Komerční banka akcie: cena, graf, kde koupit a diskuze

Adéla Ozomová

Publikováno 30. Listopadu 2021

Obsah

Komerční banka neposkytuje jen spotřebitelské půjčky, hypotéky, pojištění a spoření. Banka nabízí svým klientům možnost investic a nákupu cenných papírů, akcií. Komerční banka akcie a jejich vývoj se dá sledovat, jako KB kurzy, na webových stránkách zabývajících se akciemi a kurzovními lístky. Článek vysvětlí základní informace o tomto tématu a poradí, kde koupit akcie KB a jaká je cena akcie Komerční banka.

Komerční banka

Komerční banka se stala 7× bankou roku. Vznik se datuje do roku 1990, kdy vznikla Komerční banka vyčleněním obchodní činnosti z bývalé Státní banky československé. O 2 roky později se banka stala akciovou společností. Akcie KB byly zařazeny do kuponové privatizace. Roku 1997 vláda České republiky schválila prodej státem vlastněných akcií a Komerční banka akcie byly prodány strategickému investorovi.

Po celé České republice jsou Komerční banka pobočky a bankomaty. Některé Komerční banka pobočky mají bezbariérový přístup, WiFi, služby pro nedoslýchavé a další standardní služby jako je směnárna nebo hotovostní služby. V říjnu 2006 banka koupila zbývající akcie společnosti Modrá pyramida stavební spořitelny a zvýšila svůj podíl ve společnosti ze 40 % na 100 %. V roce 2008 jako první z českých bank podepsala smlouvu o odběru tzv. ,,Zelené energie“.

Prvenství si KB zapsala díky spuštění Investiční kalkulačky, jednoduché aplikaci pro návrh portfolia investičních a spořicích produktů (například stavební spoření pro děti). Další prvenství získala Komerční banka v roce 2015, kdy jako první v ČR nabídla klientům nástroj zaměřený na ochranu proti hrozbám v internetovém bankovnictví KB moje banka. Klienti Komerční banky si od roku 2018 mohou spojit účty u České spořitelny nebo Air Bank s internetovým bankovnictvím KB moje banka. Jako jedna z prvních bank umožnila KB svým klientům platby přes službu Apple Pay.

Komerční banka akcie

Komerční banka nabízí v segmentu investic investiční fondy a další investice. Investice přináší klientům vyšší výnosy než spořicí a vkladové účty. Oblíbené investiční fondy jsou:

Pravidelné investování

Investovat je možné už od 500 Kč měsíčně na základě trvalého příkazu. Klient si vybere fondy, do kterých chce investovat.

Jednorázové investování

Je snadná investice v internetovém bankovnictví od pár tisíc korun. Klient si sám zvolí, do jakých fondů vloží své peníze.

Investiční manažer

Klienti nemusí sledovat dění na trzích, portfolio je spravované týmem expertů ze skupiny Amundi. Investice je možná od částky 250.000 Kč.

Dalšími investičními produkty jsou spoření nebo pojištění, které zároveň zhodnocují vložené finance. Řadí se sem:

Vital Invest

Investiční životní pojištění s garantovaným zhodnocením investičních fondů.

Vital Premium

Životní pojištění s jednorázovým vkladem v EUR nebo USD. Garantované zhodnocení je 0,8 % p.a. u měny EUR nebo 1,2 % p.a. u USD.

Upvest

Investice do nemovitostí online formou crowdfundingu. Investice je možná od částky 5.000 Kč s ročním výnosem 4 až 9 %.

Doplňkové penzijní spoření

Plnohodnotné investice s daňovým zvýhodněním a státním příspěvkem. Klient může získat od státu 6.360 Kč ročně.

Penzijní spoření pro děti

Spoření se zhodnocením a státním příspěvkem. Děti klientů mohou získat na státní podpoře až 2.760 Kč.

Investiční zlato

Nabídka je určená pro zkušené investory a je alternativou investic do cenných papírů. KB nabízí uložení slitku ve své úschovně.

Akcie Komerční banka se obchoduje na veřejných kapitálových trzích v ČR, které řídí organizátoři trhů jako Burza cenných papírů Praha, a.s. Všechny české akcie se obchodují na české burze cenných papírů, a.s. a RM-SYSTÉMu. KB kurzy a vývoj ceny akcií se dá zjistit na oficiálních stránkách Komerční banky. Konkurenční banky nabízejí i jiné druhy investic, například podílové fondy České spořitelny.

České akcie

České akcie, stejně jako světové, jsou cenné papíry vydávané akciovými společnostmi. Díky tomu získávají společnosti kapitál pro své podnikání a akcionáři (držitelé akcií) mají právo na pravidelné výplaty dividend (podílů na zisku této společnosti). Akcionáři mají také právo hlasovat na valných hromadách a podílet se na chodu společnosti. Akcie je forma investice, akcionáři předpokládají růst hodnoty akcií a při prodeji získávají výnos, což je v tomto případě rozdíl mezi prodejní cenou a kupní cenou.

Akcie jsou vhodné zejména pro investory se znalostmi akciového trhu. Při nákupu akcií je nutné počítat nejen se ziskem, ale také s možným poklesem ceny či ztrátou. Při poklesu akcií může investor přijít o svou původní investici. Cena akcie Komerční banka se může změnit z hodnoty přes 1.000 Kč na hodnotu okolo 700 Kč (v průběhu pěti let). Komerční banka nákup akcií se v průběhu pandemie covid-19 setkal s nepříjemnostmi pro akcionáře. Česká národní banka doporučila bankám nevyplácet dividendy právě z důvodu pandemie.

Na otázku, kde koupit akcie KB, už bylo zčásti odpovězeno. Investoři najdou akcie KB na Burze cenných papírů Praha, kde je aktuální cena a také historická změna v kurzu. Akcie KB se dají koupit i v české burze cenných papírů v RM-Systému, kde jsou české akcie. Další trhy, kde koupit akcie KB jsou:

  • www.akcie.cz
  • www.patria.cz
  • Investiční bankovnictví KB

Pro obchodování s akciemi je důležité počítat s možnými riziky, nejen se ziskem z výplaty dividend.

Cena akcie Komerční banka

Akcie Komerční banka je druh investice, který s sebou nese potenciální rizika. Lidé, kteří nemají důvěru v akcie, vloží své finance raději na stavební spoření pro děti. Komerční banka akcie a její stav na trhu je ovlivňován řadou faktorů. Pochopitelně jde o generovaný zisk společnosti. Čím větší zisky společnosti vytváří, tím více jsou investoři ochotni zaplatit za jejich akcie. Cena akcie Komerční banka je ovlivněna také koronavirovou situací. Většina indexů zažívá pokles kvůli pandemii covid-19. Cena akcie Komerční banka bude blíže popsaná v následujícím odstavci, kde je také Komerční banka akcie graf.

Komerční banka nákup akcií probíhá online. KB kurzy a kurzovní lístky cenných papírů jsou k nalezení také online. Někteří investoři sledují vývoj ceny akcií pravidelně a nakupují, když je cena nízká. Jak jsme uvedli výše, cena se může měnit velmi rychle v závislosti na světovém dění. Akcie jsou často kupovány bez ohledu na cenu, kdy investoři vkládají volné finance v pravidelných intervalech a čekají na výplatu dividend.

Komerční banka akcie graf

Vývoj ceny akcií se může měnit v řádech stovek korun. Komerční banka akcie graf jasně ukazuje růst a pokles hodnoty v období od ledna 2012 do září 2021. Na grafu je znázorněna cena akcie Komerční banka a PX index. Index PX je oficiální cenový index Burzy cenných papírů Praha. Jde o cenový index s váženým poměrem nejlikvidnějších akcií počítaný v reálném čase.

Komerční banka akcie graf

Ke konci dubna 2016 došlo ke štěpení akcií Komerční banky v poměru 5 : 1. To znamená, že akcionáři obdrželi místo jedné dosavadní akcie s nomální hodnotou 500 Kč pět nových akcií o nominální hodnotě 100 Kč. Nové akcie se začaly obchodovat 12. 5. 2016. Změna v ceně akcie v tomto období je zřetelná. 11. května 2016 byla hodnota KB akcie 4.600 Kč a o den později cena klesla na částku 943 Kč. Štěpení akcií je další faktor ovlivňující cenu.

Jak ukazují KB kurzy, v průběhu roku 2021, od ledna do konce září, stoupla hodnota akcie o přibližně 130 Kč. Ke dni 30. 9. 2021 byla cena KB akcie 886,5 Kč a PX index byl 1.324,9 Kč. Názory investorů a akcionárů ke změnám v cenách akcií je možné dohledat na internetových fórech. Komerční banka akcie diskuze může pomoci v pochopení souvislostí a udělat si objektivní názor na vývoj cen.

Tip: Podílové fondy České spořitelny jsou měsíční investice od 300 Kč. Pravidelné investování snižuje riziko nákupu investic v nevhodnou dobu.

Komerční banka akcie diskuze

Webová stránka www.patria.cz má přehledné informace o akciových společnostech. Ke každému subjektu je na webu vytvořeno několik segmentů jako historie, zprávy o dané společnosti, informace o společnosti (název, adresa, čím se zabývá apod.), ukazatel hospodaření, graf a diskuze. Komerční banka akcie diskuze je pokryta posledními zprávami, které se týkají hlavně pandemie covid-19 a jejím vlivu na cenu akcií.

Akcionáři vědí, že pandemie výrazně zahýbala s cenami akcií a situaci na trhu diskutují. Protože se jedná o online diskuzi, které mohou být téměř anonymní, je důležité brát uvedené informace s nadhledem a špetkou vlastního selského rozumu.