Kreslené, hrané a animované pohádky pro děti a dospělé

Adéla Ozomová

Publikováno 20. Listopadu 2022

Obsah

Kreslených pohádek je celá řada a patří k nejstarším pohádkám pro děti. Animované pohádky za pomoci počítačové animace byly novinkou téměř před třiceti lety. Děti i rodiče si dnes mohou vybrat z pestré palety pohádek pro děti různého zaměření. Nejlepší pohádky mohou být Disney pohádky, vánoční pohádky, nejlepší české pohádky, filmové pohádky, filmy od Marvelu, kreslené pohádky či pohádky s čerty (které nejsou moc vhodné jako pohádky na dobrou noc).

Stále více vítané jsou pohádky YouTube či kterékoliv jiné pohádky online a audio pohádky. Pohádky ke čtení jako mluvené pohádky pro děti se bohužel vytratily z řady rodin kvůli pracovnímu vytížení rodičů. Jaké jsou nejlepší pohádky na dobrou noc? Článek seznámí čtenáře s historií pohádek, uvede nejznámější a nejlepší pohádky pro děti i pro dospělé.

Kdy a jak vznikly pohádky

Pohádky jsou s námi více než 6 000 let. Původní pohádky (někdy též báchorky či povídačky) se ještě před vznikem písma předávali ústním projevem a například podobnost asijských pohádek s evropskými je způsobena cestováním obchodníků a námořníků. Definice pohádky pro děti je, že se často odehrává v nereálném fiktivním světě plném pohádkových postav a nadpřirozených jevů. Důležitým prvkem pohádky je děj, nikoliv důkladná charakteristika postav, času nebo místa dění. Děj pohádek na dobrou noc poměrně často ukazuje velké protiklady a prolínání kontrastů.

Častými pohádkovými rozdíly je setkání dobra a zla nebo bohatých a chudých. Ani místa nebo čas nejsou v pohádkách blíže popsány, opakují se obecné popisy jako ,,za dávných časů, za sedmero horami a sedmero řekami, v dalekém království“ apod. Pohádky pro děti končívají vítězstvím dobra nad zlem, tzv. happy endem. Původní pohádky ke čtení byly nalezeny ve staroegyptské literatuře a prvky pohádky jsou i v Eposu o Gilgamešovi. Jako zpracování první pohádky bývá uváděno dílo Dekameron, které napsal roku 1348 Ital Giovanni Boccaccio.

Významnou pohádkou pro děti byla anonymní sbírka pohádek Tisíc a jedna noc ze 17. století. Mnoho pohádek bylo podrobeno psychoanalýze Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga. Mnozí lidé považují pohádky za historická svědectví. Hojně zmiňovaná postava macechy údajně pojednává o tom, že v minulosti ženy mnohokrát umíraly při porodu. Manžel své zemřelé ženy se podruhé oženil a nová ,,macecha“ se snažila získat náklonnost a jmění potomků z prvního manželského svazku.

Některé pohádky pro děti jsou bližším pohledem téměř horory, kupříkladu pohádky s čerty nebo postava vlka převlečeného za babičku v Červené karkulce. Ve 20. století došlo k masové komercializaci pohádek a postupně vznikala nová pohádková provedení (například kreslené pohádky, Disney pohádky, animované pohádky, filmové pohádky, pohádkové knihy ke stažení, pohádkové videohry a audio pohádky pro děti).

Kreslené a animované pohádky pro děti

Velká část animovaných pohádek a kreslených pohádek pro děti čerpá inspiraci v původních pohádkách ke čtení od známých spisovatelů. Disney pohádky přišly na svět o mnoho let později. Veliká část pohádek je k dispozici jako audio pohádka k poslechu. Jedním z prvních spisovatelů pohádek byl Francouz Charles Perrault, jehož dílo bylo vzorem pro pohádky bratří Grimmů, české filmové pohádky, některé pohádky byly zfilmovány jako Disney pohádky a na motivy Perraultových pohádek vznikl i balet. Věhlasné pohádky francouzského spisovatele jsou:

 • Popelka
 • Šípková Růženka
 • Kocour v botách
 • Sněhurka
 • Červená karkulka
 • O perníkové chaloupce

Sto let po Charlesi Perraultovi a jeho pohádkách se proslavil dánský spisovatel Hans Christian Andersen, který vytvořil a vydal 156 pohádek pro děti. Nejpopulárnější pohádky, ze kterých později vznikly Disney pohádky, filmové pohádky a byly opět velkou inspirací pro pohádky bratří Grimmů a nové kreslené pohádky, jsou:

 • Císařovy nové šaty
 • O princezně na hrášku
 • Ošklivé káčátko
 • Malá mořská víla
 • Statečný cínový vojáček
 • Sněhová královna

Kreslené pohádky vznikaly na podporu a rozvoj fantazie u dětí. V porovnání s pohádkami ke čtení, ve kterých jsou nehybné obrázky, se jednalo o velký krok ve změně imaginace dětí. Podobně jako hodnocení filmů, jež mají hluboký význam, jsou v historii animovaného filmu oslavovány kreslené pohádky pro děti: Disney pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků, Popelka, Malá mořská víla, Pepek námořník, Alenka v říši divů nebo pohádkové seriály Mickey Mouse či Kačer Donald.

Sledování filmových pohádek nebo Disney pohádek může v dětech vyvolat zájem třeba o superhrdinské schopnosti a tím i chuť na potraviny, které nejsou mezi dětmi příliš oblíbené. Třeba dušený špenát nebo brokolice. Pepek námořník měl svaly díky dušenému špenátu v plechovce, kterou nosil očividně všude sebou.

1

Pohádky s čerty

Čerti patří neodmyslitelně k českému folkloru a postava čertů se proto objevuje v typicky českých filmových pohádkách. V pohádkách s čerty jsou čerti (ďáblové) zobrazováni jako muži v mysliveckém oblečení s rohy, ocasem a kopyty. Čertovské pohádky ne vždy zobrazují čerty jako negativní postavy. Čert a Káča spisovatelky Boženy Němcové patří mezi tradiční pohádky s čerty. Nejoblíbenější jsou však české filmové pohádky s čerty. Nejlepší české pohádky s čerty a zároveň tradiční nejlepší české filmy jsou Hrátky s čertem, Kam čert nemůže, S čerty nejsou žerty nebo Princezna ze mlejna.

2

Vánoční pohádky

Vánoční filmy a pohádky jsou charakteristické vánočním dějem, laskavostí hlavních postav a zázračných příběhů se šťastným koncem. O Vánocích se přeci dějí zázraky. Vánoční pohádky jsou plné sněhu, dárků a kouzelných postav. Málokdo si pustí vánoční film v horkém létě, možná pro pocit ochlazení ze sněhu na obrazovce. Vánoční animovaná pohádka je novější Frozen (Ledové království), Polární Express, Grinch či Vánoční koleda. Oblíbené vánoční filmové pohádky, které běží v televizi každý rok, jsou Pretty Woman, Láska nebeská, Sám doma a Mrazík.

3

Pohádky pro nejmenší

Pohádky pro nejmenší jsou samostatnou kapitolou. Pohádky online či pohádky YouTube jsou dnes často přehrávané malým dětem na mobilním telefonu maminek a tatínků. Pohádky s čerty jistě nejsou vhodnou pohádkou na dobrou noc pro malé dítě ve věku několika měsíců. Pohádky YouTube, mluvené pohádky a audio pohádky pro nejmenší jsou často alternativou k rozvoji řeči a učení. Pohádky online i mluvené pohádky fungují stejně jako pohádky ke čtení před spaním od rodičů – rozvíjí v dětech představivost, zvědavost a fantazii. Dnešní online svět nabízí možnost elektronických knih ke stažení, když rodič zapomene fyzickou knihu doma.

Nejlepší české pohádky

Jedna z nejlepších českých pohádek ke čtení je jistě Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka. První část vyšla ve vánoční příloze Lidových novin a pro velký úspěch Josef Čapek dopsal další příběhy o pejskovi a kočičce a vydal knihu. Zajímavostí je, že Povídání o pejskovi a kočičce bylo vydáno jako audio pohádka už v roce 1959. Bratr Josefa Čapka, spisovatel Karel Čapek, napsal soubor pohádek Devatero pohádek. Náměty pohádek byly zfilmovány jako hrané pohádky pro děti i jako animované pohádky.

Oblíbená postava českých pohádek na dobrou noc je loupežník z jičínska Rumcajs. Václav Čtvrtek je autorem pohádky na dobrou noc, která byla vysílána ve Večerníčku, a až poté vyšla knižně. Diváci Rumcajse nemohou navštívit žádná filmová místa osobně, les Řáholec je smyšlený. Pokud by měly Večerníčky podobné posuzování jako hodnocení filmů, na prvních místech v žebříčku by byly Pohádky z mechu a kapradí, Štaflík a Špagetka či Krkonošské pohádky o Krakonošovi. Mezi nejlepší české pohádky patří Ferda Mravenec zasloužilého umělce Ondřeje Sekory a mnohem starší Broučci faráře Jana Karafiáta.

Broučci vycházeli na gramofonových deskách a na motivy Broučků vzniklo několik filmových pohádek, dětská opera a balet. Karel Jaromír Erben je důležitá postava české literatury. Osobně se znal s bratry Grimmovými, sbíral lidovou poezii a hledal staré mýty a pověsti. Výsledkem sběratelství byly svazky Písní národních v Čechách a rozšířené vydání, které vyšlo o 20 let později, Prostonárodní české písně a říkadla. Nejproslulejší Erbenovo dílo je bezesporu sbírka Kytice z pověstí národních (známá spíše pod svým zkráceným názvem Kytice).

Filmové pohádky pro dospělé

Například filmy od Marvelu, Star Wars nebo Pán prstenů jsou na pomezí mezi filmovou pohádkou pro dospělé a pohádkou pro děti od určitého věku. Pohádky nás neopustí ani v dospělosti. Na různých teambuilding aktivity kolegové sledují animované pohádky nebo třeba nejděsivější horory. Záleží na tom, zda je teambuilding aktivita laděná do určitého tématu a zda mají spolupracovníci rádi horory či spíše animované filmy. Pohádky nesledují tedy výhradně děti, ale i dospělí.

Dospělí tráví čas buď se svými dětmi společným sledováním Disney pohádek, animovaných pohádek či vánočních pohádek, anebo si sami promítají kromě nejděsivějších hororů třeba české filmové pohádky. Následně jedou jako celá rodina o víkendu na výlet navštívit některá známá filmová místa. Vánoční filmy a pohádky přímo vybízejí k trávení společného času celé rodiny. Vánoční pohádky pro děti mohou být tradiční staré české pohádky nebo 3D animované pohádky online. Typická filmová pohádka pro dospělé je vánoční pohádka Láska nebeská od autorů filmu Deník Bridget Jones.

Pohádky pro dospělé nebo pro děti?

Přestože Marvelovky ani Star Wars nejsou dětskými filmy (do určitého věku dítěte), mnozí rodiče dovolí svým dětem sledování těchto filmů jako pohádek pro děti. Při sledování filmů od Marvelu či jiných filmových pohádek, které nejsou vyloženě pohádkami pro děti, se děti chtějí stát dospělými a prožívat to, co vidí v pohádkách či animovaných filmech. I dětský účet, nabízený poskytovateli od 8 let, může dát dítěti pocit dospělosti. Česká spořitelna zrušení účtu není však možné provést online. Na rozdíl od sjednávání nových účtů má Česká spořitelna zrušení účtu formou telefonátu, anebo osobní návštěvy na pobočce.

Nejlepší české filmy a české filmové pohádky, především ty staré a tradiční, zůstanou v seznamu nejlepších filmů a pohádek několika generací diváků různého věku. Dospělí si rádi připomínají své dětství vánočními pohádkami a díky pohádkám se dokáží naladit na správnou vánoční atmosféru. Mladší dospělí mají zálibu ve sledování 3D animovaných pohádek a filmů. Animované pohádky jim připomínají jejich dětství a dokonce konkrétní okamžiky, které může vyvolat sledování známých pohádek. Například kultovní Toy Story, což byla první celovečerní animovaná pohádka vyrobená kompletně počítačovou animací.