Nejlepší debetní vs. kreditní karta

Michaela Oppitzová

Publikováno 30. Září 2021

Obsah

Platební karty, důležitý doplněk každého bankovního účtu, se dělí na debetní a kreditní. Jejich rozdíl je zcela jednoduchý, zatímco v případě kreditní karty můžete peníze čerpat až do minusu, debetní karta vám dovolí čerpat pouze takové množství peněz, jaké máte uložené na svém bankovním účtu. Pokud si nejste jistí, o jakou kartu se jedná, využívejte souhrnné označení platební karta.

Debetní vs. kreditní karta

Debetní vs. kreditní karta, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou? Kromě informací uvedených výše se mezi těmito dvěma kartami již žádná výrazná diference nenachází. Menší rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je v jejich četnosti. Debetní karta je vydávána k většině klasickým bankovním účtům, o kreditku si většinou musíte samostatně zažádat. Využívání jejích služeb vám bude dovoleno až po schválení příslušnou bankovní institucí. U některých bankovních společností je kreditka spojována s měsíčními poplatky, málokde je její používání zcela zdarma. Bezplatné je to například u ČSOB, avšak podmínkou je, že vám na účet měsíčně přibude alespoň padesát tisíc. Výhody a nevýhody debetní vs. kreditní karta jsou tak opravdu jednoduché. 

Kreditní kartaDebetní karta
Je možné čerpat peníze do mínusu, tedy na bankovní půjčku. Povolené je pouze využití vlastních finančních prostředků.
Nutné zažádání o kreditní kartu k účtu. Obvykle bezplatné využívání.
Často poplatky spojené s využíváním. Vydávána automaticky k bankovnímu účtu.

Co to je kreditní karta aneb kreditka a její výhody

Občas se mylně tvrdí, že kreditka je vhodná pouze pro ty, kteří neumí vyjít se svými penězi, to však není pravda. Vlastnit kreditku se vyplatí proto, že nikdy nevíte, kdy se můžete dostat do problému, během kterého bude nutno sehnat větší množství peněz. Co je kreditní karta? Kreditka je vlastně krátkodobou půjčkou zdarma, splatíte-li zapůjčené peníze včas, nevztahuje se k nim žádná úroková sazba. Navýšení o úroky nastává v momentě, kdy skončí bezúročné období, které se obvykle pohybuje kolem padesáti dnů. Bankovní společnost vás na skončení bezúročného období nebude upozorňovat, je tak nutné, abyste si datum ohlídali sami.

Nejlepší kreditní karta a její přínosy pro majitele

Nejlepší kreditní karta je taková, s jejíž držením se váže řada výhod. Součástí některých je cashback, jak taková kreditka funguje? Pokud za služby či zboží platíte právě svojí kreditní kartou, vrátí se vám část utracených peněz zpátky na bankovní účet. Mezi další výhody nejlepší kreditní karty patří bezplatné cestovní pojištění, které klient může využít po celém světě. Stejně tak mezi bankovními společnostmi a obchodními značkami fungují různé spolupráce, v rámci kterých získáte dodatečné slevy na vaše nákupy, zaplatíte-li právě kreditní kartou. Ty nejlepší kreditní karty toho však mohou nabídnout daleko více, ať už se jedná o věrnostní míle, které vám zdarma poskytnou letecké společnosti, nebo bezplatnou auto asistenci k autu zapůjčenému na vaší dovolené. V neposlední řadě lze díky kreditní kartě získat prodlouženou záruku na zakoupené zboží.

Co je debetní karta: význam

Debetní karta je platební karta vydávána k vašemu běžnému bankovnímu účtu. Umožní vám čerpat peníze, které se nacházejí právě na vašem bankovním účtu. Debetní a kreditní karta se tedy odlišují užíváním peněz, v rámci debetní karty čerpáte pouze své našetřené finance, kdežto kreditka vám umožní čerpat i ty zapůjčené z banky. Pomocí debetní karty je možné výběr peněz z bankomatů, který je téměř vždy zcela bezplatný. Co je debetní karta jsme si tedy vysvětlili, jaké jsou však nejčastěji používané debetní karty v České republice? Bez pochyb jsou těmi nejrozšířenějšími Visa nebo Mastercard. V cizině je to například ještě American Express.

Kreditní karty srovnání

Kreditní karty srovnání vám může usnadnit rozhodování, zda se kreditní karta vůbec vyplatí, anebo zda si bohatě vystačíte s kartou debetní. Mezi další důležité body, se kterými vám kreditní karty srovnání pomůže, patří výběr vhodné společnosti. Společnosti, které vám k bankovnímu účtu v České republice nabídnou i kreditní kartu, jsou například MONETA Money Bank, mBank, Česká spořitelna, Komerční banka nebo Raiffeisenbank. Mezi nejčastěji vydávané kreditní karty se v Česku řadí MasterCard s Visou. Každá z nich je pro klienta k dostání v několika verzích, hodně záleží na podmínkách, které stanoví banka, u které máte sjednaný bankovní účet. Proto je nejenom vhodné pročíst si kreditní karty srovnání, ale také například internetové stránky vaší bankovní instituce.

1 Debetní karta KB

Debetní karta KB je mezi klienty velmi oblíbená a není se čemu divit. Debetní karta, kterou zdarma získáte ke každému bankovnímu účtu založenému u Komerční banky, umožňuje bezplatný výběr peněz kdekoliv po světě. Zároveň debetní karta KB zajišťuje maximální bezpečnost při platbách na internetu. Dalším velkým plusem, který debetní karta KB nabízí, je možnost výběru designu, můžete si ho přizpůsobit vlastním preferencím a mít tak v peněžence veselou kartu, nejenom běžný, nudný kousek. Platit s kartou od Komerční banky se dá bezkontaktně a celý proces je opět zabezpečen, aby nedošlo k úniku citlivých dat.

2 Debetní karta Česká spořitelna

V předchozím roce se debetní karta Česká spořitelna setkala s novým, moderním designem. Debetní karta je u České spořitelny zapojena do programu Moneyback, díky kterému po zaplacení kartou získáte určitou část procent z nákupu zpět na účet a ještě navíc můžete využívat různých slev u pestré škály obchodníků. Debetní karta Česká spořitelna nevyžaduje, abyste ji u sebe nepřetržitě nosili v její fyzické podobě, je možné s ní totiž platit pomocí chytrých hodinek nebo telefonu, a to například skrze Apple pay nebo Google pay.

3 MALL kreditní karta

MALL kreditní karta s sebou nese spoustu výhod, jako je například sleva na první nákupy na webu MALL.cz, a to až tisíc korun. Bezúročné období trvá padesát dní, během kterých můžete svoji částku v mínusu kdykoliv bezplatně splatit. Další bonus, který vám MALL kreditní karta nabízí, je bezplatná návštěva řemeslníka ve vaší domácnosti dvakrát ročně. Pokud se vám doma něco rozbije, MALL do tří tisíc korun uhradí jak práci řemeslníka, tak i potřebný materiál k příslušným opravám. V Česku je výběr peněz s MALL kreditní kartou možný v kterémkoliv ČSOB bankomatu a v zahraničí dokonce v jakémkoliv bankomatu od kterékoliv společnosti. Po zažádání vám nová MALL kreditní karta do schránky přijde do pěti pracovních dní.

4 Zlatá kreditka

Zlatá kreditka je pro mnohé klienty symbolem luxusu. S jejím vlastnictvím se však váže několik podmínek i výhod, jaké to jsou? Zlatá kreditka umožňuje bezplatné výběry hotovosti kdekoliv po světě a několik služeb spojených s cestováním, jako jsou asistenční služby pro motoristy, pojištění zavazadel i celkového odletu a v neposlední řadě cestovní pojištění pro vás i celou vaši rodinu. Mezi časté podmínky obdržení zlaté kreditky se pojí povinnost mít na bankovním účtu obnos alespoň jeden a půl milionu korun anebo pravidelný příjem na účet alespoň padesát tisíc měsíčně. Zlatá kreditka je k dispozici u mnoha bankovních společností, zažádat si o ni můžete například u Equa bank, Komerční banky, mBank nebo ČSOB.

5 Kreditní karta mBank

Kreditní karta mBank je produktem bankovní instituce, který dostanete k účtu zařízenému právě u mBank. Společnost nabízí bezplatné užívání kreditní karty mBank v prvních třech měsících, a to kdekoliv v České republice i v zahraničí. Bezúročné období je stanoveno na 54 dní, během kterých můžete částku, která se již nevyskytovala na vašem bankovním účtu, splatit zcela bezplatně. Kreditní karta mBank je navíc k dispozici v několika provedeních, které se odlišují nejenom vzhledem, ale i nabízenými funkcemi a s tím souvisejícími poplatky. Mezi oblíbené výhody patří určité procento peněz zpátky z vašich uskutečněných nákupů, ale dostupných benefitů je mnohem více.

6 Revolut platební karta

Revolut platební karta je skvělým cestovním doplňkem. Platit s ní můžete buď tradičně, tedy fyzicky, nebo virtuálně. Revolut platební karta umožňuje bezplatné výběry hotovosti napříč světem. Při objednání si dokonce můžete vybrat, zda chcete, aby měla Revolut platební karta podobu Visa, anebo Mastercard. Platnost platební karty je stanovená na pět let a její doručení na vaši domovskou adresu je bezplatné.

Abyste výhody Revolut platební karty mohli využívat naplno, je na výběr ze tří variant:

  1. členství standard
  2. členství premium
  3. členství metal

S každou variantou se pojí jiné výhody i podmínky.