Státní půjčka pro mladé na bydlení

Adéla Ozomová

Publikováno 14. Října 2021

Obsah

Půjčka pro mladé je kategorie půjček sama o sobě. Schvalovací proces půjček u mladých lidí, například po ukončení studia, kteří teprve začínají svou pracovní kariéru, může být obtížnější. Ať už proto, že mají pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo nemají našetřený dostatečný finanční obnos. Půjčka pro mladé by rozhodně neměla být použita na zábavu typu dovolená, nová elektronika, oblečení a další ,,zbytné věci“. Naopak státní hypotéka pro mladé a státní půjčka pro novomanžele je cílená půjčka od státu pro nezbytné věci – začátek nové životní etapy.

1

Půjčka pro mladé

Státní půjčka pro mladé, jak už sám název napovídá, je určena mladým lidem, kteří vstupují do nové etapy života. Opouštějí studium, začínají samostatný život, kdy se osvobodí od bydlení u rodičů, na kolejích nebo internátních školách, anebo jde o mladé občany hledající koupi či rekonstrukci bytu/domu. Půjčka od státu pro mladé (státní půjčka pro mladé rodiny) je zamýšlena zejména na nový start, jde o následující půjčky:

  • Státní hypotéka pro mladé
  • Státní půjčka pro novomanžele
  • Půjčka od státu pro mladé

Od ledna roku 2021 došlo k poměrně zásadním změnám v podmínkách státních půjček, díky kterým se zvýšil zájem a množství podaných žádostí. Zvýšila se věková hranice pro žadatele z původních 36 let na 40 let, nově je možnost financovat koupi družstevního podílu a je možné navýšit objem maximální půjčky. Na pořízení rodinného domu se zvýšil limit z 2 milionů Kč na 2.400.000 Kč, na byt či družstevní podíl z 1.200.000 Kč na 2 miliony Kč. U modernizace se zvýšil limit z původních 300.000 Kč na 600.000 Kč. Pojištění proti živelním pohromám je nově vyžadováno pouze u rodinného domu (původně bylo nutné i u bytu).

Státní půjčka na bydlení nabízí i výhodnou a lákavou úrokovou sazbu, která je aktuálně 1 % ročně. Za každé dítě do 15 let věku, o které žadatel o půjčku pečuje, bude nově snížena úroková sazba o 0,2 %. Půjčka pro mladé od státu také nově nabízí možnost vzít si úvěr na 90 % hodnoty nemovitosti (na náklady na pořízení, výstavbu aj.), čímž konkuruje bankovním hypotékám. Státní půjčka na bydlení může být poskytnuta také bezdětným manželům nebo registrovaným partnerům.

Státní příspěvek na stavební spoření nebo penzijní připojištění státní příspěvek může být řešením v budoucnosti. Ať už pro klienty nebo jejich děti.

V roce 2021 se zvýšil zájem o státní půjčky oproti loňskému roku. Státní fond podpory investic eviduje více žádosti o půjčky od státu. V roce 2020 bylo podáno 196 žádostí v celkové hodnotě 225 milionů Kč.

2

Státní hypotéka pro mladé

Státní hypotéka pro mladé či jinak státní půjčka na bydlení se snaží pomoci skupinám mladých lidí, které jsou rizikové pro bankovní společnosti. Přestože má státní půjčka na bydlení výhodnější podmínky, ne vždy je řešením situace. Například mladší část populace žijící ve velkých městech se potkává s problémem nízkého limitu u půjček pro mladé. Ceny nemovitostí stále rostou a zájemci o státní půjčku potřebují určitý obnos vlastních peněz. Tyto finance však nejsou schopni našetřit.

Jestliže přemýšlíte o státní půjčce na bydlení, v rozhodování může pomoci například státní půjčka na dům kalkulačka, jež je k nalezení na mnoha internetových stránkách. Státní půjčka na bydlení přináší několik výhod oproti klasickým hypotékám. Jako všechno má dvě strany, podívejme se nyní na výhody a nevýhody státní půjčky na bydlení.

Možnost zaplatit mimořádnou splátku bez poplatků

Možnost půjčku zcela doplatit bez poplatků

Správa a vedení státní půjčky zdarma

Státní hypotéka pro mladé je dostupná manželům a registrovaným partnerům

Možnost přerušit splácení až na 2 roky (při narození či osvojení dítěte, ztrátě zaměstnání aj.)

Získání dotace 30.000 Kč při osvojení či narození dítěte (mimo půjčky na rekonstrukci)

Státní půjčka na dům je dostupná jen do 40 let věku

Na nákup bytu je limit 2.000.000 Kč

Na rekonstrukci je možné si půjčit maximálně 600.000 Kč

Na nákup či stavbu rodinného domu je částka limitovaná do výše 2.400.000 Kč

3

Státní půjčka pro novomanžele

I půjčka pro mladé od státu může být státní půjčka pro novomanžele. Státní půjčka na bydlení je totiž poskytována partnerskému páru, manželům a registrovaným partnerům. Pokud se nejedná o manžele/novomanžele, je zde podmínka pro získání půjčky, a to péče o dítě do 15 let věku. Otázkou zůstává, zda je státní půjčka pro novomanžele, jež si hledají vlastní bydlení, řešením. Jistě, pokud se páru narodí dítě (nebo si jej osvojí), získají slevu na úvěr o 0,2 %. Ovšem při stále se zvyšujících cenách nemovitostí se zdá maximální možná částka 2,4 miliony Kč na dům poněkud málo. Na byt je půjčená částka limitovaná ve výši 2 miliony Kč. Ve větších městech, kde jsou logicky ceny bytů a domů vysoké, tak nemá mladá rodina příliš šancí začít nový život.

4

Bezúročná půjčka od státu

Půjčky pro mladé od státu jsou hodně oblíbené, přestože o nich stát příliš nemluví. A co taková bezúročná půjčka od státu? Skutečně existuje půjčka s nulovým úrokem? Ano, existuje. Bohužel se sem neřadí půjčka pro mladé od státu. Příkladem může být například program ,,Zateplování“ z roku 2020 nebo půjčky během epidemie covid-19. Bezúročná půjčka od státu byla poskytována také podnikatelům, kteří byli kvůli epidemii znevýhodněni. Další ,,produkty“ nabízené státem jsou kupříkladu penzijní připojištění státní příspěvek a státní příspěvek na stavební spoření.

Státní půjčka na dům kalkulačka

Státní půjčka na dům kalkulačka může pomoci při výběru konkrétní půjčky, pokud si klient neví rady. Na internetu je k nalezení hned několik kalkulaček. Většinou stačí zadat informace jako jméno, příjmení, adresu a kontaktní telefon. Na e-mail bude následně zaslané srovnání několika hypoték. Státní půjčka pro mladé rodiny se poskytuje pouze na první nemovitost. Potenciální klient by tedy neměl vlastnit jiný byt, dům nebo družstevní byt.