Jak jdou Marvel filmy po sobě? Marvel filmy pořadí

Adéla Ozomová

Publikováno 27. Února 2024

Obsah

Kdo by neznal komiksové Marvelovky. První Marvel komiks spatřil světlo světa v roce 1939. Od té doby uběhlo spoustu let a Marvel Cinematic Universe (MCU) výrazným způsobem inspiroval mainstream. Za řadu let vzniklo několik desítek Marvel filmů, nejlepších animovaných filmů a sérií, seriálů na téma Marvel Cinematic Universe (MCU). Fanoušci si mohou pořídit různé postavičky a figurky z oblíbených Marvel filmů a Avengers dílů, knihy, poslouchat podcasty a připravit si dokonce recepty inspirované filmy Marvel.

Všechna díla od Marvelu jsou dobrou záminkou k tomu, jak začít konverzaci. Každý zná alespoň jednu Marvelovku. Dnes je Marvel filmů seznam obsáhlý, následující článek seřadí všechny Marvel filmy, představí alespoň některé Marvel herce a poradí, jak sledovat Marvel filmy chronologicky po sobě. Filmy od Marvelu je možné sledovat několika různými způsoby. Jaké je Marvel filmy pořadí?

Historie Marvelu a Marvelovek

Marvel Studios je americké filmové studio sídlící v americkém Beverly Hills. Marvel Studios vzniklo v roce 1993 na popud Marvel Entertainment, jež patří k vydavatelství Marvel komiksů (společnost Marvel Comics). V Marvel Studios vznikají Marvel filmy inspirované MCU a známými komiksovými Marvelovkami. V roce 2009 koupila společnost The Walt Disney Company společnost Marvel.

Marvel Comics je vydavatelství kultovních komiksů, které funguje už od roku 1939. Nejznámější autoři Marvelovek jsou Stan Lee a Jack Kirby. V 60. letech 20. století vznikly nejvíce známé Marvelovky: Avengers díly, Strážci Galaxie, Punisher, Doctor Strange, Spider-Man, Iron Man alias filantrop Tony Stark, Captain America a další.

Ten, kdo v Americe neřešil průměr známek a nevěděl, co dělat doma, kupoval ve volném čase do sbírky komiksové sešity od Marvela. Původní komiksové Marvelovky mají dnes pro sběratele obrovskou hodnotu. Vlastnit původní komiks ohledně MCU je v podstatě investice. Svět MCU změnil hudební a filmovou kulturu natolik, že na teambuilding aktivitách je možné vidět kostýmy a masky superhrdinů ze světa Marvel Cinematic Universe. Jak filmy Marvel, tak komiksové Marvelovky změnily celý svět.

Inspirace filmy Marvel: Oblečení a doplňky

Dnes jsou na trhu nejlepší knihy inspirované MCU, recepty, podcasty, Marvel oblečení, hrnky, figurky a další doplňky inspirované nejen filmy Marvel. Mezi nejvíce zobrazované postavy na oblečení jsou Spider-Man a filantrop Tony Stark alias Iron Man. Sběratelé a fanoušci dávají přednost tištěným nejlepším knihám a komiksům – svým způsobem se jedná o investici. Na internetu jsou ale i elektronické knihy ke stažení zdarma, jež dávají dobrý důvod k tomu, jak začít konverzaci s kamarády i s neznámými lidmi. V některých případech je praktičtější najít si elektronickou knihu ke stažení zdarma, například při cestování v hromadné dopravě ve stoje, kdy čtenář nemá k dispozici ani jednu volnou ruku.

Neví-li někdo, co dělat doma, když je třeba na sick day, může si zpříjemnit čas nějakou Marvelovkou. Marvel filmů seznam čítá dnes desítky titulů, ne všechny Marvelovky jsou však z produkce Marvel Studios. Některé filmy Marvel pochází například z distribuce 20th Century Fox (X-Men, Daredevil), Columbia Pictures (Spider-Man) nebo Universal Pictures (Hulk). Všechny Marvel filmy pořadí produkované Marvel Cinematic Universe (MCU) budou popsané níže v článku.

MCU (Marvel Cinematic Universe)

Marvel Cinematic Universe (MCU) je fiktivní vesmír, ve kterém se odehrává děj všech Marvel filmů, televizních seriálů a některých komiksů od vydavatelství Marvel Comics. MCU je také multimediální franšíza, ve které se rodí celovečerní filmy Marvel, a která vznikla po roce 2010 jako odnož Marvel Studios.

Avengers díly a další vybrané Marvel filmy se propojují ve fiktivním MCU. Superhrdinové a postavy představované Marvel herci se setkávají ve fiktivním vesmíru a jednotlivé příběhy dostávají úplně jiný nádech. Marvel filmy z produkce Marvel Cinematic Universe (MCU) mají pozitivní hodnocení od diváků i od filmových kritiků.

Všechny Marvel filmy chronologicky z produkce MCU jsou nejvýdělečnější filmová série ve filmové historii. V rámci franšízy MCU se vydávají i krátké filmy Marvel One-Shots, vlastní komiksy a s příchodem streamovací platformy Disney+ nové seriály, které souvisí se světem MCU. Krátký film Marvel s názvem Peterův seznam úkolů byl součástí delší verze Marvel filmu Spider-Man: Daleko od Domova.

Krátkometrážní filmy Marvel One-Shots

Filmy Marvel One-Shots od Marvel Studios jsou další filmovou sérií čítající 8 krátkých snímků, které se řadí do Marvel filmů pořadí. Tyto krátkometrážní filmy se odehrávají v MCU a jsou součástí děje celovečerních Marvel filmů. Marvel One-Shots jsou spíše bonusem zobrazujícím okolnosti související s některými postavami, Marvel herci a dějem z Marvel filmů. Krátkých Marvel filmů seznam je spolu s datem jejich vydání v Americe následující:

  • Konzultant (září 2011)
  • Cesta k Thorovu kladivu a co se na ní přihodilo (říjen 2011)
  • Rekvizita 47 (září 2012)
  • Agentka Carterová (září 2013)
  • Sláva králi (únor 2014)
  • Tým Thor (srpen 2016)
  • Tým Thor: Část 2 (únor 2017)
  • Bydlení u Darryla (únor 2018)

Krátké filmy Marvel One-Shots trvají v rozmezí od 4 do 15 minut a mohou být zpříjemněním kupříkladu při čerpání sick day nebo když nemáme 2 hodiny na celovečerní Marvelovku. Je to skvělý způsob, jak sledovat Marvel filmy za jedno dopoledne.

Ví diváci, jak jdou Marvel filmy po sobě?

Hodnocení Marvelovek ve filmových žebříčcích se uvádí v procentech, což zobrazuje oblíbenost a kvalitu daného Marvel filmu (tzv. filmové žebříčky používané třeba na nejlepší horory a spousta jiných žánrů). Pokud někdo neví, jak počítat procenta, nic se v tomto případě neděje. Marvel filmů seznam u hodnocení absolutně nepotřebuje znalost, jak počítat procenta. Stačí se jednoduše orientovat nejvyšším hodnocením. Díky Marvel filmům pořadí při hodnocení kvality snímků se dá celkem snadno zjistit, jak jdou Marvel filmy po sobě či jak sledovat Marvel filmy chronologicky – v recenzích a komentářích samotných diváků jsou různé tipy.

Kdo neřeší po škole průměr známek a jeho vylepšení, sleduje s nadšením Marvelovky či jiné žánry filmů. Marvel filmy i doprovodné série nejsou jen pro děti a mládež. I mezi dospělými je mnoho fanoušků Marvel Cinematic Universe a Marvel fimů. Dospělí fanoušci už znají zásady slušného chování, sledování Marvel filmů pořadí a Avengers dílů berou spíše jako relax. U dětí se spíše jedná o inspiraci k boji, chtění po nadlidské síle atd. Sledování Marvelovek je dokonce součástí klidnějších teambuilding aktivity některých společností, jiné mají na programu sledování nejlepších hororů atd. Nevýhodou společného sledování Marvelovek v pracovním kolektivu je ten, že s jistotou nestihnou celé Marvel filmy pořadí.

Účinkující a představitelé: Marvel herci a herečky

Mezi filmovými fanoušky se najdou i takoví, kteří sledují veškeré filmy, ve kterých se objeví oblíbený herec, herečka nebo snímek od konkrétního top režiséra. Jací jsou Marvel herci a herečky, kteří jsou se svou postavou v Marvelovce tak spojení, že se vám vybaví při vyslovení jejich jména? Seznam Marvel herců by jistě čítal tisíce řádků, proto je zde jen několik nejznámějších hereček a Marvel herců společně s postavou, kterou ztvárnili.

Herečka / HerecPostava ve filmu
Robert Downey Jr.Tony Stark, Iron Man
Chris HemsworthThor
Chris EvansCaptain America
Paul RuddAnt-Man
Tom HollandPeter Parker, Spider-Man
Scarlett JohanssonNatasha Romanoff, Black Widow
Seznam Marvel herců a hereček s postavami, které představovali

Marvel filmy pořadí: Rok vydání

Protože je celá řada filmů od Marvelu, televizních seriálů a krátkometrážních filmů Marvel One-Shots, může být těžké vyznat se v tom, jak jdou Marvel filmy chronologicky a jaké je Marvel filmů pořadí. Mělo by být snadné, jak sledovat Marvel filmy. Jde přeci o rok, kdy konkrétní Marvelovka vyšla na svět nebo ne? Jak vznikaly nové filmy za sebou, stávalo se, že Marvel filmy pořadí bylo v podstatě přeházené. Podobně jako například v sérii Star Wars. Pokud někdo sleduje Marvel filmy postupně tak, jak byly produkovány, může nabýt dojmu, že děj nedává smysl a ztrácí se v něm.

Je proto mnoho dohadů, jak sledovat Marvel filmy. Zda je lepší vidět Marvel filmy chronologicky nebo si najít jakékoliv Marvel filmů pořadí a dívat se prostě jen tak, bez ohledu na to, jak jdou Marvel filmy po sobě. O tom, jakými způsoby se dá trávit čas v MCU, uvádí článek níže. Následující Marvel filmů seznam zobrazuje současné i připravované televizní seriály streamovací služby Disney+ a připravované filmy Marvel společně s rokem jejich vydání:

1. fáze
Iron Man (2008)
Neuvěřitelný Hulk (2008)
Iron Man 2 (2010)
Thor (2011)
Captain America: První Avenger (2011)
Avengers (2012)
2. fáze
Iron Man 3 (2013)
Thor: Temný svět (2013)
Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)
Strážci Galaxie (2014)
Avengers: Age of Ultron (2015)
Ant-Man (2015)
3. fáze
Captain America: Občanská válka (2016)
Doctor Strange (2016)
Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Thor: Ragnarok (2017)
Black Panther (2018)
Avengers: Infinity War (2018)
Ant-Man a Wasp (2018)
Captain Marvel (2019)
Avengers: Endgame (2019)
Spider-Man: Daleko od domova (2019)
4. fáze
Black Widow (2021)
Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)
Eternals (2021)
Spider-Man: Bez domova (2021)
WandaVision (Disney+ 2021)
Falcon a Winter Soldier (Disney+ 2021)
Loki (Disney+ 2021)
Hawkeye (Disney+ 2021)
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)
Thor: Láska jako hrom (2022)
Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)
Já jsem Groot (Disney+ 2022)
Moon Knight (Disney+ 2022)
Ms. Marvel (Disney+ 2022)
She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (Disney+ 2022)
5. fáze
Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)
Strážci Galaxie Vol. 3 (2023)
The Marvels (2023)
Deadpool & Wolverine (2024)
Secret Invasion (Disney+ 2023)
Echo (Disney+ 2023)
Loki (2. řada; Disney+ 2023)
Ironheart (Disney+ 2023)
Captain America: New World Order (2024)
Thunderbolts (2024)
Agatha: Coven of Chaos (Disney+ 2024)
Daredevil: Born Again (Disney+ 2024)
Captain America: Nový svět (2025)
6. fáze
Deadpool 3 (2024)
Fantastická čtyřka (2025)
Blade (2025)
Avengers: The Kang Dynasty (2026)
Avengers: Secret Wars (2027)
Kompletní seznam Marvel filmů a televizních seriálů Disney+

Avengers díly, další Marvel filmy a třeba nejlepší animované filmy se dají sledovat jako online filmy nebo přes torrenty. Některé online filmy jsou zpoplatněné, jiné jsou zdarma ke zhlédnutí. Torrenty zdarma obsahují několik Marvelovek.

Není lepší sledovat Marvel filmy chronologicky?

Svět MCU a Marvel filmy jsou dost propletené. Mezi fanoušky se vedou diskuze (dodržující zásady slušeného chování) o tom, jak sledovat Marvel filmy za sebou. Marvel filmů seznam obsahuje nejen celovečerní snímky, ale také „bonusové“ krátké filmy a televizní seriály z produkce MCU. Je důležité vidět všechny Marvel filmy od Marvel Studios, aby divák správně pochopil celý Marvel Cinematic Universe?

Je a zároveň není. Pokud by divák chtěl zhlédnout celé Marvel filmů pořadí, potřeboval by opravdu hodně času. Jednalo by se o několik filmových dní non stop. Vášniví fanoušci Marvelovek to tak dělají a sledují celovečerní Marvel filmy postupně spolu s doplňkovými snímky a seriály. K pochopení a zažití té správné atmosféry MCU však stačí vidět pouze celovečerní Marvel filmů pořadí.

Podobně jako třeba kultovní filmová řada Star Wars, tak i filmy Marvel mají několik variant sledování. Jedním je sledovat Marvel filmy za sebou podle data jejich vydání tak, jak to zobrazuje kompletní seznam Marvel filmů výše v článku. Tímto způsobem to dělali fanoušci, kteří nedočkavě čekali na další nové filmy. Ani neměli možnost vidět Marvel filmy chronologicky podle děje MCU.

Druhý způsob je dívat se na Marvel filmy chronologicky dle událostí v MCU. Je to častější hlavně mezi lidmi nezasvěcenými do světa Marvel Cinematic Universe. Divák si zvolí sledování jen celovečerních Marvel filmů za sebou podle děje, anebo si zvolí vidět všechny Marvel filmy od Marvel Studios. Jako přehled událostí v MCU (a také návod, jak jdou Marvel filmy po sobě) slouží časová osa. Časová osa zohledňující události v MCU vypadá přibližně takto.

Děj v MCUMarvel film
1943–1945Captain America: První Avenger
1946Agentka Carterová
1947–1994žádný film
1995Captain Marvel
1996–2009žádný film
2010Iron Man
2011Iron Man 2
Cesta k Thorovu kladivu a co se na ní přihodilo
Thor
Neuvěřitelný Hulk
Konzultant
2012Avengers
Rekvizita 47
Iron Man 3
2013Thor: Temný svět
Sláva králi
2014Captain America: Návrat prvního Avengera
Strážci Galaxie
Já jsem Groot (1. díl)
Strážci Galaxie Vol. 2
Já jsem Groot (2. až 5. díl)
2015Avengers: Age of Ultron
Ant-Man
2016Captain America: Občanská válka
Black Widow
Black Panther
Spider-Man: Homecoming
Doctor Strange
2017Thor: Ragnarok
2018Ant-Man a Wasp
Avengers: Infinity War
2019–2022žádný film
2023Avengers: Endgame
Thor: Láska jako hrom
WandaVision
2024Shang-Chi a legenda o deseti prstenech
Falcon a Winter Soldier
Eternals
Spider-Man: Daleko od domova
Peterův seznam úkolů
Secret Invasion
Spider-Man: Bez domova
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství
Hawkeye
2025Moon Knight
Ms. Marvel
Časová osa v MCU

Časová osa se samozřejmě mění a rozrůstá v závislosti na vydání nových filmů od Marvelu.