Pořiďte si instantní fotoaparát a propadněte kouzlu momentek

Adéla Ozomová

Publikováno 03. Června 2022

Obsah

Zachytit konkrétní moment nikdy nebylo jednodušší. Instantní fotoaparáty a přenosné fototiskárny vám to umožní, ať už si užíváte dovolenou, narozeninovou párty, nebo svatební veselí. Stačí zmáčknout spoušť a za několik okamžiků držíte v ruce hotový snímek.

Na počátku stál Polaroid

Když se řekne instantní fotografie, každý si pravděpodobně vybaví přístroj značky Polaroid. Klasický instantní fotoaparát byl vůbec první svého druhu, který dokázal zachytit kouzlo okamžiku na lesklý fotografický papír.

V průběhu let však firma několikrát změnila majitele a dnes jí šlape na paty japonský Fujifilm a jeho vlajková loď Instax. Kromě toho se na scéně objevily také digitální instantní fotoaparáty a tiskárny pro tisk fotek přímo z mobilního telefonu. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto zařízení a pro které se rozhodnout?

Klasický instantní fotoaparát

V případě klasického instantního fotoaparátu vznikají fotografie standardním postupem. To znamená, že po stisknutí spouště se na krátký okamžik osvítí film, který je schovaný v plastové kazetě. Ta má kapacitu 10 fotografií u Instaxu a 8 u Polaroidu.

Na rozdíl od snímků z obyčejného aparátu obsahuje každá fotka ze zadní strany černou kapsu s emulzemi potřebnými k vyvolání filmu, díky čemuž si na výsledný snímek počkáte jen několik desítek vteřin. Shrnutí:

 • Snímky vynikají vysokou kvalitou a krásnými barvami.
 • Pořízení fotek je velmi snadné, v podstatě stačí zařízení spustit a stisknout spoušť.
 • Fotografie mají autentický filmový vzhled bez umělých filtrů.
 • Jak by se dalo očekávat od instantního fotoaparátu, snímek nelze před vyvoláním vybírat ani editovat.

Digitální instantní fotoaparát

Již několik let můžete k pořizování fotografií používat digitální kompakt se zabudovanou tiskárnou. Snímky se ukládají na paměťovou kartu podobně jako u mobilního telefonu, takže si je můžete před vyvoláním prohlížet, upravovat i promazávat. Díky tomu nehrozí, že byste s vyvolanou fotkou nebyli spokojeni. Shrnutí:

 • Fotografie se ukládají na paměťovou kartu.
 • Snímky lze editovat a vybírat nejlepší ze série.
 • Propojení s mobilem a následný tisk je samozřejmostí.
 • Nižší kvalita fotografií pořízených ve špatném světle.
 • Složitější ovládání oproti klasickým instantním fotoaparátům.

Přenosná fototiskárna

Většina lidí dnes k focení používá mobilní telefon, jelikož ho má neustále po ruce. Není se ostatně čemu divit – ty nejlepší smartphony dokážou fotit na stejné, ne-li lepší úrovni než běžné kompakty střední třídy. Tak proč toho nevyužít a fotky z mobilu si rovnou nevytisknout a nenalepit do alba? K tomu slouží přenosná fototiskárna, kterou stačí připojit k telefonu a jste připraveni tisknout. Shrnutí:

 • Fotky můžete před vyvoláním editovat v jedné z mnoha mobilních aplikací.
 • Tiskárny používají stejný typ filmu jako ostatní instantní fotoaparáty.
 • Kvalita snímků se odvíjí od výkonu fotoaparátu vašeho chytrého telefonu.
 • Bez spárovaní telefonu s fototiskárnou nic nevytisknete, což může být problém například na párty nebo na svatbě.

Propadněte kouzlu instantních fotek i vy

Instantní fotografie představuje hmatatelnou vzpomínku na okamžiky, které by bylo škoda zapomenout. Tak na nic nečekejte a inspirujte se těmi nejlépe hodnocenými instantními fotoaparáty a fototiskárnami na Heurece. Porovnejte mezi sebou nabídky několika e-shopů a vyberte si tu, která přesně splňuje vaše požadavky.