Nejlepší předplacená karta bez účtu

Adéla Ozomová

Publikováno 03. Června 2023

Obsah

Platební karta bez účtu, předplacená kreditní karta nebo anonymní platební karta jsou výrazy, které souhrnně označují jednu specifickou platební kartu. Předplacené karty bývaly populární především před několika lety a byly častým důvodem, jak začít konverzaci. Proč si sjednat anonymní kartu, pro koho je vhodná a jaká je nejlepší předplacená karta bez účtu na trhu?

Co je to platební karta bez účtu?

Na českém trhu existují debetní karty, kreditní karty a předplacené platební karty bez účtu, kterým se říká jinak anonymní karty. Na rozdíl od debetní nebo kreditní karty, se kreditní karta bez účtu neváže k žádnému bankovnímu účtu. Kreditní karta bez účtu nabízí dvě velké výhody, a to snadné sjednání online a vysokou míru soukromí. S anonymní kartou je možné platit v obchodech a vybírat z bankomatů. Kromě toho platební karta bez účtu skvěle poslouží jako nosič kapesného pro děti. Předplacené platební karty však mají i nevýhody, kterými jsou vyšší poplatky a omezené limity.

Snadné sjednání online

Výběr peněz z bankomatů

Vysoká míra soukromí

Vhodná jako nosič kapesného pro děti

Vysoké poplatky

Limit anonymní karty

Kreditní karta bez účtu ztratila v minulých letech jednu ze svých velkých výhod, a to neomezenost zůstatku a limitů pro platby. Aby se dalo předcházet páchání trestné činnosti, byl nastaven omezený limit pro anonymní karty. Tento limit není možné překročit a liší se v závislosti na zvolené míře soukromí, respektive volbě konkrétní anonymní platební karty. Limit byl omezen úpravou zákona na přibližně 6.250 Kč (250 eur). Anonymní bankovní účet neumožňuje použití vyšších částech za měsíc. Hodí se spíše na drobnější nákupy.

Debetní vs. kreditní karta

Velká část lidí si plete rozdíl mezi debetní kartou a kreditní kartou. Souhrnné označení platební karta je správné pro kterýkoliv druh karty. Nazývat však kreditní kartou (nebo debetní kartou) jakoukoliv platební kartu není správné. Debetní vs. kreditní karta se liší ve způsobu nakládání s penězi. Jedná se tedy o značný rozdíl, který může být tématem, jak začít konverzaci. Kreditní karta čerpá finance poskytovatele (nejčastěji banky), klient může využít peníze, které na účtu reálně nejsou a zavazuje se ke splacení vyčerpaných peněz. Naopak debetní karta využívá klientovo vlastní finance, které se reálně nacházejí na jeho bankovním účtu.

Nejčastější využití anonymních karet

Anonymní karty jsou vhodné jako první karty pro děti. Díky nastavenému limitu se nestane, že by děti nakládaly s penězi nezodpovědně. Přestože děti znají zásady slušného chování, neomezený přísun peněz na kartě by je mohl lákat ke zbytným nákupům. Anonymní bankovní účet je vhodný i pro seniory, kteří nemají důvěru v bankovní domy a chtějí taktéž bezpečí svých financí. Anonymní platební karty se často používají při platbách na internetu, protože poskytují větší míru soukromí.

Každý z nás má v peněžence možná i desítky karet. Kromě různých platebních karet se jedná o věrnostní karty, MultiSport karty, Tank karty Easy a jiné slevové kartičky. MultiSport karty jsou jedním z možných zaměstnaneckých benefitů, díky kterému je možné relaxovat a udržovat se v dobré fyzické kondici. Tank karta Easy je od Orlenu a nabízí výhody a slevy z litru nantankovaného paliva. S vysokou mírou inflace se většina populace přiklonila ke sjednání slevových a věrnostních kartiček.

Podobně je to s anonymnitou platebních karet bez účtu i v kamenných prodejnách. Držitel předplacené karty bez účtu si musí rozmyslet, kolik peněz potřebuje. Kvůli omezenému limitu 6.250 Kč měsíčně není možné provádět velké nákupy v deseti tisících korunách.

Srovnání předplacených karet

Předplacené karty srovnání dnes téměř postrádá smysl, jelikož anonymní bankovní účty nejsou k dispozici u všech poskytovatelů platebních karet. Omezení nabídky kreditních karet bez účtu je způsobeno úpravou zákona a tím i omezenému použití tohoto typu karet. Na trhu je však stále dostupná předplacená platební karta FreePay MasterCard. Srovnání předplacených karet přináší jasný přehled v nejdůležitějších bodech.

Předplacené karty srovnáníFreePay MaterCard
Nabití v nejvyšším limitu25 Kč + 3,8 %
Nabití v základním limitu25 Kč + 8,0 %
Nabití cizoměnovou transakcí190 Kč
Platba kartou u obchodníka v ČR1,90 Kč
Poplatek za zahraniční transakci15 Kč + 2 %
Výběry z bankomatu (domácí)35 Kč
Výběry z bankomatu (zahraničí)120 Kč + 2 %
Poplatek za zamítnutou transakci10 Kč
Dotaz na zůstatek v bankomatu10 Kč
Přehled FreePay MasterCard

Nejlepší předplacená karta

FreePay MasterCard představuje plnohodnotnou platební kartu bez nutnosti bankovního účtu, bezpečnou variantu pro platby na internetu a efektivní nástroj pro kontrolu hospodaření. Anonymní kartu lze získat online nebo na kterémkoliv prodejním místě. Nejlepší předplacená karta se dobíjí převodem nebo vkladem na účet FreePay. V případě, že se klient rozhodne identifikovat, limity se mu automaticky mnohonásobně navýší.

Znáte svůj důchodový věk? Naši prarodiče i rodiče mají naprosto odlišný odchod do důchodu v porovnání s námi (bez ohledu na rok narození). Důchodový věk různých generací se bude výrazně lišit. Nové stanovení pro důchodový věk teprve přijde a bude se vypočítávat podle délky dožití.

Kvůli změně a omezení limitů u anonymních bankovních účtů došlo k rapidnímu snížení nabízených předplacených karet. Například Česká spořitelna už ji nemá v nabídce. Nyní nabízí jednorázovou virtuální kartu pro bezpečné platby v e-shopech. Karta se po zaplacení nebo po jedné hodině sama zruší. Zrušení účtu České spořitelny se provádí na infolince. Zrušení účtu České spořitelny je zdarma a celkem rychle vyřízené. Dalo by se říci, že podle zásad slušného chování vzhledem ke klientům.