Stres a zdraví: Jak se zbavit stresu a být zdravý

Adéla Ozomová

Publikováno 23. Ledna 2023

Obsah

Zdravý životný styl, zdravý jídelníček a cvičení by měly patřit do života všech lidí. Pohyb nebo online cvičení doma jsou prokazatelně jediná prevence před civilizačními chorobami a jsou důležitější než zdravé svačiny do práce. Zdravý spánek, zdravá strava bohatá na vlákninu, dobré mezilidské vztahy a vztahy na pracovišti jsou také velmi důležité pro celkové zdraví a pohodu. Pokud vše funguje na jedničku, lidem by se měl vyhýbat stres obloukem. Je tomu skutečně tak? Jaké má stres příznaky a jde dohromady se zdravím?

Zdraví a zdravý životní styl

Přípitek „na zdraví“ zná a používá nejspíše každý, aniž by se zamýšlel nad skutečným významem těchto slov. Na co se vlastně připíjí, když se říká na zdraví? Jaká je definice zdraví a zdravého životního stylu? Více lidí, více názorů. Někteří si představují zdraví jako nepřítomnost nemoci a pod pojem zdravý životní styl si představují zdravý jídelníček, bio obchody s potravinami a každodenní cvičení.

Definice zdraví je podle Světové zdravotnické organizace stav kompletní fyzické, sociální a duševní pohody. Pokud bychom se řídili tím, co je zdraví podle Světové zdravotnické organizace, většina lidské populace by nebyla zdravá (například po psychické stránce). Zdraví a zdravý životní styl je široký pojem, kam patří fungující mezilidské vztahy a vztahy na pracovišti, cvičení, zdravý spánek, zdravá strava bohatá na vlákninu, zvládání stresu a různých stresorů působících na lidský organismus.

Zdá se, že moderní svět, a především městský život, neumožňuje žít život ve zdraví s absolutní absencí stresu a stresových faktorů. Pro někoho je malá dávka stresu „zdravá“. Jaké má stres příznaky, jež jsou za hranicí zdraví prospěšného stresu a jak se zbavit stresu? Stres spustí v těle obranné mechanismy, dalo by se říci, že pro tělo jsou stresory jako nejstrašidelnější horor. Na téma stresory a zdraví bylo napsáno spousta zajímavých knih obsahujících i zdravotnické studie s příklady toho, co se děje v těle pod působením stresu. Na některé z nich je možné si přečíst recenzi knihy či alespoň popis díla.

Cvičení a pohyb

Online cvičení doma, cvičení v posilovně či ve fitness centru patří k nejvyhledávanějším formám cvičení. Cvičení jednoduše patří ke zdravému životnímu stylu společně se zdravou stravou. Proto je skvělým pracovním benefitem, pokud má zaměstnanec možnost využít MultiSport kartu. Aniž by si to zaměstnavatelé uvědomovali, pomáhají svým zaměstnancům s tím, jak se zbavit stresu a bolavých zad. MultiSport karta umožňuje vstupy do vybraných sportovišť a relaxačních zařízeních za pravidelný měsíční poplatek. Pomoc před působením stresorů nabízí také různá dechová cvičení.

Cvičení znamená jakýkoliv pohyb, sportování, plavání, veslování, lyžování, posilování, kardio cvičení, aerobik, kruhový trénink a mnohé další formy cvičení. Ne každý pohyb je vhodný pro všechny. Například kardio cvičení není vhodné pro naprostého začátečníka, který se dosud téměř nehýbal. Pro kruhový trénink je vhodné mít alespoň základní fyzickou kondici. Naopak plavání, chůze po schodech nebo svižná chůze místo pomalé procházky může být vhodnou pohybovou aktivitou pro všechny věkové kategorie.

Zdravá strava

Pod pojmem zdravý životný styl si většina populace představuje barevné zdravé jídelníčky, pobyt v přírodě a sport. Zdravá strava je společně s online cvičením využívaná lidmi, kteří chtějí zhubnout a mít pevné zdraví. Někdy je skutečně náročné jíst pouze zdravou stravu. Na pomyslné křižovatce se může člověk ocitnout na rodinné oslavě, v restauraci nebo třeba na teambuildingu, kde jsou švédské stoly. Pokud zhřeší nezdravým jídlem nebo alkoholem, následující den si bude chystat zdravé svačiny do práce, aby neměl výčitky vůči svému zdraví. Říká se, že všeho moc škodí.

Někteří jedinci si dodávají odhodlání a pevnou vůli čtením motivačních citátů. Se zdravou stravou to může být těžké především na začátku, při přechodu z běžného životního stylu na zdravý životní styl. Mělo by se začínat pozvolna a do jídelníčku zařazovat postupně zdraví prospěšné potraviny a chystat si zdravé svačiny do práce. Návštěva obchodů s potravinami může být zábavná. Člověk stravující se zdravě, více přemýšlí nad složením svého talíře. Jí hodně ovoce, zeleniny, zařazuje ořechy, luštěniny a nejspíše se nespokojí s fádním hlavním chodem v podobě přílohy a živočišné bílkoviny.

Stres a stresory

Stres je odpověď organismu na různé děje a očekávání. Stres jsou fyzické a psychické reakce v těle působící jako obranný mechanismus před (možným) nebezpečím. Výše v článku bylo uvedeno, že existuje zdravá míra stresu, ten se nazývá eustres a stimuluje nás k lepším výkonům (například v práci). Negativní stres se jmenuje distres a může poškodit naše zdraví či ohrozit život. Negativní stres může způsobit různé nemoci (opak zdraví) a dokonce smrt.

Pro naše tělo může být stres tím nejstrašidelnějším hororem, pokud by vystavení těla stresu skončilo smrtí. Jaké má stres příznaky a které stresory jsou nejčastější? Příznaky stresu jsou reakce těla na daný stresor. Stres příznaky jsou psychické (úzkosti, deprese, strach) a fyzické (nadměrné pocení, koktání, třes rukou a procesy v mozku). Některým jedincům způsobuje stres mluvení před lidmi, stresují je špatné mezilidské vztahy nebo třeba malé uzavřené prostory. Existují i stresory jako traumatické události, sociální stresory (ztráta zaměstnání, nevěra partnera) nebo nezdravý životní styl (kouření, nezdravá strava atd.).

Přestože kouření cigaret bere většina lidí jako uklidnění od stresu, není to zdravé chování. Mnohem lepší je uklidnit se u Marvel filmu nebo nějakého oblíbeného žánru. Při působení dlouhodobého stresu na lidský organismus dochází k jeho vyčerpání. Procesy, které se dějí v mozku, při zažívání stresu jsou velmi složité a náročné pro tělo (vyplavování stresových hormonů, ovlivnění činnosti vnitřních orgánů a svalů, stimulace srdce a zvýšení krevního tlaku). Obecně se ví, že třeba online cvičení doma odbourává stres a proto se pohyb široce doporučuje nejen jako pomoc od stresu, ale také jako prevence před civilizačními nemocemi. Důsledky dlouhodobého stresu mají na naše zdraví neblahý vliv, může dojít ke vzniku cukrovky, ke zvýšení tlaku nebo třeba žaludečním vředům.

Jak se zbavit stresu?

Značná část lidí čelí nadměrnému stresu, který ovlivňuje jejich zdraví. Stres a stresory jsou bohužel brány jako běžná věc patřící do života moderního člověka. Pokud bychom se zamysleli nad stresem a jeho významem pro život více do hloubky, uvědomili bychom si, že pro člověka v dnešním světě není stres příliš opodstatněný. Pro člověka, který žil před mnoha lety, sháněl si potravu a hrozilo mu nebezpečí smrti od zvířat či jiných lidí, byl stres zásadní pro přežití.

Stres se aktivoval jako následek působícího stresoru, zdraví a životu nebezpečné události a nastartoval v těle procesy, díky kterým se zbystřily smysly a ohrožený dokázal utéct do bezpečí, čímž si zachránil život. Dnešnímu člověku ve své podstatě nejde o holý život, nehrozí mu smrtelné nebezpečí při cestě do práce nebo do obchodu s potravinami. Navzdory tomuto uvědomění není lehké stres ovládat, natož se ho zbavit.

Jak se zbavit stresu, nebo alespoň snížit úroveň stresu, je možné několika způsoby a každému může vyhovovat jiný. Nejlepší řešení na stres příznaky je často kombinace více metod. Některým lidem pomáhá čtení zajímavých knih, sledování Marvel filmů, hraní počítačových her, čtení recenzí knih a filmů nebo hledání motivačních citátů. Při stresu není lehké se soustředit, proto jde někdo raději běhat, praktikuje online cvičení doma, posilování, dechová cvičení nebo plavání. Neméně důležitá podpora při stresové zátěži je zdravý spánek a zdravá strava.

Zdravý spánek je regenerace pro naše těla a pod stresem je spánek pro člověka nepostradatelný. Zdravý jídelníček, který nezatěžuje organismus, je plný vitamínů, minerálů a antioxidantů ve velké míře pomůže se zvládáním stresorů působících na lidský organismus. Obecně pomáhá se stresem zdravý životní styl. Pokud je však stres pro člověka těžko zvládnutelný, je vhodné zajít k lékaři, který může předepsat různé typy léků pro zvládání stresu a opětovného nastolení zdraví.