Vzorec pro výpočet úroků a úrokové sazby

Adéla Ozomová

Publikováno 20. Prosince 2021

Obsah

V tomto článku vám prozradíme, jak správně vypočítat úrok z úvěru a přiblížíme všechny potřebné termíny. Rozebereme si, co je to nejenom úrok anebo úvěr, ale také se podíváme na význam RPSN a poradíme nějaké osvědčené tipy.

1

Co je to úrok z úvěru

Zkráceně úrok, jinak známý také jako úroková sazba, je označení pro procenta, o která se navýší vaše půjčka. Co je to úrok z úvěru? Úrok je tedy poplatek, který zaplatíte bankovní, či nebankovní instituci, u které jste si půjčku sjednali. Obvykle je úrok z úvěru stálý, sem tam se však můžete setkat s proměnlivým. Ten se vám tak během půjčky mění, a to buď nahoru, anebo dolu. Úroková sazba, kterou se bude řídit váš úvěr, musí být jasně uvedena ve smlouvě, kterou se zprostředkovatelem podepisujete.

Kromě toho, že je potřebné vědět, co je to úrok z úvěru, se hodí znát ještě několik dalších informací. Tou hlavní je význam zkratky RPSN.

2

Jak souvisí RPSN a výpočet úroků z půjčky

RPSN je čtyřpísmenná zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Slouží k tomu, abyste si dokázali efektivněji vyhodnotit, zda se vám daný úvěr vyplatí, či nikoliv. RPSN ve výsledku totiž uvádí to, kolik budete v souvislosti se zapůjčenými penězi a úroky platit během jednoho roku. Kromě toho jsou v RPSN započítané poplatky spojené se správnou například stanoveného účtu.

Výpočet úroků z půjčky tak není natolik informativní, jako právě ono RPSN. Zprostředkovatelé půjček, ať už se jedná o nebankovní, anebo bankovní společnosti mají ze zákona povinnost u svých nabídek RPSN uvádět.

Pokud byste si stále nebyli jistí, jestli je pro vás daná půjčka výhodná, anebo není, využijte nejenom výpočet úroků z půjčky, ale i úrokovou kalkulačku online.

3

Výpočet úroků vzorec: základní informace

Výpočet úroků vzorec, to je už o něco komplikovanější část tohoto textu. Pro výpočet úrokové sazby budete potřebovat tři veličiny.

  • První je výše půjčky.
  • Druhá zahrnuje stanovenou úrokovou sazbu.
  • Třetí veličina označuje dobu splatnosti.

Výpočet úroků vzorec se odlišuje v momentě, kdy se jedná o krátkodobou půjčku a kdy se jedná o půjčku dlouhodobou. Oba výpočty však zahrnují tři proměnné, kterými jsou jistina, sazba a čas.

  • Jistina je označení pro peněžní obnos, který si chcete zapůjčit.
  • Sazba je zkrácenina pro roční úrokovou sazbu.
  • Čas představuje délku úročení v letech.
4

Výpočet úroků z úvěru vzorec: dlouhodobá půjčka

Výpočet úroků z úvěru vzorec, který je určený pro dlouhodobé půjčky, vypadá následovně: Jistinu vynásobte sazbou a vzniklé číslo ještě navíc vynásobte časem. Tuto sumu na závěr vydělte číslovkou 100. Tím vám výpočet úroků z úvěru vzorec prozradí, jaký úrok se bude vztahovat k vaší dlouhodobé půjčce.

Dlouhodobými půjčkami máme na mysli takové, které jsou sjednané na dobu delší, než je jeden rok. Jak je na tom naopak vzorec pro výpočet úroků z krátkodobých úvěrů?

5

Vzorec pro výpočet úroků: krátkodobá půjčka

V čem se liší vzorec pro výpočet úroků z krátkodobé půjčky? V podstatě ve dvou věcech. Výsledek, který vám vyjde, nemusí být zcela pravdivý. Začátek počítání úroků je i v tomto případě stejný, jistinu vynásobíte sazbou a toto číslo vynásobíte časem. Teď nastává ten zlom, ve kterém budete výslednou cifru dělit buď číslovkou 100, nebo číslem 365.

K tomu, abyste věděli, jak správně sestavit vzorec pro výpočet úroků z krátkodobé půjčky, se poraďte přímo se zprostředkovatelem. Nebo jednoduše využijte úrokovou kalkulačku online.

6

Tipy pro snadnější proces počítání úroků

Řekněme si to narovinu, v současné době opravdu málokdo využívá výpočet úroků z prodlení vzorec anebo výpočet úroků z vkladu vzorec, proč? Existuje chytrý nástroj, který jsme v tomto článku již zmiňovali několikrát, a tím je úroková kalkulačka online. Do ní obvykle stačí zadat hrstku informací a získáte tak jasnější přehled o tom, jaké celkové výdaje vás čekají.

Dávejte si však pozor na terminologii, úroková kalkulačka online je v 90 % určená pro výpočet úroků ze spoření. Oproti tomu úvěrová kalkulačka ve většině případů slouží pro výpočet úroků, které se vážou k úvěru, a to ať už bankovnímu, anebo nebankovnímu. Vždy však myslete na to, že úroky z úvěru nejsou to hlavní, o co byste se měli zajímat. Pozornost věnujte především výši RPSN.

Jak na výpočet splátky úvěru

Pro výpočet splátky úvěru tedy můžete zvolit dvě cesty. První je složitě sestavený vzorec, ze kterého zjistíte, na kolik vás vyjdou úroky z úvěru. Nebo zvolíte daleko snazší cestu, kterou jsou online nástroje v podobě kalkulaček, které všechnu dřinu odvedou efektivně za vás. Při výběru ideální půjčky se však nesoustřeďte pouze na výpočet splátky úvěru nebo výpočet úroků z půjčky, důležité je také pročíst všechny informace, které jsou volně k dostání. Skvělým zdrojem jsou internetové diskuze, ve kterých své názory sdílí klientela, která již s půjčkami určité zkušenosti získala.

Jak na výpočet procent? Nejjednodušším způsobem pro výpočet procent je využití online kalkulačky. Výpočet procent je možné využít i v trojčlence.

Úrokové sazby hypoték vývoj

Na závěr vám prozradíme, jak je na tom úrokové sazby hypoték vývoj. Úroky, které se pojí s nabízenými hypotékami na českém trhu, nepřetržitě stoupají. Může za to především navýšení úrokových sazeb od České národní banky. Zprostředkovatelé na tento krok samozřejmě odpověděli navýšením vlastních úrokových sazeb. Úrokové sazby hypoték vývoj vám tak prozrazuje, že získat hypotéku bude čím dál obtížnější. Ujistěte se proto, že budete mít opravdu dostatek finančních prostředků určených k jejímu splacení. V opačném případě byste se mohli snadno dostat do finanční tísně.