Kompletní seznam Marvel filmů a návod, jak sledovat Marvel filmy po sobě

Adéla Ozomová

Publikováno 21. Srpna 2022

Obsah

Kdo by neznal komiksové Marvelovky. První Marvel komiks spatřil světlo světa v roce 1939. Od té doby uběhlo spoustu let a Marvel Cinematic Universe (MCU) výrazně inspiroval mainstream. Za řadu let vzniklo několik desítek Marvel filmů, animovaných sérií, seriálů na téma MCU, jsou různé postavičky a figurky z oblíbených Marvelovek a Avengers dílů, knihy, podcasty a dokonce i recepty inspirované Marvelem. Dnes je seznam Marvel filmů dost obsáhlý a tento článek je seřadí tak, jak jdou Marvel filmy chronologicky po sobě. Filmy od Marvelu se dají sledovat několika různými způsoby. Jak sledovat Marvel filmy po sobě?

Historie Marvelu a Marvelovek

Marvel Studios je americké filmové studio, které má sídlo v Beverly Hills. Marvel Studios vzniklo v roce 1993 na popud Marvel Entertainment, jež patří k vydavatelství Marvel komiksů (společnost Marvel Comics). V Marvel Studios vznikají Marvel filmy inspirované MCU a známými komiksovými Marvelovkami. V roce 2009 koupila společnost The Walt Disney Company společnost Marvel.

Marvel Comics je vydavatelství kultovních komiksů, které funguje už od roku 1939. Nejznámější autoři Marvelovek jsou Stan Lee a Jack Kirby. V 60. letech 20. století vznikly nejvíce známé Marvelovky: Avengers díly, Strážci Galaxie, Punisher, Doctor Strange, Spider-Man, Iron Man alias filantrop Tony Stark, Captain America a další.

Ten, kdo v Americe neřešil průměr známek, kupoval ve volném čase komiksové sešity od Marvela. Původní komiksové Marvelovky mají pro sběratele obrovskou hodnotu. Svět MCU změnil hudební a filmovou kulturu natolik, že na teambuilding aktivitách je možné vidět převleky superhrdinů z MCU světa. Jak filmy od Marvelu, tak komiksové Marvelovky změnily svět. Dnes jsou k dispozici knihy inspirované MCU, recepty, podcasty, Marvel oblečení, hrnky, figurky a další. Mezi nejvíce zobrazované postavy na oblečení jsou Spider-Man a filantrop Tony Stark, tedy Iron Man.

Sběratelé a fanoušci dávají přednost tištěným knihám a komiksům. Na internetu jsou ale i elektronické knihy ke stažení zdarma. V některých případech je praktičtější najít si elektronickou knihu ke stažení zdarma, například cestování v hromadné dopravě ve stoje, kdy čtenář nemá k dispozici obě dvě ruce volné.

Seznam Marvel filmů čítá dnes desítky titulů, ne všechny Marvelovky jsou však z produkce Marvel Studios. Některé filmy Marvel pochází například z distribuce 20th Century Fox (X-Men, Daredevil), Columbia Pictures (Spider-Man) nebo Universal Pictures (Hulk). Všechny Marvel filmy pořadí produkované Marvel Cinematic Universe (MCU) budou popsané níže v článku.

MCU (Marvel Cinematic Universe)

Marvel Cinematic Universe (MCU) je fiktivní vesmír, ve kterém se odehrává děj Marvel filmů, televizních seriálů a některých komiksů od vydavatelství Marvel Comics. MCU je také multimediální franšíza, ve které se rodí celovečerní filmy Marvel, a která vznikla po roce 2010 jako odnož Marvel Studios.

Avengers díly a další vybrané filmy od Marvelu se propojují ve fiktivním MCU. Superhrdinové a postavy z Marvel filmů se setkávají ve fiktivním vesmíru a jednotlivé příběhy dostávají úplně jiný ráz. Marvel filmy z produkce Marvel Cinematic Universe (MCU) mají pozitivní hodnocení od diváků i filmových kritiků.

Všechny Marvel filmy chronologicky z produkce MCU jsou nejvýdělečnější filmová série ve filmové historii. V rámci franšízy MCU se vydávají i krátké filmy Marvel One-Shots, vlastní komiksy a s příchodem streamovací platformy Disney+ nové seriály, které souvisí se světem MCU. Krátký film s názvem Peterův seznam úkolů byl součástí delší verze Marvel filmu Spider-Man: Daleko od Domova.

Krátkometrážní filmy Marvel One-Shots

Marvel One-Shots je další filmová série čítající 8 krátkých filmů od Marvel Studios. Tyto krátkometrážní filmy se odehrávají v MCU a jsou součástí děje celovečerních filmů od Marvel Studios. Marvel One-Shots jsou spíše takovým bonusem zobrazujícím okolnosti, které souvisí s některými postavami a dějem z Marvel filmů. Seznam Marvel filmů One-Shots spolu s datem vydání v Americe je následující:

  • Konzultant (září 2011)
  • Cesta k Thorovu kladivu a co se na ní přihodilo (říjen 2011)
  • Rekvizita 47 (září 2012)
  • Agentka Carterová (září 2013)
  • Sláva králi (únor 2014)
  • Tým Thor (srpen 2016)
  • Tým Thor: Část 2 (únor 2017)
  • Bydlení u Darryla (únor 2018)

Krátké filmy Marvel One-Shots trvají v rozmezí od 4 do 15 minut.

Marvel filmy pořadí

Hodnocení filmů od Marvelu se uvádí v procentech, což zobrazuje oblíbenost a kvalitu (filmové žebříčky). Pokud někdo nezná postup na výpočet procent, nic se neděje. V tomto případě není nutný výpočet procent, stačí se orientovat podle nejvyššího hodnocení, které značí nejlepší Marvel film.

Kdo neřeší po škole průměr známek a jeho vylepšení, sleduje s nadšením filmy od Marvelu. Marvel filmy nejsou jen pro děti a mládež, i mezi dospělými je mnoho fanoušků MCU a filmů Marvel. Sledování Marvelovek je dokonce součástí teambuilding aktivity některých firem.

Protože je celá řada filmů od Marvelu, televizních seriálů a krátkometrážních filmů Marvel, může být těžké vyznat se v tom, jak jdou Marvel filmy chronologicky po sobě. Marvel filmy pořadí je jednoduché: jde přeci o rok, kdy vyšla Marvelovka na svět. Nebo ne? Jak se rodily nové snímky, Marvel filmy pořadí bylo v podstatě přeházené, podobně jako například v sérii Star Wars. Při sledování Marvel filmů po sobě tak, jak byly produkovány, může divák nabýt dojmu, že děj nedává příliš smysl a ztrácí se v něm.

Je proto mnoho dohadů, jak sledovat Marvel filmy. O tom, jakými způsoby se dá trávit čas v MCU, bude popsáno dále v článku. Následující seznam Marvel filmů zobrazuje současné i připravované televizní seriály streamovací služby Disney+, připravované filmy a všechny Avengers díly společně s rokem vydání:

1. fáze
Iron Man (2008)
Neuvěřitelný Hulk (2008)
Iron Man 2 (2010)
Thor (2011)
Captain America: První Avenger (2011)
Avengers (2012)
2. fáze
Iron Man 3 (2013)
Thor: Temný svět (2013)
Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)
Strážci Galaxie (2014)
Avengers: Age of Ultron (2015)
Ant-Man (2015)
3. fáze
Captain America: Občanská válka (2016)
Doctor Strange (2016)
Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Thor: Ragnarok (2017)
Black Panther (2018)
Avengers: Infinity War (2018)
Ant-Man a Wasp (2018)
Captain Marvel (2019)
Avengers: Endgame (2019)
Spider-Man: Daleko od domova (2019)
4. fáze
Black Widow (2021)
Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)
Eternals (2021)
Spider-Man: Bez domova (2021)
WandaVision (Disney+ 2021)
Falcon a Winter Soldier (Disney+ 2021)
Loki (Disney+ 2021)
Hawkeye (Disney+ 2021)
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)
Thor: Láska jako hrom (2022)
Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)
Já jsem Groot (Disney+ 2022)
Moon Knight (Disney+ 2022)
Ms. Marvel (Disney+ 2022)
She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (Disney+ 2022)
5. fáze
Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)
Strážci Galaxie Vol. 2 (2023)
Marvels (2023)
Blade (2023)
Secret Invasion (Disney+ 2023)
Echo (Disney+ 2023)
Loki (2. řada; Disney+ 2023)
Ironheart (Disney+ 2023)
Captain America: New World Order (2024)
Thunderbolts (2024)
Agatha: Coven of Chaos (Disney+ 2024)
Daredevil: Born Again (Disney+ 2024)
6. fáze
Fantastická čtyřka (2024)
Avengers: The Kang Dynasty (2025)
Avengers: Secret Wars (2025)
Kompletní seznam Marvel filmů a televizních seriálů Disney+

Avengers díly a další Marvel filmy se dají sledovat jako online filmy. Některé online filmy jsou zpoplatněné, některé jsou zdarma ke zhlédnutí.

Jak sledovat Marvel filmy?

Svět MCU a filmy Marvel jsou propletené. Mezi fanoušky se vedou diskuze o tom, jak sledovat Marvel filmy. Seznam Marvel filmů obsahuje nejen celovečerní snímky, ale také ,,bonusové“ krátké filmy a televizní seriály z produkce MCU. Je tedy důležité vidět celý obsah Marvel Studios, aby byl správně pochopen Marvel Cinematic Universe?

Je a není. Pokud by chtěl někdo zhlédnout kompletní Marvel filmy pořadí, potřeboval by opravdu hodně času. Jednalo by se o několik filmových dní. Vášniví fanoušci Marvelovek to tak dělají a postupně sledují celovečerní filmy Marvel spolu s doplňkovými snímky a seriály. K pochopení a zažití té správné atmosféry MCU však stačí vidět pouze celovečerní filmy od Marvelu.

Podobně jako filmová řada Star Wars, tak i filmy Marvel mají několik variant sledování. Jedním je sledovat Marvel filmy po sobě podle data jejich vydání tak, jak to zobrazuje kompletní seznam Marvel filmů výše v článku. Tímto způsobem to dělali fanoušci, kteří nedočkavě čekali na další nové filmy Marvel, a neměli jinou možnost.

Druhý způsob, který je častější hlavně mezi lidmi nezasvěcenými do světa MCU, je sledovat Marvel filmy chronologicky dle událostí v MCU. Divák si zvolí sledování pouze celovečerních Marvel filmů dle děje, anebo si zvolí vidět veškerý obsah Marvel Studios. Jako přehled událostí v MCU (a také návod, jak sledovat Marvel filmy) slouží časová osa. Časová osa zohledňující události v MCU vypadá přibližně takto.

Děj v MCUMarvel film
1943–1945Captain America: První Avenger
1946Agentka Carterová
1947–1994žádný film
1995Captain Marvel
1996–2009žádný film
2010Iron Man
2011Iron Man 2
Cesta k Thorovu kladivu a co se na ní přihodilo
Thor
Neuvěřitelný Hulk
Konzultant
2012Avengers
Rekvizita 47
Iron Man 3
2013Thor: Temný svět
Sláva králi
2014Captain America: Návrat prvního Avengera
Strážci Galaxie
Já jsem Groot (1. díl)
Strážci Galaxie Vol. 2
Já jsem Groot (2. až 5. díl)
2015Avengers: Age of Ultron
Ant-Man
2016Captain America: Občanská válka
Black Widow
Black Panther
Spider-Man: Homecoming
Doctor Strange
2017Thor: Ragnarok
2018Ant-Man a Wasp
Avengers: Infinity War
2019–2022žádný film
2023Avengers: Endgame
Thor: Láska jako hrom
WandaVision
2024Shang-Chi a legenda o deseti prstenech
Falcon a Winter Soldier
Eternals
Spider-Man: Daleko od domova
Peterův seznam úkolů
Secret Invasion
Spider-Man: Bez domova
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství
Hawkeye
2025Moon Knight
Ms. Marvel
Časová osa v MCU

Časová osa se samozřejmě mění a rozrůstá v závislosti na vydání nových filmů od Marvelu.