Marvel filmy pořadí: Jak sledovat Marvelovky

Adéla Ozomová

Publikováno 28. Května 2023

Obsah

Kdo by neznal komiksové Marvelovky. První Marvel komiks spatřil světlo světa v roce 1939. Od té doby uběhlo spoustu let a Marvel Cinematic Universe (MCU) výrazně inspiroval mainstream. Za řadu let vzniklo několik desítek Marvel filmů, nejlepších animovaných filmů a sérií, seriálů na téma Marvel Cinematic Universe (MCU), jsou různé postavičky a figurky z oblíbených Marvelovek a Avengers dílů, knihy, podcasty a dokonce i recepty inspirované filmy Marvel.

Všechna díla jsou dobrou záminkou k tomu, jak začít konverzaci. Dnes je seznam Marvel filmů dost obsáhlý a tento článek seřadí všechny Marvel filmy a poradí, jak sledovat Marvel filmy chronologicky po sobě. Filmy od Marvelu se dají sledovat několika různými způsoby. Jaké je Marvel filmy pořadí?

Historie Marvelu a Marvelovek

Marvel Studios je americké filmové studio, které má sídlo v Beverly Hills. Marvel Studios vzniklo v roce 1993 na popud Marvel Entertainment, jež patří k vydavatelství Marvel komiksů (společnost Marvel Comics). V Marvel Studios vznikají Marvel filmy inspirované MCU a známými komiksovými Marvelovkami. V roce 2009 koupila společnost The Walt Disney Company společnost Marvel.

Marvel Comics je vydavatelství kultovních komiksů, které funguje už od roku 1939. Nejznámější autoři Marvelovek jsou Stan Lee a Jack Kirby. V 60. letech 20. století vznikly nejvíce známé Marvelovky: Avengers díly, Strážci Galaxie, Punisher, Doctor Strange, Spider-Man, Iron Man alias filantrop Tony Stark, Captain America a další.

Ten, kdo v Americe neřešil průměr známek a nevěděl, co dělat doma, kupoval ve volném čase komiksové sešity od Marvela. Původní komiksové Marvelovky mají pro sběratele obrovskou hodnotu. Svět MCU změnil hudební a filmovou kulturu natolik, že na teambuilding aktivitách je možné vidět převleky superhrdinů ze světa Marvel Cinematic Universe. Jak filmy od Marvelu, tak komiksové Marvelovky změnily svět.

Oblečení a doplňky inspirované filmy Marvel

Dnes jsou k dispozici nejlepší knihy inspirované MCU, recepty, podcasty, Marvel oblečení, hrnky, figurky a další doplňky inspirované nejen filmy Marvel. Mezi nejvíce zobrazované postavy na oblečení jsou Spider-Man a filantrop Tony Stark, tedy Iron Man. Sběratelé a fanoušci dávají přednost tištěným nejlepším knihám a komiksům. Na internetu jsou ale i elektronické knihy ke stažení zdarma, jež dávají dobrý důvod, jak začít konverzaci s kamarády. V některých případech je praktičtější najít si elektronickou knihu ke stažení zdarma, například cestování v hromadné dopravě ve stoje, kdy čtenář nemá k dispozici obě dvě ruce volné.

Neví-li někdo, co dělat doma, když je na sick day, může si zpříjemnit čas nějakou Marvelovkou. Seznam Marvel filmů čítá dnes desítky titulů, ne všechny Marvelovky jsou však z produkce Marvel Studios. Některé filmy Marvel pochází například z distribuce 20th Century Fox (X-Men, Daredevil), Columbia Pictures (Spider-Man) nebo Universal Pictures (Hulk). Všechny Marvel filmy pořadí produkované Marvel Cinematic Universe (MCU) budou popsané níže v článku.

MCU (Marvel Cinematic Universe)

Marvel Cinematic Universe (MCU) je fiktivní vesmír, ve kterém se odehrává děj Marvel filmů, televizních seriálů a některých komiksů od vydavatelství Marvel Comics. MCU je také multimediální franšíza, ve které se rodí celovečerní filmy Marvel, a která vznikla po roce 2010 jako odnož Marvel Studios.

Avengers díly a další vybrané filmy od Marvelu se propojují ve fiktivním MCU. Superhrdinové a postavy z filmů Marvel se setkávají ve fiktivním vesmíru a jednotlivé příběhy dostávají úplně jiný ráz. Marvel filmy z produkce Marvel Cinematic Universe (MCU) mají pozitivní hodnocení od diváků i filmových kritiků.

Všechny Marvel filmy chronologicky z produkce MCU jsou nejvýdělečnější filmová série ve filmové historii. V rámci franšízy MCU se vydávají i krátké filmy Marvel One-Shots, vlastní komiksy a s příchodem streamovací platformy Disney+ nové seriály, které souvisí se světem MCU. Krátký film Marvel s názvem Peterův seznam úkolů byl součástí delší verze Marvel filmu Spider-Man: Daleko od Domova.

Krátkometrážní filmy Marvel One-Shots

Filmy Marvel One-Shots je další filmová série čítající 8 krátkých Marvel filmů po sobě od Marvel Studios. Tyto krátkometrážní filmy se odehrávají v MCU a jsou součástí děje celovečerních filmů Marvel od Marvel Studios. Marvel One-Shots jsou spíše takovým bonusem zobrazujícím okolnosti, které souvisí s některými postavami a dějem z Marvel filmů. Seznam Marvel filmů po sobě One-Shots spolu s datem vydání v Americe je následující:

  • Konzultant (září 2011)
  • Cesta k Thorovu kladivu a co se na ní přihodilo (říjen 2011)
  • Rekvizita 47 (září 2012)
  • Agentka Carterová (září 2013)
  • Sláva králi (únor 2014)
  • Tým Thor (srpen 2016)
  • Tým Thor: Část 2 (únor 2017)
  • Bydlení u Darryla (únor 2018)

Krátké filmy Marvel One-Shots trvají v rozmezí od 4 do 15 minut a mohou být zpříjemněním při čerpání sick day. Vidět kompletní krátkometrážní Marvel filmy postupně se dá zvládnout za dopoledne.

Ví fanoušci, jak jdou Marvel filmy po sobě?

Hodnocení filmů od Marvelu se uvádí v procentech, což zobrazuje oblíbenost a kvalitu daného filmu Marvel (tzv. filmové žebříčky používané třeba na nejlepší horory). Pokud někdo neví, jak počítat procenta, nic se v tomto případě neděje. U hodnocení seznamu Marvel filmů není absolutně nutné vědět, jak počítat procenta, stačí se jednoduše orientovat nejvyšším hodnocením, které značí nejlepší Marvel film. Díky Marvel filmům pořadí při hodnocení kvality snímků se dá navíc celkem snadno zjistit, jak jdou Marvel filmy po sobě.

Kdo neřeší po škole průměr známek a jeho vylepšení, sleduje s nadšením filmy od Marvelu. Marvel filmy i doprovodné série nejsou jen pro děti a mládež. I mezi dospělými je mnoho fanoušků Marvel Cinematic Universe a filmů Marvel. Dospělí fanoušci už znají zásady slušného chování a sledování seznamu Marvel filmů a Avengers dílů berou spíše jako relax nebo inspiraci. Sledování Marvelovek je dokonce součástí teambuilding aktivity některých společností, jiné mají na programu sledování nejlepších hororů. Nevýhodou společného sledování Marvelovek v pracovním kolektivu je ten, že se s jistotou nestihnou podívat na všechny Marvel filmy za sebou.

Marvel filmy pořadí

Protože je celá řada filmů od Marvelu, televizních seriálů a krátkometrážních filmů Marvel, může být těžké vyznat se v tom, jak jdou Marvel filmy chronologicky. Marvel filmy pořadí je jednoduché. Jde přeci o rok, kdy konkrétní Marvelovka vyšla na svět nebo ne? Jak se rodily nové Marvel filmy za sebou, stávalo se, že Marvel filmy pořadí bylo v podstatě přeházeným, podobně jako například v sérii Star Wars. Při sledování Marvel filmů postupně tak, jak byly produkovány, může divák nabýt dojmu, že děj nedává příliš smysl a ztrácí se v něm.

Je proto mnoho dohadů, jak sledovat filmy Marvel. Zda je lepší vidět Marvel filmy chronologicky nebo si najít jakýkoliv Marvel filmy seznam a dívat se prostě jen tak, bez ohledu na to, jak jdou Marvel filmy za sebou. O tom, jakými způsoby se dá trávit čas v MCU, uvádí článek níže. Následující seznam Marvel filmů zobrazuje současné i připravované televizní seriály streamovací služby Disney+, připravované filmy Marvel a všechny Avengers díly společně s rokem vydání:

1. fáze
Iron Man (2008)
Neuvěřitelný Hulk (2008)
Iron Man 2 (2010)
Thor (2011)
Captain America: První Avenger (2011)
Avengers (2012)
2. fáze
Iron Man 3 (2013)
Thor: Temný svět (2013)
Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)
Strážci Galaxie (2014)
Avengers: Age of Ultron (2015)
Ant-Man (2015)
3. fáze
Captain America: Občanská válka (2016)
Doctor Strange (2016)
Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Thor: Ragnarok (2017)
Black Panther (2018)
Avengers: Infinity War (2018)
Ant-Man a Wasp (2018)
Captain Marvel (2019)
Avengers: Endgame (2019)
Spider-Man: Daleko od domova (2019)
4. fáze
Black Widow (2021)
Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)
Eternals (2021)
Spider-Man: Bez domova (2021)
WandaVision (Disney+ 2021)
Falcon a Winter Soldier (Disney+ 2021)
Loki (Disney+ 2021)
Hawkeye (Disney+ 2021)
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)
Thor: Láska jako hrom (2022)
Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)
Já jsem Groot (Disney+ 2022)
Moon Knight (Disney+ 2022)
Ms. Marvel (Disney+ 2022)
She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (Disney+ 2022)
5. fáze
Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)
Strážci Galaxie Vol. 3 (2023)
The Marvels (2023)
Blade (2023)
Secret Invasion (Disney+ 2023)
Echo (Disney+ 2023)
Loki (2. řada; Disney+ 2023)
Ironheart (Disney+ 2023)
Captain America: New World Order (2024)
Thunderbolts (2024)
Agatha: Coven of Chaos (Disney+ 2024)
Daredevil: Born Again (Disney+ 2024)
6. fáze
Deadpool 3 (2024)
Fantastická čtyřka (2025)
Avengers: The Kang Dynasty (2025)
Avengers: Secret Wars (2026)
Kompletní seznam Marvel filmů a televizních seriálů Disney+

Avengers díly, další Marvel filmy a třeba nejlepší animované filmy se dají sledovat jako online filmy. Některé online filmy jsou zpoplatněné, jiné jsou zdarma ke zhlédnutí.

Sledovat Marvel filmy chronologicky?

Svět MCU a filmy Marvel jsou propletené. Mezi fanoušky se vedou diskuze dodržující zásady slušeného chování o tom, jak sledovat Marvel filmy postupně. Marvel filmy seznam obsahuje nejen celovečerní snímky, ale také „bonusové“ krátké filmy a televizní seriály z produkce MCU. Je důležité vidět všechny Marvel filmy od Marvel Studios, aby divák správně pochopil Marvel Cinematic Universe?

Je a zároveň není. Pokud by chtěl divák zhlédnout všechny Marvel filmy pořadí, potřeboval by opravdu hodně času. Jednalo by se o několik filmových dní. Vášniví fanoušci Marvelovek to tak dělají a sledují celovečerní Marvel filmy postupně spolu s doplňkovými snímky a seriály. K pochopení a zažití té správné atmosféry MCU však stačí vidět pouze celovečerní Marvel filmy pořadí.

Podobně jako filmová řada Star Wars, tak i filmy Marvel mají několik variant sledování. Jedním je sledovat Marvel filmy za sebou podle data jejich vydání tak, jak to zobrazuje kompletní seznam Marvel filmů výše v článku. Tímto způsobem to dělali fanoušci, kteří nedočkavě čekali na další nové filmy Marvel, a ani neměli možnost vidět Marvel filmy chronologicky podle děje MCU.

Druhý způsob, který je častější hlavně mezi lidmi nezasvěcenými do světa Marvel Cinematic Universe, je sledovat Marvel filmy chronologicky dle událostí v MCU. Divák si zvolí sledování jen celovečerních Marvel filmů za sebou podle děje, anebo si zvolí vidět všechny Marvel filmy od Marvel Studios. Jako přehled událostí v MCU (a také návod, jak jdou Marvel filmy po sobě) slouží časová osa. Časová osa zohledňující události v MCU vypadá přibližně takto.

Děj v MCUMarvel film
1943–1945Captain America: První Avenger
1946Agentka Carterová
1947–1994žádný film
1995Captain Marvel
1996–2009žádný film
2010Iron Man
2011Iron Man 2
Cesta k Thorovu kladivu a co se na ní přihodilo
Thor
Neuvěřitelný Hulk
Konzultant
2012Avengers
Rekvizita 47
Iron Man 3
2013Thor: Temný svět
Sláva králi
2014Captain America: Návrat prvního Avengera
Strážci Galaxie
Já jsem Groot (1. díl)
Strážci Galaxie Vol. 2
Já jsem Groot (2. až 5. díl)
2015Avengers: Age of Ultron
Ant-Man
2016Captain America: Občanská válka
Black Widow
Black Panther
Spider-Man: Homecoming
Doctor Strange
2017Thor: Ragnarok
2018Ant-Man a Wasp
Avengers: Infinity War
2019–2022žádný film
2023Avengers: Endgame
Thor: Láska jako hrom
WandaVision
2024Shang-Chi a legenda o deseti prstenech
Falcon a Winter Soldier
Eternals
Spider-Man: Daleko od domova
Peterův seznam úkolů
Secret Invasion
Spider-Man: Bez domova
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství
Hawkeye
2025Moon Knight
Ms. Marvel
Časová osa v MCU

Časová osa se samozřejmě mění a rozrůstá v závislosti na vydání nových filmů od Marvelu.