Revolvingový úvěr: vysvětlení co znamená a jak funguje

Adéla Ozomová

Publikováno 17. Ledna 2022

Obsah

Revolvingový úvěr patří k těm méně známým druhům půjček, ale v posledních letech se postupně začíná setkávat s větší a větší oblibou mezi klienty. Jedná se o krátkodobý bankovní úvěr, který využívají především podnikatelé. Důležité je ale v prvé řadě vědět, co vlastně znamená a jak funguje.

1

Co to je revolvingový úvěr

Stručně řečeno je vysvětlení pro revolvingový úvěr takové, že se jedná o krátkodobý bankovní úvěr. Revolvingový úvěr se automaticky obnovuje, není nutné ho znovu sjednávat. Nejčastěji se uzavírá na dobu jednoho roku, právě proto se jedná o krátkodobý druh úvěru. Klient zapůjčenou částku postupně splácí a jakmile tak učiní, může revolvingový úvěr čerpat opakovaně.

Obvykle je využívaný podnikateli či podniky pro financování oběžného majetku podniku. Z toho důvodu se nejedná pouze o krátkodobý úvěr, ale zároveň i o podnikatelský.

2

Co je to lombardní revolvingový úvěr

Lombardní úvěr je dalším typem krátkodobého úvěru, který je pro změnu zajištěný zástavou movitých věcí. Může se jednat například o šperky nebo drahé kovy. V momentě, kdy klient sjednaný úvěr nesplatí, má daná společnost svolení drženou movitou věc (šperky, zlato apod.) prodat.

Ve chvíli, kdy je lombardní úvěr sjednaný na dobu delší, než je jeden rok, nazývá se právě jako lombardní revolvingový úvěr. V platnost lombardní revolvingový úvěr vstupuje ve chvíli, kdy klient se společností, nejčastěji bankovní, podepíšou smlouvu.

3

Jak funguje revolvingový úvěr

Již bylo vysvětleno, co znamená revolvingový úvěr, je tak podstatné se podívat i na to, jak funguje revolvingový úvěr v praxi. Podnikům, které mají kladný kapitál, revolvingový úvěr slouží k překlenutí období mezi fakturací a splatností pohledávek. Před sjednáním je však nutné, aby si firma spočítala, na kolik peněz by ji ve skutečnosti revolvingový úvěr vycházel. Pro tyto účely se na internetu nachází kalkulačka úvěru.

Kalkulačka úvěru obvykle vyžaduje vyplnění výšky úvěru, úrokové sazby, doby splácení a intervalu splácení. Následně kalkulačka úvěru vypočítá, na kolik peněz bude vycházet měsíční splátka, celková platba a s ní související úroky.

Podnikatelský úvěr Česká spořitelna

Podnikatelský úvěr Česká spořitelna je ve výsledku označení pro revolvingovou půjčku. Jedná se především o neúčelový úvěr, který je vhodný pro podnikatele a firmy podnikající alespoň 2 roky. Splátky se můžou stanovit jako pravidelné, nepravidelné, ale i jednorázové. Úroková sazba je pro podnikatelský úvěr České spořitelny pohyblivá, nikoliv pevně stanovená.

Obchodní úvěr není typický spotřebitelský úvěr, přestože jeho název může napovídat, že se jedná o byznysové prostředí. Obchodní úvěr nemá mnoho společného ani s podnikatelskou půjčkou. Dodavatel má možnost poskytnou svým odběratelům (často) bezúročnou půjčku – obchodní úvěr. Mezi druhy obchodních úvěrů patří typicky směnka, šek a faktura. Díky obchodnímu úvěru mohou odběratelé nakoupit zboží či služby i v případech, kdy nemají peníze k okamžitému zaplacení.

Maximální výše úvěru, kterou můžete čerpat, taktéž není přesně stanovená. Všechny podmínky jsou spíše individuální, proto se pro více informací neváhejte obrátit přímo na Českou spořitelnu. Úvěr na podnikání je taktéž možné sjednat u společnosti KB, MONETA Money Bank nebo například u ČSOB. Každá společnost má pro úvěr na podnikání sjednané jiné podmínky, kterými se dlužník musí řídit.

Nebankovní revolvingový úvěr vysvětlení a konkrétní produkty

Stejně tak, jako je k dostání revolvingová půjčka u bankovních společností, se nachází i v nabídce některých nebankovních. Oblíbené jsou například revolvingové půjčky Home Credit a revolvingový úvěr Cofidis. Obvykle však nebankovní společnosti nabízejí daleko vyšší RPSN, je proto vhodné, aby žadatel detailně prostudoval podmínky smlouvy. Nebankovních služeb místo podnikatelů častěji využívají fyzické osoby. Revolvingový úvěr se hodí jako pojistka při nenadálých životních situacích. Tato finanční rezerva se však pojí s vysokými úrokovými sazbami, proto by neměla být první volbou, ke které se člověk uchýlí.

Revolvingový úvěr Home Credit

Vyhledávaným nebankovním produktem je revolvingový úvěr Home Credit. Sjednat se dá až do výšky 250 000 Kč a získané peníze může žadatel využít na cokoliv. Zřídit si můžete revolvingový úvěr Home Credit buď přímo na internetových stránkách společnosti anebo skrze telefonní hovor. Předem si připravte dva doklady totožnosti, může to být například občanský průkaz s cestovním pasem. Přímo na webu Home Credit je k dispozici kalkulačka úvěru. Ta orientačně vypočítá celkové náklady, které by se s půjčkou pojily.

Revolvingový úvěr Cofidis

Další nebankovní variantou je revolvingový úvěr Cofidis. Opět poslouží jako příhodná finanční rezerva v nelehkých situacích. Úroková sazba, kterou revolvingový úvěr Cofidis má, je necelých 17 procent. Abyste si revolving zřídili, není nutné někam fyzicky docházet, vše se totiž dá bez problémů vyřídit online. V momentě, kdy byste si nevěděli rady, je k dispozici klientská linka. Opakované čerpání je bezplatné a není nutné ani posílat novou žádost. I Cofidis svým budoucím klientům na webové stránky umístil úvěrovou kalkulačku.

Revolvingový úvěr – kreditní karta

Často se také pojí revolvingový úvěr s kreditní kartou. Kreditkou můžete standardně platit tak, jak jste zvyklí, a vypůjčené peníze se z karty budou automaticky odečítat. U předem zmiňované nebankovní společnosti Home Credit dostane klient k revolvingovému úvěru takzvanou Šikovnou kartu. Obvykle záleží přímo na žadateli, zda chce mít ke svému úvěru i kreditní kartu, anebo jestli se obejde bez ní.  

Jak zrušit revolvingový úvěr

Pokud již nechcete nadále využívat revolvingový úvěr, který máte sjednaný u bankovní anebo nebankovní společnosti, naskýtá se otázka, jak tento druh úvěru zrušit. K tomu, aby ke zrušení došlo, musí člověk zaslat písemnou žádost společnosti, u které má úvěr sjednaný. Učinit se tak dá pouze ve chvíli, kdy jsou splacené všechny závazky a dotyčné společnosti tak již nic nedlužíte. Zrušit revolvingovou půjčku tak opravdu není nic složitého.

Co prozrazuje zákon o spotřebitelském úvěru

Spotřebitelský úvěr je, na rozdíl od toho revolvingového, poměrně častým. Definici, o co se jedná, stanovuje nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ve stručnosti se jedná o odloženou platbu, která je poskytovaná právě spotřebiteli. Zákon o spotřebitelském úvěru zároveň prozrazuje, že je pro žadatele možné tento typ půjčky sjednat i na bydlení. A může ho kdykoliv předčasně splatit. U spousty zprostředkovatelů je tento akt dokonce zcela bezplatný. Případně si naúčtují poplatky ve výši účelně vynaložených nákladů. Ve výsledku to ale stále vychází daleko levněji než při dodržení stanovené lhůty splácení.