IBAN Equa bank – nutnost pro SEPA platby

Adéla Ozomová

Publikováno 02. Prosince 2021

Obsah

Equa bank patří k bankám, které se prezentují v jiném světle než klasické banky. Nejedna reklama na Equa bank ukazuje méně formální styl jednání. Banka má již 500 000 klientů a mnohá ocenění. Při zahraničních SEPA platbách se používá IBAN Equa bank a Equa bank IBAN SWIFT. Článek se v úvodu zaměří na historii banky, vysvětlí zmíněné pojmy, poradí jak zjistit IBAN Equa bank CZ a jiné kódy IBAN, jež vyžaduje SEPA platba – zahraniční převod peněz z účtu na účet.

Equa bank

Equa bank vznikla v roce 1993 ještě pod názvem IC Banka. Od roku 2011 působí pod názvem Equa bank v České republice, kde je 52 obchodních míst a 16 bankomatů s možností vkladu. Od 1. ledna 2022 dojde ke sloučení Equa bank a.s. a Raiffeisenbank a.s. Equa bank jako společnost zanikne, přesto budou stále poskytovány služby pod značkou Equa bank. Nezmění se číslo účtu ani Equa bank IBAN number.

Equa bank nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví, k nimž patří běžné a spořicí účty s vedením zdarma, více měnové platební karty, hypotéky, termínované vklady, spotřebitelské půjčky, pojištění a podnikatelské úvěry. Equa bank získala za své působení 73 ocenění. Poslední ocenění bylo uděleno v roce 2021: soutěž Zlatá koruna přinesla bance 3 zlaté a 3 stříbrné koruny. Ocenění obdržela v soutěži Mastercard Awards v kategorii Innovations za vysokou klientskou přívětivost v oblasti plateb na internetu.

Equa bank má už 500 000 klientů, kteří oceňují zejména jednoduché a moderní online bankovnictví a jiný – méně formální – přístup oproti jiným bankám. Reklama na Equa bank je spojená s českým hercem Romanem Vojtkem. Reklamy se snaží předvést vtipnou formou produkty. Roman Vojtek například pomáhá rybáři se zlatou rybkou, která nechce splnit jeho přání (novou kuchyň). Equa bank pomůže se splněním rybářova přání s Minutovou půjčkou. V podobném duchu se nesou další spoty.

Pokud klient potřebuje provést zahraniční převod peněz z účtu na účet, což je SEPA platba, je třeba znát IBAN číslo Equa bank. V obecném případě nekonkrétní banky je to IBAN na číslo účtu. Dále bude vysvětleno, jak zjistit IBAN Equa bank CZ a jiné IBAN kódy bank.

SEPA platba

SEPA platby jsou využívány mnoha klienty, co to však je SEPA platba? Je to rychlý převod financí v rámci SEPA prostoru (Evropské unie a jiných států). SEPA platba je převod peněžních prostředků z českého bankovního účtu na zahraniční účet (či naopak) v eurech. Některé banky umožňují provedení SEPA platby jen přes internetové bankovnictví, ne vždy je možné provést platbu přes mobilní aplikaci. Tento typ plateb je často spojen s poplatky.

Pro uskutečnění SEPA platby se vyplňuje formulář europlatby nebo platební příkaz určený pro SEPA platbu. Povinností je vyplnit číslo bankovního účtu ve tvaru IBAN Equa bank či IBAN konkrétní banky. Co je to IBAN bude vysvětleno dále v článku. Platba musí být vždy v měně EUR. SEPA platba požaduje povinné údaje jako:

  • Bankovní spojení plátce (IBAN Equa bank CZ)
  • Název účtu příjemce (jméno a adresa)
  • Bankovní spojení příjemce vždy ve formátu IBAN (příklad Equa bank CZ IBAN)
  • Kód země příjemce
  • Částku v EUR
  • Datum splatnosti

U zahraniční platby je potřeba uvést navíc název a adresu banky příjemce a SWIFT/BIC kód banky (v tomto případě Equa bank IBAN SWIFT). SEPA platba umožňuje zadat i nepovinné údaje, například dodatečnou informaci pro příjemce nebo smluvní kurz.

Pro vklad hotovosti na účet je možné využít služeb Equa bank vkladomatů či poboček. V ČR je díky sloučení Equa bank a Raiffeisenbank přes 130 Equa bank vkladomatů. Některé jsou dokonce bezkontaktní.

Co je to IBAN a SWIFT

Jak zjistit IBAN Equa bank i jiné číslo bankovního účtu ve tvaru IBAN a co je to IBAN kód? IBAN je zkratka International Bank Account Number. Jedná se o mezinárodní číslo bankovního účtu, podle kterého je možné přesně identifikovat číslo účtu a banku majitele tohoto účtu. Pro vnitrostátní účely se používá čtyřmístný kód banky. IBAN na číslo účtu je k nalezení na webových stránkách konkrétních bank a uvádí se na pátém až osmém znaku z například 24 znaků. Equa bank IBAN number není jedno obecné číslo, jako je tomu u SWIFT/BIC kódu, je nutné IBAN převést z čísla účtu používaného při tuzemských platbách.

Pro zjištění IBAN kódu existují na internetu tzv. kalkulačky IBAN kódů, kam se zadá číslo účtu v domácím formátu a kalkulačka převede během pár vteřin číslo účtu pro mezinárodní platby. Česká národní banka má na webových stránkách IBAN kalkulátor pro Českou republiku, Slovensko, Německo, Belgii a mnoho dalších zemí. Uvedeme příklad pro IBAN číslo Equa bank: číslo účtu je 1015719379/6100, kalkulátor IBAN vypočte při zadání IBAN ve formátu CZ65 6100 0000 0010 1571 9379.

Pro mezinárodní platby nestačí pouze IBAN, je potřeba znát také SWIFT kód (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication = Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci) a BIC kód (Business Identification Code nebo Bank Identifier Code = Bankovní identifikační kód). BIC kód je osmi nebo jedenáctimístný údaj, jenž se skládá z těchto znaků:

Z kódu banky podle čtyř abecedních znaků

KOMB = Komerční banka, EQBK = Equa bank, apod.

Z kódu země identifikujícího sídlo banky nebo geografické území

FR = Francie, CZ = Česká republika, SK = Slovensko, apod.

Z kódu místa, jež pomocí dvoumístného znaku identifikuje region nebo město sídla banky

PP = Praha, SG = Singapur, atd.

Z kódu pobočky složeného ze tří alfanumerických znaků

Jedná se o volitelný údaj.

Equa bank IBAN SWIFT/BIC kód je EQBKCZPP.

Equa bank IBAN number

Equa bank IBAN se používá při zahraniční platbě, která se nazývá SEPA platba či mezinárodní úhrada. IBAN Equa bank CZ, jak již bylo uvedeno, není jednotné jako v případě SWIFT kódu. SWIFT/BIC kód je uvedený v kontaktech na webových stránkách bank a klient ho najde v internetovém či mobilním bankovnictví (Equa bank IBAN SWIFT je EQBKCZPP).

Při zjištění IBAN kódu je nutné využít buď kalkulačky určené pro přepočet IBAN kódu, anebo nahlédnout do internetového bankovnictví či mobilní bankovní aplikace. Přesto je Equa bank IBAN number snadno odhadnutelný, vzorec pro převod je dobře viditelný ve výše uvedeném příkladu, který je: číslo účtu 1015719379, kód banky 6100, Equa bank CZ IBAN je CZ65 6100 0000 0010 1571 9379.