Zlatá kreditka zdarma: kreditní karty pro děti, Blesk kreditka a jiné

Adéla Ozomová

Publikováno 23. Prosince 2021

Obsah

Kreditku dnes používá téměř každý a budoucnost bude i nadále o bezhotovostních platbách. Jaké výhody přináší zlatá kreditka oproti klasické kreditní kartě? Nejvíce oblíbené jsou kreditní karty zdarma a v poslední době se dostává do obliby také kreditní karta pro děti. Článek se zaměří na nejvíce oblíbené kreditky od českých bank a nebankovních společností a vysvětlí, co je kreditní karta a kdy vznikla.

Jak se zrodila kreditní karta

Co je kreditní karta a jaká je historie platebních karet? Před vznikem kreditky bylo v 19. století mnoho předchůdců, například posílání peněz pomocí telegrafu, cestovní šeky, hotelové kupóny, poštovní poukázky aj. Historicky první platební kartu vydala v roce 1914 americká telefonní a telegrafní společnost. Karta byla vyrobená z plechu a umožňovala stálým zákazníkům telefonovat a posílat telegramy bez okamžité úhrady.

Zákazníci obdrželi na konci měsíce fakturu, kterou zaplatili šekem. V roce 1950 vznikla první univerzální platební karta od klubu Diners Club. Členové klubu měli své karty pro bezhotovostní placení v restauracích a později i pro platby ve smluvních hotelech a obchodech. Na základě výpisu transakcí zaplatili své závazky do 14 dní. První bankovní platební karta byla vydána v roce 1951 americkou bankou.

Jednalo se o kreditní kartu zdarma, jež byla vydávána důvěryhodným klientům. Vydávání karet bylo však velmi nákladné a nepřinášelo očekávané zisky, banka brzy vydávání karet zastavila. První plastová kreditka patřila bance Bank of America a byla vyrobená v roce 1958. Díky plastu bylo možné platit pomocí mechanických pákových snímačů, tzv. imprinterů. V České republice se začala platební karty používat až v roce 1989.

Kreditka dnes

Kreditní karta je obecně úvěrová karta, která se platí později poskytovateli. Debetní karta je doplněk k bankovnímu účtu, kdy se transakce splácejí přímo z debetní karty. Pojem kreditní karta a debetní karta se zejména u nás zaměňuje. Dnes jsou na trhu různé možnosti kreditek, například anonymní kreditní karta, která není spojená s identitou konkrétního majitele. Jedná se o předplacenou platební kartu bez účtu, bez propojení k běžnému účtu. Majitel si dobíjí peníze a takovouto anonymní kreditní kartou je možné objednávat zboží na webových stránkách atd.

Budoucnost směřuje jednoznačně k bezhotovostním platbám a objevují se stále nové technologie. Některé už dávno používáme. Jedná se například o platby mobilem, přívěskem či chytrými hodinkami. Vše jednoduše a rychle bez toho, aniž bychom u sebe fyzicky museli mít kreditní kartu. Kreditka se jednoduše nahraje do mobilu nebo hodinek a je připravená pro bezkontaktní platby.

Kreditní karta pro děti

Dalším typem karet je kreditní karta pro děti, která je vydávána k dětským účtům. Ty zakládají v bance zákonní zástupci dítěte, aby oddělili peníze patřící dítěti. Dětské účty jsou plnohodnotné účty umožňující jak vklady peněz, tak výběry z bankomatů. Dětské účty jsou velmi často využívané jako ochrana před exekutory či insolvenčními správci. Finance na dětských účtech totiž právně náleží dítěti a exekutor na ně nemůže až do dovršení věku 18 let dítěte. Kreditní karty pro děti jsou platné do věku 18 let, po dovršení tohoto věku se stane dětský účet běžným účtem pro dospělého klienta.

Kreditní karta zdarma

U většiny bankovních účtů je nabízena kreditní karta zdarma jako součást úču. Kreditní karta zdarma je u klientů považována za samozřejmost. Své finance mají uložené u banky na svém účtu a berou za přirozené, aby měli pro využití financí k dispozici kreditní kartu bez poplatku. Stejně je na tom i kreditní karta pro děti, která je většinou zdarma a bez poplatku.

Platební karta bez účtu je plnohodnotná platební karta bez nutnosti vlastnit bankovní účet. Nabízí platby přes internet, výběry z bankomatů a platby u obchodníků po celém světě. Platební kartu bez účtu nabízí třeba FreePay, jedná se o předplacenou kartu Mastercard.

Konkurenční poskytovatelé kreditek (banky) se předhánějí ve výhodách, jež mohou nabídnout svým klientům a potenciálním klientům. Některé banky nabízejí možnost úvěru až do výše několika set tisíc korun, kontokorent, slevy do obchodů a jiné typy odměn. Někteří poskytovatelé se snaží odlišit a do své nabídky zařadili zlatou kreditku.

Zlatá kreditka

Zlatá kreditka byla jako prémiová kreditní karta, hlavně v minulých letech, symbolem luxusu. Některé banky nabízejí skutečnou zlatou kreditku, tedy vyrobenou ze zlata. Běžně je však karta z plastu a nabízí prémiové výhody, například cestovní pojištění, výběry hotovosti zdarma po celém světě, pojištění zavazadel či zvýhodněné vstupy do salónků na letištích. Zlatá kreditka je nabízená nejoblíbenějšími bankami, například Komerční bankou či mBank (zlatá mKreditka).

Mezi nejoblíbenější kreditky českých bank se řadí MONETA kreditka, kreditní karta KB, kreditní karta ČSOB, Era kreditka, mKreditka od mBank a Blesk kreditka jako produkt nebankovních institucí.

1

Kreditní karta MONETA

Kreditní karta MONETA nabízí obrovské množství výhod. Klient kreditní karty Smart, jak se kreditní karta MONETA nazývá, může získat až 500 Kč měsíčně zpět. Jde o garantovanou odměnu ve výši 1 % zpět z každého nákupu. Sjednání kreditky je plně online pro nové klienty, stávající klienti mohou sjednat v internetovém i mobilním bankovnictví. Splácení je možné dle možností klienta, minimálně však 2 % z vyčerpané částky. Po vystavení výpisu je 20 dní času na uhrazení závazků. Pokud klient zaplatí za nákupy v celkové hodnotě 3.000 Kč a více, je kreditní karta zdarma, jinak se za vedení platí 49 Kč za měsíc.

2

Kreditní karta KB

Kreditní karta KB má v nabídce 3 druhy kreditek. Používáním karty získají klienti peníze až na 45 dní bez úroku. U vybraných partnerů je možné nakupovat se slevou až 50 %, případně získat příspěvek na penzijní připojištění tím, že budete používat kreditní kartu KB. 4U karta je kreditní karta zdarma. Jeden výběr hotovosti z bankomatu za měsíc je zdarma. Kreditka má úrok jen 13,9 % bez podmínek. A karta je také zdarma, stejně i její vedení.

Nabízí slevy až 30 % na zboží, cestování i wellness i prodlouženou záruku na vybrané zboží. Třetí druh karty od Komerční banky je kreditní karta World Elite. Dala by se nazvat zlatou kreditkou, poskytuje nadstandardní cestovní pojištění do 10 milionů korun pro celou rodinu, výběry z bankomatů ve všech zemích zdarma a 4 vstupy zdarma do více jak 1 300 letištních salónků. Komerční banka má v portfoliu i kreditní kartu pro děti, kde je možné vybrat si vlastní design karty.

3

Kreditní karta ČSOB

Kreditka od ČSOB má pro klienty 2 pojištění v ceně. Kreditní karta Standard má pojištění prodloužené záruku (+1 rok) a pojištění proti rozbití a krádeži zboží. Klient nemusí prvních 6 měsíců platit úroky. Při měsíčních platbách za 3.000 Kč a více je vedení karty zdarma. Při placení kreditní kartou ČSOB je možné získat 0,5 % zpět ve Světě odměn. Za měsíc je možné nasbírat až 1 000 bodů. Mezi další výhody patří sleva na pohonných hmotách u čerpacích stanic EuroOil, sleva je ve výši 0,4 Kč za litr. Druhá kreditní karta je poskytována zdarma, například pro partnera či rodinného člena. Za poplatek je možné navrhnout si vlastní design karty.

4

Blesk kreditka

Blesk kreditka je produkt Blesk peněženky, kterou provozuje společnosti MOPET CZ. Blesk peněženka je zlatá kreditka, tedy plastová karta ve zlatém barevném provedení. Není zde žádné propojení s běžným účtem a neposkytuje se čerpání do mínusu. Blesk kreditka je chráněná bezpečnostním PIN kódem a je možné dobít ji na více než 5 000 místech. Karta je bezkontaktní a nenese jméno držitele karty, ani jiné citlivé údaje. Blesk kreditku je možné darovat jako finanční dárek. Aktivace a vedení je bez poplatku, jedná se o další z řady kreditních karet zdarma. Za poplatek 25 Kč je dobití Blesk peněženky.

5

Era kreditka

Era kreditka je kreditní karta od Poštovní spořitelny. Je to karta nabízející půlroční úrokové prázdniny. Na vybrané nákupy je pojištění prodloužení záruky + 1 rok. Era kreditka patří do skupiny ČSOB, tudíž jsou výhody shodné s výhodami u karty od ČSOB. Bohužel se nejedná o kreditní kartu zdarma, měsíčně se platí 30 Kč za služby spojené s kreditní kartou. Poštovní spořitelna nabízí také dětský účet a od 8 let věku dává kreditní kartu pro děti s různými týdenními limity dle věku dítěte.

6

mKreditka

mBank umožňuje jak kreditní karty, tak debetní karty. mKreditka předkládá první 3 měsíce bez poplatku za vedení, výběry z bankomatu v hodnotě 1.500 Kč a vyšší zdarma (doma i v zahraničí). V rámci programu Můj Mastercard jsou odměny a výhody. S možností automatické 100% splátky je až 54 dní bezúročného období. Nejedná se o kreditní kartu zdarma, pouze na první 3 měsíce, poté je poplatek za vedení karty 29 Kč za měsíc. Samozřejmostí je platba mobilem a hodinkami. Mezi debetními kartami mBank je zlatá kreditka, tedy zlatá mKarta plná výhod.

Kreditní karta od nebankovní společnosti

Nejen banky poskytují svým klientům kreditní karty zdarma. Nebankovní společnosti si získávají stále více klientů, mají obvykle méně formální styl komunikace, což některým klientům vyhovuje. Nebankovní instituce mají obvykle benevolentnější podmínky pro získání půjček a úvěrů. Klient, který si žádá o půjčku, si většinou zažádá o kreditní kartu, případně běžný bankovní účet. Nebankovní kreditní karty mají vyšší úroky u služeb, získání kreditky je však bez nahlížení do registru a dokladování příjmu. Nejvíce žádané kreditní karty od nebankovních společností jsou tyto:

  • Kreditní karta Cetelem (s limitem čerpání 30.000 Kč)
  • biip karta (limit čerpání 55.000 Kč)
  • Tesco Clubcard – kreditní karta Premium (s limitem 100.000 Kč)
  • Kreditní karta Cofidis (limit čerpání 90.000 Kč)

Nebankovní kreditní kartu mohou získat i rizikoví klienti, tedy lidé se záznamem v registru dlužníků. Šance na získání takové kreditky je vyšší než u bank.