tzv. filmový rating. Jde o to, jestli je konkrétní film společensky závadný nebo obsahuje projevy násilí atd. Nejděsivější horory mají často rating R (Americké psycho) či dokonce NC-17. Takový dobrý horor nesmí v kině navštívit osoba mladší 17 let. Nejlepší horory na světě se objevují v žebříčcích oblíbenosti mezi diváky a filmovými kritiky. U filmů se hodnotí horory nejlepší, tedy kamera, hudba, zvuk, herecké výkony, příběh a zápletka. Aby měl film značku nejlepší horor všech dob, musí diváka zaujmout a probudit v něm silné emoce. Následná vyvolaná vzpomínka na dobrý horor tyto emoce a pocity dokáže připomenout.

Nejlepší horory na Netflixu

Netflix není nutné blíže představovat. Pro sledování filmů a seriálů diváci platí každý měsíc předplatné a musí mít vytvořený uživatelský účet. Nejlepší horory na Netflixu jsou dostupné pouze lidem, kteří zaplatí americkému poskytovateli. Filmy a seriály na Netflixu jsou dostupné v originálním znění s titulky nebo s českým dabingem. Nejlepší horory na Netflixu jsou V pasti (Susanne Bier) se Sandrou Bullock v hlavní roli, hororová komedie Chata v horách (Drew Goddard), která boří pravidla klasických hororů nebo hororový seriál Dům na kopci (Mike Flanagan) řadící se do žánru hororů s duchy. Netflix je známý svou vlastní tvorbou filmů a seriálů a přibývají velkou rychlostí. Nejlepší horory na Netflixu přibývají každým týdnem.

Nejlepší horory 2020

Určit nejlepší horor je dost jednostranné. Někteří filmoví nadšenci mají rádi thrillery, jiní jsou fanoušky dobrých hororů s duchy, někdo naopak nedá dopustit na nejstrašidelnější horory s vrahy. Existuje několik žebříčků nejlepších hororů 2020, kde se objevují filmy podle skutečné události horory. Nejlepší horory 2020 často hodnotí samotní uživatelé příslušné webové stránky nebo databáze filmů. Nejčastěji opakované nejlepší horory 2020 jsou V zajetí (Aneesh Chaganty), Neviditelný (Leigh Whannell) a Tiché místo: Část II (John Krasinski).

Nejlepší horory 2021

U nejlepší hororů 2021 platí to samé, co u nejstrašidelnějších hororů pro rok 2020. Říká se ,,sto lidí, sto chutí“. S určením nejlepšího hororu na světě pro každý rok zvlášť, anebo obecně nejlepšího hororu všech dob, to platí obzvlášť. Každý rok vzniká po celém světě nepřeberné množství filmů a seriálů. Nejedná se pouze o snímky z Hollywoodu nebo z tvorby známých streamovacích služeb. Je proto obtížné určit nejlepší horor 2021. Žebříček Kinoboxu, který vytváří samotní uživatelé svým hodnocením, určil jako nejlepší horory 2021 snímek Poslední noc v Soho (Edgar Wright), hororový seriál Oni (Nelson Cragg, Craig William Macneill a další) a seriál natočený podle skutečných událostí Haunted: Latinská Amerika (Adrián García Bogliano).