Od citátů o životě po citáty o smrti

Adéla Ozomová

Publikováno 27. Ledna 2023

Obsah

Motivační citáty jsou hojně používané nejen v kavárnách, ale i v některých domácnostech. Ať se jedná o citáty o lásce, citáty o životě, citáty o štěstí nebo citáty o přátelství, všechny jsou poměrně oblíbené. Lidé vidí v citátech o motivaci naději, že život je dar, v motivačních citátech se zamýšlejí a nachází povzbuzení, i když prožívají stres a úzkosti, což je spíše horor podle skutečné události. Mnohdy k tomu, abychom zjistili velkou pravdu, může stačit i krátký citát. Navíc pokud je daný citát dostatečně zajímavý, jedinec si dohledá dílo, ze kterého byl motivační citát vybrán nebo si najde knihu ke stažení od autora konkrétního citátu o sportu, citátu o smrti atd.

K čemu jsou motivační citáty

Motivační citáty jsou pro některé lidi nenáviděným trávením času, spíše se citáty o motivaci vůbec nezabývají a nerozumí lidem, kteří si citáty naopak rádi přečtou. Motivační citáty se mohou zdát jako prázdná slova, pro některé lidi jsou však citáty přesně tím, co potřebují číst v nelehké životní situaci, která se zdá být hororem podle skutečné události. Například Malý princ citáty jsou výborné citáty o životě pro děti, které čtou Malého prince jako pohádku. Malý princ citáty jsou k dispozici jako kniha ke stažení a nejedná se výhradně o dětskou knihu.

Citátů o motivaci je celá řada. Podle tématu, kterým se zabývají, se motivační citáty řadí do kategorií. Některé kategorie citátů se vzájemně prolínají. Příkladem jsou citáty o práci, krátké citáty o tom, jak být úspěšný v životě, zmíněné Malý princ citáty, citáty o životě, citáty o lásce, citáty o přátelství, citáty o štěstí, citáty o smrti či citáty o sportu. V každém citátu o životě si můžeme najít něco pro sebe. Něco, co nám pomůže v aktuální situaci vidět svět jiným pozitivním úhlem pohledu.

Pokud musíme napsat v práci obchodní dopis a jsme z toho nervózní, k takzvanému nakopnutí nás může dovést třeba citát o práci. Obchodní dopisy jsou formou komunikace a pisatel zastupuje mnohdy celou společnost, proto to může být pro někoho stresující úkol. Citáty o motivaci jsou častou metodou, díky které lidé čerpají energii do života, citátem o životě si zpříjemňují ráno i celý den. Z toho důvodu bývají zarámované motivační citáty v pracovnách a citáty o lásce v kavárnách.

Motivační citáty o životě

Krátké citáty o životě v některých situacích stačí, abychom našli ztracenou chuť do života. Život nám mnohdy předkládá těžké zkoušky a lekce. Až dojdeme k přesvědčení, že se jedná o životní zkoušky a ne o tragédie, změní nám to pohled na svět. Ne vždy však k tomuto pohledu na život stačí čtení motivačních citátů o životě nebo citátů o lásce. Citáty o smrti čtou lidé, kteří se ve svém okolí setkali s úmrtím.

Pro některé jedince se stane jejich osud příliš těžkým, upadnou do deprese, prožívají stres a je pro ně složité fungovat v normálním režimu. Skvělým pomocníkem od depresí a úzkostí je sport, ke kterému může lidi přivést citát o sportu. Někteří zaměstnavatelé poskytují svým zaměstnancům MultiSport kartu jako firemní benefit. Sport a pohyb je nejen zdravý, ale skutečně může odbourat stres, depresi a je prevencí proti civilizačním chorobám.

Navíc zaměstnavatel, který nabízí MultiSport kartu, nasbírá pozitivní hodnocení zaměstnavatelů. Pokud jsou na stěnách kanceláří vhodné krátké citáty o práci a citáty o životě, zaměstnancům se mnohem lépe pracuje, jsou výkonnější a kreativnější. Citáty o životě zahrnují všechny zmíněné kategorie, od citátů o lásce, přes citáty o přátelství a citáty o štěstí až po citáty o smrti.

Malý princ citáty

Literární dílo Malý princ je jednou z nejznámějších pohádkových příběhů. Přestože Malý princ obsahuje ilustrace, které se zdají být pro děti, nejedná se výhradně o pohádku pro děti. Kniha Malý princ je plná citátů, myšlenek k zamyšlení a metafor. Nejznámější Malý princ citáty z knihy jsou:

 • Správně vidíme jenom srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.
 • Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.
 • Chceš-li porozumět lidem, přestaň poslouchat, co říkají.
 • Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje.
 • Když člověk ponižuje, pak jen proto, že je sám nízký.

Malý princ citáty jsou napsané jako milá přirovnání, které pochopí i děti. Příběh dává smysl, avšak pro pochopení hlubokého významu je dobré pochopit, co dané přirovnání představuje. Podobně je to i s Knihou knih Biblí.

Téma: Citáty o lásce

Citáty o přátelství a citáty o lásce mají v oblibě lidé, kteří buď ztratili partnera, kamaráda, přítele, anebo lidé hledající životního partnera. Téma citátů o štěstí a význam toho být šťastný jsou pro některé synonymem toho, jak být úspěšný. Citáty o lásce jsou hojnou volbou na svatebních oznámeních. Objevují se tyto krátké citáty o lásce:

 • Láska je odpověď. (John Lennon)
 • Milovat znamená stárnout ruku v ruce. (Louis Aragon)
 • Láska je největší léčivá síla v přírodě. (Osho)
 • Milovat znamená promíjet. (Lev Nikolajevič Tolstoj)
 • Hledali jsme štěstí a našli jsme sebe. (John Lennon)
 • Láska se nemění každou hodinou či dnem, ale trvá celý život. ( William Shakespeare)

Citátů o lásce je nepřeberné množství a přechází do citátů o přátelství a vztazích. Příkladem je citát od Julie de Lespinasse ,,Stát se přítelem ženy, kterou jsme milovali, je slušná forma, jak na ni zapomenout.“

Citáty o přátelství a kamarádech

Známé pořekadlo praví, že v nouzi poznáme přítele. Přátele můžeme poznat na mnoha místech a v několika různých životních situacích. Díky MultiSport kartě můžeme poznat kamaráda nebo přítele ve fitness centru. Kamarády a přátele můžeme najít i při nákupu nebo při venčení psa. MultiSport karta zvyšuje hodnocení zaměstnavatelů, kteří ji nabízí. Citáty o přátelství a kamarádech patří k top 5 kategoriím citátů o životě.

Jsou lidé, kteří jsou raději s přáteli a kamarády než s partnerem. Můžou být uzavření a zklamaní z partnerských vztahů a chtějí být raději sami. Člověk je společenský a přirozeně vyhledává druhé lidi. Proto je poměrně důležité, aby člověk, který nemá životního partnera, měl někoho kolem sebe. Může to být rodina, známý, soused, kamarád či přítel od dětství. Citáty o štěstí zmiňují i přátelství a kamarády.

 • Přátelství je součást lidského štěstí. (Jan Werich)
 • Varuj se přátel svého štěstí. (Anton Pavlovič Čechov)
 • Příbuzné nám uštědřuje osud. Ještě štěstí, že přátele si můžeme volit sami. (Julian Tuwim)

Citáty o smrti

Hlavní filmové postavy nebo hrdinové z Marvel filmů neumírají nebo přežívají desítky situací, při kterých by běžný člověk zemřel. Marvel filmy mohou být jistou formou motivace, že všechno je možné. Krátkými citáty o smrti si lidé zpříjemňují život, v němž přišli o své blízké. Citáty o smrti mají moc (pro některé) ulehčit smutné období ztráty blízkého člověka.

 • Nikdo se odtud nedostane živý. (Jim Morrison)
 • Nikdo nemůže s jistotou říci, že bude žít i zítra. (Eurípidés)
 • Smrt může být největším lidským požehnáním. (Sokrates)
 • Naši mrtví pro nás nikdy nejsou mrtví, dokud na ně nezapomeneme. (George Eliot)

Některé výše zmíněné citáty o smrti jsou zároveň citáty o životě. Život a smrt jsou spojené jako černá a bílá.