Platební karty: Debetní vs. kreditní karta

Adéla Ozomová

Publikováno 23. Prosince 2022

Obsah

Platební karty jsou důležitý doplněk bankovních účtů a novinkou nejsou platební karty pro děti nebo platební karty v mobilu, tzv. virtuální platební karty. Platební karty se dělí na kreditní a debetní karty. Přestože se pro platební kartu často využívá jednotný název kreditní karta, není to zcela správné. Následující článek vysvětlí, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, uvede různé druhy platebních karet, některé nejlepší kreditní karty na trhu a objasní, co je debetní karta.

Debetní vs. kreditní karta

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? Je to jednoduché, v případě kreditní karty je možné čerpat peníze do minusu, naopak debetní karta dovolí čerpat pouze takové množství peněz, jaké je uložené na debetní kartě bankovního účtu. Debetní vs. kreditní karta – co je lepší? Pro někoho může být nejlepší kreditní karta, pro jiného klienta je vhodnější více používaná debetní karta.Další rozdíl mezi kreditní a debetní kartou je v jejich četnosti.

Debetní karta je vydávána k většině běžným bankovním účtům zdarma, o kreditku si většinou musí klient zažádat samostatně. Nejlepší kreditní karty nabízí klientům například slevy u obchodníků, výhodnější úrok, cestovní pojištění nebo třeba vstupy do letištních salónků. Využívání služeb kreditní karty je klientům dovoleno až po schválení příslušným vydavatelem kreditky. U některých bankovních společností je kreditní karta spojována s měsíčními poplatky. Kreditní karta bývá zdarma za splnění určitých podmínek (kupříkladu určitý zůstatek na kreditní kartě, aktivní využívání karty apod.)

Výhody a nevýhody kreditní a debetní karty vyhovují každému jinak. Zda debetní vs. kreditní kartu musí zvážit každý potenciální klient podle své finanční situace, pracovního zaměření a dle svých vlastních potřeb.

Kreditní kartaDebetní karta
Čerpání peněz do mínusuVyužití vlastních finančních prostředků
Nutné zažádat o kreditní kartu k účtuObvykle bezplatné využívání
Časté poplatky spojené s využívánímVydávána automaticky k bankovnímu účtu
Výhody a slevy pro držitele karetČasto bez výhod (kromě Platinum a zlatých karet)

Jak funguje kreditní karta

Někdo tvrdí, že kreditka je vhodná pro lidi, kteří neumí vyjít se svými penězi. To však není správná představa, jak funguje kreditní karta. Mít v peněžence kreditku se vyplatí v situacích, kdy se klient dostane nečekaně do problému, během kterého bude nutno obstarat větší množství peněz, případně je klient často na cestách a využije výhod, které nabízí kreditní karta. Kreditní karty jsou nejčastěji Visa nebo MasterCard.

Jak funguje kreditní karta? Kreditka je v podstatě krátkodobá půjčka, revolvingový úvěr spojený s kreditní kartou. Pokud klient splatí zapůjčené peníze včas, nevztahuje se k nim žádná úroková sazba. Navýšení o úroky nastává v momentě, kdy skončí bezúročné období této krátkodobé půjčky (obvykle se pohybuje okolo 50 dnů). Bankovní společnost nebude klienta upozorňovat na skončení bezúročného období, proto je nutné, aby si datum ohlídal klient sám.

Nejlepší kreditní karta a přínosy kreditky pro majitele

Nejlepší kreditní karta je spojena s množstvím výhod pro jejího držitele. Součástí některých kreditek je cashback, pojištění zavazadel, cestovní pojištění, asistenční služby pro motoristy nebo vstupy do salónků na letištích. Jak funguje kreditní karta? Pokud za služby či zboží klient platí svou kreditní kartou, vrátí se mu část peněz zpět. Mezi další výhody nejlepší kreditní karty patří cestovní pojištění, které může klient využít po celém světě.

Mezi bankovními společnostmi a obchodníky fungují různé spolupráce, v rámci kterých klient získá dodatečné slevy na nákupy, zaplatí-li kreditní kartou. Ty nejlepší kreditní karty na trhu toho mohou nabídnout mnohem více. Může se jednat o věrnostní míle, které zdarma poskytnou letecké společnosti, nebo bezplatnou asistenci k autu zapůjčenému na dovolené. V neposlední řadě lze díky kreditní kartě získat prodlouženou záruku na zakoupené zboží.

Předplacená platební karta

Anonymní platební karta je předplacená platební karta, na kterou se neváže žádný bankovní účet. Anonymní platební karty nabízí klientům značné soukromí, protože na nich není uvedené jméno držitele. Předplacená platební karta funguje tak, že si na ni klient převede určité peníze a platí s ní běžným způsobem nebo vybírá hotovost z bankomatů. Předplacené platební karty vypadají na první pohled stejně jako kreditní či debetní karty. Rozdíl je v tom, že na anonymní platební kartě není uvedené jméno majitele.

Velká výhoda předplacené platební karty spočívá ve velké míře bezpečí a anonymity. Osobní údaje klienta zůstávají skryté. Nevýhodou je fakt, kdy majitel ztratí anonymní platební kartu nebo mu bude odcizena. V takovém případě není možné platební kartu zablokovat. Protože je anonymní platební karta bez údajů klientů, není možné její propojení s internetovým bankovnictvím.

Platební karta v mobilu

Virtuální platební karta, tzv. platební karta v mobilu, je dnes zcela běžnou záležitostí. Mobilem nebo chytrými hodinkami platí mnoho lidí v obchodech, restauracích i na internetu. Virtuální platební karta či jinak řečeno platební karta v mobilu funguje stejným způsobem jako fyzická platební karta. Neexistuje však v plastové podobě kartičky, ale v mobilním či internetovém bankovnictví.

Virtuální platební karta umožňuje platby na internetu, nahrání do aplikací Apple Pay nebo Google Pay. Platební karta v mobilu umožňuje samozřejmě placení v obchodech nebo výběr hotovosti v bezkontaktních bankomatech.

Platební karta pro děti

Někteří rodiče používají jako kreditní kartu pro děti výše zmíněnou předplacenou platební kartu. Na trhu je vedle spořících účtů pro děti a stavebního spoření také speciální platební karta pro děti, tzv. kreditní karta pro děti. Platební karty pro děti nenabízí možnost zúročení peněz jako spořící účet pro děti, ale naučí děti nakládat s penězi.

Platební karty pro děti se zakládají od 6-8 let, nabízí bezkontaktní platby a výběry z bankomatů. Rodiče mají zároveň možnost kontrolovat platby a výběry svých dětí, mohou platební kartu zablokovat, nastavit limity nebo zakázat platby na internetu. Některé platební karty pro děti nabízí volbu vlastního designu na kartě.

Co je debetní karta

Když už někdo mluví o platební kartě, nejčastěji zmiňuje slovo kreditka, ale co je debetní karta? Debetní karta je platební karta vydávána k běžnému bankovnímu účtu. Umožňuje čerpat peníze, které se nacházejí na bankovním účtu klienta. Debetní a kreditní karta se výrazně odlišují používáním peněz. V rámci debetní karty čerpá klient své vlastní finance, naproti tomu kreditka umožní čerpat peníze banky.

S debetní kartou je také možné jít do mínusu, ale musí být sjednaný kontokorent ke kartě. Pomocí debetní karty je možné vybírat a vkládat hotovost z bankomatů, platit bezkontaktně mobilem, chytrými hodinkami nebo samotnou debetní kartou. Na trhu karet jsou i debetní zlaté karty s podobnými výhodami, které nabízí kreditní karty, platí se však za jejich měsíční používání.

Kreditní karty srovnání

Pokud si klient není jistý, kterou platební kartu si zvolit (či zda vybrat debetní kartu), může mu pomoci kreditní karty srovnání. Mezi důležité body, se kterými pomohou kreditní karty srovnání, patří výběr vhodné společnosti. Mezi nejoblíbenější společnosti, které nabídnou v České republice kreditní kartu, patří například MONETA Money Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Raiffeisenbank nebo mBank.

Nejčastěji vydávané kreditní karty jsou v Česku MasterCard a Visa. Každá z nich je pro klienta k dostání v několika verzích. Hodně záleží na podmínkách, které stanoví banka, u které má klient sjednaný bankovní účet. Proto je vhodné pročíst si kreditní karty srovnání, ale také internetové stránky bankovní instituce a pochopitelně podmínky s ceníkem služeb.

1 Debetní karta KB

Debetní karta KB je mezi klienty oblíbená debetní karta k běžnému účtu zdarma. Debetní karta KB zajišťuje maximální bezpečnost při platbách na internetu a výběry zdarma po celém světě. Dalším velkým plusem, který nabízí debetní karta KB, je možnost výběru vlastního designu karty. Platit s kartou od Komerční banky se dá bezkontaktně a celý proces je zabezpečený, aby nedošlo k úniku citlivých dat. Debetní karta KB je od začátku roku 2022 vydávána jako ekologická karta (vyrobená z více než 85 % recyklovaných materiálů).

2 Kreditní karta Česká spořitelna

Česká spořitelna má v nabídce produktů jednu kreditní kartu. Kreditní karta Česká spořitelna má bezúročné období trvající 55 dní, vedení karty je zdarma, pokud klient investuje každý měsíc alespoň 3.000 Kč. V opačném případě je vedení kreditní karty České spořitelny účtováno poplatkem 50 Kč za měsíc. Za placení kreditní kartou České spořitelny na internetu a v zahraničí získá klient zpět až 350 Kč, 1 % z každé platby. S pomocí služby Moneyback může čerpat slevy u vybraných obchodníků. Kreditní karta Česká spořitelna je schválena až do výše 200.000 Kč a poskytuje tři další karty pro blízké s možností nastavení různých limitů.

3 Kreditní karta Raiffeisenbank

Raiffeisenbank poskytuje klientům možnost až 3 různých kreditních karet s bezúročným obdobím trvajícím 55 dní. Všechny tři kreditní karty Raiffeisenbank se pojí s atraktivními slevami u obchodníků díky programu RB Club, s bezpečnými platbami na internetu a výhodnějším úrokem pro větší transakce. Kreditní karty Raiffeisenbank jsou s názvy EASY, STYLE a RB PREMIUM. Každá z karet má jiný úvěrový limit, možnosti pojištění v ceně, některé kreditní karty Raiffeisenbank poskytují vstup do letištního salonku v Praze, ve Vídni a v Bratislavě.

4 ČSOB kreditní karta

ČSOB kreditní karta má pro své klienty prvních 6 měsíců bezúročných. Sjednání kreditní karty online je zdarma, bezúročné období trvá až 55 dní a pojištění prodloužení záruky je v ceně. Výhody ČSOB kreditní karty jsou pojištění zboží zdarma, cestovní pojištění, druhá platební karta, odměny za placení nebo automatické splátky zdarma. ČSOB kreditní karta poskytuje úrokové prázdniny na dobu prvních 6 měsíců. Odměny za placení získá klient při každém placení ČSOB kreditní kartou. Jedná se o 0,5 % z každé platby, které získá klient zpět do věrnostního programu Svět odměn.

5 Kreditní karta mBank

mBank nabízí 3 různé kreditní karty, je to mKreditka, mKreditka Plus a mKreditka e-Shop. Kreditní mBank s názvem mKreditka nabízí první 3 měsíce bez poplatků za vedení, výběry z bankomatů jsou zdarma od částky 1.500 Kč a více. Bezúročné období je 54 dní. mKreditka Plus má také první 3 měsíce vedení zdarma. Nabízí pojištění nákupu zdarma, asistenční služby zdarma a 1 % zpět při platbou mobilem a hodinkami. Poslední kreditní karta mBank je mKreditka e-Shop, která nabízí pojištění zneužití karty zdarma, 1 % zpět z internetových nákupů. Bezúročné období je 54 dní a první 3 měsíce vedení karty jsou zdarma. Všechny kreditní karty mBank poskytují benefity věrnostního programu Můj Mastercard.

6 Revolut platební karta

Revolut platební karta je skvělým cestovním doplňkem. S Revolut kartou je možné platit pomocí fyzické platební karty, anebo nebo virtuálně. Revolut karta umožňuje platby ve více než 150 měnách bez skrytých poplatků. Samozřejmostí je online správa karty. Revolut platební karta má na výběr 4 plány. První je zdarma a tři další jsou s měsíční platbou za využívání. Každý z Revolut plánů nabízí jiné výhody a možnosti.

7 MONETA kreditní karta Smart

MONETA kreditní karta Smart má bezúročné období až 50 dní. Klientům nabízí možnost získat až 500 Kč zpět za měsíc. MONETA kreditní karta má garantovanou odměnu ve výši 1 % u obchodníků z vybraného balíčku. Věrnostní program bene+ poskytuje klientům MONETA kreditní karty až 20 % zpět z nákupů u více než 250 partnerů a k tomu akční slevové kupóny. S MONETA kreditní ​kartou je hned po sjednání možné platit a přidat si ji do mobilu přes Smart Banku. MONETA schválí novým klientům až 50.000 Kč jako výši úvěrového rámce.

8 Zlatá karta

Zlatá karta je pro mnohé klienty symbolem luxusu. S držením zlaté karty se pojí několik podmínek i výhod. Zlatá karta umožňuje bezplatné výběry hotovosti kdekoliv po světě a několik služeb spojených s cestováním, jako jsou asistenční služby pro motoristy, pojištění zavazadel i celkového odletu a v neposlední řadě cestovní pojištění pro klienta i celou rodinu. Mezi časté podmínky obdržení zlaté karty je povinnost platit měsíční poplatek za vedení účtu. Zlatá karta je k dispozici u mnoha bankovních společností. Oblíbená je zlatá karta KB a zlatá mKarta. Zlatá karta KB je zdarma v rámci účtu MůjÚčet Gold, jinak se platí měsíční poplatek za vedení účtu.

Každému klientovi vyhovuje jiná platební karta, případně má jiné požadavky od karet. Klient, který ocení vysokou míru soukromí, si nejspíše sjedná běžnou debetní kartou a k tomu anonymní platební kartu. Klient, který stráví hodně času na cestách (ať už soukromě nebo pracovně), jistě využije nabídku kreditních karet či některé zlaté karty.