Předčasné splacení úvěru

Adéla Ozomová

Publikováno 20. Ledna 2022

Obsah

Splatit úvěr předčasně je ze zákona možné u všech subjektů poskytujících spotřebitelské úvěry. Některé firmy to svým klientům umožňují zcela bezplatně, jiné s dodatečným poplatkem. Jak funguje předčasné splacení úvěru a jaké jsou konkrétní podmínky u vybraných společností?

Jak funguje předčasné splacení úvěru

Umožnit klientům předčasné splacení musí každý poskytovatel spotřebitelského úvěru. Nicméně některé společnosti tento čin umožňují zcela bezplatně, jiní si za něj účtují poplatek. Ten však nesmí přesáhnout víc jak 0,5 % až 1 % ze splacené částky. Přesná procentuální částka se odvíjí podle toho, jak dlouhá doba ještě dlužníkovi zbývala do kompletního zaplacení sjednaného úvěru. Možné je i částečné splacení půjčky, úvěr není nutné uhrazovat celý najednou.

Co musí obsahovat žádost o předčasné splacení úvěru?

Konkrétní podmínky, jak musí vypadat žádost o předčasné splacení úvěru, má každá společnost uvedené ve svých úvěrových podmínkách. Dvě informace však musí obsahovat každá žádost o předčasné splacení úvěru, a těmi jsou: termín předčasné splátky a její výše. Existují takové společnosti, u kterých není nutné žádost o předčasnou splátku půjčky podávat v listinné podobě, ale dostačující je i pouze v elektronické. Úhrada peněz nejčastěji probíhá přímo z dlužníkova bankovního účtu, případně se úvěr doplatí přímo na pobočce společnosti.

Výhody předčasného splacení půjčky

S každou nastavenou měsíční platbou je dlužník nucen platit i stanovené úroky. Ve chvíli, kdy však využije předčasného splacení půjčky, peněz na zmiňované úroky vynaloží daleko méně. Kromě ušetření financí má předčasné splacení půjčky ještě jednu výhodu, a tou je pozitivní záznam v registru dlužníku. Ve chvíli, kdy si tak bude chtít dotyčná osoba znovu půjčit, poskytovatel půjčky uvidí, že v minulosti splácela bezproblémově. Je tak větší pravděpodobnost, že dojde i k dalšímu schválení úvěru.

Předčasné splacení úvěru kalkulačka

Online nástroj, předčasné splacení úvěru kalkulačka, umí vypočítat, kolik peněz ještě zbývá doplatit na sjednaném úvěru. Informace, které kalkulačka předčasného splacení úvěru vyžaduje, jsou následující:

  • Jaká byla sjednaná výše úvěru.
  • Na jak dlouhou dobu byl úvěr sjednaný.
  • Jaká úroková sazba se s danou půjčkou pojí.
  • Doba, po kterou již dlužník úvěr splácel.

Následně kalkulačka předčasného splacení úvěru informuje jak o tom, kolik peněz již bylo zaplaceno, tak i o tom, kolik jich zbývá ještě zaplatit. Díky výpočtu je přesně vidět, jak moc se žádost o předčasné splacení úvěru vyplatí.

1

Equa bank předčasné splacení půjčky

Equa bank předčasné splacení půjčky je pro klienty k dostání zcela bezplatně. Stačí na příslušný účet půjčky zaslat peníze a společnost si za to nenaúčtuje žádné sankce ani poplatky. Kromě toho je třeba společnost informovat zasláním žádosti o předčasné splacení a ukončení úvěru, která je ke stažení přímo na webových stránkách Equa bank. Žadatel zde vyplní finanční částku, na jaký účet bude putovat a s jakým variabilním či specifickým symbolem. Žádné další závazné podmínky Equa bank předčasné splacení půjčky nemá.

2

Air bank předčasné splacení půjčky

Jako je k dostání Equa bank předčasné splacení půjčky zcela zdarma, stejně tak bezplatné je i Air bank předčasné splacení půjčky. Učinit tak může klient přímo v internetovém bankovnictví. Po rozkliknutí sekce „Půjčky a hypotéky“ bude odkázán na „Možnosti“ a následně na „Air bank předčasné splacení půjčky„. Konkrétní finanční obnos, který zbývá doplnit, vypočítá samo internetové bankovnictví. Jakmile klient půjčku doplatí, přijde mu potvrzení na SMS. Možné je Air bank předčasné splacení půjčky pouze z takového bankovního účtu, který je uveden ve smlouvě.

3

Předčasné splacení půjčky Česká spořitelna

Možné je samozřejmě i předčasné splacení půjčky České spořitelny. Avšak tato společnost předčasné splacení neposkytuje zadarmo, nýbrž za poplatek. Ten činí max. 0,5 % z výše mimořádné splátky ve chvíli, kdy zbývá méně než jeden rok do ukončení. Ve výši 1 % je poplatek v momentě, kdy naopak zbývá více než jeden rok do ukončení. Předčasné splacení půjčky České spořitelny umožňuje jak kompletní, tak i částečné splacení sjednaného úvěru.

4

Předčasné splacení půjčky GE Money/Moneta

Stejná výše poplatků, jako byla stanovená u předčasného splacení půjčky České spořitelny, je určená i pro předčasné splacení půjčky GE Money. Dnes již GE Money vystupuje pod označením Moneta, nicméně mezi klienty je stále více vžité označení „Předčasné splacení půjčky GE Money„. O předčasné splacení úvěru si klient musí zažádat přímo na pobočce Moneta Money Bank. Jestliže se na jeho účtu nachází dostatek finančních prostředků pro splacení, bankéř žádost o předčasné splacení úvěru uzná okamžitě.

Oproti tomu o GE Money půjčku může klient zažádat nejenom na pobočce, ale i skrze online formulář na stránkách společnosti. Oblíbená je GE Money půjčka především pro svoji přijatelnou úrokovou sazbu a transparentní podmínky.

5

Era spořitelna a předčasné splacení úvěru

Era spořitelna svým klientům předčasné splacení půjčky umožňuje zcela zdarma. Požádat o předčasné splacení může dlužník pomocí jednoduchého online formuláře, který se nachází přímo na stránkách společnosti. Úroková sazba, kterou Era spořitelna přičítá k nabízené půjčce, je přijatelná. Pohybuje se kolem necelých pěti procent. Půjčit si žadatel může maximálně 800 000 Kč, se kterými může naložit podle vlastního uvážení.

6

Předčasné splacení úvěru u ESSOX

Společnost ESSOX svým klientům příliš pozitivní podmínky nenabízí. V případě zájmu o předčasné splacení úvěru je klient povinen zaslat písemnou žádost o předčasné ukončení. Na základě této žádosti ESSOX vystaví předběžnou kalkulaci, díky které je možné je sjednanou půjčku splatit. Pokud s kalkulací zákazník nesouhlasí, může pokračovat v běžném splácení. Za každou další kalkulaci si ESSOX účtuje poplatek 1 000 Kč. Bezplatná tak není ani kalkulace ani samotné předčasné splacení.

7

Provident předčasné splacení půjčky

Nebankovní společnosti obvykle bezplatné předčasné splacení sjednaných půjček k dispozici nemají. Výjimkou není ani Provident předčasné splacení půjčky, které se váže s dodatečnými poplatky. Konkrétní sazbu se zákazník dozví ve smluvních podmínkách. Výhodné je ale Provident předčasné splacení půjčky i v tomto případě, jelikož dlužníkovi pomůže ušetřit několik úroků, které by se v průběhu měsíců postupně načítaly.

Předčasné splacení úvěru ze stavebního spoření

Zákazníci mají právo i na předčasné splacení úvěru ze stavebního spoření. Opět záleží na konkrétní společnosti a stanovených podmínkách, zda bude předčasné splacení úvěru ze stavebního spoření bezplatné, anebo naopak za poplatek. Raiffeisen stavební spoření má například v podmínkách uvedené, že když klient úvěr splatí na konci období, na které je sjednaná úroková sazba, je splacení celého úvěru nebo libovolné části zcela zdarma. Stejně tak je možné bezplatně splatit Raiffeisen stavební spoření v případě úmrtí nebo dlouhodobé nemoci klienta.

Pro výpočet úvěru, aby měl klient ucelenou představu o všech vynaložených poplatcích, je vhodné využít úvěrovou kalkulačku. Online nástroj pro výpočet úvěru je možné získat zdarma na mnoha internetových stránkách.