Co je to kreditní karta a její výhody

Adéla Ozomová

Publikováno 11. Února 2022

Obsah

Platební karty se dělí na dvě skupiny, a to na debetní a kreditní karty. Mnozí z nás používají pro označení své platební karty slovo kreditka. Jsme si ale jisti, že víme, co je kreditní karta a že toto označení používáme správně? Kreditní a debetní karta jsou platební karty, které vypadají zcela totožně, avšak jejich fungování se zcela liší. Jaký je popis platební karty, co je kreditní karta, výhody kreditní karty a jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Co je kreditní a debetní karta

Pouze polovina Čechů dokáže vysvětlit, co je kreditní a debetní karta, přičemž alespoň jednu z těchto platebních karet má v peněžence téměř každý. Hlavní rozdíl mezi debetní a kreditní kartou tkví tom, kolik peněz lze z karty čerpat. V případě kreditní karty se peníze dají čerpat do mínusu. Debetní karta povolí využívaní pouze takového množství peněz, jenž je uložené na bankovním účtu.

Typ platební kartyPrvní fázeDruhá fázeTřetí fáze
Debetní kartaPeníze uložené na účtuPlatba debetní kartouZaplaceno (nic netřeba řešit)
Kreditní kartaPlatba kreditní kartouZaplacenoSplácenení dluhu nebo úroků bance

Co je debetní kreditní karta

Některé z nás možná zajímá, co je debetní kreditní karta a zdali vůbec existuje? Bohužel je nutné konstatovat, že hybrid těchto dvou platebních karet na trhu k mání není. Kreditka i debetka mohou mít určité rysy, kterými se odlišují od klasických kreditek a debetek. Existuje totiž například tzv. předplacená karta neboli anonymní kreditní karta.

Předplacená kreditní karta

Předplacená karta neboli anonymní kreditní karta nabízí velkou výhodu v tom, že lze poměrně snadno a rychle získat platební kartu, aniž by bylo nutné zakládat bankovní účet. Karta na sobě nemá uvedené jméno majitele a poskytuje tak velkou míru soukromí. Anonymní karty se hodí především pro platby na internetu, kde existuje určité riziko zneužití osobních údajů.

Co je to kreditní karta a jaké jsou výhody kreditní karty

Pro ty, kteří stále tápou, co je to kreditní karta, bude užitečná následující definice. Majitel kreditní karty si v bance sjednal limit, do kterého může čerpat libovolné množství peněz, a to i když vlastní peníze na účtu nemá. De facto si půjčuje od banky, jedná se tedy o formu úvěru. Tuto půjčku je potřeba bance později splatit. V případě, že splátku vlastník karty uhradí včas, neplatí žádné úroky.

Finance v bezpečí (při zneužití kreditní karty jsou ohroženy peníze banky)

Okamžitá dostupnost financí (například před výplatou)

Pohodlí při platbách v zahraničí (v některých hotelech nebo půjčovnách akceptují pouze kreditní kartu)

Vysoký úrok po uplynutí bezúročného období

Výběry z bankomatu (spojeny s vyššími poplatky)

Omezený limit úvěru

Nutnost pravidelného příjmu

Velikost kreditní karty

Nyní už víme, co to je kreditní karta. Samotný popis platební karty obsahuje informace jako označení vydavatele platební karty, jméno nebo identifikace držitele platební karty a číslo platební karty. Velikost kreditní karty nebo jakékoli jiné platební, identifikační nebo klubové karty musí odpovídat mezinárodní normě, aby se hezky vešla do jakékoli peněženky.

85,60 mm na šířku

53,98 mm na výšku

Co to je kreditní karta VISA a MasterCard

Visa a MasterCard jsou společnosti, které se zabývají zpracováváním transakcí provedených platebními kartami. Kreditní karta VISA i MasterCard nabízejí mnoho výhod, které mohou být využívány majiteli karet. Tyto výhody se vážou převážně na prémiové typy karet, jako je například VISA Silver, VISA Gold, VISA Platinum nebo VISA Infinite.

Srovnání kreditních karet

Srovnání kreditních karet nabízí souhrnný přehled kreditek nejznámějších a největších bankovních institucí, které jsou v současné době na trhu k dispozici. Kromě úroků je důležité sledovat také bezúročné období, které indikuje dobu, během níž musí klient peníze bance vrátit, aby mu nenaskákaly zbytečně vysoké úroky.

Kreditní kartaVedení karty měsíčněÚrokMinimální útrataBezúročné období
Česká spořitelna kreditní karta50 Kč nebo 0 Kč*až 24,00 %3 000 Kč55 dní
ČSOB kreditní karta Standard30 Kč nebo 0 Kč*19,90 %3 000 Kč55 dní
KB 4U karta0 Kč13,90 %0 Kč45 dní
MONETA kreditní karta Smart49 Kč nebo 0 Kč*22,99 %3 000 Kč50 dní
Fio banka kreditní karta0 Kč19,90 %0 Kč45 dní
mBank mKreditka29 Kč nebo 0 Kč*23,80 %1 000 Kč54 dní
Raiffeisen bank kreditní karta EASY0 Kč23,99 %0 Kč55 dní
UniCredit Visa Classic Credit40 Kč23,40 %0 Kč45 dní

*V případě útraty nad minimální stanovenou částku, je vedení kreditní karty zdarma.

Platební kreditní karty srovnání přineslo zjištění, že většina bank má bezúročné období nastavené zhruba na 50 dní. Nejnižší úrok nabízí v tomto přehedu Komerční banka, která si navíc neúčtuje žádné měsíční poplatky za vedení účtu. KB 4U karta v tomto platební kreditní karty srovnání jednoznačně vítězí. Kromě výše uvedených ukazatelů se doporučuje sledovat i další důležité informace o kreditní kartě, jako jsou například bonusy a všechny související podmínky.

Kreditní karta mBank, neboli mKreditka, nabízí první tři měsíce využívání karty bez poplatků za vedení, výběry z bankomatu 1 500 Kč a více doma i v zahraničí zdarma (vybraná částka se úročí), odměny a výhody v rámci programu Můj Mastercard a až 54 dnů bezúročného období s možností automatické 100% splátky. Kreditní karta mBank je k mání i ve varientě mKreditka Plus nebo mKreditka e-shop.